Foto: Shutterstock. Kolāža – la.lv

Troksnis, gaismas un pat salūta smaka rada milzīgu stresu: veterinārārste iesaka, kā sagatavot mājdzīvnieku un palīdzēt tam pārdzīvot uguņošanu 13

Gadu no gada Vecgada vakars un Jaungada diena ir laiks, kad sociālos tīklus pārpludina palīgā saucieni par pazudušiem mājas mīluļiem. Saturs lielākoties līdzīgs – pēkšņi pārbijās no salūta un aizskrēja, norāvās no siksniņas, izmuka no pagalma. “Rimi Mājdzīvniekiem” eksperte, sertificēta veterinārārste Anete Kalniņa-Beinerte atgādina būtiskāko, kas jāņem vērā katram suņa un kaķa saimniekam, lai jauns gads neiesākas ar skumjām par mīluli, kas, iespējams, neatgriezīsies.

VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
“Ir viena iestāde, kurā darbiniekiem tika maksāts par vakcinēšanos,” Valsts kontrolieris atklāj, kura tā ir
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
Lasīt citas ziņas

Šauj ne tikai 31.decembrī!

Gada izskaņas svētkos jārēķinās, ka raķešu šaušanas brīži ir ne tikai 31. decembra pusnaktī, bet arī svētku starpposmos, tiesa, visbiežāk tieši Vecgada dienas tumšajā periodā, tādēļ tam jāgatavojas savlaicīgi un jābūt modriem nemitīgi. Kaķi jau laikus var ierobežot iekštelpās, bet suņiem dabisko vajadzību nokārtošanas nolūkos pastaigās jādodas jebkurā gadījumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Lai nodrošinātos, ka suns nepazudīs un ārā iešanas laiks nesakritīs ar pusnakti, vēlams kārtīgi izstaigāties jau agrāk. Iesaku jau laikus parūpēties par drošu pavadu: var izmantot gan iemauktus, gan kaklasiksnu reizē, kas pietiekami stingri savilktas, lai dzīvnieks nevarētu izmaukties no tām – lieka piesardzība šeit būs īsti vietā.

Nekādā gadījumā nevajag suni ņemt līdzi uz salūtu – tas viņam ir lieki, prieku nesagādās un būs ļoti traumatiski. Troksnis, gaismas un pat salūta smaka dzīvnieka maņām un nervu sistēmai ir milzīga stimulācija, kuru prāts netulko kā skaistumu, bet gan kā apdraudējumu,” atgādina vetārste.

Ko dzīvnieks dara, kad jūtas apdraudēts? Bēg, atpakaļ neskatīdamies!

Te nu saskaramies ar nākamo problēmu – bēgot no briesmām, suns un kaķis nedomā, kur skrien, un attiecīgi neplāno atpakaļceļu. Eksperte stāsta, ka nereti attālumi sasniedz pat vairākus desmitus kilometru, no kuriem atpakaļceļu atrast ir teju neiespējami, pie tam jāņem vērā laikapstākļi – mūsu platuma grādos suns, kurš nav pieradis dzīvot ārā, var gluži vienkārši neizturēt salu.

“Mans ieteikums ir papildus drošai pavadai un iemauktiem vai kaklasiksnai nodrošināt savu suni ar atstarojošajiem elementiem. Ja nu neveiksmīga situācija ar pazušanu jāpiedzīvo, tas palīdzēs dzīvnieku labāk ieraudzīt arī autobraucējiem, jo bēgšanas epizodes ir bīstamas ne tikai pašam sunim, bet arī potenciāls drauds autovadītājiem,” iesaka Anete Kalniņa-Beinerte.

Kā sagatavoties salūta radītajam stresam?

“Protams, ne visiem dzīvniekiem salūts radīs bailes, stresu un paniku, bet jāņem vērā, ka baiļu reakcija var pēkšņi parādīties dzīves laikā. Noteikti jāparūpējas, lai dzīvnieks ir ievests telpās, jo ārā dzīvojošiem suņiem pēkšņu baiļu reakcijas iespaidā citkārt nepārvaramie žogi kļūst pavarami, tāpat izrādās, ka pat ar nelieliem caurumiem tajos pietiek, lai izkļūtu ārā.

Istabā iesaku ieslēgt mūziku vai televizoru, lai apkārtējās vides troksnis nomāc āra trokšņus. Ieteicams arī ieslēgt gaismu, lai līdzsvarotu istabā esošo gaismu ar gaismām, kas nāk no āra – tas noderēs arī gadījumos, ja tomēr dzīvniekam salūta laikā jābūt vienam.

Ja suns jūt vieglu stresu, salūta laikā var ar dzīvnieku rotaļāties vai atkārtot komandas, vēršot viņa uzmanību uz citu nodarbi. Izteikti žēlot nevajadzētu, lai nepastiprinātu sajūtu, ka notiekošais ir kaut kas briesmīgs,” iesaka vetārste. Ja sunim ir vēlme atrasties tuvu vai ielēkt blakus gultā, šo iespēju nevajadzētu liegt, bet panikā esošu dzīvnieku klātbūtnē jāuzmanās pašiem.

Arī kaķiem palīdzēs uzmanību novērsošas skaņas telpā un pieeja vietai, kur droši noslēpties, piemēram, skapim vai pagultei. Jāatceras, ka stress atsaucas ne tikai uz ārējā kairinājuma brīdi, bet stresa ietekmē, izdaloties hormoniem, tiek ietekmēta arī gremošanas un urīnceļu sistēma, tādēļ pēc stresa faktoru ietekmes, kas šajā gadījumā ir salūts, dzīvniekiem mēdz novērot gremošanas trakta traucējumus, pat urīnceļu problēmas, savukārt dzīvniekiem ar neiroloģiskām problēmām var novērot to saasināšanos, piemēram, epilepsijas lēkmes saasinājumu.

Tāpat īpaši jāuzmanās, ja dzīvniekam ir sirdsdarbības traucējumi. Ja zināms, ka dzīvnieks uz salūtu reaģē ļoti jutīgi un izjūt milzu stresu, ir vērts savlaicīgi sazināties ar veterinārārstu un sākt dot dzīvniekam nomierinošus līdzekļus.

Ko darīt, ja nelaime tomēr notikusi un dzīvnieks pazudis?

Anete Kalniņa-Beinerte stāsta – jāsāk ar to, ka palīdzēs jau priekšlaicīgi veiktie piesardzības pasākumi. Visiem suņiem Latvijā jau gadiem ir jābūt apzīmētiem ar mikroshēmu un reģistrētiem. Mikroshēma jeb čips nepalīdzēs atrast suni, ja tas nav reģistrēts, tāpēc šis ir īstais laiks, lai pārliecinātos, ka dzīvnieks ir reģistrēts (ej uz www.ldc.gov.lv).

“Dzīvnieka kakla siksniņai vēlams pievienot gravējumu vai uz tās uzrakstīt savu telefona numuru. Tālāk nozīme ir maksimāli ātrai rīcībai – nekavējoties jāuzsāk meklējumi, jāievieto sludinājumi sociālajos tīklos; iesaku uzreiz apzvanīt tuvākās un ne tik tuvās dzīvnieku patversmes, kā arī ziņot par pazušanu policijai. Noteikti noder arī lapiņu izlīmēšana, jo ne visi lieto sociālo tīklu platformas.
SAISTĪTIE RAKSTI

Kaķu saimniekiem iesaku pie mājas izlikt kastīti ar smiltīm, kur dzīvnieks nokārtojies, jo pazīstams aromāts palīdz atrast atpakaļceļu. Panikā dzīvnieki mēdz slēpties, tāpēc noteikti jāpārmeklē pagrabu ieejas, šķūnīši un iekšpagalmi,” aicina Anete Kalniņa-Beinerte.

Sargājiet savus mīluļus un esiet ar tiem kopā stresa pilnos apstākļos, jo neviena salūta vērošana nav tā vērta, lai pazaudētu savu labāko draugu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Lasītāja jautā: kad var stādīt gurķus siltumnīcā un laukā?
Lasītāja jautā: “Kā stādīt gladiolas, lai tās nesagāžas?” Skaidro selekcionārs Laimonis Zaķis
pagatavot ļoti garšīgu kartupeļu biezeni?
Pavasarī apskata jaunos kociņus – vai tos nežņaudz mieti un auklas?
VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
“Ir viena iestāde, kurā darbiniekiem tika maksāts par vakcinēšanos,” Valsts kontrolieris atklāj, kura tā ir
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
VIDEO. Cīņa uz dzīvību un nāvi – mežacūka cīnās ar vilku. Aculiecinieka kadri no Lietuvas
VIDEO. “Viņš turēja savu solījumu!” Audio materiālā tiesā atklāj, kāpēc Deps ne reizi nav paskatījies uz savu bijušo sievu
Lasīt citas ziņas
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
Cepeškrāsnī ceptas sēnes ar sieru
Viens, divi – gatavs! “Ātrās” kanēļmaizītes
Kad jāstāda mārtiņrozes? Kā tās pareizi stādīt un pārstādīt?
“Ātrā” zupiņa ar pupiņām un makaroniem
Ko darīt, ja nezāles kā trakas sazēlušas ziemciešu ceros?
FOTO. “Atbrīvošanās no padomju mantojuma” gājienā pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
Mariupolē krievi pabeiguši sabombardētā teātra drupu novākšanu un līķu izvešanu
“Pēc karavīru ievainojumiem var redzēt, kuri ieroči ir visefektīvākie,” Rajevs stāsta par efektīvākajiem ieročiem
Izskan iespējamo ekonomikas ministru vārdi
Mēnesi pirms vēlēšanām 18 000 iedzīvotāju būs nederīgas pases. Gaidīt sodu, stundām stāvēt rindā, ko darīt?
Kijiva: Situācija karadarbības zonā saglabājas saspringta
Policija aizturējusi personu, kura centās bloķēt patriotu gājienu Rīgā
Pēteris Apinis: Vājš ministrs ir Pavļuts, kas patiesībā ir laba ziņa, jo viņam nav liekā svara
DLRR padomes priekšsēdētāja: Esam lielākā rūpnīca nozarē, bet Linkaita kungs nekad nav licies par mums ne zinis
VIDEO. Andris Kivičs beidzot satiek savu vecāko meitu. Tikšanās viņu aizkustina līdz asarām
Lasītāja jautā: kad var stādīt gurķus siltumnīcā un laukā?
“Viņus piespieda doties uz Krieviju. Viņiem atņēma visu” – kas notiek ar ukraiņu bēgļiem, kas nonāk Krievijā?
VIDEO. Harkivas robežsargs piepilda savas meitas kvēlāko vēlēšanos
Kā vērtējat premjera Kariņa rīcību saistībā ar ministru maiņu?
VIDEO. Satiksmes mierināšana Nīderlandes pilsētā Utrehtā pārspēj Rīgas stabiņus
VIDEO. “Dzimtene, draugi, nav prezidenta pakaļa, ko visu laiku jābučo!”: koncertā Ufā pasaka slavens krievu dziedātājs
Pasākums “Par atbrīvošanos no padomju mantojuma” noslēdzies bez īpašiem starpgadījumiem
22:07
Izskan iespējamo ekonomikas ministru vārdi
21:34
Krievi saveduši Čornobajivkā 130 kara tehnikas vienības
21:25