Foto: Fotolia

Tomātu raža vēl oktobrī: dārznieku “meistarstiķis”, kā to īstenot! 0

Irina Šteinberga, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. “Manā īpašumā atrodas 100 svešas automašīnas! Paldies Dievam, ka zeme nav apsēta ar labību,” kurzemniece pauž sašutumu par rallija apmeklētāju visatļautību
“Man par to, ka es daru savu darbu, neviens “tējas” naudu nemaksā!” Izvēršas asa diskusija par dzeramnaudas atstāšanu restorānos 79
“Diemžēl bažas ir apstiprinājušās” – deputāts norāda uz paredzamu rezultātu 97 miljonu vērtā iepirkumā par Vanšu tilta projekta izstrādi 90
Lasīt citas ziņas

Tomātu audzētāja Elga Bražūne no ģimenes dārzniecības “Neslinko” steigšus iesaka virs lauka tomātu dobes uzlikt improvizētu jumtiņu. Vienkāršākais variants – pie kārtīm pienaglo plēvi, papildus ar auklām nostiprina, lai vējš neaizpūš.

Dārzniece novērojusi atšķirības, salīdzinot tos tomātus, kas aug zem plēves jumtiņa (bez sānu sieniņām), un tos, kas aug blakus siltumnīcai bez pieseguma. Bez jumtiņa tomāti no rīta ir rasas un mitruma pilni, bet zem jumtiņa – sausi. Tur labi auga arī siltumnīcu šķirņu tomāti ‘Jūrmala’, ‘Vērša sirds’. Vēsums un mitrums rada labvēlīgu vidi slimību attīstībai, tātad ir skaidrs, ka zem jumtiņa raža ir labāk pasargāta. Piemēram, zem jumtiņa augošie tomāti vākti vēl oktobrī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atdarināšanas vērta pieredze ir arī Elgas kaimiņienei. Viņa saviem tomātiem gluži vienkārši uzsegusi agrotīklu divās kārtās. Segums balstīts uz tomātu atsienamajiem kokiem un pašiem tomātiem. Pie zemes var stiprināt, stūros ietinot akmeņus vai uzliekot kādu citu smagumu. No rīta segumu paceļ, vakarā malas nolaiž. Ja diena lietaina un auksta, agrotīklu nemaz nepaceļ.

Toties sevišķi saulainā un siltā dienā segumu noņem pavisam, jo tas veicina ražas straujāku briešanu un gatavošanos, noder slimību profilaksei. Kaimiņiene ražu pērn esot vākusi septembra beigās par brīnumu citiem kaimiņiem, kas savus lauka tomātus audzējuši nepiesegtus.

Lai laikus varētu novākt ražu, tomātu audzētāja iesaka izvēlēties agrās un vecās, pārbaudītās šķirnes. Piemēram, šķirnēm ‘Baltijas Agrais’, ‘Ziemeļu Dzeltenais’ (amatieru šķirnes) raža jau novākta. Tie ienākas gandrīz tikpat agri kā neapkurināmā plēves siltumnīcā.

Lai sekmētu laicīgu ienākšanos, dzinumi pamatīgi jāpalauza tā sauktajiem ogu tomātiņiem, kas veido kuplu krūmu un zaļo masu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.