Kaspars Gerhards
Kaspars Gerhards
Foto: Timurs Subhankulovs

Vairākas organizācijas pauž atbalstu Kasparam Gerhardam turpināt darbu zemkopības ministra amatā 16

Autors: Lelde Veinberga

“Judina kungs, vai Jūs pēc izglītības esat docents?” Deputāte Liepiņa izgāžas Saeimas sēdē 3
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
“Ukrainā krituši 100 000 karavīru.” Slaidiņš komentē fon der Leienas “diezgan stulbo” paziņojumu 53
Lasīt citas ziņas

Šonedēļ sākās valdības veidošanas sarunas visvairāk balsu saņēmušo politisko partiju starpā. Turpinoties diskusijām, politiskie spēki arī izvirzīs savus kandidātus Ministru kabinetam. Latvijas lauksaimnieki, zvejnieki un citu orgnizāciju pārstāvji pauduši savas domas, kuram būtu jāieņem zemkopības ministra amats. Liela daļa nozares pārstāvju uzstāj, ka jāļauj darbu turpināt līdzšinējam ministram Kasparam Gerhardam (NA).

Zemkopības ministra K.Gerharda vadībā lauksaimniecības nozare ir spējusi pārvarēt COVID-19 krīzi un šobrīd tiek īstenoti pasākumi, lai nekavējoties samazinātu Krievijas kara Ukrainā radīto negatīvo ietekmi uz Latvijas lauksaimniecības nozari, norāda biedrība “Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome” (LOSP).

CITI ŠOBRĪD LASA

“Krīzes apstākļos ir izšķiroši, lai zemkopības ministra amatu ieņemtu profesionāls un nozares darbu pārzinošs politiķis. Šis nav laiks eksperimentiem, jo situācija mainās nepārtraukti, un ir jāspēj ne tikai savlaicīgi reaģēt uz jaunajiem apstākļiem, bet arī nekavējoties rīkoties. Zemkopības ministra kandidātam jābūt ar skaidru redzējumu, kā nozarei turpmāk attīstīties, lai stiprinātu Latvijas tautsaimniecību un sekmētu ekonomikas izaugsmi. K.Gerhards ir darbos, nevis vārdos apliecinājis savu profesionalitāti – ar skaidru redzējumu par nozares turpmāko attīstību un spēju vest visu nozari cauri krīzes apstākļiem. Viņu atzinīgi vērtē ne tikai Latvijas lauksaimnieku saime, bet arī kolēģi Eiropas Savienībā,” pauž LOSP priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis.

LOSP stingri norobežojoties no citu lauksaimnieku nevalstisko organizāciju paustā, kas noliedz lauksaimniecības nozarē sasniegto aizvadītajos četros gados, un aicina koalīciju veidojošās partijas uzklausīt visas nozares nevalstiskās organizācijas, kritiski izvērtējot masu medijos iepriekš izskanējušo informāciju, kas, iespējams, satur šauru interešu pārstāvību.

“Pēdējos gados, kopš zemkopības ministra amatu ieņem K. Gerhards, redzam, ka varas gaiteņos ir pieaugusi izpratne par piekrastes zvejnieku lomu mūsu valsts ekonomikā, nodarbinot piekrastes cilvēkus, un nepieciešamību valstiskā līmenī rīkoties, lai šo nozari saglabātu un attīstītu.,” saka biedrības “Mazjūras zvejnieki” valdes priekšsēdētājs Andris Cīrulis, “uzlabojies dialogs ar atbildīgās ministrijas ierēdņiem, kas jau rezultējies konkrētos pasākumos – pirmo reizi plānots gan atbalsts attīstībai piekrastes zvejniekiem, gan dažāda veida investīcijas, gan atbalsts inovācijām, lai piesaistītu gados jaunos zvejniekus un pat atbalsts zvejas kuģa iegādei jaunajam zvejniekam.

“Mūsu ieskatā nozares izdzīvošanai šobrīd kritiski ir nodrošināt uzsākto darbu nepārtrauktību un nemainīt uzņemto kursu. Tāpēc aicinām Latvijas politiķus būt atbildīgiem un nemēģināt uzlabot to, kas labi strādā, bet arī jaunajā valdībā uz zemkopības ministra amatu virzīt K.Gerhardu.

Latvijas Kokrūpniecības federācija (LKF) ieskatā krīzes apstākļos ir svarīgi izmantot visu Latvijas meža nozares potenciālu Latvijas tautsaimniecībā, turpinot sociāli un ekonomiski pamatotu, ilgtspējīgu mežsaimniecības nozares attīstību.

“Protams, tā ir valdības veidojošo politisko spēku atbildība izveidot jauno Ministru kabinetu, tomēr, reaģējot uz pēdējās dienās izcēlušos diskusiju, LKF padome regulārajā sanāksmē apsprieda savu pozīciju attiecībā uz Zemkopības ministra amatu, paužot atbalstu līdzšinējā ministra darba turpināšanai. Zaļā kursa ieviešanā, kā arī pašreizējos kara un energoresursu krīzes apstākļos, nevaram atļauties dot iestrādāšanās laiku vai veikt jebkādas straujas un nepārdomātas izmaiņas meža nozarē. Līdz šim zemkopības ministra Kaspara Gerharda vadībā ir pieņemti atbildīgi un uz meža nozares ilgtermiņa attīstību un konkurētspējas stiprināšanu vērsti normatīvie akti. Iesāktie darbi ir jāturpina,” pauž LKF prezidents Indulis Kovisārs un LKF izpilddirektors Kristaps Klauss.

LKF norāda, ka zemkopības ministra K.Gerharda laikā veiktas būtiskas investīcijas, lai stiprinātu zinātnes, izglītības un industrijas ciešāku sadarbību, kas ilgtermiņā sekmēs Latvijas bioekonomikas jomu attīstību, kurā meža nozarei un kokapstrādei ir būtiska nozīme.

Pretējās domās ir biedrība “Zemnieku saeima”, kas atklātā vēstulē aicina topošās valdības iespējamos koalīcijas partnerus un Valsts prezidentu nepieļaut K. Gerharda atkārtotu virzīšanu zemkopības ministra amatam.
“Zemnieku saeimā” norāda, ka K. Gerhards iepriekš publiski paudis vēlmi turpināt vadīt Zemkopības ministriju (ZM), lai arī jau vairākās Saeimas vēlēšanās nav kandidējis un tādējādi nav ieguvis sabiedrības un nozaru mandātu.

Pēc biedrības uzskatiem, Latvijas valstij stratēģiski svarīgā lauksaimniecības nozare četru gadu laikā ir iestumta dziļā stagnācijā, līdzšinējai vadībai nespējot panākt nozares ilgtspējīgu attīstību un neizrādot interesi reformēt lauksaimniecības sektora vājās vietas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pēc “Zemnieku saeimā” paustā, ZM nav veikusi reformu mazo saimniecību segmentā, kas ļautu starp 40 000 mazajām saimniecībām nošķirt ražojošos uzņēmumus no fiktīviem uzņēmumiem, ka arī ZM nav veidojusi ilgtspējīgu nozari, kas ir spējīga stāties pretī dažādām krīzēm, bet tieši pretēji veicinājusi nozares atkarību no regulārām kompensācijām krīžu gadījumos.

Tāpat biedrībā norāda, ka ZM nav spējusi iestāties par nozares interesēm, cīnoties par Eiropas Savienības finansējumu kopējā lauksaimniecības politikā (KLP), jo vairāk nekā puse Latvijas lauksaimnieku no 2023.gada saņems samazinātus maksājumus. Biedrība arī norāda, ka daļa lēmumu, kuri pēdējo četru gadu laikā ir pieņemti ZM, nav racionāli izskaidrojami un raisa bažas par to, ka stratēģiski jautājumi tiek primāri pieņemti nevis nozares attīstības, bet šauru grupu interesēs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Soli pa solim uz atjaunojošo lauksaimniecību!” Saruna ar zemnieku Māri Freimani
Lielo uzkrājumu un inflācijas dēļ krīt svaigpiena iepirkuma cenas. Kas notiks ar cenām veikalos? 28
Prioritāte – ilgtspējīga kūdras purvu apsaimniekošana 2
Žurnāls: Daudzos ZM, VARAM un VID iepirkumos figurē politiķu radi un ziedotāji 19
“Judina kungs, vai Jūs pēc izglītības esat docents?” Deputāte Liepiņa izgāžas Saeimas sēdē 3
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
“Ukrainā krituši 100 000 karavīru.” Slaidiņš komentē fon der Leienas “diezgan stulbo” paziņojumu 53
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Vāc ziedojumus Haralda Sīmaņa izvadīšanai: “Lai godam varam atvadīties no leģendārā dziesminieka” 7
Lasīt citas ziņas
Meža īpašnieki noslēpties nevar – tiklīdz veikta inventarizācija, jau nākamajā dienā pagalmā ieripo uzpircēji 82
“Ja bez maksas, es ņemu!” Šoziem latviešu interese par malku mežā dubultojusies 23
Mācās audzēt tomātus bez fosilās enerģijas izmantošanas ar īpašu gaismu 5
Kāda bija aizvadītā ķiršu sezona, kāpēc raža bija mazāka nekā citus gadu? 3
Mazie veikali laukos – atbalsta salas dziestošajos reģionos 17
Brīnišķīgu bumbieru dārzs ar rekordražu; kā līdz tam nonākt. Intervija ar saimniekiem. 4
Deputāti vērtēs iniciatīvu par pāreju uz četru dienu darba nedēļu. Tu tādu vēlētos? 1
veidojas Dziesmu un Deju svētku izmaksas? Skaidro pasākuma režisors
“Aizsardzības dienests būs prestiža lieta!” Saruna ar Pabriku
Ar ko Covid-9 ir tik īpašs? Kāds skatītājs ir neizpratnē par balstvakcīnām
FOTO. Kaspars Roga pametis Latviju; “Prāta vētra” skaidro, kurš spēlēs koncertus viņa vietā
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, Eiropas valstis, Latviju ieskaitot, nesalūzīs grūtās ziemas laikā un nesāks mazināt atbalstu Ukrainai? 20
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu
FOTO. Kapsulu garderobe, depozīts, vietējo zemnieku gardumi! Latvijas slavenības atklāj, kā ikdienā “dzīvo zaļi”
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
VIDEO. Igo Ziemassvētku laikā nāk klajā ar patīkamiem jaunumiem
10:55
FOTO. Kapsulu garderobe, depozīts, vietējo zemnieku gardumi! Latvijas slavenības atklāj, kā ikdienā “dzīvo zaļi”
10:47
Deputāti vērtēs iniciatīvu par pāreju uz četru dienu darba nedēļu. Tu tādu vēlētos? 1
10:21