Valsts varētu izpirkt neizmantoto zemi 0

Intervijā “Latvijas Avīzei” zemkopības ministre Laimdota Straujuma minēja, ka pensiju fondos uzkrāto naudu valsts varētu ieguldīt lauksaimnieciski izmantojamās zemes un mežu iegādei. 


 

Lai zeme kalpotu 
tautsaimniecībai

LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Lasīt citas ziņas

Zemkopības ministrijas Meža departamenta direktors Arvīds Ozols atklāj, ka ministrijā patiešām apsverot iespējas vietējo finanšu kapitālu ieguldīšanai zemes tirgū, tostarp pensiju fondu izmantošanu šim mērķim. Deviņos otrā līmeņa pensiju fondos, kurus uztur Latvijas lielākās komercbankas, pašlaik uzkrāti aptuveni 900 miljoni latu, kas šādām iecerēm varētu būt pietiekami. Savukārt trešā līmeņa fondos ir uzkrāti vēl aptuveni 100 miljoni latu.

Galvenais, kas spiež par to domāt, – diemžēl lielas lauksaimnieciski izmantojamās zemes platības joprojām nekā netiek izmantotas. Daļa ir mantinieku rokās, kuri paši vairs nespēj vai negrib to apstrādāt. Vēl kāda daļa ir uzpircēju rokās, kuri gaida uz cenu celšanos un cer izdevīgi pārdot. Zeme aizaug, pārvēršoties neauglīgā un saimnieciski neizmantojamā. Šāda zemes izniekošana nav izdevīga arī valstij. Vienīgais ieguvums ir dubultotais – 3% nekustamā īpašuma nodoklis, kuru ministrija rosina noteikt vēl lielāku – 4,5% no kadastrālās vērtības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arvīds Ozols atzīst, ka sabiedrībā valda satraukums par ārzemnieku iespiešanos Latvijas zemes tirgū.

 

“Tomēr jāsaprot – ja pašiem zemi nevajag vai ja nespējam to apsaimniekot, viņu ienākšana ir loģiska. Kaut arī nopirkto zemi ārzemnieks nevar aiznest pār plecu, valstij tomēr būtu jādara viss iespējamais, lai mūsu lielākā bagātība – zeme – kalpotu Latvijas tautsaimniecībai un lai katrs zemes hektārs ražotu produktu vai dotu pievienoto vērtību,” saka ministrijas amatpersona.

 

Jau pašlaik ministrija skubinot arī valsts uzņēmumu “Latvijas valsts meži” būt naskākiem zemes tirgū. Šā uzņēmuma darbībā priekšroka gan būtu ieguldījumiem infrastruktūrā – meža ceļu un meliorācijas izbūvē. Izmantojot vietējās izcelsmes finanšu kapitālus, tostarp pensiju fondu uzkrājumus, zemes un meža iegādē, tādējādi tiktu ierobežots ārzemnieku “iebrukums” Latvijas zemes tirgū. Ārzemnieku īpatsvara samazināšana gan neesot ministrijas pašmērķis. Galvenais – lai zeme nestāvētu dīkā un lai pēc iespējas vairāk kalpotu Latvijas ekonomikai.

 

Četras iespējas

Kā departamenta direktors skaidro, turpmākiem darījumiem ar nekustamiem īpašumiem mūsu likumi atļauj izmantot četras iespējas. Nepieciešamos finanšu kapitālus var piesaistīt: ar uzņēmumu obligācijām; ar uzņēmumu akcijām; ar īpaši dibinātiem ieguldījumu fondiem; ar īpaši izveidotām līgumsabiedrībām. Pēdējā iespēja – līgumsabiedrības – līdz šim gan Latvijā ir maz pazīstamas.

Jebkuru iespēju īstenojot, katrai būs savi labumi un trūkumi.

 

Nodibinot īpašu ieguldījumu fondu, kas īpašumu iegādei izmanto pensiju uzkrājumus, turpmāk tam būtu tie arī jāapsaimnieko, kas būtu iespējams, algojot lauksaimniecības vai meža nozares speciālistus. Sevišķi svarīgi tas būtu ar lauksaimnieciski izmantojamu zemi, kuru atšķirībā no mežiem nevar atstāt ilgstoši neizmantotu.

 

“Ne ieguldījumu fondu, ne līgumsabiedrību dibinot, nav nepieciešami valsts ieguldījumi. Tā kā par spīti krīzei lauksaimnieciski izmantojamās zemes un meža tirgū tomēr nebija tik krasu svārstību kā, piemēram, dzīvokļu vai ģimenes savrupnamu tirgū, pensiju fondu uzturētāju risks, ieguldot naudu īpaši izveidoto fondu darbībā, būtu mazāks nekā citos projektos,” spriež Arvīds Ozols.

Nodibinot fondu, jārēķinās ar ierobežojumiem. Pirmkārt, tas var izmantot tikai 10% no pensiju fondu ieguldījumiem. Otrkārt, parasti tā pastāvēšanas laiks ir ierobežots – 10 līdz 15 gadi, pēc tam iegādātie īpašumi jāpārdod, tiesa, tas notiktu jau pēc valsts diktētajiem noteikumiem.

 

Publisks fonds 
ar privātkapitāla 
piesaisti

Zemkopības ministre Laimdota Straujuma apgalvo, ka atbalsta šāda ieguldījumu jeb zemes fonda izveidošanu, kurā kapitāla daļas turētu valsts. Bet, viņasprāt, tam vienlaikus jābūt publiskam, tādējādi jāvērtē būtu arī privātā kapitāla piesaistīšanas iespējas.

Ministrijā pagaidām vēl neesot lēmuši par ieguldījumu fonda dibināšanu vai citas likumos pieļautās iespējas izmantošanu. Pēc ministres domām, šāda ieguldījumu fonda veidošana vienai ministrijai nebūs pa spēkam. Zemkopības ministrijai, protams, būtu savi priekšlikumi, bet šajā pasākumā jāpiedalās arī Finanšu, Labklājības un citām ministrijām.

Latvijas Komercbanku asociācijas Ieguldījumu sabiedrību komitejas vadītājs, “Swedbank” Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības vadītājs Harijs Švarcs stāsta, ka ieguldījumu fondi, kas izmanto pensiju fondos uzkrāto kapitālu, gan Eiropā, gan citur pasaulē nav pārāk izplatīti.

 

Izplatītāks veids ir uzņēmumu akcijas, ko kotē biržā un ko pēc tam iegulda nekustamo īpašumu iegādē. Viņš noraida agrāk publiski izskanējušās runas, ka Zviedrijas pensiju fonda uzkrājumi tiek izmantoti zemes un meža izpirkšanā Latvijā.

 

Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Jana Muižniece saka, ka šomēnes ministrija plāno iesniegt valdībai ziņojumu par valsts fondēto pensiju shēmas darbību. Lai veicinātu vietējo ieguldījumu fondu veidošanu, viens ministrijas ieteikums varētu būt pensiju uzkrājumu ieguldīšanas iespēju paplašināšana Latvijas finanšu tirgū, cita starpā – meža un lauksaimniecības zemes iegādes finansēšanai.

 

Var dibināt tūlīt

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājs Kristaps Zakulis apgalvo, ka šādu fondu, kas pensiju fondos uzkrāto naudu izmantotu lauksaimniecības zemes un meža zemes iegādei, var dibināt. Likums par privātajiem pensiju fondiem jau pašlaik atļauj pensiju uzkrājumus ieguldīt nekustamos īpašumos. Bet ieguldījumiem vienā nedalītā nekustamajā īpašumā jāpiemēro ierobežojums – 10 procenti no pensiju plāna aktīviem, savukārt kopējie ieguldījumi nekustamos īpašumos nedrīkst pārsniegt 15 procentus no pensiju plāna aktīviem.

Savukārt Valsts fondēto pensiju likums atļauj fondēto pensiju uzkrājumus ieguldīt slēgtajos ieguldījumu fondos. Ieguldījumu kopsumma Latvijā vai citā dalībvalstī reģistrētos ieguldījumu fondos, kas nav atvērtie ieguldījumu fondi vai tiem pielīdzināmi kopējo ieguldījumu uzņēmumi, nedrīkst pārsniegt 10 procentus no ieguldījumu plāna aktīviem.

Kristaps Zakulis piebilst, ka būtu būtiski redzēt, ka pensiju uzkrājumi tiek ieguldīti vairākos fondos, tādējādi tos iespējams labāk pārraudzīt un samazinās ieguldījumu risks. Viņaprāt, šāda pasākuma efektivitāti gan iespējams novērtēt tikai ilgtermiņā.

 

VIEDOKĻI

Zemkopības ministre Laimdota Straujuma: “Zemes fondā kapitāla daļas jātur valstij. Vienlaikus tam jābūt publiskam, jāvērtē būtu arī privātā kapitāla piesaistīšanas iespējas.”

Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Jana Muižniece: “Ministrija šomēnes varētu ieteikt pensiju uzkrājumus ieguldīt arī meža un lauksaimniecības zemju iegādes finansēšanai.”

FKTK priekšsēdētājs Kristaps Zakulis: “Fondu, kas pensiju fondos uzkrāto naudu izmantotu zemes iegādei, var dibināt. Taču būtiski, ka tā tiek ieguldīta vairākos fondos.”

 

Uzziņa

* Pēc Valsts zemes dienesta ziņām, Latvijā lauksaimnieciski izmantojamās zemes platība aizņem 2 430 000 ha.

* Apstrādāti 1 983 259 hektāri.

* Lauku atbalsta dienestā vienotās platības maksājumiem pieteikti 1 566 299 hektāri.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 2
1 diena
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 82
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pieminot šajā nedēļā mūžībā aizsaukto aktieri, publicēta dziesma no nesen klajā nākušā Raimonda Paula un Gunta Skrastiņa kopdarba 14
15 stundas
Lasīt citas ziņas
Uldis Šmits
Ziņas
Pārkāpta kārtējā sarkanā līnija. Vai kaimiņos briest breksita analogs Polexit? 82
9 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Itāļi atceļ OIK, spāņi samazina elektrības nodokli. Kā citur kompensē enerģijas cenu pieaugumu? 27
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 13
5 stundas
EL
Egils Levits
Ziņas
Levits: Pandēmija beigsies, bet pamatvērtības, par ko mums jārūpējas, paliks. Mūsu kopējā latviešu valoda ir viena no tām 141
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
F-1 izziņo 2022.gada sezonas kalendāru ar 23 sacīkstēm
22:30
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 13
21:15
LE
LETA
Ziņas
Jauni kovida slimnieki atklāti Valmieras un Aizkraukles novados. Kur vēl? 4
20:44
LA
LA.LV
Ziņas
“Visus pensionārus gaida smaga ziema.” Veidemane par to, ka ir amorāli piešķirt naudu tikai vakcinētajiem 149
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skolēni bieži nodod Covid-19 testēšanai nederīgus siekalu testus. Kā tas iespējams? 17
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Plešs: Nodevas iekasēšana par iebraukšanu Jūrmalā nav pamatota 17
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Akropolē” un “Alfā” brīvdienās darbosies arī vairāki veikali ar atsevišķu ieeju 3
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sieviete moteļa numurā zem gultas atrod apslēptu eju 5
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 12
9 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Aļona Ostapenko – pirmā Latvijas tenisiste, kura nopelnījusi 10 miljonus ASV dolāru 7
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Var jau būt, ka viņi arī visi ir šovbiznesā.” Roga par jauno budžeta portfeli 19
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Briedis oficiālajā svēršanās procedūrā nedaudz vieglāks par Mannu
8 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
Pacientus izvērtē un šķiro. Cik ir to cilvēku vienas dienas laikā, kuriem izsaukums tiek atteikts? 87
Intervija 18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk nekā desmit Lietuvā iekļuvušie migranti varētu būt saistīti ar teroristiskām organizācijām 25
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ir sasniegts Covid-19 gultu maksimums: Balvu slimnīcas vadītāja “uztaisījusi lielu skandālu” un lūgusi nevest jaunus pacientus 74
12 stundas
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 142
16 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Lietuvā senioriem par Covid-19 potēm maksās jau nākamnedēļ. Cik lielu summu par vakcinēšanos pensionāri saņems? 33
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 111
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāmi mainīgi laikapstākļi. Iespējams pirmais sniegs? Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai 1
17 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Haoss un panika Maskavā: cilvēki bēga no pilsētas, ielās sākās laupīšanas, dedzināšanas 11
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 167
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kā vērtējat valdības jaunos lēmumus Covid-19 saslimstības ierobežošanai? 43
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 121
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pavļuts nāks spēlēt?” Veidemane neslēpj sašutumu par Valsts prezidenta kancelejas vēlmi iegādāties jaunu koncertflīģeli 135
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Lapsa: Mums stāsta, ka pie 80% vakcinācijas dzīvosim zaļi, bet paši Saeimā pie 96% baidās un uz darbu neiet 150
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 1
1 diena