Ekonomika
Darbs un nauda

“LMT” prezidents Binde: Viss attīstās tik strauji, ka dzīves laikā trīs četras reizes būs jāmaina specialitāte0


Juris Binde: “Konstruēšana, tāpat kā glezniecība un dzeja, ir radošs process, un, lai to varētu īstenot, ir jātrenē smadzenes.”
Juris Binde: “Konstruēšana, tāpat kā glezniecība un dzeja, ir radošs process, un, lai to varētu īstenot, ir jātrenē smadzenes.”
Foto: Ivars Bušmanis

“Viens no nākotnes izglītības sistēmas galvenajiem uzdevumiem būs iemācīt mācīties,” šodien gadskārtējā Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas (LIKTA) konferencē “Zināšanu arēna” gatavojas uzsvērt “LMT” prezidents Juris Binde.

Šodien galvenā tēma būs saistīta tieši ar mūžizglītību. Notiks diskusijas gan par prasmi mācīties un dizaina domāšanu, gan mūžizglītību un pārkvalifikāciju.

“Viss attīstās tik strauji, ka dzīves laikā trīs četras reizes būs jāmaina specialitāte. Kādreiz varēja izmācīties vienu specialitāti un bez problēmām nostrādāt visu dzīvi. Jau šobrīd nākas mainīt specializāciju, bet nākotnē tas būs jādara vēl biežāk,” norāda Juris Binde. Rīkotāji uzsver, ka tehnoloģiju prasmes un digitālo risinājumu izmantošana nav pašmērķis – tas ir veids, kā uzlabot efektivitāti un produktivitāti.

Sarunā ar “LA” viņš uzsvēra, ka, mainoties tehnoloģiskajai videi, parādīsies virkne profesiju, kuras šodien nemaz nezinām.

“Nevajag taisīt lielus lēcienus, jāstrādā pie procesu paātrināšanas. Protams, ir vajadzīga vesela vir­kne lietu, piemēram, kopīgi mērķi, sadarbība komandā, bet tas neizslēdz komunikāciju, kurai turklāt jābūt aci pret aci, nevis caur viedierīču ekrāniem. Bez verbālās valodas pastāv arī ķermeņa valoda, kas demonstrē cilvēka attieksmi, uzvedību u. c. lietas. Bet to, lielā mērā pateicoties tehnoloģijām, ignorē vai pietiekami nenovērtē,” sacīja “LMT” prezidents.

Viņš uzsvēra, ka Latvijai ir visas iespējas radīt virkni produktu ar augstu pievienoto vērtību, ņemot vērā mūsu labās inženiertehniskās tradīcijas un tehnoloģisko vidi. “Nedrīkst apstāties. Idejas ir, tikai jāizvēlas, vai valsts būs tā, kas piegādās mazkvalificētu darbaspēku, vai būs vieta, kurā radīsies jaunas tehnoloģijas.”

Daudzi šobrīd aktīvi runā par eksakto zinātņu padziļinātas apguves nepieciešamību, bet Binde šajā solī redz zināmas pretrunas.
Saistītie raksti

“Uzskata, ka jāspēj ātri atrast nepieciešamo, bet es uzskatu, ka jābūt fundamentālām zināšanām dažādās jomās. Lai kāds arī būtu mākslīgais intelekts, tas nespēj risināt radošas problēmas. Konstruēšana, tāpat kā glezniecība un dzeja, ir radošs process un, lai to varētu īstenot, ir jātrenē smadzenes. Tās var trenēt dažādos veidos, piemēram, lasot un mācoties no galvas dzejoļus. Uzdodot studentiem pirmo pārbaudes darbu, vienmēr brīdinu, ka uz to ir jāmācās. Uzdevumi ir vispārīgi par lekcijās lasītajām tēmām. Ja runāto nepieraksta, tad uz jautājumiem gluži vienkārši nevar atbildēt – internets ir tik plašs, ka uz visiem jautājumiem nevar paspēt sameklēt atbildes,” saka Binde.

“Manos studiju laikos daļa pasniedzēju ļāva ņemt līdzi kaut bibliotēku, bet tas jau neko nedeva, ja nebiji mācījies – nevar ierobežotā laika sprīdī un milzu informācijas jūklī paspēt atrast vajadzīgo informāciju. Otrais pārbaudes darbs vienmēr ir daudz labāks, kas pierāda mācīšanās nozīmi. Daudzām lietām vairs nepievērš uzmanību, bet neviens nav atcēlis fizioloģiju un cilvēka organisma īpatnības. Tehnoloģijas neko no tā neatceļ – nedz atmiņas trenēšanu ar mācīšanos no galvas, nedz vārdu krājuma papildināšanu ar grāmatu lasīšanu. Piemēram, maziem bērniem jādod spēlēties ar dažādiem dažādu faktūru priekšmetiem, jo izrādās, ka šīs darbības ar pirkstiem veicina valodas attīstību. Iedodot bērnam rokās viedtālruni, šīs kustības nekādi netiek veicinātas,” stāstīja Binde.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Šuvajevs: Kamēr “Facebook” un “Amazon” paliek bagātāki, citviet augt nevienlīdzība
15 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Iztirgo “Dzintara” ražotni 1
23 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Igaunijas un Lietuvas tūristi pie mums vēl nedrūzmējas 1
23 stundas

Lasītākie

ML
Māra Libeka
Latvijā
“Vairāk nekā 700 cilvēku nomiruši, iedzerot metanolu”. Informācijas pandēmija, kas nogalina
27 minūtes
IE
Ināra Egle
Latvijā
Ar masku uz iecirkni. Kas jāievēro, gatavojoties Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām
2 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Neizdodas palaist kosmosā jaunu raķeti
55 minūtes
LE
LETA
Dabā
Šodien gaidāms vasarīgs un saulains laiks, bet lietussargs var noderēt
1 stunda
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
2000. gada 26. maijā. Pamatakmens leģionāru Brāļu kapiem Lestenē
48 minūtes