Biedrības “Dialogu nams” menedžeris Ilhoms Halimzoda un Latviešu valodas aģentūras metodiķe Ērika Pičukāne apspriež sarīkojuma “Kopā ar latviešu valodu – latviešu valodā” programmu.
Biedrības “Dialogu nams” menedžeris Ilhoms Halimzoda un Latviešu valodas aģentūras metodiķe Ērika Pičukāne apspriež sarīkojuma “Kopā ar latviešu valodu – latviešu valodā” programmu.
Foto – Karīna Miezāja

Latviešu valodai ir sievišķīgs skanējums: ārzemnieki mācās latviski 7

Piektdien Rīgā Nevalstisko organizāciju namā sarīkojumā “Kopā ar latviešu valodu – latviešu valodā” vairāk nekā 20 dažādu tautību pārstāvji lasīs dzeju un dziedās dziesmas. Pasākums veltīts Dzimtās valodas dienai, ko pasaulē svin 21. februārī, un to rīko biedrība “Dialogu nams” sadarbībā ar Latviešu valodas aģentūru. Dalībnieku vidū ir jaunieši un pieaugušie no Japānas, Turcijas, Lietuvas, Nepālas, Azerbaidžānas, Krievijas, Afganistānas, Dienvidkorejas, Kirgizstānas, Indijas, Tadžikistānas, ASV, Brazīlijas un Ķīnas.

LA
LA.LV
Kokteilis
Tev bija šodienai kādi plāni? Aizmirsti par tiem! Horoskopi 8.maijam
16 stundas
LE
LETA
Veselam
Jaunākā Covid-19 izplatības karte: Cik slimnieku šobrīd katrā pilsētā? 3
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība paziņo, kad tiks sniegta informācija par gatavību ieviest stingrākus ierobežojumus 102
17 stundas
Lasīt citas ziņas

Sarīkojuma mērķis ir pievērst uzmanību latviešu valodas lomai un nozīmei savstarpējā saziņā, rosināt apgūt latviešu valodu, iepazīt un popularizēt Latvijas kultūru.

Latviešu valodas aģentūras metodiķe Ērika Pičukāne stāsta, ka ar ideju par šo sarīkojumu aģentūrā ieradies biedrības “Dialogu nams” pārstāvis Ilhoms Halimzoda un ka viņa palīdzējusi izraudzīties repertuāram literāros darbus. Tā Jāņa Baltvilka dzejoli “Cik maksā visdārgākais” runās Isabella un Deni Hamhojevi no Kirgizstānas. Indieši Šarmišta un Svastiks Šarma stāstīs fragmentu no bērnu grāmatas “Vinnijs Pūks un viņa draugi”. Filips un Marko Janevski no Maķedonijas iemācījušies Māras Cielēnas dzejoli “Mana mamma ir karaliene”. Knuta Skujenieka dzejoli “Es uzmanīgi domāšu par tevi” skandēs Ismails Ahmads no Afganistānas. Selgas Mences dziesmu “Dod, Dieviņi” dziedās privātās vidusskolas “RIMS” 10. klases ansamblis, kura dalībnieces ir turcietes Betula un Rumeisa Savranas, Kļims Popovs no Krievijas, Isabella Hamhojeva no Kirgizstānas un Latvijā turka un latvietes ģimenē augušais Serdars Čeliks.

CITI ŠOBRĪD LASA

No Tadžikistānas atbraukušais Ilhoms Halimzoda Latvijā dzīvo astoņus gadus. Pats savu latviešu valodas prasmi vērtē A2 līmenī (pēc Eiropā pieņemtā vērtējumā ir seši līmeņi, zemākais ir A1, augstākais – C2), taču, tā kā mūsu saruna notiek latviešu valodā, šķiet, ka viņš ticis jau līdz vidējam – B1 līmenim.

 

Kā jums radās ideja par sarīkojumu “Kopā ar latviešu valodu”?

I. Halimzoda: Redzu, ka latviešu valodas zināšanas ir ļoti svarīgas. Dzīvojot Latvijā pirmos trīs gadus, ar draugiem runāju tikai angļu vai krievu valodā. Tagad strādāju par brīvprātīgo projektu menedžeri biedrībā “Dialogu nams”. Biedrībā pulcējas ārzemnieki, kuri strādā vai mācās Latvijā, taču darbā mēs latviešu valodā daudz nerunājam.

Biedrība iecerēja sarīkot kultūras pasākumu, kurā satiktos Latvijā dzīvojošie ārzemnieki un latvieši. Parādīsim, ka daudzi ārzemnieki mācās latviešu valodu. Mums ir svarīgi, ko latviešu sabiedrība domā par mums, un mums ir jādara labas lietas, lai kliedētu stereotipus par ārzemniekiem.

Kad Rīgas Tehniskajā universitātē angliski studēju uzņēmējdarbības vadību, man bija obligātas latviešu valodas nodarbības. Pašlaik studēju starpkultūru komunikāciju “Turībā”.

Nodarbības augstskolās man bija pirmais pamudinājums mācīties latviešu valodu. Otrs pamudinājums bija tas, ka daži latviešu draugi runā ar mani un sarakstās feisbukā tikai latviešu valodā un vēlos saprast viņu teikto.

 

Kas bijis pats grūtākais, mācoties latviešu valodu?

Man pietrūcis iespēju praktizēties, sarunāties latviski. Jo vairākums draugu ir ārzemnieki. Tikai četri draugi runā latviešu valodā. Sarežģīti ir iemācīties, kad jālieto garie patskaņi. Un arī rakstīšana datorā latviski nav viegla, jo man nav latviešu burtu klaviatūras, nav garumzīmju.

 

Kas bijis pats interesantākais?

Manuprāt, latviešu valodai ir sievišķīgs, maigs skanējums. Mana māte ir uzbekiete, tēvs tadžiks. Tēva valodas skanējums jums šķistu enerģisks, raupjāks, it kā skaņas būtu aprautas. Valodā ir daudz tādu skaņu kā “he”, “re,” “ke”. Man ir draugs turks, bet, kad viņš runā latviski, šķiet esam citāds cilvēks.

Nesen biju konferencē par eksistenciālismu. Ne visu latviski sapratu, taču šīs trīs stundas klausījos valodas skanējumā. No katra pasākuma cenšos atcerēties vairākus jaunus vārdus. Piemēram, no šīs konferences man ir trīs jauni vārdi “jo”, “tomēr” un “mēģināšu”.

Man ļoti patīk Latvijas himna “Dievs, svētī Latviju!” Tāpēc, ka vārdi “Kur latvju meitas zied,/Kur latvju dēli dzied” ir emocionāli ļoti pozitīvi.

 

Kādā valodā runājat ģimenē?

Manas sievas tēvs arī ir no Tadžikistānas, bet viņas māte – latviete. Mēs satikāmies šeit. Sākumā sarunājāmies krieviski un mazliet arī tadžiku valodā. Mūsu meitiņai Semrai aprīlī būs divi gadi. Es ar viņu runāju uzbeku valodā, sieva Endžela – gan krievu, gan latviešu valodā. Sieva un meita ir Latvijas pilsones. Man šeit ir uzturēšanās atļauja. Nākotnē lūgšu man piešķirt Latvijas pilsonību.

 

Vai esat izlasījis kādu grāmatu latviešu valodā?

Mums ar sievu mājās ir grāmatas par 4. maiju. Ir arī pavārgrāmatas.

 

Jūs esat musulmanis?

Jā, esmu musulmanis un cenšos praktizēt savu reliģiju. Taču man ir draugi kristieši, mums ir bijuši kopīgi pasākumi ar Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes studentiem, un esam diskutējuši par dažādiem tematiem.

 

Sacījāt, ka vēlaties kliedēt latviešu stereotipus par ārzemniekiem. Kādi ir tie vispārpieņemtie uzskati, kurus gribat mainīt?

Daļa sabiedrības domā, ka ārzemnieki nav labi cilvēki un ka tikai brauc uz ekonomiski attīstītākajām valstīm. Un ka viņi vēlas tikai saņemt pabalstus, nestrādāt un ka neko nedara Latvijas sabiedrības labā. Taču tā nebūt nav.

 

 

Latviešu valoda pasaules valodu kontekstā

* Latviešu valodā runā apmēram divi miljoni cilvēku.

* Latviešu valoda ietilpst 200 lielāko pasaules valodu grupā (pasaulē ir apmēram 7100 valodu, un tikai 394 jeb 6,8% no visām dzīvajām valodām runā vairāk nekā miljons cilvēku.)

* Latviešu valodai ir valsts valodas un ES oficiālās valodas statuss, resp., latviešu valoda ierindojama tā saukto neapdraudēto valodu grupā.

* Kaut arī latviešu valoda vērtējama kā konkurētspējīga valoda, jāņem vērā, ka latviešu valoda Latvijas lingvistiskajā vidē konkurē ar vismaz divām no sešām starptautiskajām megavalodām (resp., krievu un angļu valodu).

Avots: Pētījums “Valodas situācija Latvijā: 2010 – 2015”

 

 

Stāsta projekta dalībnieki

Betula Savrana: “Esmu turciete. Latviešu valodu, literatūru un kulturoloģiju mācos skolā jau trešo gadu. Ja salīdzinu turku un latviešu valodu, šķiet, ka turku valodas gramatika ir grūtāka nekā latviešu valodas gramatika.”

 

Serdars Čeliks: “Mans tētis ir turks, ar viņu ģimenē runāju turciski, un mamma latviete, ar viņu – latviski. No latviešu literatūras es pēdējā laikā esmu izlasījis “Raudupieti” un “Vilkaču mantinieci”, man šie darbi patika. Protu arī angļu valodu un mācos vācu valodu.”

 

Judžena Ļi: “Esmu korejiete, un ģimene Latvijā dzīvo četrus gadus. Mans tētis ir japāņu valodas skolotājs. Man latviešu valoda patīk, bet šķiet ļoti grūta, gan gramatika, gan viss cits. Koncertā spēlēšu korejiešu instrumentu, un brālis dziedās latviešu dziesmu.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev bija šodienai kādi plāni? Aizmirsti par tiem! Horoskopi 8.maijam
16 stundas
LE
LETA
Veselam
Jaunākā Covid-19 izplatības karte: Cik slimnieku šobrīd katrā pilsētā? 3
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība paziņo, kad tiks sniegta informācija par gatavību ieviest stingrākus ierobežojumus 102
17 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Uzbāzīsies ar krievu valodu? Kā “Vakcinācijas avīze” no apšaubāmas kļuva par bezjēdzīgu 49
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 18
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Veselam
Informācija ir pretrunīga: vai pēc vakcinēšanās var saslimt un “aplipināt” citus? Skaidro Kalviņš 5
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Es esmu nenormāli laimīgs lasīt lekcijas attālināti.” Šadurskis par attālināto mācību plusiem un mīnusiem 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Deputāts Aldis Gobzems tiesājas ar VID: septembrī atsāksies tiesa 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Drošības dienests izvērtēs latviešu mūziķa Jāņa Lemeža uzstāšanos mūzikas festivālā Krimā 5
50 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Drošības dienests izvērtēs latviešu mūziķa Jāņa Lemeža uzstāšanos mūzikas festivālā Krimā 5
09:44
LE
LETA
Veselam
Zināms, cik procentu Latvijas iedzīvotāju ir pabeiguši vakcināciju pret Covid-19
09:38
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Atceries – lai justos mīlēts, atveri sirdi un mīli arī pats! Horoskopi no 8. līdz 19. maijam
09:28
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare ielēkusi Daugavā 2
1 stunda
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Viņi bija tādi paši sarkanarmieši kā citi!” Saruna ar vēsturnieci Jermacāni par latviešu strēlniekiem Otrajā pasaules karā
Intervija 1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Keita Midltone no britiem noslēpusi savu grāmatu
1 stunda
RO
Regīna Olševska
Veselam
Saules stari gan glāsta, gan dzeļ! Ik gadu ādas vēzi atklāj ap diviem tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju
1 stunda
GL
Gunta Lūse
Veselam
Pumpuru šokolāde, zaļais saldējums un citu savvaļas augu našķi un receptes
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Līdz cik grādiem saule sasildīs gaisa temperatūru sestdien? 1
2 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību
1 stunda
LB
Laura Blumberga
Praktiski
FOTO. Sudrabotais spoks – Veimāras putnusuns
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Turbulence koalīcijā: Vai pirmdien kritīs Kariņa valdība? 71
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība paziņo, kad tiks sniegta informācija par gatavību ieviest stingrākus ierobežojumus 102
17 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Uzbāzīsies ar krievu valodu? Kā “Vakcinācijas avīze” no apšaubāmas kļuva par bezjēdzīgu 49
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Antropologs: Ja valdība ietu lokdauna virzienā, tad rudenī uz “Covid-19 brīvu” ikdienu var cerēt 52
18 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Īstie profesionāļi negrib būt “peramie zēni”! Saeimā viedokļu vētra par mediju uzraugu lielajām algām 7
17 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Vakcinācija nav vienīgā aizsardzības līnija pret Covid-19.” Līdz gada beigām jāiepērk vismaz trīs jauni terapeitiskie līdzekļi 9
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Harijs un Megana Mārkla lūguši faniem ziedot 5 dolārus katram sava dēla Ārčija otrajā dzimšanas dienā 34
23 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krējuma kūka ar pildījumu: gatava 15 minūtēs! 2
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Influencere Katrīne Sauliete kopā ar mīļoto Pēteri devušies atpūsties uz Turciju, kur šobrīd ir augsts Covid-19 saslimstības risks 32
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Izcēlies pamatīgs īpašuma kašķis: “Avotiņu” bijušie saimnieki Magoni Šutovieni apsūdz mantu “zādzībā”, Magone teic – īpašums pārdots “ar viltu” 19
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Staņislavs, Staņislava un Stefānija 1
1 stunda
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieki un dārznieces, safrizēt rudens avenājus var arī tagad!
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 18
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Multimākslinieks Kašers dodas “šturmēt” lietoto apģērbu veikalu un tur piedzīvo pagalam neveiklu situāciju 29
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 8. līdz 14.maijam: kādas vēlmes piepildīsies? 1
22 stundas
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Atceries – lai justos mīlēts, atveri sirdi un mīli arī pats! Horoskopi no 8. līdz 19. maijam
1 stunda