Foto – LETA

Tiesa noraida kara nozieguma attaisnošanā vainotā Lindermana lūgumu un patur viņu apcietinājumā 41

Rīgas apgabaltiesa ceturtdien atstājusi negrozītu pirmās instances tiesā piemēroto drošības līdzekli apcietinājumu prokrieviskajam aktīvistam Vladimiram Lindermanam, kuram drošībnieki inkriminē genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Neticami, bet tava auto marka atklāj par tevi vairāk, nekā spēj iedomāties
TV24
Ķīna paziņo, ka kopā ar Krieviju ir gatava aizstāvēt “taisnīgumu” pasaulē. Vai Ķīna nostāsies uz frontes līnijas?
14 iecienīti produkti, kuru sastāvā ir vielas, kas var veicināt vēža veidošanos 3
Lasīt citas ziņas

Tiesas lēmums nav pārsūdzams, taču, kā aģentūrai LETA skaidroja Lindermana advokāte Jeļena Kvjatkovska, izmeklēšanas tiesnesis minēto drošības līdzekļa turpmāku nepieciešamību varēs izvērtēt vien augusta beigās.

Advokāte arī apliecināja, ka tāpat kā pirmās instances tiesā arī šodien tika pieteikts lūgums par apcietinājuma aizstāšanu ar drošības naudu, taču tiesa patlaban ir pretējās domās. Drošības naudas apmēru viņa neatklāja.

CITI ŠOBRĪD LASA

Advokāte norādīja, ka papildu apcietinājumam Valsts drošības dienests (VDD) noteicis papildu ierobežojumus – tikšanās un sarakstes liegumu ar ārpus cietuma esošām personām, izņēmums vien esot ar aizstāvi.

Tā rezultātā Lindermans pat nevar sazināties ar bērniem un dzīvesbiedri. Advokātei gan nav zināmi iemesli, kāpēc VDD rīkojusies tik stingri, taču viņas skatījumā šāds ierobežojumu nav proporcionāls, tāpēc tiks pārsūdzēts.

Jau ziņots, ka Lindermans 21.jūnijā aizturēts par to, ka viņš interneta vidē ir sistemātiski slavējis un attaisnojis Krievijas bruņoto spēku noziegumus pret mieru un kara noziegumus, kas vērsti pret ukraiņiem un Ukrainas valsti.

Viņš ilgstoši atradies VDD redzeslokā saistībā ar aktivitātēm, kas ir atbilstošas Kremļa interesēm.

Pēc Krievijas bruņoto spēku iebrukuma Ukrainā VDD fiksēja, ka Lindermans interneta vidē brīvi pieejamās platformās neierobežotam personu lokam izplata informāciju par Krievijas izvērsto karadarbību Ukrainā, atspoguļojot notikumus atbilstoši Kremļa interesēm, iepriekš vēstīja VDD.

Šā gada 7.jūnijā VDD pret personu sāka kriminālprocesu saskaņā ar Krimināllikuma 74.1.pantu, tai skaitā par noziegumu pret mieru un kara noziegumu slavināšanu un attaisnošanu.

VDD iegūtā informācija liecina, ka persona par savām darbībām no Krievijā reģistrētiem juridiskiem nodibinājumiem saņem finansiālu atlīdzību.

21.jūnijā VDD vienā ar personu saistītā objektā veica neatliekamas procesuālās darbības, kā arī personu aizturēja.

Lindermans tika aizturēts arī iepriekš. 2018.gadā viņu aizturēja saistībā ar Latvijas Krievu savienības (LKS) rīkoto sapulci pret pakāpenisku pāreju uz latviešu mācību valodu vispārējās izglītības iestādēs. Kriminālprocess tika sākts, “lai novērstu iespējamu mēģinājumu šķietami leģitīmu darbību aizsegā veikt prettiesiskas darbības vai sasniegt prettiesisku mērķi, kā arī ievērojot apstākli, ka Valsts drošības dienests (VDD) iegūtās ziņas iespējams pārbaudīt tikai ar kriminālprocesa līdzekļiem un metodēm”.

Reklāma
Reklāma

Vēlāk kriminālprocess tika izbeigts, bet, ņemot vērā Lindermana prokremlisko nostāju, viņš vairākus gadus atrodas drošības dienestu redzeslokā.

Kopš Krievijas bruņoto spēku iebrukuma Ukrainā VDD kopumā ir sācis 19 kriminālprocesus un no Valsts policijas pārņēmis četrus kriminālprocesus saistībā ar naida runu. Lielākā daļa no kriminālprocesiem saistīti ar agresīvu vēršanos pret Ukrainu un tās tautu.

Divos no kriminālprocesiem VDD pirmstiesas izmeklēšanu ir noslēdzis un nosūtījis kriminālprocesa materiālus prokuratūrai, rosinot pret aizdomās turētajām personām uzsākt kriminālvajāšanu.

Savukārt 21 kriminālprocesā pirmstiesas izmeklēšana turpinās, un to ietvaros pašlaik 16 personām ir piemērots aizdomās turētā statuss, savukārt septiņām personām – personas, pret kuru uzsākts kriminālprocess, statuss.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.