Foto: pexels.com

Kā tas iespējams, ka Latvijā patiesībā strādā tikai puse ātrgaitas interneta 1

Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

No kopumā divās kārtās izbūvētajiem 3813 kilometriem platjoslas optiskā tīkla operatori no Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) iznomājuši 1995,1 km tīkla 42 Latvijas novados.

LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 210
10 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Zvaigznes sola, ka tu šodien sasniegsi mērķi, lai kāds tas arī būtu! Horoskopi 19.oktobrim
11 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
Lasīt citas ziņas

Optisko tīklu šobrīd izmanto astoņi reģionālie, trīs nacionālie elektronisko sakaru operatori, kā arī viens mobilo pakalpojumu sniedzējs.

Kaut arī teju 4000 kilometru optiskā kabeļa izbūvēti, joprojām tikai samērā nelielai daļai ārpus pilsētām dzīvojošo ir pieejams stabilais un ļoti ātrais optiskais internets.
CITI ŠOBRĪD LASA

Operatori atsakās izbūvēt t.s. “pēdējo jūdzi” – pieslēgumu no LVRTC izbūvētā kabeļa līdz klientiem, jo mazapdzīvotās teritorijās to izdarīt ir pārāk dārgi.

Kā norādīja LVRTC pārstāve Vineta Sprugaine, platjoslas optiskā kabeļa izbūves pirmajā kārtā izveidoti 177, bet otrajā iecerēti 220 pieslēguma punkti, ko “pēdējās jūdzes” pieslēgumam var izmantot operatori.

Tas gan nenozīmē, ka pieslēgties tīklam var tikai šajos punktos – to var izdarīt jebkurā tīkla posmā, kur tas ir tehniski un normatīvi iespējams. Ja ir nepieciešamība – LVRTC veic pieslēguma izbūvi.

Foto: LVRTC

Šobrīd operatori iznomājuši 119 tīkla posmus. Vidēji – 16,7 kilometru garumā. Visplašāk tīkls tiek iznomāts Vidzemē – 959,7 km garumā. Kurzemē iznomāti 383,9 km, Latgalē 374 km, bet Zemgalē vien 277,5 km. Visvairāk pieslēgumu izveidots Madonas, Valmieras, Rēzeknes, Talsu, Cēsu, Kuldīgas, Ventspils un Bauskas novados.

LVRTC samazinājuši nomas maksu

Sprugaine skaidro, ka tīkla trase un piekļuves punkti pirmajā kārtā tika veidoti, balstoties uz iedzīvotāju skaitu plānotajās teritorijās, bet otrajā kārtā – vadoties pēc operatora interesēm piedāvāt pakalpojumus noteiktās teritorijās.

“Redzam, ka mainās arī operatoru plāni, intereses un iespējas noteiktās vietās piedāvāt iedzīvotājiem platjoslas internetu.

Diemžēl viens no biežākajiem iemesliem ir potenci­ālo klientu skaita un maksātspējas, kā arī infrastruktūras ierīkošanas izmaksu proporcija. Lai gan šī gada jūnijā būtiski samazinājām platjoslas tīkla nomas tarifus, apzināmies, ka  operatori ļoti gaida uz valsts atbalstu “pēdējās jūdzes” realizēšanai.”

Jau samazinātais nomas tarifs uzskatāms par sava veida atbalstu – tagad operatoriem jāmaksā 12 eiro par viena “vidējās jūdzes” kilometra iznomāšanu mēnesī. Līdz šim operatora maksājums bija atkarīgs no iznomāto kilometru daudzuma, bet nu vairs ne.

Tāpat izmaiņas paredz optiskā tīkla nomas maksas samazināšanu un izdevīgākus nosacījumus tiem operatoriem, kuri sniegs pakalpojumus atbalstāmās teritorijās (par tādām noteiktas 67 apdzīvotas vietas 60 pagastos) ar nelielu iedzīvotāju skaitu, kā arī operatoriem, kuri iznomās lielu tīkla apjomu.

Nomājot platjoslas infrastruktūras posmu atbalstāmajās teritorijās vismaz uz 36 mēnešiem, operatora ikmēneša nomas maksai tiks piemērota 30% atlaide.

Izmaksu optimizācija būs piemērota arī operatoriem, kuri iznomās vairāk nekā 1800 km, sasniedzot ikmēneša maksājumu 21 600 eiro apmērā. Šādā gadījumā operatoram esošās fiksētās maksas ietvaros tiks nodrošināta iespēja bez papildu maksas nomāt posmus (vienu dzīslu pāri) vietās, kur pēdējo divu gadu laikā neviens elektronisko sakaru komersants nav nomājis platjoslas infrastruktūru.

LVRTC ir pārskatījis arī ierīkošanas pakalpojuma pašizmaksu, samazinot ierīkošanas maksu pozīcijas un optimizējot izdevumus.

10 miljoni no ERAF

Zināms, ka ekonomikas atveseļošanai Latvijai būs pieejami pieci miljardi eiro. Varbūt starp šiem miljardiem varētu atrast arī subsīdijas vai kāda cita veida atbalstu operatoriem “pēdējās jūdzes” izbūvei?

Diemžēl Covid-19 krīzes finansējumu nav plānots izlietot “pēdējai jūdzei”, sacīja Satiksmes ministrijas pārstāve Ilze Greiškalna.

Tā vietā šobrīd tiek veikti pētījumi, uz kuriem balstīsies nākamgad gaidāmais Elektronisko sakaru nozares attīstības plāns un valsts atbalsta programma, kā arī tiks veiktas tālākās darbības atkarībā no “pēdējās jūdzes” izveides investīciju modeļa.

Būtiski, ka Nacionālajā attīstības plānā (NAP) pēdējai jūdzei iezīmēti 10 miljoni eiro no Eiropas Reģionālās attīstības fonda. Papildus tam esot pieejams finansējums no Eiropas Komisijas administrētās “CEF2 Digital” programmas, ko var izmantot pašvaldības sadarbībā ar elektronisko sakaru komersantiem.

Šajā programmā kopējais finansējums ir aptuveni 1,8 miljardi eiro, ko var saņemt tās pašvaldības, kas slēdz līgumu ar operatoriem par 5G tīkla ierīkošanu un esošo tīklu uzlabošanu tajās vietās, kur vidējā termiņā tirgus nenodrošinās 5G un kur prioritāte ir sociāli ekonomiskie virzītājspēki un iedzīvotāji.

Optisko tīklu vilks skolās

“Līdz ar distancēšanās laikā gūto pieredzi, kā arī domāšanas un paradumu maiņu šobrīd jūtam pozitīvas tendences un redzējumus par tīkla izmantošanu. Piemēram, Latvijas Pašvaldību savienība šobrīd ir uzsākusi diskusiju par tīkla potenciāla attīstīšanu, jo, veicot izpēti, secināts, ka aptuveni 70 izglītības iestāžu apkārtnē atrodas LVRTC valsts atbalsta programmas ietvaros izveidoti platjoslas interneta pieslēgumi.

Secinājām, ka, ievērojot valsts atbalsta programmas nosacījumus, ir iespējams izbūvēt optisko kabeļu trases infrastruktūru un piekļuves punktus virknei izglītības iestāžu, kas atrodas “baltajās” teritorijās. Šobrīd tiek vērtētas pēdējās jūdzes izveides atbalsta iespējas gala pieslēgumu izveidošanai identificētajās skolās,” sacīja LVRTC pārstāve.

SAISTĪTIE RAKSTI

Izglītības un zinātnes ministrijā informēja, ka šobrīd tiek apzinātas un saskaņotas konkrētas  vispārējās izglītības iestādes (ar lielāko izglītojamo skaitu), bet plānots, ka tiks iesaistītas ap 40 skolām. “Investīciju mērķis ir stiprināt vispārējās izglītības iestādes ar mūsdienīgas un kvalitatīvas izglītības īstenošanai nepieciešamajiem resursiem, tostarp tiešsaistes un attālināta mācību procesa nodrošināšanai.

No 2020. gada septembra pamatizglītības un vidējās izglītības posmā tiks iesākta pilnveidotā mācību satura īstenošana, un, lai sasniegtu valsts izglītības standartos noteiktos mērķus, izglītības iestādēm jābūt nodrošinātām ar nepieciešamajiem resursiem mūsdienīgam mācību procesam.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 204
10 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Zvaigznes sola, ka tu šodien sasniegsi mērķi, lai kāds tas arī būtu! Horoskopi 19.oktobrim
11 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 96
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Millers: Pašreizējā situācijā “lokdauna” noteikšana ir neizbēgama valdības mugurkaula trūkuma dēļ 37
16 stundas
Lasīt citas ziņas
IR
Ilmārs Randers
Stāsti
“Ārsts varēs apskatīt, bet, kamēr cilvēks nekļūs par akūtu pacientu, uz operāciju netiks!” Daugavpils slimnīcas vadītājs Semjonovs par situāciju slimnīcā
Intervija 1 stunda
LA
LA
Ziņas
“Ir piemērots brīdis balstīt informētu sabiedrību!” Mediju vēstule valdībai un parlamentam 2
1 stunda
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika
40 minūtes
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Pasaulei vajag degvielu: Ķīna par desmitiem miljardu dolāru pirks gāzi no ASV, Putins varētu palīdzēt glābt Eiropu 3
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Izdarīsim visu iespējamo, lai pie senioriem un slimniekiem pievestu vakcīnas
08:02
LE
LETA
Ziņas
Vakcināciju pret Covid-19 pabeigusi puse Latvijas iedzīvotāju
07:58
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika
07:20
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 204
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Cik lielam vajadzētu būt onkoloģiskās aprūpes budžetam? 1
1 stunda
IK
Inga Kaļva-Miņina
Stāsti
“Ērģeles ir sportisks instruments, pie kā jāizskatās eleganti!” Saruna ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu
Intervija 1 stunda
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
ASV, Krievija un Ķīna sacenšas hiperskaņas ieroču veidošanā
50 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Ko valdība pēc deviņu stundu ilgām sarunām nolēma par kovida ierobežojumiem? 96
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” ieviešanai Latvijai būs jāaizņemas papildus finanšu līdzekļi, atklāj Kariņš 60
8 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Atstādināt var, atlaist – nereāli! Kamēr nav pabeigts kovida likums, darbinieki ir neaizsargāti 45
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 33
13 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 11
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
SPKC: Latvija ir pirmajā vietā pasaulē pēc saslimstības ar Covid-19 tempa 94
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 7
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Epidemioloģiskā uzraudzība kļūst neiespējama 83
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kā taupīt siltumu apkures cenu pieauguma laikā? 19
15 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: No štovētiem kāpostiem līdz suši! Latvija nekad nav bijusi valsts ar tikai vienu tautu vai etnosu, un tāda tā nav arī šobaltdien 44
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 155
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Latvenergo” finanšu direktors Guntars Baļčūns: “Latvijas patērētajiem šobrīd ir izdevīgāk veļu mazgāt brīvdienās un naktīs” 47
Intervija 1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 103
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Speciālists skaidro, kāpēc šobrīd tik strauji pieaug gāzes un elektrības cenas. Cik ļoti tās vēl kāps? 40
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
1 diena
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Pašiem savs “citplanētietis”: trausls, bet plēsējs – ūdens iemītnieks aksolotls 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 40
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ir tiešām cilvēki, kas profesionāli pelna ar to naudu”: kā tiek “ražota” dezinformācija par Covid-19 160
1 diena
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 18. līdz 24. oktobrim
22 stundas