Latvijā
Sabiedrība

Vārti vaļā vīrusa ievazātājiem un pie vārtiem neviena sarga4


Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis uzskata, ka ir riskanta ceļošana no vairākām valstīm: “Bet tā latviešu daba laikam ir tāda, ka viņu vēlme kaut kur lidot ir milzīga un viņi nespēj visu vasaru nodzīvot Latvijā, un padomos vairs neviens nevēlas klausīties…” Attēlā: pasažieri atgriežas Rīgas lidostā ar repatriācijas reisiem š. g. aprīlī.
Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis uzskata, ka ir riskanta ceļošana no vairākām valstīm: “Bet tā latviešu daba laikam ir tāda, ka viņu vēlme kaut kur lidot ir milzīga un viņi nespēj visu vasaru nodzīvot Latvijā, un padomos vairs neviens nevēlas klausīties…” Attēlā: pasažieri atgriežas Rīgas lidostā ar repatriācijas reisiem š. g. aprīlī.
Foto: Karīna Miezāja

“Biju pārsteigts, ka, ielidojot no Telavivas caur Vīni Rīgā ar aviokompāniju “Air Baltic”, man nebija jāatstāj informācija par sevi un neviens mani arī nebrīdināja, ka 14 dienas man jāatrodas pašizolācijā.

Vīnes lidostā gan no tiem, kas atlidoja un devās uz pilsētu, tika paņemta visa nepieciešamā informācija. Esmu apzinīgs un pirms lidojuma internetā uzzināju, ka man divas nedēļas ir jābūt izolētam no sabiedrības,” tā “Latvijas Avīzei” stāsta rabīns Menahems Barkahans un piebilst, ka droši vien ne jau visi pasažieri, kuri, iespējams, arī šādi lidojuši no koronavīrusa skartās Izraēlas, esot tik apzinīgi.

Veselības ministrijā (VM), kura ne tikai izstrādā un realizē valsts politiku infekciju slimību apkarošanā, bet arī nodrošina darba koordināciju un vienotību šajā jomā, noskaidroju, ka par aviopasažieru informēšanu un datu ievākšanu atbild Satiksmes ministrija (SM).

SM sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Greiškalna pastāstīja, ka, saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem, “Latvijas Gaisa satiksmes” aeronavigācijas informācijas pakalpojumu lapā esot publicēta informācija par to, kas Covid-19 pandēmijas laikā ir jāievēro avio­kompānijām, pārvadājot pasažierus.

Pirms ierašanās ikvienam, kas atlidojis no valstīm, uz kurām ir attiecināmi īpašie piesardzības un ierobežojošie pasākumi, rakstiski jāapliecina, ka persona ievēros 14 dienu pašizolāciju.

Veidlapā esot norādīta papildu informācija, kas skar izolācijas noteikumus ārvalstniekiem, kas ieradušies Latvijā darba dēļ. Satiksmes ministrija visas aviokompānijas esot brīdinājusi, ka attiecīgais pārvadātājs ir atbildīgs par aizpildīta personas apliecinājuma nodošanu Valsts robežsardzei.

Aviokompānijām arī norādīts, ka anketas ir pieejamas SM mājas lapā internetā. Atliek tikai tās izdrukāt!

 

Pašam jāvēršas pie apkalpes

Teorētiski viss it kā ir kārtībā, bet par problēmām ieviest šīs prasības reālajā dzīvē liecina vēl divu personu stāsti, kuri Rīgā ielidojuši no Varšavas.

Nekāda informācija neesot prasīta. Iespējams, ka tie ir daži izņēmuma gadījumi, bet tie laikā, kad koronavīruss joprojām nav rimies, var pamatīgi pabojāt Latvijas visnotaļ labo statistiku, kā arī cilvēku likteņus.

Izrādās, ka pasažieriem pašiem ir jāvēršas pie apkalpes un jālūdz nepieciešamā veidlapa, ja ielido no tādas valsts, kur 14 dienu komulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju pārsniedz 15 cilvēkus, kā arī, ja ielido no valstīm, kas atrodas ārpus Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas.

“Air Baltic” korporatīvās komunikācijas vadītāja Alise Briede, atbildot rakstiski uz “Latvijas Avīzes” jautājumiem, norāda, ka pasažieriem pirms ceļojuma ir jāpārbauda ceļojuma noteikumi un lidostu ierobežojumi oficiālajās vietnēs vai vietējās vēstniecībās.

Noteikumi strauji mainoties, tāpēc vienmēr jāpārliecinās, vai ir izlasīta jaunākā informācija.

Satraukumu par iespējamu Covid-19 kārtējo uzliesmojumu radījuši arī tie cilvēki, kuri pārvietojas automašīnās ar Krievijas un arī Baltkrievijas numuriem, kuras pamanāmas Rīgā, Jūrmalā un arī ārpus šīm pilsētām.

Ņemot vērā, ka mūsu kaimiņvalstīs saslimšana ar Covid-19 ne tuvu nav zemākajā punktā, ceļošana no šīm valstīm un uz tām, tāpat kā uz citām valstīm, kas atrodas ārpus Eiropas Savienības (ES), joprojām ir aizliegta. Tad kā šīs automašīnas iekļūst Latvijā?

Valsts robežsardzes sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Pētersone skaidroja, ka ieceļot Latvijā joprojām drīkst Latvijas nepilsoņi vai arī ārzemnieki, kuram ir termiņuzturēšanās atļauja, pastāvīgā uzturēšanās atļauja vai ilgtermiņa vīza.

“Ja ārzemniekam ir derīgs ceļošanas dokuments un termiņuzturēšanās atļauja, mums nav nekāda pamata viņam likt šķēršļus ieceļošanai Latvijā,” sacīja Pētersone un uzsvēra, ka šie cilvēki parak­stoties, ka apņemas ievērot 14 dienu pašizolāciju.

Valsts robežsardze neapkopojot informāciju par to, cik daudz personu no Krievijas un Baltkrievijas noteiktā laika periodā šķērsojušas robežu, lai iebrauktu Latvijā.

Zināms vien tas, ka no Krievijas ir iespējams iebraukt caur trim robežkontroles punktiem, bet no Baltkrievijas tas iespējams divās vietās.

 

“Latviešu daba lidot ir milzīga”

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) brīdina, ka pēdējo divu nedēļu laikā, kad Latvijā no jauna reģistrēto ar koronavīrusu inficēto skaits tuvojas nullei,

tieši ievestie gadījumi varētu destabilizēt situāciju, ceļot uz augšu saslimstības līkni.

“Horvātijā arī bija sasniegta stabila epidemioloģiskā situācija, kad vairākas nedēļas nebija neviena saslimušā, bet tad pēkšņi līkne uzgāja augšā, jo viss tika vērts vaļā, lai neciestu ekonomika.

Līdzīga situācija bija arī Čehijā,” stāsta VM galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis. Viņš uzskata, ka iebraucēji, īpaši no Krievijas un Baltkrievijas, rada “nenormālu saslimstības risku”.

Riskanta ir arī ceļošana uz un no tām valstīm, kur koronavīrusa izplatība ir samazinājusies, jo infektologs Dumpis esot pārliecinājies, ka kritēriji, kas ļauj ieceļotājiem Latvijā iztikt bez obligātās 14 dienu pašizolācijas, neesot balstīti zinātniskos aprēķinos.

“Es pat nezinu, kurš ir lielāks risks – vai tie cilvēki, kas ierodas no Krievijas, vai tie, kuri lido no un uz citām valstīm. Bet tā latviešu daba laikam ir tāda, ka viņu vēlme kaut kur lidot ir milzīga un viņi nespēj visu vasaru nodzīvot Latvijā.

Ceļotāji jau neaizdomājas, ka pavisam reāla var būt situācija, kad, piemēram, Itālijā, Spānijā, Vācijā vai Francijā saslimstības līkne sāk strauji iet uz augšu, ka tiek aizliegta iebraukšana un izbraukšana no vienas vai otras pilsētas, un tu vairs netiec nekur.

Bet tā dziņa lidot ir tik milzīga, ka padomos vairs neviens nevēlas klausīties,” saka Dumpis un aicina nebraukt nekur. Ja nu galīgi nevarot nosēdēt mājās, tad varbūt vienīgi uz Lietuvu.

“Viens ielidos no Lielbritānijas, ignorēs pašizolāciju, aizies ar draugiem uz nakts klubu, un koronavīruss atkal būs klāt. Piemēram, Dienvidkorejā tā notika – viens vīrietis apmeklēja piecus nakts klubus, izplatīja koronavīrusu un šī valsts ar savām augstajām informācijas tehnoloģijām un testēšanām vēl joprojām netiek galā ar šo gadījumu. Kamēr paši to neizdzīvosim, mēs neticēsim!” secina Dumpis.

 

Visus neizkontrolēs

Arī SPKC sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Arāja brīdina, ka pēdējo trīs nedēļu tendence, izņemot aizvadīto nedēļu, kad nebija neviena ievestā gadījuma, parādījusi, ka vīruss ir ievazāts no Krievijas, Zviedrijas un Ukrainas.

“Mēs katru piektdienu mājas lapā internetā ievietojam bīstamo valstu sarakstu, informējam sabiedrību, ka jāievēro 14 dienu pašizolācija. Valsts policijai ir jākontrolē, vai tā tiek ievērota,” saka I. Arāja un uzsver, ka ne jau visus varot izkontrolēt.

Neviens cilvēks nav atbrīvots no likuma zināšanas un pildīšanas – cilvēki tomēr aizdomājoties par pašizolāciju. Par to liecinot telefona zvani un e-pasti SPKC. “Uztaisīšu testu, tas būs negatīvs, vai man jāievēro pašizolācija?” tādi un līdzīgi jautājumi tiekot saņemti regulāri.

Kaut gan SPKC desmitiem reižu ir skaidrojis, ka koronavīrusa inkubācijas periods var būt 14 dienas, tāpēc pašizolācija ir jāievēro arī tad, ja testa rezultāti ir negatīvi, tomēr tas jāatkārto atkal un atkal.

Kad Valsts policijā jautāju, cik reidu bijis pēdējās nedēļās, lai pārliecinātos, vai tie, kuriem jāizolējas no pārējiem, to ievēro, saņēmu atbildi, ka reidi notiekot, bet statistika, pat aptuvena, netiekot apkopota.

 

Pašizolācija joprojām spēkā

14 dienu pašizolācijā obligāti jādodas personām:

Saistītie raksti

kuras iebrauc Latvijā no Zviedrijas, Apvienotās Karalistes, Portugāles, Rumānijas, Bulgārijas, Luksemburgas;

kuras iebrauc no trešajām valstīm, kuras nav ES, EEZ dalībvalsts vai Šveice;

kuras ir braukušas tranzītā caur Zviedriju, Apvienoto Karalisti, Portugāli, Rumāniju, Bulgāriju, Luksemburgu (piemēram, bijušas attiecīgās valsts lidostā vai šķērsojušas šīs valsts teritoriju).

Avots: SPKC

 

Koronavīrusa infekcijas ievestie gadījumi pēdējās nedēļās:

Krievija – 4

Kazahstāna – 2

Ukraina – 2

Lielbritānija – 1

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Rīgas domes vēlēšanās būs 156 vēlēšanu iecirkņi. Balsot varēs jebkurā
10 stundas
LE
LETA
Latvijā
Aplaupītā un smagi piekautā sieviete no gūtajām traumām mirusi Daugavpils slimnīcā
11 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Ko vēl traģisku, drausmīgu, nepatīkamu nesīs 2020. gads, ja ne saskaņiešu atkārtotu uzvaru Rīgas vēlēšanās.” Egila Līcīša feļetons 1
12 stundas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
Biji kādā no šīm ēdināšanas vietām Rīgā un Liepājā? 14 dienas būs jāvelta veselības stāvokļa novērošanai
11 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 pozitīva pasažiera dēļ noteikta karantīna visiem 5.jūlija autobusa Liepāja-Rīga pasažieriem
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atgriežoties no Lielbritānijas, pašizolācijā vairs nav jādodas. Publicēts saraksts ar valstīm
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Tautas likteņstāstā rodam spēku nākotnei.” Levits un Vīķe-Freiberga iestādījuši veltījuma ozolus Likteņdārzā
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Reportieri bez robežām” pauž nožēlu par ES sankciju izmantošanu, lai Baltijas valstīs aizliegtu RT 1
6 stundas