Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis.
Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis.
Foto: Zane Bitere/LETA

VIDEO. Dumpis atklāj, kādā situācijā ierobežojumus varētu mīkstināt 0

Trīs reizes mazinoties saslimstībai ar Covid-19, varētu runāt par ierobežojumu “laišanu vaļā”, intervijā TV3 raidījumā “900 sekundes” sacīja Veselības ministrijas galvenais infektologs, profesors Uga Dumpis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 3
Kokteilis
Elīna Didrihsone piedzīvojusi lielu vilšanos – negaiss izjaucis vairāk nekā 1000 eiro vērto dēla dzimšanas dienas ballīti 98
TV24
“Esam baigās auzās iebraukuši ar šo!” Bērziņš par pensiju sistēmu Latvijā
Lasīt citas ziņas

Viņš atklāja, ka mērķis varētu būt arī ciparisks, proti, panākt, lai 14 dienu kumulatīvā saslimstība uz 100 000 iedzīvotājiem nokrīt zem 50 gadījumiem. Piektdien tā Latvijā sasniedza 164,6 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju.

“Tātad trīs reizes mazināt saslimstību. Un tad varētu runāt par to, ka mēs varētu kaut ko laist vaļā, ka esam pasargājuši slimnīcas. Tātad, tas sasniegums varētu būt skaitlisks,” viņš sacīja.
CITI ŠOBRĪD LASA

Dumpis uzskata, ka ieviestie ierobežojumi ir samērīgi. Viņaprāt, ja cilvēki tos ievēros, ar to varētu būt pietiekami Covid-19 izplatības mazināšanai. Tomēr viņš uzsvēra, ka efektu jāgaida vismaz divas nedēļas un nevajadzētu brīnīties, ja gadījumu skaits šonedēļ pieaugs, kas turklāt varētu būt likumsakarīgi.

Pirmais un galvenais iemesls augstajiem saslimstības rādītājiem, viņaprāt, ir tas, ka cilvēki līdz galam nav izpratuši distancēšanās būtību, ejot viens pie otra ciemos, apmeklējot neatļautus pasākumus.

Viņaprāt, visbīstamākā ir šīs slimības izplatība slimnīcās un aprūpes namos. Tas šajā brīdī uztrauc visvairāk, nenoliedza Dumpis.

Viņš skaidroja, ka Covid-19 slimnieku skaits Latvijā pakāpeniski pieaug, tomēr tas nenotiek nekontrolēti. “Tātad kaut kāds iespaids no ierobežojumiem ir bijis. Tā mūsu līkne ir lēzenāka un katru nedēļu pieaugums ir neliels, bet, protams, mēs nevaram ļaut šai līknei kāpt. Jāmēģina to saliekt, lai katru dienu saslimušo skaits mazinātos,” uzsvēra Dumpis.

Infektologs uzsvēra, ka šīs līknes ir iespējams lauzt, kā piemēru minot Īriju, Izraēlu un arī Beļģiju, kur stāvoklis ir vissmagākais. “Tās līknes iet uz leju ļoti strauji,” viņš norādīja.

Viņš arī uzsvēra, ka cilvēki visā Eiropā ir noguruši. Latvija joprojām ir ceturtā labākā valsts pēc saslimstības rādītājiem uz iedzīvotāju skaitu. “Nedomāju, ka mums tagad vajag sevi un politiķus vainot, ka viss ir darīts nepareizi. Jāsaprot, ka visām valstīm iet grūti. Mums līdz šim ir gājis salīdzinoši labi. Es domāju, ka mēs arī tagad spēsim pagriezt šo saslimstības līkni uz leju,” uzsvēra Dumpis.

Viņš arī akcentēja, ka ir pilnīgi skaidri zināms, ka šis vīruss ir daudz bīstamāks un lipīgāks par sezonālo gripu, sevišķi cilvēkiem, kas ir vecāki par 30 gadiem.

Reklāma
Reklāma

Infektologs aicināja ikvienu maksimāli ierobežot tikšanos ar citiem cilvēkiem.

Kā vēstīts, saslimstības ar Covid-19 ierobežošanai no šodienas līdz 6.decembrim Latvijā ir izsludināta ārkārtējā situācija, kuras laikā spēkā būs virkne ierobežojumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.