Foto: PantherMedia/Scanpix/LETA

Triks, kas vecs kā pasaule: kā ātrāk tikt pie gataviem tomātiem? 1

Irina Šteinberga, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Sievietes spēks un iedvesma: 10 ietekmīgas dāmas līderes, kas veidojušas Latvijas vēsturi 29
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 137
TV24
“Divas nozares Latvijā pelna neadekvāti daudz!” Pīlēns par nepareizajiem ekonomikas lēmumiem
Lasīt citas ziņas

“Stāsta, ka gatavos tomātus vajag atstāt pie auga, lai ātrāk gatavojas pārējie. Taču nezinu, vai tā varētu būt. Vai tā nenodaru pāri pašam tomātam? Viņš taču zaudē spēkus, uzturot visu ražu” – jautā Marija no Rīgas.

“Tā tiešām ir praksē pārbaudīta lieta, ka sarkano tomātu klātbūtne veicina citu tomātu straujāku ienākšanos,” stāsta tomātu audzētāja Elga Bražūne no ģimenes dārzniecības  “Neslinko”. Tas gan nav nekāds krāsu brīnums, bet gatavo augļu izdalītais etilēns, kas veicina straujāku gatavošanos. Ja zaļo augļu daudz, bet šie pat nedomā sārtoties, siltumnīcā var ienest gatavus ābolus (negatavie, kritušie nepalīdzēs). Arī ābolu etilēns iedvesmos tomātus sarkšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atstāt gatavos augļus pie auga it kā būtu labi arī tāpēc, ka visgardākie tomāti ir tieši ienesti no siltumnīcas. Taču jārēķinās, ka šāda papildu krava tomāta augumam atņem spēku. Lapas sintezē augļu barošanai vajadzīgās vielas, tāpēc nereti tieši šiem – ar gatavo ražu apkrautajiem – sākas lapu dzeltēšana, var attīstīties slimības. Pareizi būtu gatavos augļus novākt un ļaut, lai augs spēkus velta nākamo bērnu gatavināšanai.

Sarkšanas iedvesmai ap 20 m2 lielā siltumnīcā vajadzētu atstāt kādus 3–4 gatavus tomātus.

Tomāts pie mātesauga jūtas labi un glabājas ilgāk nekā norautais, tādēļ šo īpašību izmanto, kad jāsaglabā augļi tomātu izstādēm.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.