Vājinātais urāns arvien biežāk tiek izmantots karā: “Neviens tanks no tā nebūs pasargāts” 96

TV24 raidījumā “Aktuālais par karadarbību Ukrainā” Jānis Slaidiņš sniedzis plašāku skaidrojumu par to, kas ir vājinātais urāns un kā tas ir pielietojams konfliktos.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Neticami, bet tava auto marka atklāj par tevi vairāk, nekā spēj iedomāties 64
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kuriem Līgo svētki būs īpaši izdevušies
Bārmeņi atklāj, kurus dzērienus nekad nevajadzētu pasūtīt “pīķa stundās”
Lasīt citas ziņas

“Tas ir toksisks smagais metāls, viela, kas paliek pāri, kad liela daļa radioaktīvā urāna izotopu ir atdalīta. Tam piemīt tādas pašas ķīmiskās īpašības kā urānam, bet ar mazāku starojumu,” skaidro Slaidiņš.

Daudzas amatpersonas savā retorikā brīdina šo metālu neizmantot, taču patiesībā tā pielietojums karā ir plašs. Vājināto urānu izmanto arī bruņu stiprināšanā, teju visos ASV tankos “Abrams” tas ir iestrādāts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Beidzamajos konfliktos vājinātais urāns izmantots pietiekami daudz. Irākas konfliktā izšauti ap 300 000 šādu lādiņu, Dienvidslāvijā – ap 40 000.

ANO savās publikācijās, atsaucoties uz pētījumiem, ir norādījuši, ka radiācijas draudi iedzīvotājiem un videi, kas saskārušies ar šo ieroču pielietojumu, nav būtiski.

Bet kādi tad ir būtiskākie ieguvumi, izmantojot vājināto urānu? Tas ir stiprs metāls, kas spēj caursist līdz pat 700 mm biezas bruņas, līdz ar to neviens tanks no tā nevar būt pasargāts.

Taču svarīgi zināt, ka šiem lādiņiem nav nekā kopīga ar kodolmunīciju. Krievija, kā saka Slaidiņš, to labi zina, taču tas viņiem netraucē uzturēt viedokli.

Arī pašai Krievijai esot šāda munīcija, pagaidām gan neesot informācijas, ka tā tiktu izmantota.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.