Latvijā
Novados

VARAM atceļ Lielvārdes novada domes lēmumu par pastāvīgo komiteju izveidošanu0

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards . Foto – LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) šodien parakstījis rīkojumu, ar kuru atcelts Lielvārdes novada domes lēmums par pastāvīgo komiteju izveidošanu, informēja ministrijā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) vairākkārt Lielvārdes novada domei aizrādījusi par lēmuma neatbilstību likumam “Par pašvaldībām”. “Demokrātija ir viens no valsts pamatprincipiem, kas tāpat kā likums, ir jāievēro arī pašvaldībām. Šī principa pārkāpšana ir necieņas izrādīšana pret vēlētājiem,” uzsver Gerhards.

Ministrija uzsver, ka proporcionalitātes princips nozīmē – katrā komitejā pārstāvēto politisko partiju deputātu skaitam ir jābūt tieši proporcionāli domē ievēlēto politisko partiju deputātu skaitam. Norāde “iespēju robežās” attiecībā par proporcionalitātes principu saprotama tā, ka gadījumos, kad tiešu matemātisku proporciju nav iespējams ievērot vai tā ir vienāda vairākām politiskajām partijām, dome lēmumu pieņem, balstoties uz vienlīdzības principu starp ievēlētajām politiskajām partijām. Ar vienlīdzības principu konkrētā gadījumā jāsaprot visu ievēlēto politisko partiju vienlīdzīgas iespējas piedalīties komiteju darbā atkarībā no katras politiskās partijas deputātu skaita domē.

Tāpat arī mazākumam jābūt iespējai piedalīties lēmumu pieņemšanā. Tas nepieciešams, lai demokrātija tiktu pilnībā īstenota, lai lēmumu pieņemšanā tiktu respektēta arī tā tautas daļa, kuras viedoklis ir palicis mazākumā un mazākumam, lai tiktu saglabāta iespēja reiz kļūt par vairākumu.

Izvērtējot ievēlēto politisko partiju un to apvienību deputātu skaitu attiecībā pret deputātu sadalījumu komitejās, VARAM konstatējusi, ka proporcionalitātes princips nav ticis ievērots.

Pašvaldība vēl nav saņēmusi VARAM rīkojumu, aģentūru LETA informēja Lielvārdes novada domes priekšsēdētāja Santa Ločmele. Iekams tas nebūs saņemts, viņa par rīkojumu nevēlējās sniegt komentārus.

Opozīciju Lielvārdes novadā viedo bijušā pašvaldības vadītāja Imanta Baloža pārstāvētās “Vienotības” trīs deputāti.

Iepriekš Ločmele aģentūrai LETA skaidroja, ka deputāti ar savu balsojumu par sadalījumu domes komitejās ir izteikuši savu viedokli.

Lielvārdes novada domē ir 15 deputāti un 27 vietas komitejās. Tas deputātam ļauj ieņemt divas vietas. Pieciem “Latvijas Zemnieku savienības” (LZS) deputātiem ir divpadsmit vietas, trim “Reģionu alianses” pārstāvjiem – sešas, bet tādam pašam skaitam “Vienotības deputātu” – trīs. Divas vietas ir abiem “Vidzemes partijas” deputātiem, bet pa divām komiteju vietām ir arī vienīgajiem “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai/LNNK” un “Kristīgi demokrātiskās savienības” pārstāvjiem.

Jau ziņots, ka ST ierosinājusi lietu par Gerharda rīkojumu, ar kuru atcelts Salaspils domes lēmums izveidot pastāvīgās komitejas. ST aicinājusi ministru līdz 2018.gada 24.janvārim iesniegt ST atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir 2018.gada 24.aprīlis. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.

Savā pieteikumā ST Salaspils dome norādījusi, ka, viņuprāt, Gerharda rīkojums pārkāpj Satversmes 1. un 58.pantu, kuros noteikts, ka Latvija ir neatkarīga un demokrātiska republika, kā arī, ka Ministru kabinetam ir padotas valsts pārvaldes iestādes.

Pieteikumā norādīts, ka Salaspils dome 4.oktobrī saņēmusi vēstuli no VARAM, kurā dome brīdināta, ka Saeimai ir tiesības atlaist pašvaldību, kura divus mēnešus pēc pirmās sanākšanas nav ievēlējusi pastāvīgas komitejas. Domes ieskatā, tādējādi tiek veikts politisks spiediens uz pašvaldību ar mērķi, lai tā pakļautos prettiesiskam rīkojumam.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Aizdomas par ļaunprātīgu ugunsgrēka izraisīšanu auto pārdošanas laukumā 1
11 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atcelti “Novatours” čārterreisi no Rīgas uz Bergamo pilsētu Itālijā
11 stundas
LE
LETA
Latvijā
Prokurore vēl nepabeidz lasīt savu debašu runu bijušā LDz vadītāja Magoņa kukuļošanas lietā
13 stundas

Lasītākie raksti

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Valstsvīrs ar statistiķa aicinājumu
45 minūtes
LE
LETA
Latvijā
2020.gads Latvijā varētu kļūt par siltāko novērojumu vēsturē
11 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Vidzemes ziemeļos gaisa temperatūra pazeminājusies līdz -10 grādiem
38 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Diena vēsturē. 1880. gada 29. februārī. Eiropas kalnu inženierijas brīnums
29 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Tramps uzdevis Pompeo parakstīt vienošanos ar talibiem 1
9 stundas