Foto – Shutterstock

Vai saglabāt attiecības ar bijušo? Pieredzē dalās sievietes un vīrieši 0

Labas, draudzīgas attiecības pēc šķiršanās nāk ar laiku, pārliecināta psiholoģe Gunita Kleinberga, jo vienam vai abiem partneriem var būt daudz ar attiecību iziršanu saistītu emociju: dusmas, aizvainojums, vilšanās, skumjas, bailes un tamlīdzīgi. Ir būtiski apzināties un pieņemt, ka ir jādod laiks sev un partnerim izdzīvot šķiršanos, tikt galā ar minētajām emocijām, pierast pie pārmaiņām un jaunas dzīves kārtības.

Lai būtu labas attiecības ar bijušo…

LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 92
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 22
6 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 51
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Jādod laiks izdzīvot šķiršanos, izprast sevi un atvadīties no attiecībām kā pārim.
Ir jāizprot vienam otra vajadzības, uzskati un gaidas no draudzības, kā arī jānosprauž robežas jaunajās draugu attiecībās.

Draudzība bērnu dēļ

Draudzīgas attiecības pēc šķiršanās ir vēlams uzturēt, ja pārim ir kopīgi bērni. Bērnam ir svarīga gan mamma, gan tētis – arī tad, ja viņi vairs nedzīvo kopā, skaidro psiholoģe. Abiem partneriem šajā situācijā (ja nepieciešams – ar speciālistu palīdzību) vajadzētu spēt vienoties par labām attiecībām bērnu dēļ, jo bērniem ir grūti, ja vecākiem pēc šķiršanās ir naidīgas attiecības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja vecāki paliek draugi un kopīgi gādā par atvasēm arī pēc šķiršanās, bērni, vērojot un pieredzot šādas attiecības vecāku starpā, bieži vien nav tik trauksmaini un ir pārliecinātāki par sevi. Ja šķirtie vecāki draudzējas, bērnam izveidojas labi pieņēmumi par attiecībām ar pretējo dzimumu – uz pretējo dzimumu var uzticēties, paļauties u.tml.

Ja vieno kopīgi īpašumi, bizness un draugi

Labas attiecības viennozīmīgi palīdzēs arī tad, ja pēc šķiršanās paliek kopīgi īpašumi vai bizness, un gadu gaitā partneriem ir izveidojies ciešs kopīgu draugu loks. Ir situācijas, kad, pārim izšķiroties, notiek cīņa ne tikai par īpašumiem, bet arī draugiem.

Gadās, ka draugi sadalās divās nometnēs un jūtas neērti, komunicējot ar vienu vai otru pusi, vai pat sāk izvairīties un distancēties no bijušajiem mīlniekiem. Nespējot normāli nokārtot savstarpējās attiecības, bijušie partneri riskē iedragāt vai pazaudēt citas nozīmīgas attiecības.

Brīdinājuma signāli draudzībā ar bijušo

Draudzīgas attiecības uzreiz pēc šķiršanās var būt maldinošas. Ir grūti uzturēt labas attiecības, ja viens no partneriem otrā meklē “signālus” vai mēģina izprovocēt uzvedību, kas liecinātu par iespējamu attiecību atjaunošanu.

Partneriem, kuriem ir kopīgi bērni, jāiemācās atdalīt partnerattiecības no vecāku būšanas. Tas nav viegli – īpaši, ja attiecības ir pārtrauktas, pavadot spēcīgām emocijām, un bijušajiem partneriem ir grūti paskatīties vienam uz otru bez aizvainojuma vai aiz draudzības slēpjas vēlme manipulēt ar otru arī pēc šķiršanās.

Savukārt parāk tuvas draudzīgas attiecības ar bijušo partneri var traucēt jaunu attiecību veidošanu, brīdina Kleinberga. Jaunajam partnerim var nenākties viegli pieņemt ciešu draudzību ar bijušo, tāpēc ieteicamāk būtu veidot neitrālas attiecības.

Kā uz draudzību ar bijušajiem skatās sievietes un vīrieši?

Atbild VIŅAS

Gundega Bičevska (34), “Cosmopolitan” galvenā redaktore

Laikam tas ir netipiski, bet man ir izdevies saglabāt labas attiecības ar bijušajiem. Es vispār dusmas ilgi neturu. Protams, neesam vairs tik tuvi kā kādreiz, bet spējam uzturēt draudzīgu kontaktu, sveicot viens otru svēkos un retu reizi aprunājoties par to, kā katram klājas. Ja mums kā pārim vairs nav pa ceļam, tas nenozīmē, ka otrs cilvēks jāizdzēš no dzīves kā nebijis. Saviem bijušajiem vēlu, lai viņiem viss ir forši un priecājos, ja viņiem izdodas izveidot labas nākamās attiecības. Zinu, ka viņi to pašu vēl arī man.

Jāatzīst, ir bijuši posmi, kad viens no mums saka – ja šķiramies, tad viss, vairs nevaram kontaktēties… Bet paiet laiks un, izrādās, ka tomēr var ar bijušo normāli komunicēt. Ar pārāk sirsnīgām sarunām varbūt arī nevajag aizrauties, lai atkal nekļūst sarežģīti…

Gadās, protams, ka bijušais nevar palikt ne labs paziņa, ne draugs, tomēr, ja aizvainojums ir pārgājis un cilvēki spēj būt neitrāli viens pret otru, dzīvojot katrs savu dzīvi, tad, nejauši satiekoties, var pieklājīgi apjautāties, kā otram veicas privātajā dzīvē, bet tas arī viss.

Ilze Kraukle (32), fotogrāfe

Ja attiecības beigušās uz negatīvas nots – piedzīvota nodevība, necieņa, rokas pacelšana, pazemošana vai tamlīdzīgi un ir riebums pret cilvēku, ar ko reiz dalīta viena gulta, manuprāt, nevajag censties saglabāt draudzību. Savukārt, ja pāri izšķīris, piemēram, attālums, jūtu izplēnēšana, raksturu vai vēlmju nesaderība, bet joprojām otrs šķiet fantastisks cilvēks, ar kuru ir kopīgi draugi, kāpēc aizcirst durvis?

Ar savu bijušo draugu pēc šķiršanās savulaik izkratījām viens otram sirdi un pat vaicājām padomu par jaunajām attiecībām. Mūsu abu toreizējie partneri bija greizsirdīgi un to nesaprata. Par spīti tam, savu draudzību saglabājām. Šobrīd abiem ir jau citas otrās pusītes un abi jūtam, ka šoreiz tie ir īstie cilvēki. Esam no sirds laimīgi viens par otru! Viņš tūliņ precēsies, ir ielūdzis mani un manu mīļoto uz savām kāzām. Šoreiz mūsu otrās pusītes nav greizsirdīgas, tieši otrādi – atbalsta šo draudzību un vēlas iepazīties.

Manā kontā ir arī negatīva pieredze – pirmais puisis. Lai kā centos norīt kamolu pēc viņa pāridarījumiem, draudzīgas attiecības nesaglabājām. Viņš vēlējās visu atsākt no jauna – vienalga, vai viņam tobrīd bija cita meitene, vai ne, nerespektēja citus, manipulēja ar cilvēkiem. Ar tādiem nevajag rokas smērēt! No tādas “draudzības” būs vairāk ļaunuma, nekā labuma.

Ieva (25), strādā mārketingā

Kopumā esmu pret draudzēšanos ar bijušajiem. Mana pieredze rāda – ja reiz attiecības beidzas, tātad tam ir pamatots iemesls. Tas ir noiets etaps, pagātne. Jāiet tālāk! Manuprāt, ir divi galvenie iemesli, kāpēc cilvēki, kurus nevieno bērni, arī pēc šķiršanās vēlas palikt draugi. Pirmais – tas, kurš ir šķiršanās iniciators un sāpina otru, vēlas izlīdzināt situāciju. Otrais – viena no pusēm draudzību redz kā iespēju, lai vēlāk mēģinātu atjaunot romantiskas attiecības.

Es neuzskatu, ka sieviete un vīrietis var būt tikai draugi un esmu pārliecināta, ka nākamajam partnerim nav patīkami, ja otra puse uztur kontaktus ar savu bijušo. Ir gadījies pieredzēt, ka vīrietis saka – paliksim draugi, – bet realitātē tas izpaudies citādi. Viņš “draudzībā” ir saskatījis vēl vienu iespēju turpināt attiecības, nevēloties mani atlaist, savukārt es uzskatu, ka tas, kas salūzis vienreiz, lūzīs arī otrreiz.

Lai arī neesmu saglabājusi kontaktus ne ar vienu no bijušajiem draugiem, savās atmiņās tomēr visu piepildu ar gaišumu un pateicību. Visi cilvēki ir mūsu dzīves skolotāji un paldies viņiem par to!

Atbild VIŅI

Gints (35), strādā birojā

Katrā dzīves posmā mums ir pa ceļam ar citiem cilvēkiem. Mēs maināmies, un pamazām arī vide un sabiedrība ap mums mainās. Reizēm paliek kaut kas kopīgs pēc tam, kad mīlestība ir mirusi, bet citreiz – tikai atvieglojuma sajūta, ka viss ir beidzies.

Manas attiecības ar bijušajām meitenēm ir dažādas. Ir bijušas sirsnīgas un vieglas, bet ir gadījies arī gluži kā ar nazi nogriezt, kad nekomunicējam vispār. Lielākoties tas ir atkarīgs no meitenes un tā, vai attiecības nav piesārņotas ar negatīvām emocijām.

Es neesmu greizsirdīgs un varu viegli pieņemt, ja manai meitenei ir labas attiecības ar bijušajiem, bet laikam būtu divi izņēmumi. Pirmais – ja manas draudzenes bijušais ir viņas labākais draudziņš, ar kuru viņa visu laiku ir kopā, kurš tiek aicināts arī uz mūsu mājas ballītēm. Tas būtu jocīgi! Un, otrais, ja tas čalis būtu “slidens tips”, par kuru, ieraugot vien, uzreiz būtu skaidrs, ka tur kaut kas nav lāgā. Ja ir normāls tips, pieņemtu mierīgi. Manā pieredzē gan neviens no abiem minētajiem gadījumiem nav bijis – manām draudzenēm ir bijušas veselīgas attiecības ar savu pagātni.

Jorens (35), strādā automašīnu tirdzniecībā

Katrs gadījums ir īpašs, un bijušās draudzenes vienmēr būs daļa no manas dzīves. Ar lielāko prieku arī pēc attiecību beigšanās palīdzu viņām dažādās dzīves situācijās, un mani patiesi interesē, kā viņām iet, vai ir laimīgas. Protams, ar dažām tas kontakts ir rets, jo ir izveidojusies jauna dzīve.

Uzskatu, ka pēc šķiršanās, lai kāda tā būtu sanākusi, vispirms ir jāatpūšas vienam no otra, jo sākumā, mēģinot būt tikai draugiem, var parādīties arī greizsirdība. Taču par draugiem turpmāk noteikti jāpaliek, ja vien abiem tas ir pieņemami.

SAISTĪTIE RAKSTI

Savas dzīves sievietes uztveru kā māsas. Dzirksteles vai kaut kādas domas normālam vīrietim pret jebkuru sievieti, kas nav īsta radiniece, būs vienmēr, tāpēc jau minēju – pirms startēt tālāk kā draugiem, vispirms jāpaņem pauze.

 

http://www.delfi.lv/vina/veseliba/

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Melnums” britu karaliskajā ģimenē: princeses Eiženijas mīļotais vīrs pieķerts atpūtā uz jahtas kopā ar modelēm 14
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Mūziķa Dzintara Čīčas ģimenē ļoti priecīgs notikums 9
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 22
6 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tevi šodien nepametīs sajūta, ka tu esi pieļāvis kādu kļūdu… Horoskopi 4.augustam
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 92
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 22
6 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Situācija ārpus kontroles: Cimanouskas vīrs steigšus pamet Baltkrieviju. Kas īsti notika leģendārajā vakarā olimpiskajās spēles? 51
12 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Seniors piekārtoja ziedus un nogranda sprādziens! Vitālija mātes kapavietā paslēptais paštaisītais spridzeklis nogalina nevainīgu cilvēku 27
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 27
1 diena
Lasīt citas ziņas
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 3. līdz 8.augustam 1
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieks – Augusts 1
9 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev nebūs nepieciešamības prasīt citiem viedokli! Horoskopi 3.augustam 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Šī sieviete vēl liks par sevi runāt daudz plašākos mērogos!”: eksperts pārliecināts, ka tiklīdz princis Harijs izdos savu grāmatu, Mārkla aktīvi iesaistīsies Amerikas politikā 20
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātājas Laimas Vaikules ģimenē bēdīgs notikums 28
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 27
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tā ir ļoti nopietna informācija, kuru nedrīkst ignorēt!” Keris par vakcīnu drošumu cilvēkiem, kuri ir jaunāki par 25 gadiem 92
5 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
Imants Frederiks Ozols: Latvieši mēdz sacīt: rupjš ir tas, kas rupji saprot. Ko Pavļuts saskatīja bildē ar volejbolisti? 16
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plēsnieks izcīna olimpisko bronzu svarcelšanā svara kategorijā līdz 109 kilogramiem 8
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Es šovasar dabūju pļauku!” Ločmele par ģimenes vērtībām un LGBTI kopienas tiesībām 97
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liene Greifāne ar sarkano diplomu absolvē augstskolu: dziedātāju vairs nevar atpazīt 22
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
ZVA skaidro, vai vakcīnas pret Covid-19 ir eksperimentālas 38
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Antipraidisti taisīja lielāko šovu!” “Inbox.lv” izveidotājs Griķis par praidu 17
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs sākam domāt tikai tad, kad ūdens jau smeļas mutē!” Jaunups par biedēšanu un vakcinēšanos 80
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krapāne: Valdības attieksme ir – liecieties mierā, beidziet uzdot stulbus jautājumus 123
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mirstības rādītāji vienādi, bet Zviedrija neslēdza skolas un restorānus,” Ošlejs definē “Latvijas traģēdiju” kovida apkarošanā 223
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensācija nedrīkst atšķirties, bezdarbnieka pabalsts jāsaņem uzreiz,” advokāts par nevakcinēto darbinieku atlaišanu 60
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Beidzot sēņotāji var asināt nažus un meklēt grozus!” Bricis par laiku šonedēļ 17
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Streips: 1926. gadā Valsts prezidents Jānis Čakste izsludināja likumu, ka potēšana ir obligāta visiem valsts iedzīvotājiem 325
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Zane Daudziņa nekautrējas un atklāj, kāpēc viņas vīrs ir vislabākais vīrietis 27
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Ir SARS-CoV-2 antivielas: vai pienākas Covid-19 sertifikāts? 62
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Šī sieviete vēl liks par sevi runāt daudz plašākos mērogos!”: eksperts pārliecināts, ka tiklīdz princis Harijs izdos savu grāmatu, Mārkla aktīvi iesaistīsies Amerikas politikā 20
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātājas Laimas Vaikules ģimenē bēdīgs notikums 28
1 diena
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iesnaužas pie datora. Deputāti atzīst, ka attālinātais darbs atstāj iespaidu uz Saeimas darba kvalitāti 1
18:46
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatības karte: kurā pilsētā un novados “plosās” vīruss? 2
18:26
LA
LA.LV
Kokteilis
Tevi šodien nepametīs sajūta, ka tu esi pieļāvis kādu kļūdu… Horoskopi 4.augustam
18:18