Foto: SHUTTERSTOCK

Vai rozes var apturēt? Ko darīt, ja tām dzinumu galos sākušas plaukt lapas? 1

Ko darīt, ja rozēm dzinumu galos sākušas plaukt lapas? Dažām lapu pumpuri jau pavisam lieli. Parasti rozes apgriežu tikai pavasarī, nogriežot nosalušos galus. Šogad nekas nav nosalis. Jautā Zaiga Jelgavā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Sievietes spēks un iedvesma: 10 ietekmīgas dāmas līderes, kas veidojušas Latvijas vēsturi 29
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 137
TV24
“Divas nozares Latvijā pelna neadekvāti daudz!” Pīlēns par nepareizajiem ekonomikas lēmumiem
Lasīt citas ziņas

“Rožu, tāpat kā citu dārza augu mošanos nekādi apturēt nevar,” skaidro rožu paraugdārza Rozītes saimniece Daila Trubiņa no Tukuma puses.

Viņas rožu dārzs gan atrodas zemā un purvainā vietā, kur rozes vēl ziemo mierīgi, taču māju tuvumā, dārza aizvējā tās jau var būt sajutušas pavasari. Tādu apgriešanu, kādu veic pavasarī, kad iestājies stabili silts laiks, vēl nevajadzētu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atmodies augs sāk dzīt sulas uz augšu un visu spēku veltīt galotnes pumpuriem.

Rožkope iesaka rožu krūmiem dzinumus nogriezt līdz pusei, lai augšanas sparu piebremzētu.

Tas arī atvieglos krūma pilnīgu formēšanu (nogriež zemu) pavasarī.

Vecie nav vērtība

Veco rožu dzinumu saīsināšana stimulē jaunu, spēcīgu un veselīgu veidošanos. Pērnie dzinumi, kas palikuši nenogriezti, parasti pirmie slimo. Tie zied agrāk nekā jaunie pavasara dzinumi, taču ziedu ir mazāk, tie nav tik skaisti. Šāds dzinums arī vasaras gaitā parasti atpaliek attīstībā un tik un tā jānogriež. Protams, tas attiecas tikai uz tām rozēm, kuras ziedpumpurus veido uz jaunajiem dzinumiem.

Katrs gads ir citāds, un nevar paredzēt, kā attīstību turpinātu rozes un dzinumi, ja tos neapgrieztu. Ja šādas ziemas būtu vairākas pēc kārtas, tad, iespējams, varētu dārzā tikt pie tik resniem rožu stumbriem, par kādiem esam brīnījušies zemēs ar siltāku klimatu.

Stīgotājas lutina

Citādi ir ar rozēm, kas zied uz iepriekšējā gada dzinumiem. Ja pēkšņi neuznāks sals, tās šogad var ziedēt brīnumaini, gluži kā var redzēt ārzemju žurnālos. Taču, ja tām pamana, ka pumpuri stiepjas garumā, uztraukumam ir lielāks pamats. Ja rozes nav noguldītas, pumpuru nemiers ir labi redzams.

Pieliektajām atver piesegumu un konstatē situāciju.

Ja pumpuri tiešām sākuši augt, dzinumi jāceļ augšā (atsedz pamazām, pieradinot pie āra temperatūras un gaismas).

Reklāma
Reklāma

Ja šo brīdi nokavē, tad, paceļot dzinumus un sienot pie balstiem, var aplauzt daudz pumpuru. Bet atšķirībā no vairuma dārza rožu šīm rozēm nolauzto vietā jauni dzinumi ar ziedpumpuriem neveidosies.

Lai dzinumus nebojātu saule, vējš un salnas, rožu krūmu derētu ietīt baltajā agrotīklā – tas turēsies labi. Vienīgi jārēķinās, ka vēlāk nost vajadzēs ņemt pa driskai, jo rožu ērkšķi stingri turēs šo segu.

Ja rozes ir apsegtas ar skujām, iespējams, uz vēsās augsnes tās uzvedas mierīgāk un pumpuri vēl snauž. Tad segumu, protams, atstāj. Ja rozes ir apbērtas ar kūdru, to nedaudz atrauš, lai neizsūt, bet atstāj ap pašu augu, jo nevar paredzēt laikapstākļus turpmāk.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.