Praktiski
Rokdarbi

Veco drēbju “otrā dzīve” – kā tās gudri izmantot kā interjerā, tā dārzā0


Paklājiņus visvienkāršāk darināt no pīnēm, kuras pēc tam sašuj.
Paklājiņus visvienkāršāk darināt no pīnēm, kuras pēc tam sašuj.
Foto: Inita Šteinberga

Vecie sporta krekli, nemodernās kleitas, bērnu novalkātās jakas un vientuļās zeķes nevienam vairs prieku nedarīs pat “otro roku” veikalos. Taču šīs drānas var kļūt par izejvielu un iedvesmu dažādiem rokdarbiem. Arī dārzā tām ir pielietojums.

Viss sākas ar griešanu

Pēc revīzijas skapī pārtapšanai atvēlētos apģērbus sagriež apmēram 2,5 cm biezās strēmelēs. Biezums atkarīgs no tā, ko plānots gatavot. Griež tā, lai lente būtu pēc iespējas garāka. Piemēram, kreklu likvidē pa spirāli. Vai auduma gabalu griež pa riņķi, sākot no malas, virzienā uz centru (kā gliemezīti). Jo lielāks apģērba gabals, jo ātrāk krājas materiāls. Var izmantot arī īsākos atlikumu gabaliņus.

Visvienkāršākā metode, kā savienot lentes, ir vienā galā iegriezt un otru lupatiņu izvērt pirmajai cauri. Materiālu kā dziju tin kamolos. Lai griežot un tinot tie nesamudžinās, kamolus ērti nofiksēt ar kancelejas gumijām.

Gatavo dažādus darinājumus

Kad materiāls sagatavots, rokdarbi ir jauka izklaide. Piemēram, var pagatavot trauku un krēslu paliktņus, paklājiņus, dekoratīvus spilventiņus u. c. Visvienkāršāk tos ir darināt no pīnēm, kuras pēc tam sašuj. No sagrieztajām lentēm ar rupju tamboradatu tamborē garas pīnes no parastajām gaisa cilpiņām.

Pīnes nobeigumu var atstāt nepabeigtu, jo grūti aprēķināt, cik garu “desu” vajadzēs. Vienā izstrādājumā var izmantot dažādas elastības un biezuma audumus. Lentes sāk tīt uz riņķi, piediedzot citu citai ar diegu. Kad vēlamā lieluma un izskata deķītis gatavs, pīnes sašuj pamatīgi.

Šādus izstrādājumus, kas tapuši no gaišākām drānām, labāk lietot kā krēslu paliktņus.

Tumšākais apģērbs pēc pārstrādes praktiskāk kalpos uz grīdas. Vienkārša metode dažādu īsāku lupatiņu izlietošanai ir bārkšu paklājiņu gatavošana. Šim nolūkam pamatnei iegādājas celtniecības darbos izmantojamo plastmasas sietu. Lentes sagarina pēc iespējas vienādā garumā (ap 7 cm) Tās ar tambor­adatu sieta pinumā ievelk kā bārkstis.

Labākās auklas augiem

Dārzā un sevišķi siltumnīcā augiem vajag milzums auklu. Speciālās dārza darbiem paredzētās auklas ir dārgas, taču no liekajiem apģērbiem sagatavotās nemaksā neko. No auduma (sevišķi trikotāžas, zeķēm) var sagriezt vismīkstākās lentītes augiem. Ar šo sienamo materiālu nevar ievainot auga jutīgo miziņu. Piemēram, tagad auklas noderētu, lai stipri piesietu balstiem jaunos augļu kociņus, pavasarī – maigos tomātu dzinumus.

Saistītie raksti

Pirms griešanas katram drānas gabalam pamēģina, cik stipri tas stiepjas, lai lente nebūtu par tievu un negrieztos mizā. Ērti lietot no zeķēm nogrieztus elastīgus riņķīšus.

Atbalsta:

Latvijas vides aizsardzības fonda logo

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Recepte: kā pagatavot īsto, tradicionālo lībiešu ēdienu – bukstiņbiezputru
5. jūlijs, 2020
IB
Indulis Burka
Praktiski
Silts kažociņš “līvānietei”: kā siltināt Līvānu tipa māju?
5. jūlijs, 2020
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Silakrogā mītošie kaķi vairojas, dzemdē, ir izkropļoti un iet bojā: iedzīvotāji nezina, kā palīdzēt
4. jūlijs, 2020

Lasītākie

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
Turpinām pa Eiropu ar fortūnas džentlmeņiem: par ceļmalas taurenīšiem, Covid-19 sekām Vācijā un dzīvi uz riteņiem
52 minūtes
IB
Indulis Burka
Latvijā
“Mani pārsteidz, ka pašvaldība par notikušo īpaši nepārdzīvo!” Skrīveru iedzīvotāji šokā – vācietis patvaļīgi izcirtis apmēram 100 ozolus 13
5 stundas
LE
LETA
Veselam
Pēdējā diennaktī viens Covid-19 slimnieks miris, viens jauns atklāts 1
2 stundas
LE
LETA
Ekonomika
VID atklāj, cik miljoni izmaksāti dīkstāves pabalstos
48 sekundes
Uldis Šmits
Latvijā
Uldis Šmits: Kā agresīvas militāras darbības, bloķētas ostas un cilvēku nogalināšana var būt atbilstoši “starptautiskajām tiesībām un valstu likumiem”? 2
5 stundas