Laukos
Graudkopība

“Tik jaudīgs lietus šeit vēl nav bijis!” Zemgalē lietū pamatīgi cietuši kviešu lauki1

Foto: Skaties.lv

“Tik jaudīgs lietus šeit vēl nav bijis,” tā par stundu ilgo gāzienu pagājušajā naktī saka Staļģenē, kas vakar no lietus cieta visvairāk. Zemniekiem rūpes par applūdušajiem kartupeļu un kviešu laukiem un bažas par pamatīgiem zaudējumiem, vēsta “TV3 Ziņas”.

Tieši šeit vakar nolijis rekordliels ūdens daudzums, sasniedzot 60 mm atzīmi, secina meteorologi. Jaunsvirlaukas apkārtnē veldrē sakrituši labības lauki redzami ik pēc pārdesmit metriem. Vārpas ir smagas, tās nobriedīs arī pie zemes, bet jau tagad skaidrs, – daļa ražas aizies bojā.

“TV3 Ziņu” sižets:

Pamatīgs gāziens bijis jau pirms nedēļas, bet vakardienas lietus vēl vairāk iedragājis cerības uz normālu ražu.

“Tas ir jau otrais piegājiens, pirmo reizi pieguldīja, tad pacēlās. Bet pēc šitā augšā vairs necelsies. Vajadzēja apdrošināt, to nebijām spējīgi. Tagad jācieš. Tā kā tā tehnika piemērota veldrei, cerams, kaut ko jau savāksim. Mums kādi 150 hektāri, kas ir cietuši,” saka SIA “Cīruļi” īpašnieks Arvīds Tukulis.

Pamatīgi cietuši arī kartupeļu lauki, kuros izveidojušās milzu peļķes. “Pirmo reizi mēģinājām sūknēt, grāvī pumpējām. Tagad vēl nezinām, ko darīt,” bilst SIA “Cīruļi” īpašnieks.

Kamēr zemniekiem rūpju pilns vaigs un iespējamie zaudējumi vēl tikai jārēķina, Staļģenes centrā par peļķēm pat priecājas – siltajā saulē pa tām steidz bradāt vietējie bērni.

Pašvaldības vadītāja skaidro, ka tik pamatīgs lietus gāziens šeit vēl nebija manīts.

“Mums ir Lielupes dambis, tur ir daži izskalojumi pašvaldības ceļā. Pārsvarā ar visu tiek galā. Šobrīd ir nelieli elektrības traucējumi, viena fāze ir tikai pagasta pārvaldē un, iespējams, arī dzīvojamās mājās. Pieļaujam, ka tas no lietus, tā īsti nemākam vēl teikt,” saka Jaunsvirlaukas pagasta vadītāja Iveta Strēlniece.

Pagasta vadītāja atzīst, – daudzām vietējām zemnieku saimniecībām aizvadītās nakts lietus iesitīs pamatīgu robu budžetā.

“Kartupeļi, iespējams, atgūsies, iespējams, arī ne. Šeit ir diezgan smaga augsne, noteikti cietīs. Graudi ir veldrē, daļa vārpu vēl celsies, bet viss atkarīgs no turpmākajiem apstākļiem,” norāda Strēlniece.

Sociālajos tīklos otrdienas dominēja foto un video no Rīgas ielām – arī galvaspilsētā lijis pamatīgi. Daudzi iedzīvotāji saniknoti, ka ielas applūdušas, piemēram, Krasta iela. Draudīga situācija uz laiku bijusi arī Daugavgrīvā.

“Tā nav problēma, tas ir normāli, ka pēc lieliem lietiem ūdens noiet pakāpeniski. Tāpat kā, ja izlietnē ielejam spaini ūdens. Tikpat pakāpeniski Krasta ielā un citās lielās ielās. Mūsu dienesti bija gatavi jau četros no rīta, devās ielās, tur, kur nav kanalizācijas sistēmas.

Saistītie raksti

Kad 70., 80. gados izbūvēja ielas, par kanalizāciju nebija domāts. Bolderājas mazās ielas, Čiekurkalna, Teikas mazās ieliņas applūdīs. Dienesti bija gatavi un devās uz tām vietām,” skaidro Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Ilze Dimante.

Satiksmes departaments apzinājis kopumā 40 vietas, kas regulāri applūst un kur ar minimāliem līdzekļiem plānots situāciju uzlabot, piemēram, izveidojot notekgrāvjus.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Laukos
“Zemes cenas pieaug.” “Altum” vadītājs Bērziņš intervijā arī atklāj, ka koronavīruss nav mazinājis interesi par zemi
Intervija 3 dienas
LE
LETA
Laukos
Āfrikas cūku mēris šonedēļ konstatēts 13 mežacūkām
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Kāds ir vasarāju ražas potenciāls, salīdzinot ar pagājušo gadu
5 dienas

Lasītākie

Ieva Ēvalde
Ekonomika
Produkti atkal “iežņaudzīti pārtikas plēvē”. Covid-19 bremzē “Zaļo kursu” uz zaļiem veikaliem
22 minūtes
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Viņu kā īpaši bīstamu personu meklēja pat “Omega”! Izdzīvojušās sievietes atklāj patiesību par slepkavu
4 stundas
MA
Māris Antonevičs
Latvijā
Neērts jautājums – kāpēc nedzirdam arī Latvijas ebrejus?
57 minūtes
LE
LETA
Veselam
Kas notiek?! Diennakts laikā reģistrēti septiņi jauni Covid-19 gadījumi
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Pētījums liek šaubīties par kolektīvās imunitātes sasniegšanas efektivitāti cīņā ar covid-19
2 stundas