Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: LETA

Vai Krievijā iespējama Rietumu tipa demokrātija? 0

Rolands Repša, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Šobrīd galvenais jautājums pasaulei ir – vai Krievijā ir iespējama “normāla” Rietumu tipa demokrātija, kas neapdraudētu kaimiņus? Teorētiski – jā, lai cik tas neticami izklausītos. Augsti attīstītā, izglītotā, kritiski domājošā Vācija arī bija sajukusi prātā laikā no 1933. līdz 1945. gadam kāda sātaniski harismātiska austriešu mākslinieka iespaidā.

Tas cilvēcei maksāja pasaules karu un 50 miljonus dzīvību. Uzvarētāji sprieda, kā Vāciju sadalīt un iegrožot, lai tā nekad vairs nespētu izraisīt karu. Tagad Vācija ir tā aizrāvusies ar saimniecisko izaugsmi un labklājību, ka gandrīz vai ar koku jādzen, lai piedabūtu to paaugstināt savus militāros izdevumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Hitlera režīmu varēja iznīcināt, militāri sagraujot Vāciju, bet Krievijas gadījumā tas, kā labi saprotat, nav iespējams, jo valsts ir pārāk milzīga un bruņota ar pasaulē lielāko kodolarsenālu. Vēl vairāk – Krieviju iznīcināt nedrīkst! Tā ir ieliktnītis starp Ķīnu un Rietumiem! Tātad atliek cerēt tikai uz pakāpenisku pozitīvu evolūciju pašā Krievijā. Kā tā varētu izskatīties?

Pašreizējā krievu nācijas šizofrēnija ar karu Ukrainā nevar vilkties ilgstoši. Pat ja karš tiks iesaldēts aptuveni eso­šajās pozīcijās, sankcijas un acīmre­dzamā militārā neveiksme liks Krievijai meklēt izeju no strupceļa.

Agri vai vēlu gan Putina loks, gan krievu elite plašākā nozīmē sapratīs pašu galveno ģeopolitisko aksiomu Krievijai – vien­mēr un visos laikos tai ir jāsaglabā labas attiecības gan ar Rietumiem, gan ar tās austrumu kaimiņu Ķīnu. Tikai tā Krievija var saglabāties kā patstāvīgs nopietns ģeopolitiskais spēlētājs!

Ja Rietumiem naidīgais Putina režīms kādu laiku vēl saglabāsies, tad Krievija neizbēgami nokļūs tādas kā vasaļvalsts atkarībā no Ķīnas, lai kaut vai daļēji pārvarētu politisko un ekonomisko izolāciju. Vai šāds Ķīnas jaunākā brāļa stāvoklis varētu apmierināt Krievijas tautu un politisko vadību? Pilnīgi droši, ka ne.

Tieši ķīniešu ekono­miskā un arī politiskā invāzija Krie­vijā ar laiku radīs to krievu opozīciju, kas vēlēsies atsvabināties no Pekinas važām un atjaunot saites ar Rietu­miem. Var gadīties, ka tas nebūs iespējams bez Krievijas kara ar Ķīnu. Var pat notikt paradoksālais – Krievijas atbrīvošanās karā pret Ķīnu Rietumi būs tādi paši Krievijas sabiedrotie kā tagad Ukrainai karā ar Krieviju!

Reklāma
Reklāma

Tagad apskatīsim pretējo variantu – pēc Putina ēras beigām Krievija kļūst par partneri Rietumu politiskajā un ekonomiskajā sacensībā ar Ķīnu. Atkal sava ierobežotā ekonomiskā potenciāla dēļ Krievija šādā partnerībā spēlētu tikai jaunākā palīga lomu, kas tai nekad nav paticis un kas faktiski ir novedis pie tās pašreizējā konflikta ar Rietumiem, ja Ukrainas karu ieliekam plašākā kontekstā.

Tātad Krievijas stratēģiskais ģeopolitiskais mērķis var būt tikai viens – nolikt malā imperiālismu, kas izrādījies galīgi nekam nederīgs Putina ambīciju auglis, un sākt strauju valsts demokratizāciju, modernizāciju, ekono­misko attīstību un sociālās labklājības celšanu.

Nu var taču Krievija vienreiz pamēģināt dzīvot demokrātiski, bez zagšanas un korupcijas! Vienīgais veids, kā Krievija var saglabāt savu unikālo lomu starp Rietumiem un Austrumiem, ir iesaistīties modernizācijas un tehnoloģiskās attīstības sacensībā ar abām pusēm un pamēģināt gūt panākumus šajā frontē. Mēģinājums celt savu politisko svaru ar ieroču žvadzināšanu vien ir izrādījies kļūdains.

Visgrūtākais punkts Krievijas modernizācijas programmā ir valsts politiskās dzīves patiesa demokratizācija. It īpaši, vērojot to totālo bezdibeni, kādā Krievija šobrīd ir iekritusi. Tomēr esmu pārliecināts, ka tā ir iespējama!

SAISTĪTIE RAKSTI