Suņi!

Veterinārārste: ērces kodums sunim var būt letāls. Kā mīluli pasargāt? 24

Līdz ar siltā laika iestāšanos brīvo laiku dabā labprāt pavada ne tikai cilvēki, bet arī viņu četrkājainie draugi. Diemžēl ērces nešķiro, kam piesūkties, un nereti kož arī suņiem, bet tas ir ļoti bīstami, jo suņiem neveidojas imunitāte pret ērču pārnēsātajām slimībām. Šogad “Baltā” jau saņemti pirmie atlīdzību pieteikumi par ērču izraisītām saslimšanām suņiem.

Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 126
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Lasīt citas ziņas

Suņi nav imūni pret ērču kodumiem!

“Ņemot vērā klimata pārmaiņas, arī mūsu platuma grādos šobrīd plaši sastopamas ērces, kuras inficētas ar dažādiem mikroskopiskiem organismiem – babēzijām, anaplazmām, borēlijām, kas izraisa Laimas slimību. Ja sunim piesūcas ērce, pastāv risks inficēties ar kādu no šiem organismiem, kas tālāk var izraisīt smagu saslimšanu vai pat dzīvnieka nāvi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pret ērču pārnēsātajām slimībām sunim imunitāte neveidojas. Var rasties jautājums, kāpēc neslimo kaķi, – tāpēc, ka ērču pārnēsātie mikroorganismi parazitē tieši suņu asinīs,” brīdina Madara Lāce, klīnikas “Pet City Candera” galvenā veterinārārste un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Mazo dzīvnieku veterinārās klīnikas veterinārārste.

Jāatceras, ka ērces sāk mosties jau diezgan zemā gaisa temperatūrā, un risks saslimt ar ērču pārnēsātām slimībām pastāv arī ziemā, ja gaisa temperatūra sasilst virs +5 grādiem.

Lai pasargātu suni no ērču kodumiem, pretlīdzekļi jāizvēlas ļoti atbildīgi.

Veterinārārste iesaka ar kritisku skatu izvērtēt tirgū pieejamos līdzekļus, tautas medicīnu, dažādas ultraskaņas ierīces, dzintara krelles u.c.

“Visu to var lietot kā papildu aizsardzību, tomēr, lai dzīvniekam maksimāli samazinātu risku saslimt ar ērču pārnēsātajām slimībām, ieteiktu līdzekļus iegādāties veterinārajās klīnikās vai aptiekās. Tirgū šobrīd pieejami dažādas formas un darbības medikamenti – gan apēdami gardumi, gan pilieni skaustā, gan kaklasiksnas,” uzsver Madara Lāce.

Kā norāda veterinārārste, simptomi, kas liecina par ērču izraisītām infekcijas slimībām, var būt dažādi, tomēr babeziozei raksturīgākie ir paaugstināta temperatūra, tumšas krāsas vai brūns urīns, apātija, apetītes zudums; bet anaplazmozes simptomi ir nespecifiski – paaugstināta temperatūra, apātija, apetītes zudums, dažkārt novēro klibumu, nespēju piecelties.

Jebkurā gadījumā, ja dzīvnieks jūtas slikti, vienmēr ieteicams vērsties pie veterinārārsta, kurš noteikti jautās, vai un kā dzīvnieks ticis pasargāts no ērcēm, un vajadzības gadījumā veiks laboratorisko testēšanu.

Lai arī riski lieli, suni apdrošina vien retais

“Darbā ar atlīdzību pieteikumiem redzam, ka ir suņu īpašnieki, kuri joprojām neapzinās lielo risku, ko var radīt nepietiekama aizsardzība pret ērču kodumiem. Inficētas ērces kodums var nest ciešanas un veselības problēmas dzīvniekam, kā arī lielus uztraukumus un finansiālos izdevumus saimniekam. Lai gan atlīdzību pieteikumu ar katru gadu kļūst vairāk, apzināmies, ka mūsu redzeslokā nonāk vien salīdzinoši neliels skaits gadījumu. Kā rāda atlīdzību pieteikumu raksturs, ērces mēdz piesūkties pat tiem mājdzīvniekiem, kuri valkā pretērču kaklasiksnas, tāpēc šajā jautājumā vienmēr jāatceras – pasargājam ne tikai sevi, vakcinējoties un ievērojot piesardzības pasākumus, bet arī darām visu, lai ērces neapdraudētu mūsu četrkājainos draugus,” saka “Balta” eksperts Armands Lagons.

Suņu saimniekiem iesaka regulāri pārbaudīt sava mīluļa apmatojumu, it īpaši ķepas, paduses, purniņu un skaustu.

Ērce nepiesūcas vienā minūtē, tāpēc, regulāri apskatot dzīvnieku, var laikus novērst to piesūkšanos.

Bet, ja ērce jau piesūkusies, ir svarīgi izvērtēt situāciju un kukaiņa izņemšanu uzticēt veterinārārstam vai kādam, kurš nekritīs panikā, jo pārspiesta un nepareizi izņemta ērce, kuras galva paliek suņa ķermenī, var radīt vēl lielāku kaitējumu. Savukārt lietojot, piemēram, ultraskaņas ierīci ērču atbaidīšanai, ieteicams pārliecināties, vai baterijas ir darba kārtībā.

Kā pasargāt suni no ērcēm? Iesaka veterinārārste!

– Izvērtē dzīvnieka apmatojumu. Ja tam ir bieza pavilna vai izteikti garš apmatojums, kaklasiksna nebūs piemērotākā izvēle, jo tās darbība ir atkarīga no tā, cik ciešs kontakts veidojas ar ādu.

– Ja dzīvnieks regulāri peldas, nav ieteicams lietot pilienus skaustā, jo to darbības ilgums nebūs paredzams.

– Viens no efektīvākajiem un drošākajiem līdzekļiem apstrādei pret ērcēm ir apēdamie gardumi. To darbību neietekmē ārējās vides faktori. Tomēr šie gardumi ir recepšu medikamenti un būtu jālieto, tikai konsultējoties ar veterinārārstu.

Ko darīt, ja ērce tomēr piesūkusies?

– Nekrīti panikā. Ērce pēc iespējas ātrāk jānoņem. Ērces noņemšanai vēlams izmantot tam speciāli paredzētu pinceti vai āķīšus, kas atvieglo tās izņemšanu ar visu galvu. Ērce jāizņem ar rotējošu kustību.

SAISTĪTIE RAKSTI
– Nekādā gadījumā nedrīkst lietot spirtu vai alkoholu tā saucamajai ērces apdullināšanai, tas tikai veicinās parazītu iekļūšanu dzīvnieka organismā.

– Ja brīdī, kad ērce piesūkusies, tā vēl ir neliela, risks inficēties ar ērču pārnēsātajiem mikroorganismiem ir diezgan mazs. Tomēr tuvākajās nedēļās pēc ērces noņemšanas jāvēro dzīvnieka pašsajūta. Ja novērojamas novirzes – apetītes zudums, urīna krāsas maiņa, apātija vai jebkas cits, – jāvēršas pie veterinārārsta, uzreiz informējot, ka dzīvniekam bija piesūkusies ērce.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kokteilis
“Tas tā kā tāds standup comedy pasākums domāts?” – Didrihsone lasīs lekciju, soctīklu lietotāji neslēpj savu izbrīnu
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
Zanda, Lāsma un Zandis – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
Lasīt citas ziņas
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Andris Bulis: “Mūza ir gražīga būtne – atnāk neklauvējot un aiziet neatvadoties”
“Es nezinu, neesmu skaitījusi – piecdesmit, simts?” – uzņēmēja Elīna, kura iecienījusi “vienas nakts” sakarus atklāj, cik partneru viņai bijis
Kokteilis
VIDEO. Izrādes “Ziedonis. Lācis. Vīrieši” laikā uz skatuves piedzīvots kāds “kāzuss”: “Skatītājs no tā necieta”
Kokteilis
Šodien tev vairāk nekā jebkad būs nepieciešamas labas ziņas! Horoskopi 1.oktobrim
Elma, Menarda un Elna – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Kokteilis
FOTO. “Ir redzams, ka viņa ir patiesa, īsta un sirsnīga!” – Keita Midltone viesojas kādā īpašā vietā un ar savu izturēšanos izpelnās neviltotus komplimentus
Vai Rietumi ar nodomu Ukrainai piegādā bojātu militāro tehniku?
Avārijas dēļ slēgta satiksme uz Vidzemes šosejas virzienā uz Ādažiem
Streičs: Latgale ir valsts drošības jautājums. Tur būs pirmie upuri, ja nāks tanki
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
Latvijas iedzīvotājus brīdina par došanos uz Turciju, aicinot izvairīties no no masveida pulcēšanās vietām
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
Kokteilis
FOTO. Talantīgi aktieri, režisori un kino ļaudis Rīgas centrā svin “Oskara” balvai izvirzītās filmas “Mana brīvība” pirmizrādi
Kokteilis
VIDEO. “Kāds varbūt zina, kas bija Maira Brieža fizikas skolotājs?” – bokseris soctīklos nofilmējis lidmašīnas un ar savu jautājumu sasmīdinājis soctīklu lietotājus
Kokteilis
FOTO. Viņš ne vienmēr piekrīt tam, ko šovā saka un dara žūrija! Jānis Krīvēns kļūs par “X Faktors” vadošo dīvāna ekspertu
Kokteilis
FOTO. Ko varēs apskatīt un uzzināt lielākajā dizaina un mēbeļu izstādē Ķīpsalā?
Šodien Miķeļdiena! Vēro dabu un uzzini, kāds būs laiks!
Kokteilis
Tu vari nonākt kāda ļoti sarežģīta un kategoriska lēmuma priekšā! Horoskopi 30.septembrim
Kokteilis
Miķelis, Mihails, Miks un Mikus – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Kokteilis
VIDEO. Aizkustinošs video! Aminatas pirmā reakcija, klausoties studijā savu jauno dziesmu
Kokteilis
VIDEO. “Mēs vairs neesam divdesmitgadnieki” – šefpavārs Elmārs Tannis otro reizi gatavojas iestūrēt laulības ostā
Jānis Vimba: Es neuzskatu, ka mūsdienās ir iespējama tāda virzība, kā kādreiz Tautas fronte
17:10
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
16:49
Rīgā krīt pasaules rekordi jūdzes skrējienā
16:46