16. jūnijā Briselē pie Eiropas Komisijas centrālās ēkas startēja Saules ceļojums – Eiropas elektrisko velosipēdu, kas aprīkoti ar saules paneļiem, brauciens. 50 amatieri riteņbraucēji līdz septembrim apceļos 33 Eiropas valstis un plāno nobraukt 10 000 km.
16. jūnijā Briselē pie Eiropas Komisijas centrālās ēkas startēja Saules ceļojums – Eiropas elektrisko velosipēdu, kas aprīkoti ar saules paneļiem, brauciens. 50 amatieri riteņbraucēji līdz septembrim apceļos 33 Eiropas valstis un plāno nobraukt 10 000 km.
Foto: Olivier Hoslet/EPA/SCANPIX/LETA

Strasbūrā hibrīdā formātā atklās Konferenci par Eiropas nākotni 5

Uldis Šmits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Rīt Strasbūrā hibrīdā formātā – gan klātienē, gan attālināti – noritēs Konferences par Eiropas nākotni atklāšanas plenārsēde, kurā iecerētas prezentācijas par Eiropas pilsoņu paneļdiskusijām un daudzvalodu digitālo platformu.

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 309
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 42
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 39
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Dalībnieku skaitā būs dalībvalstu pilsoņi, Eiropas Parlamenta, ES Padomes un Eiropas Komisijas pārstāvji, kā arī nacionālo parlamentu deputāti.

Tāpat būs pārstāvētas ES padomdevēja struktūras – Eiropas Reģionu komiteja un Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja.

Vārds visiem, īpaši jaunatnei

CITI ŠOBRĪD LASA

Plenārsēžu un Eiropas Savienības līmenī rīkojamo pilsoņu paneļdiskusiju kalendārs tika apstiprināts pagājušā mēneša nogalē, kad izkristalizējās arī katrā no četrām plānotajām paneļdiskusijām aplūkojamo pamattēmu loki, kas saistīti ar tiesiskumu un demokrātiju, klimata pārmaiņām un vidi, ekonomikas, digitālās pārveides, sociālā taisnīguma, kultūras un izglītības pro­blemātiku, kā arī ar ES lomu pasaulē.

Tas, protams, ir tikai vispārējs orientējošs ietvars, jo ikvienam ir iespēja izvirzīt apspriežamus jautājumus vai piedāvāt risinājumus, turklāt debates jau daudzviet norisinās dalībvalsts, reģionālā vai vietējā līmenī. (Latvijā Eiropas nākotnes konferencei veltīta sarunu cikla atklāšana tiešsaistē notika 11. jūnijā ar Ministru prezidenta un citu amatpersonu un politiķu piedalīšanos.) Un tieši dalībvalstīs izrādīta aktivitāte būs svarīgākais rādītājs.

Ja ielūkojamies “Eirobarometra” veiktā pētījuma “Eiropas nākotne” rezultātos, tad liekas, ka iesaistīties gribētāju netrūkst. Daudzi jeb 44% aptaujāto eiropiešu (Latvijā – 38%) to būtu gatavi darīt, piedaloties sanāksmēs savas dzīvesvietas apkaimē.

Vai tiešsaistes pasākumos (ES kopumā – 30%, Latvijā – 24%). Gatavību izklāstīt idejas vai iesniegt priekšlikumus paudis 31% respondentu (Latvijā – 23%). Bet šoreiz nesakritība starp vārdiem un darbiem varētu izrādīties pārsteidzoši vai drīzāk prognozējami liela.

Minētā aptauja apliecināja viscaur Eiropā dominējošo viedokli (83%) par nepieciešamību piesaistīt Konferencei īpaši jaunatni. Tāds ir arī organizatoru mērķis.

Piemēram, Eiropas mēroga paneļdiskusijām dalībnieki gan tiks izraudzīti pēc nejaušības principa, lai nodrošinātu, ka viņi pārstāv ES daudzveidību ģeogrāfiskās izcelsmes, dzimuma, vecuma, sociālekonomiskās izcelsmes un izglītības līmeņa ziņā, tomēr jaunieši vecumā no 16 līdz 25 gadiem veidos trešdaļu no katras paneļdiskusijas dalībniekiem.

Virtuālā tuvināšanās

Jaunatnei pievilcīgs jaun­ievedums varētu būt tas, ka visus ar Konferenci saistītos pasākumus atspoguļo daudzvalodu jeb 24 ES oficiālo valodu digitālā platforma, kas tika oficiāli iedarbināta 19. aprīlī.

Turklāt tā ir vieta priekšlikumu izteikšanai, kritikai un debatēm ne tikai par interaktīvajā platformā ieteiktajām galvenajām tēmām, bet arī par jebkuru citu. Vienīgais nosacījums ir tāds, lai saturs būtu atbilstošs Konferences hartai (kas nepieļauj nelikumīgas, melīgas vai maldinošas informācijas izplatīšanu).

Pilsoņu paustais tiks apkopots plenārsēdē un galīgajā ziņojumā un ideālā variantā varēs pārtapt konkrēti īstenojamos projektos. Kā to sola Konferences kolektīvā vadība jeb valde, kurā Eiropas Parlamentu pārstāv deputāts no EP politiskās grupas “Renew Europe” Gijs Verhofstats, ES Padomi – tagadējās prezidējošās valsts Portugāles ES lietu valsts sekretāre Ana Paula Zakariaša, bet Eiropas Komisiju – priekšsēdētājas vietniece jautājumos par demokrātiju un demogrāfiju Dubravka Šuica.

Viņi arī izvirzījuši uzdevumu sasniegt parasti klusējošo vairākumu un izkopt jaunu demokrātisku pieredzi, kas Eiropai noderēs politiskās kultūras veidošanā.

Bet komisijas priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas skatījumā tādējādi paveras “lieliska iespēja virtuāli tuvināt eiropiešus”.

Šaubas

Gan pastāv, kā vienmēr, šaubas, ciktāl tas spēj iespaidot un mainīt politisko realitāti. “Mums jābūt godīgiem un jāatzīst, ka konference nav panaceja,” sacīja fon der Leiena, bet “mums jāieklausās visās balsīs.”

Agrākā eiropiešu uzrunāšanas un uzklausīšanas pieredze liecina, ka rast kopsaucēju ir grūti. Daudzi šajā sakarā atceras ES “Līguma par Konstitūciju Eiropai” noraidīšanu 2005. gada referendumos Francijā un Nīderlandē.

Tie pārvilka svītru Valerī Žiskāra d’Estēna vadītā Eiropas Konventa (2002–2003) darbam, kura uzdevums bija pielāgot ES uzbūvi un struktūru globalizācijas tendencēm.

Konkrēts Eiropai ejamais ceļš netika nosprausts arī iepriekšējā EK priekšsēdētāja Žana Kloda Junkera laikā, kad sabiedrība bez pārliekas aizrautības debatēja par komisijas Baltajā grāmatā (2017) iezīmētajiem pieciem attīstības scenārijiem.

Kad aizpērn Francijas prezidents Emanuels Makrons vēstulē eiropiešiem jeb zināma veida uzsaukumā “par Eiropas atdzimšanu” ierosināja rīkot konferenci, tas jau sākotnēji šķita risks.

Tomēr Urzula fon der Leiena, pretendējot uz komisijas priekšsēdētājas amatu, iekļāva savā programmā šo ideju, kuras īstenošana pandēmijas dēļ krietni aizkavējās, bet nu ir materializējusies.

Turklāt vēl nepieredzētas krīzes apstākļos, kas šoreiz varbūt kalpos par pārmaiņu katalizatoru. Eiropas dinā Konferences svinīgajā atklāšanā Makrons deklarēja: “Mūsu Eiropas demokrātija ir kompromisu un līdzsvara demokrātija, kas ir aizsargājama vērtība, bet tā kļūst par vājumu, kad iestieg pašas procedūrās.”

Risinājumiem būtu jāparādās Konferences gala ziņojumā nākamā gada pavasarī. Proti, Francijas prezidentūras ES Padomē laikā. Pagaidām grūti pro­gnozēt, kādi secinājumi tiks izdarīti un cik tālejoši tie būs.

Bet, ja reiz (atbilstoši “Eirobarometra” aptaujai) 90% eiropiešu vēlas, lai, lemjot par Eiropas nākotni, viņu viedokli ņemtu vērā, tad tagad ir īstais brīdis nākt ar to klajā.

Viedokļi

Dubravka Šuica, EK priekšsēdētājas vietniece, Konferences valdes līdzpriekšsēdētāja: “Mēs esam aizsniegušies līdz tiem, kas ir Konferences pašā sirdī, – mūsu pilsoņiem. Viņu ieguldījums, idejas, cerības un sapņi ir šī unikālā procesa galvenie virzītājspēki, kas lielā mērā veidos redzējumu par mūsu savienību. Konference mūsu pilsoņiem piedāvā viņiem tik nepieciešamo telpu, kurā apspriesties savā starpā un diskutēt ar pašu vēlētajiem pārstāvjiem – kā līdzīgam ar līdzīgu.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Gijs Verhofstats, Eiropas Parlamentu pārstāvošais Konferences valdes līdzpriekšsēdētājs: “Mums ir jāpanāk, lai process noritētu absolūti nevainojami. No tā lielā mērā ir atkarīga Konferences leģitimitāte. Mūsu mērķis ir nostiprināt platformu, organizēt paneļdiskusijas un tajās iegūtos rezultātus efektīvi izmantot plenārsēdē. Esmu ievērojis, ka lielu interesi par Konferenci izrāda arī valstu parlamenti, pilsoniskās sabiedrības partneri un pilsoņi. Mūsu uzdevums ir Konferencē iesaistīt visu šo entuziasmu un enerģiju.”

Ana Paula Zakariaša, ES Padomes prezidējošo valsti pārstāvošā Konferences valdes līdzpriekšsēdētāja: “Pilsoņi vienmēr būs šī nozīmīgā Eiropas līmeņa pasākuma centrā, un mēs vēlamies dot viņiem iespēju patiesi iesaistīties un piedalīties tajā. Mūsu kopīgā nākotne ir viņu rokās.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 309
23 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 42
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 39
7 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 76
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
21 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 63
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 143
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tuvākajā diennaktī pastiprināsies vējš un biežāk iespējams lietus 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairums vakar atklāto Covid-19 gadījumu reģistrēti Rīgā un vēl divos novados
24 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Četras valstis vēl nav sākušas vakcināciju pret Covid-19
18:24
LE
LETA
Ziņas
Vairums vakar atklāto Covid-19 gadījumu reģistrēti Rīgā un vēl divos novados
18:10
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas Paukošanas federācijas prezidente: Lai tiktu pie finansējuma paukošanā, rezultātiem ir jābūt izciliem
17:56
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 50
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
CVK lūgs juristiem un ministrijām vērtēt Gobzema partijas referenduma ierosinājumu par vakcinācijas brīvprātību 54
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 39
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Turpmāk par Covid-19 testiem būs jāmaksā! Stājas spēkā jauna kārtība 43
4 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas Paukošanas federācijas prezidente: Lai tiktu pie finansējuma paukošanā, rezultātiem ir jābūt izciliem
39 minūtes
LE
LETA
Ziņas
JRT paziņo, ar kādiem noteikumiem jārēķinās skatītājiem augustā 5
58 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar solījumiem. Vilks par ieceri celt pensiju neatliekamo minimumu līdz 500 eiro 14
3 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Ugunsgrēku sezona: Eiropas dienvidus piemeklējuši plaši un bīstami mežu ugunsgrēki 2
1 stunda
Tokijas olimpiskās spēles
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas Paukošanas federācijas prezidente: Lai tiktu pie finansējuma paukošanā, rezultātiem ir jābūt izciliem
39 minūtes
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Sagurums beidzot mani ir noķēris!” Latvijas riteņbraucējs par sniegumu olimpiskajās spēlēs 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Točs: Pludmales volejbols ir brīnišķīga spēle – vari uzvarēt jebkuru un zaudēt jebkuram 1
3 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas pret Covid-19 loterijai plāno novirzīt 1,218 miljonus eiro. Cik lieli laimesti plānoti? 70
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 40
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 12
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 36
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Likvidēts paaugstinātās bīstamības ugunsgrēks Rumbulā 3
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 77
11 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 76
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Esam pateicīgi par to, ka joprojām visi četri esam kopā un koncertējam!”. Uz skatuves atkal satiekas leģendārā grupa “Eolika” 10
8 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Mitrina gaisu, samazina putekļu daudzumu gaisā, uzlabo augu stāvokli. Kā dārziem var noderēt mākslīgā migla 2
12 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 6
Intervija 8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
5 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 309
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena