Pasaulē
Citur

“Es vienmēr centos mazināt tās bīstamību.” Tramps zinājis, ka koronavīruss ir nāvējoša sērga0


Donalds Tramps.
Donalds Tramps.
Foto: SCANPIX/AP/LETA

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Bobs Vudvords, amerikāņu žurnālistikas veterāns, kļuva slavens 1974. gadā, kad kopā ar Karlu Bernsteinu izpētīja Votergeitas skandāla aizkulises grāmatā “All the President’s Men” (“Visi prezidenta ļaudis”).

Pateicoties saviem daudzajiem informācijas avotiem, Vudvords ir pazīstams ar spēju atainot notikumus Baltajā namā ar nebijušu tiešumu un dziļumu.

Viņa 2018. gadā izdotā grāmata “Fear” (“Bailes”) bija ļoti populāra, bet “Niknums” ieved vēl tālāk Trampa pasaulē, atainojot viņa viedokli par nacionālo drošību, koronavīrusa pandēmiju, saimniecisko krīzi un rasu nemieriem.

Savulaik Tramps kritizēja Vudvordu, ka grāmatas “Bailes” sagatavošanā viņš neesot intervējis prezidentu, atsaucoties tikai uz Baltā nama darbinieku paustajiem viedokļiem. Vudvords viņu atspēkoja, apliecinot, ka vairākkārt piedāvājis Trampam iespēju izteikties, taču viņš izlicies, ka neesot saņēmis šos piedāvājumus.

Janvārī Tramps atklāja, ka piekritis vairākām garām intervijām, kas notikušas Baltajā namā, viņa golfa klubā “Mar-a-Lago” Floridā un 18 tālruņa sarunām ar Vud­vordu, žurnālistam gatavojot grāmatu “Niknums”.

Vudvorda grāmata, kurā iekļautas arī viņa audiosarunas ar prezidentu Trampu, iznāk izdevniecības “Simon & Schuster” apgādā, un tās izpilddirektors Džonatans Karps uzskata, ka to vajadzētu izlasīt katram vēlētājam pirms 3. novembra vēlēšanām.

15. septembrī iznāks pētnieciskā žurnālista Boba Vudvorda grāmata “Rage” (“Niknums”), kas sniedz satriecošu ieskatu ASV prezidenta Donalda Trampa uzvedībā un lēmumu pieņemšanas procesā.
Publicitātes foto

Apzināti noklusē koronavīrusa bīstamību

Vienā no grāmatā ievietotajām intervijām prezidents Tramps atzinis, ka, lai gan zinājis, cik nāvējoša un nopietna koronavīrusa pandēmija varētu būt ASV un pārējai pasaulei, viņš gribējis mazināt tās bīstamību.

“Es vienmēr centos mazināt tās bīstamību,” Tramps teica Vudvordam intervijā 19. martā, kad koronvīrusa pandēmija vēl tikai sāka savu nāves pļauju.

“Es joprojām cenšos mazināt tās bīstamību, jo negribu izraisīt paniku,” prezidents apstiprināja laikrakstā “USA Today” šonedēļ, kad ASV no Covid-19 miruši vairāk nekā pusmiljons cilvēku.

Vudvorda veiktie ieraksti apliecina, ka Tramps zinājis, ka koronavīruss ir nāvējoša sērga, taču uzskatījis par labāku to noklusēt. 7. februāra intervijā Vudvordam Tramps izteicies, ka Covid-19 ir “daudz nāvīgāka” par gripu, lai gan marta vidū prezidents bija apgalvojis pretējo.

“Pērn no gripas nomira 37 000 amerikāņu. Tās upuru skaits gadā ir vidēji 27 000 līdz 70 000. Nekas netiek slēgts, dzīve un saimnieciskā darbība turpinās,” Tramps marta vidū vēstīja tviterī miljoniem savu sekotāju.

Toreiz bija apstiprināti 546 koronavīrusa saslimstības gadījumi un reģistrēti 22 nāves gadījumi. Šonedēļ ASV reģistrēti kopumā 6,4 miljoni saslimušo un vairāk nekā 190 tūkstoši Covid-19 upuru.

Epidemiologs Entonijs Fauči, ASV Nacionālā alerģijas un infekcijas slimību institūta direktors, raksturojis Trampa pārraudzību pandēmijas jomā kā “vadību bez stūres”. “Viņa vienīgais mērķis ir tikt pārvēlētam,” Fauči citē Vudvords.

Trampa un Kima “vēstuļu romāns”

Vudvorda grāmatā pirmo reizi citēti izvilkumi no Ziemeļkorejas vadoņa Kima Čenuna vēstulēm prezidentam Trampam. Aģentūra CNN ziņo, ka abi līderi esot apmainījušies vismaz ar 27 “skaistām vēstulēm”.

Kā atzinis Vudvords, Tramps nav ļāvis viņam apskatīt kopijas vēstulēm, ko prezidents nosūtījis Ziemeļkorejas vadonim, ar kuru viņam savulaik bija vētrainas attiecības un kara draudi, pirms Tramps pērn kļuva par pirmo ASV prezidentu, kas spēris kāju Ziemeļkorejā.

Kā apgalvojis Tramps, viņa Kimam nosūtīto vēstuļu saturs esot “pilnīgi slepens”, lai gan prezidents atklāja, ka Kims saucot viņu par “Ekselenci” un ka autoritārais līderis “stāsta man visu”.

Kā atzīmē laikraksts “The Washington Post”, Kima atklātība ietverot arī stāstu par to, kā viņš izrēķinājies ar savu tēvoci.

Vienā no vēstulēm Kims raksta, ka “Trampa ekselence viņam atgādina ainu no fantastikas filmas” un ka viņu tikšanās esot “dārgas atmiņas”.

Citā viņš rak­sta par abu vēsturisko tikšanos un sarokošanos Korejas demilitarizētajā joslā un ieiešanu Ziemeļkorejas teritorijā kā par “vēsturisku brīdi, kad es stingri turēju Jūsu Ekselences roku šajā skaistajā un svētajā vietā, visai pasaulei vērojot ar lielu interesi”.

Viņš piebilda, ka cerot “vēlreiz piedzīvot šīs dienas godu”.

Tramps ir “bez morāla kompasa”

Bijušais aizsardzības ministrs Džeimss Matiss esot lūdzis Dievu par ASV likteni, kad viņš bija Trampa administrācijas ierēdnis, raksta Vudvords.

Reiz sarunā ar bijušo Nacionālās izlūkošanas direktoru Denu Koutsu Matiss atzinis, ka Tramps ir “drauds amerikāņu demokrātijai, bīstams, nepiemērots un bez morāla kompasa”.

Koutsa vērtējumā, Tramps nespēj noteikt “atšķirību starp patiesību un meliem”. “Var pienākt brīdis, kad mums nāksies kopīgi rīkoties,” Matiss teicis Koutsam, atzīmē Vudvords.

Sarunā ar Koutsu Matiss atzinis, ka atkāpies no amata, kad Tramps paziņojis, ka viņš izved ASV spēkus no Sīrijas, jo “man tika pavēlēts darīt ko tādu, kas, manuprāt, bija ne tikai muļķīgi, bet noziedzīgi muļķīgi”.

Koutsam amata laikā nācies vairākkārt atvairīt Trampa centienus noniecināt ASV izlūkdienestu secinājumu par Krievijas mēģinājumu pavērst 2016. gada vēlēšanu iznākumu Trampa labā.

Kā raksta Vudvords, Koutsam joprojām ir aizdomas par Trampa un Krievijas prezidenta Vladimira Putina attiecību būtību.

Kādā no sarunām ar Vud­vordu Tramps atklājis, ka ASV esot izveidota jauna slepena kodolieroču programma, par ko neko nezinot ne Krievijas prezidents Putins, ne Ķīnas prezidents Sji. “Es esmu izveidojis kodolieroču sistēmu, kādas agrāk šajā valstī nekad nav bijis,” lielīgi paziņoja Tramps.

Saistītie raksti

Vudvordam šajā jautājumā konsultējoties ar ASV amatpersonām, ierēdņi pauda izbrīnu, ka Tramps informējis par šo programmu žurnālistu.

Pēc Vudvorda teiktā, citi vārdā nenosaukti avoti apstiprinājuši šādas programmas esamību, taču bez detalizācijas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.