Kultūra
Latvijā

Tradicionālo kultūru “Latgaļu sātā” apgūst bērni no visas pasaules2

Publicitātes foto

Ar bērnu darbu izstādi un koncertu sabraukušajiem vecākiem Viļānu novada Dekšāru pagasta “Latgaļu sātā” augustā noslēdzās ikgadējā bērnu tradicionālās kultūras nedēļa Latgalē, portālam LA.lv pastāstīja producentu grupas “Lietišķā Latgale” pārstāve Renāte Lazdiņa.

Šī bija jau septītā reize, kad Latgales tradicionālās kultūras centrā “Latgaļu sāta” 20 bērni vecumā no septiņiem līdz 13 gadiem varēja mācīties dziedāt, dejot, spēlēt kokli, gatavot mūzikas instrumentus, aust un apgūt arī citus tradicionālos arodus un prasmes, stāsta R. Lazdiņa.

“Mēs izšuvām krustdurienā, bijām arī pie jaunsargiem, taisījām seno laiku instrumentus, strādājām ar mālu,” stāsta Marta Štrama no Itālijas. Vienpadsmitgadīgā Nikola Benislavska no Varakļāniem iemācījusies senāko aušanas veidu un noaudusi sev celaini.

Puikas tradicionālās kultūras nedēļā pagatavojuši sev nazīšus. Kalvis Students ir no Rīgas un tradicionālās kultūras nedēļā piedalās jau piekto gadu, pa šiem gadiem esot pat nedaudz iemācījies latgaliešu valodu. Kā atzīst pasākuma organizatore, biedrības “Latgaļu sāta” vadītāja Marika Zeimule, latgaliešu valodu bērni šeit iemācoties galvenokārt caur dziesmām.

“Sabrauc bērni ne tikai no Latvijas, šogad arī no Itālijas, citus gadus bija dalībnieki arī no Amerikas un Vācijas. Nedēļas ietvaros dalībnieki brīvā dabā Latgales lauku sētas atmosfērā apgūst dažādas tradicionālās prasmes, gan aušanu uz lielajām stellēm, celaiņu izgatavošanu, ar mālu strādā kā senos neolīta laikos, veido dažādas latvju rakstu zīmes no koka,” stāsta Marika Zeimule.

Bērni nedēļas laikā paguva arī iemēģināt sviesta kulšanu pēc sentēvu metodēm un maizes cepšanu lielajā maizes krāsnī, ko varēja nobaudīt vecāki. “Senču mantojumu mēs apgūstam gan tradicionālajā veidā, gan arī caur modernām tehnoloģijām, izmantojam bērniem interesantus materiālus piemērām stiklu apgleznošanu, etnogrāfisko rakstu iededzināšanu kokā. Ar rakstiem apdrukājam krekliņus. Šādā veidā, moderno saliekot kopā ar senatnīgo, bērniem rodās pavisam cita interese,” ieskicē M.Zeimule.

Kā stāsta viens no biedrības dibinātājiem Dainis Mjartāns, šādas bērnu tradicionālās kultūras nedēļas organizēšanas ideja savulaik smelta ASV latviešu nometnēs un to atbalstījusi arī Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales programma. Pateicība pienākas arī Kanādas latviešu katoļiem, kas iespēju robežās atbalstījuši šīs biedrības darbu tradicionālās kultūras popularizēšanā jaunatnes vidū.

“Latgaļu sātas” nosaukums patapināts no latgaliešu grāmatu krātuves, kuru Minsterē vadīja dzejnieks un sabiedriskais darbinieks Alberts Spoģis. “Latgaļu sātā”, savulaik dzīvoja pazīstamais etnogrāfisko kokļu meistars Donats Vucins. Pēc viņa grieztajām koklēm deviņdesmitajos gados 200 kilometrus attālo ceļu no Rīgas mēroja folkloras entuziasti no visas Latvijas, kā arī latvieši no ASV un Kanādas, stāsta Renāte Lazdiņa.

Teju katru gadu biedrība organizē kokļu dienas, pulcējot etnogrāfisko kokļu spēlētājus no Rīgas, Rēzeknes, Madonas, Jēkabpils, Varakļāniem, Andrupenes, Cesvaines un ārzemēm.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ZD
Zane Dzene
Kultūra
Aktuālā kino izlase
2 dienas
LE
LETA
Kultūra
Austrija pašnodarbinātajiem māksliniekiem maksās 1000 eiro ikmēneša pabalstu
2 dienas
LE
LETA
Kultūra
Tapusi dokumentālā īsfilma par pirmo zināmo Latvijas džeza pianistu
2 dienas

Lasītākie

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ministrs Edgars Rinkēvičs: Ir izgudrota velnišķīga aplikācija, kas izsekos visu, ko darām un nedarām
26 minūtes
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
“Pandēmija parādīja, ka attīstāmies nepareizi.” Intervija ar Arni Putniņu
34 minūtes
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Kā tad tās riepas deldējam?
22 minūtes
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums. Izcēlās Garkalne
3 stundas
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Dzīve pēc ārkārtējā stāvokļa atcelšanas būs vien normalitātes ilūzija
1 stunda