Lauras Šūlmeisteres foto

Top Rēzijas Kalniņas un Ulda Marhileviča Ziemassvētku programma “Mana roka Tavējā” 1

No 20. decembra Latvijas dievnamus pārskanēs saviļņojoša oriģinālmūzikas programma, ko īpaši Ziemassvētkiem veido izcilā latviešu aktrise Rēzija Kalniņa un visu paaudžu iemīļotais mūziķis un komponists Uldis Marhilevičs – divas zvaigznes, kas spoži mirdz pie Latvijas teātra un mūzikas debesīm. Nu abi mākslinieki satiksies uz vienas skatuves, lai ar skatītājiem dalītos emocionālajā un sirds pieredzē.

Reklāma
Reklāma
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kuriem Līgo svētki būs īpaši izdevušies
14 iecienīti produkti, kuru sastāvā ir vielas, kas var veicināt vēža veidošanos 14
Veselam
Jūs nekad vairs neēdīsit šos ēdienus, kad uzzināsit to sastāvu
Lasīt citas ziņas

Koncertos piedalīsies arī Modris Laizāns (basģitāra), Ingus Feldmanis (ģitāra un mutes harmonikas), Ivars Kalniņš (sitaminstrumenti) un Dzintars Beitāns (vijole).

Koncerta nosaukums – „Mana roka Tavējā” – aizgūts no Rudītes Losānes tāda paša nosaukuma dzejoļa, un tā tēlainais tulkojums ir ietilpīgs un visatpverošs: tiklab kā atrašanās dzīvesdrauga azotē vai kolēģa aizvējā, tiklab – Dieva un Mīlestības pavēnī.

CITI ŠOBRĪD LASA

„Esmu nonākusi līdz absolūtai skaidrībai: mana dzīves sūtība nav gozēšanās sabiedrības centrā, par katru cenu patīkot un izpatīkot visiem un ikvienam, izdāļājot sevi sīknaudā. Abi ar Uldi šobrīd esam satikušies dzīves, prāta, sirds un emociju simboliskajās krustcelēs: ka gribas nevis dot, bet saņemt to, ko radošais gars katram no mums piedāvā,” atzīstas Rēzija Kalniņa. Viņas dabiskā muzikalitāte, pārmantota no tēta Imanta Kalniņa, nav noslēpjama, bet žilbinošais aktiertalants un personības magnētisms skatītāju un prasīgās kritikas vērtējumā viņu pelnīti iecēlis 21. gadsimta teātra mākslas elka kārtā.

“Kad Rēzija atsūtīja dziesmu tekstus, ko vēlētos izmantot jaunajai programmai, bija skaidrs: koncerta jēga un sūtība norobežosies no jebkādas komercijas un ārišķībām, un nekādā gadījumā tā nebūs popmūzika,” – tā Uldis Marhilevičs, kura kompozīcijas stilistikai raksturīgas ne tikai spilgtas melodijas, bet arī plaša spektra noskaņu diapazons: no dziļas smeldzes līdz saulainam priekam un labsirdīgam humoram.

Par koncertsērijas lieldraugu kļuvusi „Jāņa Rozes grāmatnīca”. SIA „Jānis Roze” izpilddirektore Ināra Beļinkaja ir gandarīta par uzsākto sadarbību, kuru ilustrē ar Kārļa Skalbes teikto: „Garš un tumšs ir ziemas vakars, iededzināsim un sasildīsim viņu ar dziesmām… Tikai dvēsele var sagūstīt savā sapņu tīklā… Kad mēs dzirdam kaut kur vijoli spēlējam, mēs neviļus sākam smaidīt un aizvērtām acīm ejam pakaļ vilinošai meldijai… Tā ir lasītāja paša dvēsele, kuras mēmās stīgas atraisījusi grāmata. Grāmata palīdz atrast sevi pašu.”

Visi autori, kuru dzejoļi kļuvuši par pamatu koncertprogrammai „Mana roka Tavējā”, izgājuši dziļas ciešanas, pārvarējuši kaislību pilnas pretrunas un beidzot atraduši ceļu uz savu būtību. Tāda ir dzejniece un skolotāja Gunta Micāne, dzejniece un teoloģe, Iļģuciema sieviešu cietuma kapelāne Rudīte Losāne, Ilga Bērza, Eva Dortāne, Tatjana Zeiliņa-Jones un citi autori – viņu dzīves ir garīgā skola, no kuras pamācīties aicināts ikviens.

Rēzija un Uldis pirmoreiz sastapušies 1987. gadā, bet pēcāk kopā strādājuši daudzos projektos. Iztiekot bez skaļas reklāmas un savu misiju lieki neafišējot, baznīcās koncertējuši bieži, tiesa gan – katrs atsevišķi. “Mana roka Tavējā” ir pirmā abu kopīgā koncertprogramma, kas veidota mērķtiecīgi: rēķinoties ar akustikas nosacījumiem dievnamos, Ziemassvētku emocionālo tonalitāti un vienotu garīgo vēstījumu.

Reklāma
Reklāma

„Ar Uldi man īpaša saikne: arī viņš ir Dvīnis, un viņā ir tik daudz līdzību ar manu papu! Mūs vieno gan radoša trakulība, gan garīgi meklējumi. Ja līdz šim esam maldījušies te pa garīgo vertikāli, te pa reālistisko horizontāli, nu pienācis brīdis, kad saprotam, kur īsti slēpjas īstā vērtība un kam piešķirama patiesā nozīme,” atklāj aktrise Rēzija Kalniņa.

Koncerts „Mana roka Tavējā” ikkatru vedinās apjaust, ka arī klusums var būt skaņa, bet citkārt daiļrunīgāka par vārdiem izrādās mūzika. Jo ar vārdiem dažkārt viens otru pārprotam, bet mūzikā – nekad. Tāpēc programmā līdzās dziesmām skanēs arī instrumentālā mūzika, bet runātais vārds būs rūpīgi izmeklēts fragmentu kopums no Zālamana Augstās dziesmas. Ne velti taču arī mācītājs Juris Rubenis saka – tas, kas notiek starp vīrieti un sievieti, ir Dievs. Mīlestība ir Dievs. Tāpat kā daba.

Līdztekus koncertprogrammai taps arī albums, kas ceļu pie klausītājiem šī gada nogalē.

Koncertu plāns:

20. decembrī plkst. 19:00 – Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā
21.decembrī plkst. 14:00 – Krustpils katoļu baznīcā
21.decembrī plkst. 19:00 – Jaunpiebalgas luterāņu baznīca
22.decembrī plkst. 19:00 – Rīgas Sv. Pētera baznīcā
23.decembrī plkst. 14:00 – Lielvārdes kultūras namā
23.decembrī plkst. 19:00 – Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā
25.deccembrī plkst. 16:00 – Jelgavas Sv. Annas baznīcā
25.decembrī plkst. 20:00 – Ogres Sv. Meinarda Romas katoļu baznīcā
26.decembrī plkst. 14:00 – Ventspils baptistu baznīcā
26.decembrī plkst. 19:00 – Liepājas Sv. Annas baznīcā
27.decembrī plkst. 19:00 – Cēsu Sv. Jāņa luterāņu baznīcā
28.decembrī plkst. 19:00 – Kuldīgas Sv. Annas baznīcā
29.decembrī plkst.16:00 un 19:00 – Rīgas Lutera baznīcā
30.decembrī plkst. 14:00 – Dobeles luterāņu baznīcā
30.decembrī plkst. 19:00 – Baltezera baznīcā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.