Praktiski
Dārzs

Tomātu raža vēl oktobrī: dārznieku “meistarstiķis”, kā to īstenot!0

Foto: Fotolia

Irina Šteinberga, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Tomātu audzētāja Elga Bražūne no ģimenes dārzniecības “Neslinko” steigšus iesaka virs lauka tomātu dobes uzlikt improvizētu jumtiņu. Vienkāršākais variants – pie kārtīm pienaglo plēvi, papildus ar auklām nostiprina, lai vējš neaizpūš.

Dārzniece novērojusi atšķirības, salīdzinot tos tomātus, kas aug zem plēves jumtiņa (bez sānu sieniņām), un tos, kas aug blakus siltumnīcai bez pieseguma. Bez jumtiņa tomāti no rīta ir rasas un mitruma pilni, bet zem jumtiņa – sausi. Tur labi auga arī siltumnīcu šķirņu tomāti ‘Jūrmala’, ‘Vērša sirds’. Vēsums un mitrums rada labvēlīgu vidi slimību attīstībai, tātad ir skaidrs, ka zem jumtiņa raža ir labāk pasargāta. Piemēram, zem jumtiņa augošie tomāti vākti vēl oktobrī.

Atdarināšanas vērta pieredze ir arī Elgas kaimiņienei. Viņa saviem tomātiem gluži vienkārši uzsegusi agrotīklu divās kārtās. Segums balstīts uz tomātu atsienamajiem kokiem un pašiem tomātiem. Pie zemes var stiprināt, stūros ietinot akmeņus vai uzliekot kādu citu smagumu. No rīta segumu paceļ, vakarā malas nolaiž. Ja diena lietaina un auksta, agrotīklu nemaz nepaceļ.

Toties sevišķi saulainā un siltā dienā segumu noņem pavisam, jo tas veicina ražas straujāku briešanu un gatavošanos, noder slimību profilaksei. Kaimiņiene ražu pērn esot vākusi septembra beigās par brīnumu citiem kaimiņiem, kas savus lauka tomātus audzējuši nepiesegtus.

Saistītie raksti

Lai laikus varētu novākt ražu, tomātu audzētāja iesaka izvēlēties agrās un vecās, pārbaudītās šķirnes. Piemēram, šķirnēm ‘Baltijas Agrais’, ‘Ziemeļu Dzeltenais’ (amatieru šķirnes) raža jau novākta. Tie ienākas gandrīz tikpat agri kā neapkurināmā plēves siltumnīcā.

Lai sekmētu laicīgu ienākšanos, dzinumi pamatīgi jāpalauza tā sauktajiem ogu tomātiņiem, kas veido kuplu krūmu un zaļo masu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.