Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Vēlreiz par balkonu remontu Rīgā. Kam un par ko tiek piedāvāts atbalsts? 5

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Austrumu slimnīcā ar NBS helikopteru nogādāta gados jauna paciente kritiskā stāvoklī 53
TV24
“Ko viņi darīs pirmos mēnešus? Viņi dropēs!” Rajevs skeptiski vērtē Krievijas demobilizācijas plānu
Labs darbiņš, kas padarīts – “Visiem nepietiek!” Krievijā sācies 95.benzīna deficīts 73
Lasīt citas ziņas

Pēc viņnedēļ Eiropas Parlamenta deputāta Ivara Ijaba sociālajos tīklos izplatītā aicinājuma rīdziniekiem līdz 17. februārim pieteikties daudzstāvu dzīvojamo māju balkonu remontam, par ko jau maijā pretī varot saņemt 5000 eiro, kā arī, kā tagad noskaidrojies, – pašvaldības iepriekš maldinoši sniegtās informācijas “Latvijas Avīzei”, kas izraisīja iedzīvotāju neizpratni, vēlreiz lūdzām Rīgas pašvaldību atbildēt, kam un par ko tiek piedāvāts šis atbalsts.

Pirmais, kas būtu jāzina, – kā skaidro Rīgas pašvaldības Īpašuma departamentā, to māju īpašnieki, kuriem vēl nav saskaņota projekta un kuriem nav dzīvokļu īpašnieku kopsapulces lēmuma par līdzdalību šajā programmā, kā arī nav atrasts būvdarbu veicējs, līdz 17. februārim atlikušajās dienās šī atbalsta saņemšanai vairs nepagūs pieteikties.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tādējādi visiem tiem rīdziniekiem, kuriem pašlaik nav atbalsta saņemšanai vajadzīgo dokumentu, tie būtu laikus jāsagatavo atbalsta saņemšanai 2024. gadā.

Savukārt līdzfinansējumu 5000 eiro apmērā izmaksā tikai pēc tam, kad pašvaldības apstiprinātais remonta projekts ir pilnīgi pabeigts un ēkas īpašnieki ir pilnībā norēķinājušies par veiktajiem darbiem.

No šī gada – atbalsts arī sēriju namiem

Rīgas pašvaldība piedāvā līdzfinansējumu 50% apmērā no tiešajām būvdarbu izmaksām, bet ne vairāk kā 5000 eiro logu, lodžiju, balkonu, durvju, lieveņu un citu arhitektonisko detaļu atjaunošanai jau no 2016. gada.

Taču atšķirībā no visiem aizvadītajiem gadiem, kad uz līdzfinansējumu varēja pretendēt tikai par ēkām, kuras bija ierakstītas valsts un vietējās nozīmes kultūras pieminekļu sarakstā vai atradās apbūves aizsardzības teritorijās un bija uzceltas līdz 1940. gadam, no 2023. gada 1. janvāra šim atbalstam var pieteikties arī par padomju laikā uzcelto sērijveida daudzstāvu namu balkonu un lodžiju remontu.

Šis atbalsta veids ir pieejams par tām dzīvojamām mājām, kurās ir trīs un vairāk dzīvokļi un kur vienam īpašniekam pieder ne vairāk kā 20% no dzīvojamās mājas vai viens dzīvoklis (kopīpašuma gadījumā – daļas apmērs nepārsniedz 1/3 domājamo daļu) mājā, kurā ir trīs līdz pieci dzīvokļi.

Iesniegtos projektus pārbaudīs

Jāpiebilst, ka šis pašvaldības atbalsts neparedz, ka visiem projektiem, kuri ir iesniegti kārtējam gadam, tiek rezervēts pieprasītais finansējums.

Jārēķinās, ka projektu izvērtēšanas laikā pašvaldība pārbaudīs, vai iesniegtajās tāmēs nav kļūdu.

Ja nepieciešams, labos arī pieprasītā finansējuma summu. Taču, ja pieprasītais finansējums būs mazāks par maksimāli iespējamo, tad to nepārrēķinās. Nevarēs arī pieprasīt papildu finansējumu, ja remonta laikā mājas īpašniekiem rodas papildu izdevumi.

Reklāma
Reklāma

Pašvaldības atbalsts paredzēts tikai dzīvojamās mājas kopīpašuma daļas atjaunošanai. Šīs mājas daļu apsaimnieko un par remontu no uzkrājumu fonda maksā dzīvokļu īpašnieku kopība. Tādējādi arī projektu iesniedz dzīvokļu īpašnieku kopības pilnvarotā persona, piemēram, pārvaldnieks vai mājas biedrība, bet finansējums tiek nodrošināts no pieminētā uzkrājumu fonda.

Par balkonu remontu jāmaksā visiem

Ja dzīvojamā mājā balkoni nav visos dzīvokļos, tad īpašnieki var vienoties, ka par to atjaunošanu maksā tikai to dzīvokļu īpašnieki, kuriem tie ir. Taču dzīvokļu ar balkoniem īpašnieki var arī tādam risinājumam nepiekrist, jo balkoni ir mājas kopīpašuma daļas elements un tie jāuztur un jāremontē visiem iedzīvotājiem no mājas uzkrājuma fonda.

Taču jebkurā gadījumā, piesakoties uz pašvaldības līdzfinansējumu, ir jābūt dzīvokļu īpašnieku kopības sagatavotam un būvvaldē saskaņotam vienotam balkonu atjaunošanas projektam.

Vienīgais izņēmums varētu būt logu un lodžiju stiklojuma atjaunošana, kur projektu var pieteikt katra dzīvokļa īpašnieks atsevišķi. Tiesa, ar noteikumu, ka visai dzīvojamai mājai ir saskaņots vienots logu un lodžiju stiklojuma atjaunošanas risinājums.

Vispirms jāizlasa noteikumi

Lai pieteiktos līdzfinansējumam 2024. gadā, pašvaldības Īpašuma departamentā iesaka dzīvokļu īpašniekiem vispirms rūpīgi iepazīties ar piedāvātā līdzfinansējuma programmām mājas lapā “https://atjauno.riga.lv”, tāpat rūpīgi izlasīt izvēlētās atbalsta programmas nolikumu, pēc tam piesakoties konsultācijai Klientu atbalsta nodaļā Krāsotāju ielā 12, koka arhitektūras centrā “Koka Rīga” telpās.

Mājaslapā ir pieejamas atbalsta programmu norišu infografikas, kā arī projekta īstenošanai nepieciešamā līguma teksts, kurā sīki aprakstīta pašvaldības un mājas īpašnieku savstarpējās sadarbības kārtība un nosacījumi līdzfinansējuma saņemšanai.

Jāremontē līdz novembra vidum

Kā skaidro pašvaldībā, ar citiem atbalsta programmu norises termiņiem var iepazīties mājaslapā publicētajos nolikumos. Fasāžu un to elementu atjaunošanas programmas laikposms ir viens gads. Tas nozīmē, ka īpašnieki piesaka savu projektu, un, ja tas atbilst prasībām, tad pašvaldības budžetā tam rezervē finansējumu. Projektā paredzētais remonts pilnībā jāpabeidz līdz tā paša gada 15. novembrim.

Ja nepieciešams, ēka jānodod ekspluatācijā, jāsamaksā par remontu un jāiesniedz pašvaldībai noteiktas formas pārskats par naudas izlietojumu. Pieteikšanās programmai parasti tiek izsludināta iepriekšējā gada oktobrī, bet projektu iesniegšanas termiņš ir februāra trešās nedēļas piektdiena.

Par iesniegto projektu atbilstību nolikuma prasībām un līdzfinansējuma rezervēšanu parasti pašvaldībā lemj līdz aprīļa beigām, taču īpašnieki var uzsākt sava projekta īstenošanu jau no 1. janvāra. Tas nozīmē, ka remontu var uzsākt, vēl pirms pašvaldība lēmusi par līdzfinansējuma piešķiršanu projektam.

Tiesa, sākt remontu var tikai tad, ja mājas īpašnieki ir pārliecināti, ka, pat nesaņemot projekta apstiprinājumu, viņi spēs samaksāt par to paši no savas kabatas.

Turklāt vienmēr jāatceras, ka pašvaldības piedāvātais atbalsts ir līdzmaksājums, kas sedz tikai daļu no projekta kopīgajiem izdevumiem.

Rezumējot – Ivara Ijaba aicinājums rīdziniekiem pieteikties balkonu remontam būtu īsti vietā, ja tas atskanētu pagājušā gada rudenī – tā, lai tajā ieinteresētajiem atliktu laika pieņemt iedzīvotāju kopības lēmumu un sagatavot pieteikuma iesniegšanai vajadzīgos dokumentus. Kad līdz pieteikumu iesniegšanas beigām bija atlikušas dažas nedēļas, tam vairs lielas nozīmes nebija.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.