Kokteilis
Baudi

VIDEO. 5 aizraujošas kinofilmas par “laika cilpām”0


Kadrs no kinofilmas “Pālmspringsa”.
Kadrs no kinofilmas “Pālmspringsa”.
Publicitātes foto

Cik gan tas būtu vilinoši – iegūt superspējas vai, vēl labāk – dzīvot, zinot, ko apkārtējie darīs, un kādas būs sekas vienai vai citai rīcībai?

Iespēja nospiest pogu “atpakaļ”, lai nodzīvotu vienu un to pašu dienu vairākas reizes varētu šķist ļoti vilinoša, taču ko mums par to vēsta kino?

Kinematogrāfs šo tēmu cilā atkal un atkal, piedāvājot dažādu žanru filmas, no kurām liela daļa ir tieši romantiskas komēdijas. Atgriešanās laikā stāsta varonim ar katru nākamo dienu sniedz arvien jaunas iespējas arvien vairāk pietuvoties kādam mērķim vai pamatīgāk iepatikties savai jaunajai simpātijai, taču no nepatikšanām izbēgt tomēr nav lemts nevienam. Liela daļa “laika cilpas” sižeta filmu ir šausmu trilleri, taču skatītājam krīzes laikā ir nepieciešama iespēja krietni izsmieties, lai aizmirstu ikdienas problēmas.

1. Pālmspringsa (Palm Springs, 2020)

Šīs vasaras trakākā komēdija ir stāsts par kādām kāzām, uz kurām ieradusies arī līgavas māsa Sāra (Kristīne Milioti). Viņas uzmanību svinībās piesaista Nailss (Endijs Sambergs), kurš pārlieku brīvi izbauda ceremoniju, tērpies notikumam pavisam nepiemērotā apģērbā un saka lielisku kāzu runu. Pēc dažiem dzērieniem un dejām, Sāra kopā ar Nailsu dodas uz tuksnesi, kur nejauši iekļūst kādā alā. Nākamajā rītā viņa atkal pamostas iepriekšējā dienā, jau atkal ir 9.novembris. Izrādās, ka Nailss laika cilpā iekļuvis jau pirms vairākām nedēļām, un katru dienu piedalās vienās un tajās pašās kāzās, izklaidējot sevi gan ar gadījuma seksu, gan pašnāvībām un šokējošiem izlēcieniem kāzu viesu priekšā. Izkļūt no cilpas neesot iespējams, viņš ir pārliecināts. Lai gan dažas dienas laika cilpā Sārai ir visai izklaidējošas, drīz vien viņa sāk meklēt izeju no kāzām, 9.novembra un Kalifornijas.

2. Murkšķa diena (Groundhod Day, 1993)

Par “Laika cilpu” komēdiju klasiku kļuvusī filma ar Bilu Mareju galvenajā lomā. Iedomīgais laika ziņu diktors Fils 2.februārī gadu no gada ierodas mazā pilsētiņā, kur cilvēki svin “Murkšķa dienu”. Šajā dienā no ziemas miega mostas murkšķis, un pēc viņa uzvedības cilvēki prognozē laikapstākļus. Iestrēdzis necilajā pilsētiņā 2.februārī un neredzot izeju no laika cilpas, Fils izklaidējas kā prot, jo zina, ka viņa rcībai seku nebūs. Pārēsties saldumus, aplaupīt banku un mēģināt savaldzināt kolēģi Ritu (Endija Makdauela) sniedz kaut nelielu gandarījumu par situāciju, kurā viņš nokļuvis. Filma iekļuvusi žurnāla “Empire” 500 labāko filmu top.

3. Kārtējais pirmais randiņš (50 First Dates, 2004)

Adama Sandlera un Drū Berimoras romantiskajā stāstā “laikā iestēgst” tikai galvenā varone, un arī tikai tādēļ, ka meitenei ir atmiņas zudumi, ko izraisījusi autoavārijā gūta trauma. Nelaime gan tā, ka apkārtējie cenšas viņu pasargāt no šīs patiesības, izliekoties, ka viss ir labākajā kārtībā.
Katru dienu Lūsija pamostas, domājot, ka ir 13.oktobris, pilnībā aizmirsusi, kas ar viņu noticis vakar. Savā ziņā tā ir jūras dzīvnieku veterinārārsta Henrija iespēja. Ja pirmais randiņš noiet greizi, nākamā diena sniedz iespēju veiksmīgākai attiecību veidošanai. Tomēr izrādās, ka pieredze un zināšanas Henrija problēmas neatrisina, jo katrs nākamairs rīts sākas vienādi – Lūsija viņu nepazīst, lai cik tālu viņi savās attiecībās būtu nokļuvuši iepriekšējā naktī.

4. Ir laiks (About time, 2013)

Saistītie raksti

Vēl viens dīvainis manipulēšanā ar laika paradoksu, ir Tims filmā “Ir laiks”. Pēc diezgan neizdevušās ballītes, viņš no sava tēva uzzina noslēpumu: viņa ģimenes vīriešiem piemīt iedzimtas spējas pārvietoties laikā. Lai atgrieztos pagātnē, nepieciešams tikai ieiet tumšā telpā, sasist plaukstas un vizualizēt atmiņu mirkli. Tiesa gan, ir viens būtisks noteikums – iegūt naudu, slavu vai veikt izmaiņas pasaules vēsturē viņam neizdosies, taču Tims drīkst izmainīt notikumus savā personīgajā dzīvē.
Kāpēc gan nepamēģināt, lai beidzot neatrastu savu otru pusīti? Taču izrādās, ka uzvaras romantiskajā frontē nav viegli izcīnāmas pat šādas superspējas pratējam.

5. Ivans Vasiļjevičs maina profesiju (1973)

Arī Padomju kinematogrāfs nav atstājis bez ievērības interesanto teoriju par iesprūšanu vai pārvietošanos laikā. Vēl vairāk – Mihaila Bulgakova literārā darba ekranizējumā par izgudrotāju Šuriku, neveiksmīga eksperimenta rezultātā, divi no varoņiem tiek nosūtīti uz seno Krievzemi. Savukārt viņu vietā Padomju Maskavā tiek teleportēts leģendārais cars Ivans Bargais.
Par laimi (vai nožēlu), arī šīs filmas varoņi neko neizmaina pasaules vēstures lietu kārtībā, vien izraisa pamatīgu haosu gan cara pilī, gan parastā daudzdzīvokļu mājas kāpņutelpā. Taču, kā jau šādās filmās pienākas, uzzina vairāk arī paši par sevi.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.