Foto – Shutterstock

No izdegšanas cieš gan skolotāji, gan sātana izdzinēji 0

“Man ir tik svarīgs darbs, esmu neaizstājama!” akmens cietu seju pusdienu galda biedrenēm klāstīja trīsdesmitgadīga sieviete rehabilitācijas centrā, kur bija ieradusies atgūties no stresa. Arī divas citas ziedošas sievietes vecumā pāri četrdesmit bija izvēlējušās antistresa programmu. Sacīju – raugoties uz jums, tik dzīvespriecīgām, nešķiet, ka jums šī programma būtu ļoti vajadzīga. Atbilde bija šāda: “Jā, bet ja no rīta negribas iet uz darbu, tad ir jāatpūšas un jāatgūst spēki, nenonākot līdz izdegšanai!”

Riska grupa

LE
LETA
Ziņas
“Gaidīs līdz morgos būs pārslodze?”, “Drīz nebūs neviena seniora!”, “Divreiz trakāk kā Itālijā!” – soctīklotāji par kovida upuru rekordu 120
6 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 149
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš jutās bezpalīdzīgs….”: princis Harijs esot bijis panikā, uzzinot, ka vecmāmiņa Elizabete II atrodas slimnīcā 17
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Rehabilitācijas centra “Līgatne” psiholoģe Ginta Radionova, kura palīdz gan tiem, kam problēmas rada stress, gan tiem, kam jau jāārstē izdegšanas sindroms, stāsta, ka viņas vērojumi liecina – cilvēki arvien biežāk tomēr prot laikus apstāties, nenovedot sevi līdz izsīkumam. Ar stresu ikdienā vairāk vai mazāk sastopas ikviens. “Parasti ar to veiksmīgi tiekam galā – “ieslēdzas” stratēģijas, kas palīdz risināt jautājumus, mobilizējamies, problēmas atrisinām un par stresu aizmirstam,” teic psiholoģe. Taču, ja runa ir par izdegšanas sindromu, tas nozīmē, ka spriedze bijusi pārāk ilgi, tā atkārtojusies, un cilvēks nav spējis to uzveikt.

Izdegšanas sindromu psihologi pazīst jau četrdesmit gadu. Vispirms kāds psihiatrs Amerikā to pamanījis brīvprātīgajiem, kuri sākumā radoši, ar lielu entuziasmu metušies palīdzēt citiem, bet vēlāk spēki sākuši manāmi izsīkt.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ir profesijas, kurās izdegšanas sindroma riski ir augstāki. Tie ir sociālie darbinieki, ārsti, psihologi, psihoterapeiti, tiesībsargājošo institūciju darbinieki, arī skolotāji. Visi, kuri strādā ar klientu vai pacientu grupām, kurām nepieciešama palīdzība, un kur darbā mēdz būt maz priecīgā, ir daudz negatīvas “pavadošās” informācijas – slimības, sāpes, zaudējums, sēras, ekonomiskas grūtības, atrašanās ieslodzījuma vietā,” stāsta speciāliste.

Viņa min piemēru: salīdzināsim, kādas emocijas pārņem, ja esam noskatījušies psiholoģiski smagu filmu, taču skatīšanās no mums nav prasījusi vairāk kā tikai emocionāli līdzpārdzīvot, un kā ir, ja strādājam palīdzošā profesijā. Tad šādas “filmas” dienā ir vairākas, bet jāmēģina reāli palīdzēt, pārveidot “sižetu”, lai būtu labāks turpinājums.

Speciālistiem ir pazīstams tāds apzīmējums kā nogurums no līdzjūtības. Gādājot par slimu bērnu vai vecāku, līdzjūtība, otra cilvēka sāpju pārdzīvošana aprūpētāju ļoti nogurdina, jo viņš apzinās – esmu līdzās, daru visu, ko spēju, bet nevaru nodrošināt labāko rezultātu.

Ieminos, ka izdegšanas sindromu piedzīvojis un tāpēc uz dzīvi klosterī devies arī kāds katoļu garīdznieks, pie kā pēc palīdzības iepriekš vērsās cilvēki, kuri paši vai viņu tuvinieki domāja, ka tos apsēdis sātans. Psiholoģe atzīst, ka arī garīdznieki pieder izdegšanas sindroma riska grupai: “Arī viņi strādā palīdzošā profesijā. Tiesa, viņiem spriedzes pārvarēšanai ir papildu resurss – baznīcas idejas, ar kurām viņi bieži vien “pavelk” sevi uz augšu gadījumos, kad mums, pārējiem, šo labo domu pietrūkst. Bet arī viņu resursi nav neizsmeļami.”

Zūd interese un ēstgriba

Kā pašam vai tuviniekiem saprast, ka tuvojas izdegšana? G. Radionova teic, ka to var pamanīt dažādās izpausmēs – gan fiziskās, gan garīgās. Fiziski – cilvēks jūt nogurumu, spēku izsīkumu, muskuļu vājumu vai sāpes muskuļos, galvassāpes, miega traucējumus (bieži mostas, trauksmains miegs), viņš mēdz pārēsties vai, tieši pretēji, ēstgribas trūkst. Arī izziņas procesos novērojami traucējumi – izdegušais jūtas apjucis, vairāk laika tērē vienkāršu uzdevumu risināšanai, grūti koncentrēties, pasliktinās atmiņa, zūd interese un prieks par dzīvi. Emocionāli – jūtas nenovērtēts, nekam neredz jēgu. Viņam šķiet, ka paveiktais nav pietiekami labs, kvalitatīvs. Tas ir paša novērtējums, un viņš domā, ka citu acīs tas ir tāpat. “Varbūt tas tā ir, varbūt tomēr ne, bet tāda ir izsīkuša cilvēka izpratne tajā brīdī,” norāda G. Radionova. Saskarsmē šāds cilvēks var kļūt īgns, pat cietsirdīgs vai arī darbu darīt rutinēti un sakostiem zobiem, tāpēc viņš labprātāk cenšas distancēties no citiem, vēlas pabūt viens.

 

Varbūt prasību latiņa jānolaiž zemāk

Psiholoģe noliedz bieži dzirdēto pieņēmumu, ka izdegšanas sindroms piemeklē galvenokārt tos, kuri vēlmē daudz nopelnīt pārāk daudz strādā. “Ir sena formula par vēlamo dienas laika plānojumu: astoņas stundas miegam, astoņas – darbam un astoņas – savām interesēm, atpūtai. Tiesa, ir cilvēki, kas dara daudz, ilgi un ar prieku. Izsīkuma sindroms nav saistīts tikai ar darbu, tas ir dažādu faktoru kopums.” Darbs tiek minēts kā viens no pamata cēloņiem – vai nu bijusi pārslodze, vai darba vides maiņa, ļoti augstas prasības, konfliktējošas attiecības ar kolēģiem vai darba devēju. Varbūt ir bailes no atlaišanas, varbūt ir neskaidras prasības amata aprakstā.

Klienti psiholoģei vaicā – ko es daru nepareizi? Kāpēc ar mani tā notiek? Speciāliste teic, ka der pašam sev noskaidrot – kāpēc es strādāju līdz pārgurumam, kāpēc neprotu pateikt “nē”, kāpēc uzņemos liekus darbus, neprotu deleģēt atbildību.

Liela loma ir audzināšanai un pieredzei. Varbūt bērnība aizritējusi nabadzībā, pieredzēti aizvainojumi, kauns, to cilvēks otrreiz nevēlas nedz piedzīvot pats, nedz pakļaut tam savus bērnus, tāpēc raujas vai pušu piecos darbos. Varbūt skriet kā vāverei ritenī liek vecāku labais mudinājums: “Meitiņ, strādā daudz, un tad tev viss būs!” Gaidas no ģimenes un sabiedrības rada diskomfortu, jo persona apzinās – šāds dzīvesveids nav manis paša izvēle.

Izdegšanas sindroms rodas ne tikai no pārslodzes darbā, atbildības, pienākumiem mājās. Izsīkuma pamatā bieži vien ir nesaskaņa ar savu iekšējo būtību, harmonijas trūkums.

Cilvēki visbiežāk paši zina atbildes, kāpēc piemeklē spēku izsīkums, taču ar tām satikties ir dvēseliski grūti. Jo, nosaucot un izprotot iemeslus, kāpēc izdegušais tā jūtas, ir skaidrs, ka nepieciešams kaut ko mainīt. Tas savukārt prasa enerģiju, piepūli, uzdrīkstēšanos, laiku un resursus, taču neviens nevar garantēt, ka pēc tam tiešām būs labāk.

Sievietes un vīriešus izsīkuma sindroms apdraud vienādā mērā, atzīst psiholoģe, taču domā, ka sievietes biežāk lūdz palīdzību. Pār­slodžu gadījumos vīrieši izvēlas alkoholu, jo tas ir ātrāk pieejams un lētāks nekā sporta zāles abonements vai psihologa konsultācija. Turklāt saglabājies vēsturiski noturīgais latviešu vīrieša mazrunīgums. Tāpat arī noguruma sindroms var tikt pārmantots no paaudzes paaudzē un jau būt hronisks.

Degošās emocijas jādzēš

Pārslodzes un stresu vieglāk izturēt, ja cilvēkam ir ģimenes, labu draugu atbalsts, ja viņš jūtas mīlēts. Kopā var kalnus gāzt! Taču grūti, ja tā trūkst. “Pētījumi pierāda, ka cilvēku veselības problēmas saistītas ar pēdējo divu gadu laikā pārdzīvoto. Izstrādātas novērtējuma skalas, kur pēc cilvēka individuālo punktu skaita novērtējams, cik augsts ir risks saslimt. Dažos gadījumos tas sasniedz 80 procentus,” stāsta G. Radionova.

Risku vairo dažādi ap­stākļi – ja ir zaudēts tuvinieks vai darbs, bijusi pārcelšanās uz citu dzīvesvietu, smagi saslimis ģimenes loceklis, sadzīvē ir bieži konflikti, šķirta laulība. Arī bērnu aiziešana savā dzīvē var izraisīt problēmas – vecākus pārņem “tukšās ligzdas” izjūta tāpēc, ka nav vairs par ko rūpēties. Tik svarīgs ir laimes hormons oksitocīns, kas rodas no piederēšanas izjūtas un siltām, sirsnīgām savstarpējām attiecībām!

Izsīkuma sindroma gadījumā ieteicams mainīt vidi – aizbraukt uz laukiem pie radiem, izmantot atvaļinājumu, doties ceļojumā vai uz rehabilitācijas centru. Nepieciešams sakārtot domas, apsvērt mērķus – īstermiņa un ilgtermiņa, nomierināties. Vajag laiku pārdomām – kur esmu, ko vēlos, kā to sasniegt. Vai esmu mierā ar vidi, kur strādāju, ar dzīvi, ko dzīvoju.

Viena lieta ir noskaidrot, ko vēlos, otra – kā to panākt. “Novērtējot, kur ir “es reālais” un kur “es ideālais”, varbūt latiņa drusku jānolaiž, nevis jākāpj tik augstāk,” teic psiholoģe.

G. Radionova ir vadījusi dažādas atbalsta grupas un novērojusi, ka pacienti ar izsīkuma sindromu uz nodarbībām bieži ierodas ar savām ūdens pudelītēm. “Viņiem slāpa vairāk nekā citiem. Ne velti saka: izdegšana. Ķermenis ir ļoti gudrs un intuitīvi meklē sev palīdzošās receptes. Deg, tātad šis iekšējais ugunsgrēks jādzēš. Ūdens cilvēkam ir ļoti dziedinošs. Tāpēc ir labi vērot lietu, jūru, upi, ezeru. Klausīties dziedinošās ūdens skaņās, iet peldēt baseinā, pirtī. Šeit der visu veidu ūdeņi. Lai izdodas atrast laiku sev un miera ostu ar dzidriem ūdeņiem!”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš jutās bezpalīdzīgs….”: princis Harijs esot bijis panikā, uzzinot, ka vecmāmiņa Elizabete II atrodas slimnīcā 17
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Varbūt es tev patīku, bet tu nezini kā to izrādīt?!”: pēc TV kanāla slēgšanas Žaklīna Cinovska soctīklos “iekož” NEPLP padomes priekšsēdētājam Ivaram Āboliņam 57
8 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Princese Mako apprec vienkāršu puisi, atsakās no miljoniem un sašķeļ Japānas sabiedrību 2
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Klajā nācis jauns latviešu seriāls: lomās populāri aktieri un vairākas pašmāju slavenības 6
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Gaidīs līdz morgos būs pārslodze?”, “Drīz nebūs neviena seniora!”, “Divreiz trakāk kā Itālijā!” – soctīklotāji par kovida upuru rekordu 120
6 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 149
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš jutās bezpalīdzīgs….”: princis Harijs esot bijis panikā, uzzinot, ka vecmāmiņa Elizabete II atrodas slimnīcā 17
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 162
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 50
14 stundas
Lasīt citas ziņas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. The Ludvig atgriezies mūzikā ar jaunu vārdu un brīnišķīgu dziesmu 4
9 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tavs viedoklis šodien būs pēdējais, ar ko kāds rēķināsies… Horoskopi 29.oktobrim
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Ņina, Ninona, Antoņina, Oksana
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
No hercogienes par ASV prezidenti: Megana Mārkla turpina strādāt pie saviem ambiciozajiem plāniem 21
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 101
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Estrādes mūzikas zvaigzne Žoržs Siksna ar sievu iepazinies, kad viņai bija 16 gadi 16
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Atbalsta tiesības darba devējam atlaist pret Covid-19 nevakcinētos darbiniekus
6 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Izsargāšanās no vīrusa var kļūt vēl dārgāka. Vai būs jālieto respiratori mutes aizsegu vietā? 45
3 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Galvenais lūgums valdībai – plānojiet vairāk nekā vienu nedēļu uz priekšu
2 minūtes
LE
LETA
Ziņas
VIDEO.”Jūs visi tiksiet tiesāti!” Agresīvs vīrietis uz ielas Vecrīgā velta rupjus lamuvārdus deputātam Pūcem 73
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Gaidīs līdz morgos būs pārslodze?”, “Drīz nebūs neviena seniora!”, “Divreiz trakāk kā Itālijā!” – soctīklotāji par kovida upuru rekordu 120
6 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Varbūt es tev patīku, bet tu nezini kā to izrādīt?!”: pēc TV kanāla slēgšanas Žaklīna Cinovska soctīklos “iekož” NEPLP padomes priekšsēdētājam Ivaram Āboliņam 57
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Potenciālie “līgavaiņi” no ārvalstīm divām sievietēm izkrāpj vairākus tūkstošus eiro 10
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija pārbaudīs izskanējušo informāciju par Cimdaram, iespējams, viltoto Covid-19 sertifikātu 25
5 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 149
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Tirgotāju asociācija: Valdība mūs soda, ka pie mums strādā nevakcinēti cilvēki 69
1 diena
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Dodas pie veterinār­ārstiem pēc attārpošanas zālēm kā Covid-19 apturēšanas līdzekļa – kas notiek cilvēku galvās? 55
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 50
14 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Iespējams, ūdens nemaz neeksistē! Respektablu zinātnieku paziņojums raisa jautājumu “jūru” 42
1 diena
LA
LA
Ziņas
FOTO. Tukši spokainās Rīgas ielas. Kā galvaspilsēta izskatās komandantstundā 30
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 344
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Morozovs: Ir jāapvienojas un jāaizmirst par etniskiem jautājumiem. Slimība nevienu nešķiro pēc valodas 71
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 162
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Atbalsta tiesības darba devējam atlaist pret Covid-19 nevakcinētos darbiniekus
20:42
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Galvenais lūgums valdībai – plānojiet vairāk nekā vienu nedēļu uz priekšu
20:33
LE
LETA
Ziņas
Latvijā jau otro nedēļu pēc kārtas konstatēts visaugstākais inficēšanās ar Covid-19 līmenis ES
20:01