Foto:TASS/ SCANPIX/ LETA

No šodienas valstī ārkārtējā situācija. Kā tas izmainīs mūsu ikdienu? 12

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Valdība valstī ir izsludinājusi ārkārtējo stāvokli no šodienas līdz 6. decembrim, lai samazinātu cilvēku savstarpējo kontaktēšanos un cerībā tādējādi ierobežot koronavīrusa infekcijas izplatību.

LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 130
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 94
14 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 680
2 dienas
Lasīt citas ziņas
Aizvadītajā piektdienā Latvija sasniedza jaunu rekordu – 404 reģistrēti inficēšanās gadījumi ar Covid-19 (kopumā veikts 6651 tests, 6,1% gadījumu – pozitīvi).

Ja no valdības nesekotu operatīva rīcība, tad, kā sacīja valdības vadītājs Krišjānis Kariņš, draudot nespēja kontrolēt pandēmijas uzliesmojumu, kā tas ir noticis ne vienā vien Eiropas valstī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šajās četrās nedēļās līdz 6. decembrim nedrīkstēs notikt publiskie un izklaides pasākumi, savukārt privātās kopā sanākšanās drīkst organizēt 10 cilvēku pulciņā divu mājsaimniecību ietvarā, izņemot bēres, kur šie 10 cilvēki drīkst ierasties no vairākām mājsaimniecībām.

Izglītības iestādēs jāievēro jau iepriekš noteiktie ierobežojumi – 1.–6. klašu skolēni mācīsies klātienē, arī bērnudārzu audzēkņiem būs klātienes nodarbības, bet 7.–12. klasēm mācības jo­projām notiks attālināti.

Rīt lems par atbalstu

Ieviesta vesela rinda vēl citu ierobežojumu, kas, kā sacīja valdības vadītājs K. Kariņš, izraisīs ekonomiskās sekas. Lai tās būtu pēc iespējas mazākas, valdība pirms divām nedēļām uzklausīja finanšu ministra Jāņa Reira vadītās darba grupas starpziņojumu, un Ministru prezidents sola, ka rīt valdības sēdē tikšot pieņemti konkrēti lēmumi par atbalsta mehānismu kovida ierobežojumu skartajām jomām un personālam.

J. Reirs informēja, ka šim nolūkam novembrī no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem esot pieejami 49 miljoni eiro, bet, ja ar šo naudas summu nepietikšot, tad likums ļauj valdībai lūgt Saeimas atbalstu, lai naudas summu varētu papildināt Valsts kasē.

Kāpēc aizliegti kultūras pasākumi?

Pēc valdības lēmuma Latvijas teātri ir paziņojuši, ka no 9. novembra līdz 6. decembrim atceļ izrādes. Dailes teātris šo laiku pat pagarinājis, savā mājaslapā paziņojot: “Dailes teātris pārtrauc iestudējumu publisku izrādīšanu no 9. novembra līdz 29. decembrim. Par izrāžu pārcelšanas plānu un naudas atgriešanas iespējām informēsim līdz 6. decembrim.” Savukārt Nacionālā teātra mājaslapā teātra direktors Jānis Vimba pie paziņojuma par izrāžu atcelšanu arī vēsta: “Bet Nacionālais turpinās strādāt! Mēs turpināsim darboties pie diviem jauniestudējumiem un domāsim par jaunu piedāvājumu e-teātrī. Nenotikušās izrādes mēs spēlēsim, līdzko tas būs iespējams, iegādātās biļetes būs derīgas. Bet, ja nevēlies tik ilgi gaidīt, no 9. novembra vari saņemt atpakaļ naudu par nenotikušajām izrādēm.” Jaunais Rīgas teātris ziņo, ka visiem atcelto izrāžu biļešu īpašniekiem nauda par iegādātām biļetēm tiks atskaitīta atpakaļ bankas kontā līdz 20. decembrim.
Foto: TImurs Subhankulovs

Daudzi cilvēki ir neizpratnē, kāpēc ir aizliegti visi publiskie kultūras pasākumi, gan koncerti, gan teātra izrādes, jo, pēc Slimību profilakses un kontroles centra informācijas, līdz šim brīdim tās nav galvenās riska zonas, kur var iedzīvoties kovidā.

Turklāt tās ir publiskās vietas, kur jau no oktobra pastāv prasība par personalizētajām sēdvietām un sejas masku valkāšanu.

Kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) skaidroja, ka šobrīd neviens vairs nespējot garantēt, ka infekcija strauji neizplatīsies arī šajās vietās. “Neviens saglābts koncerts un teātra izrāde nedrīkst būt kaut vienas cilvēka dzīvības cenā.

Domājot par cilvēku garīgo veselību, arī ārkārtējās situācijas laikā būs pieejamas kultūrvietas – muzeji, bibliotēkas un atšķirībā no iepriekšējās ārkārtējās situācijas šoreiz arī grāmatnīcas, kur sabiedrība varēs gūt nepieciešamo kultūras un mākslas klātbūtni, taču bez pulcēšanās. Kultūras ministrija kopā ar Finanšu ministriju izstrādās mehānismu par kompensācijām kultūras nozarei gan valsts, gan privātajā sektorā,” sacīja Puntulis.

Arī epidemiologs Jurijs Perevoščikovs uzsvēra, ka puse slimnieku nespējot norādīt infekcijas avotu, un tas nozīmē, ka vīruss var sagaidīt cilvēku jebkurā vietā.

“Ja samazināsies to testu skaits, kas uzrāda, ka analīžu rezultāts ir pozitīvs, tad arī varēsim samazināt ierobežojumus,” norādīja epidemiologs J. Perevoščikovs.

Cilvēkiem jāmobilizējas

Pagājušajā nedēļā no atsevišķiem ministriem izskanēja pretrunīgi viedokļi par ārkārtējās situācijas izsludināšanu, tomēr Ministru kabineta un Krīzes vadības padomes kopīgajā sēdē pēc diskusijām visas piektdienas garumā izdevās vienoties un pieņemt lēmumu, kuru atbalstīja visi ministri.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) sākotnēji uzskatīja, lai valstī nebūtu jāievieš ārkārtējs stāvoklis, sabiedrības veselību varot aizsargāt, operatīvi pieņemot grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības un citos saistošajos likumos. Viņaprāt, no ārkārtējās situ­ācijas varēja izvairīties laikus, kāpinot koronavīrusa testēšanas jaudu.

“Izsludinot ārkārtējo stāvokli valstī, mēs apsvērām jautājumu, vai ir nepieciešams runāt par ārkārtas stāvokli vai par situāciju, kad mēs varam piemērot tiesību ierobežojumus tikai ar Saeimas palīdzību. Valdībai koleģiāli rīkojoties, mēs izvēlējāmies vieglākos no nepieciešamajiem pasākumiem.

Ja mēs salīdzinām ierobežojumu apmērus ar citām Eiropas valstīm, tad esam rīkojušies ļoti samērīgi un pieticīgi. Šis nav tikai valdības atbildības jautājums. Tieši no cilvēku spējas mobilizēties būs atkarīgs tas, cik ilgi šāds ārkārtējs stāvoklis pastāvēs,” atzina Bordāns.

Robežas neslēgs

Nacionālā apvienība (NA) iepriekš aicināja valdību slēgt Latvijas ārējās robežas, taču valdība šādu lēmumu nepieņēma. Epidemiologs J. Perevoščikovs vienā no pēdējām preses konferencēm norādīja, ka joprojām diezgan daudz inficēšanās gadījumu esot ievesti no ārvalstīm un ka tie nemazinās, bet saglabājot stabilitāti.

Pamatojot, kāpēc NA priekšlikums ir noraidīts, Ministru prezidents Kariņš sacīja, ka valdības ārkārtas sēdē, iztaujājot epidemiologus, esot ­nospriests, ka robežu slēgšanas nepieciešamībai ir jāpievērš uzmanība, taču šobrīd svarīgākais ir ierobežot pulcēšanās iespējas, jo tas ir vislielākais saslimstības risks.

“Atgādinu, ka visi, kas ierodas Latvijā no valstīm, kur kumulatīvais rādītājs ir 50 saslimušie uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, ir jāievēro pašizolācija. Tāpēc es to neuzskatu par brīvu robežu šķērsošanu. Valstī ir šo cilvēku uzraudzības mehānisms, un cilvēki tiek sodīti, ja policija konstatē pārkāpumus,” skaidroja Kariņš.

Ierobežojumi no 9. novembra līdz 6. decembrim

* Atcelti koncerti, teātra izrādes un citi publiskie pasākumi.

* Privātos pasākumos drīkst pulcēties ne vairāk kā 10 cilvēku un ne vairāk kā no 2 mājsaimniecībām.

* Sapulcēs, gājienos un piketos drīkst pulcēties ne vairāk kā 50 personu.

* Bērēs drīkst būt ne vairāk kā 10 cilvēku no vairāk nekā divām mājsaimniecībām.

* Reliģiskās darbības veikšanas vietās jānodrošina, ka vienlaikus tur atrodas ne vairāk kā 50% no kopējā iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj apmeklētājiem pieejamā telpa.

* Aizliegti skaistumkopšanas pakalpojumi, izņemot friziera pakalpojumus tikai pēc iepriekšēja pieraksta un nodrošinot 10 m² no apmeklētājiem pieejamās telpu platības.

* Sabiedriskās ēdināšanas vietās atļauts izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai.

* Aizliegti izklaides un atpūtas pasākumi: naktsklubos, diskotēkās, akvaparkos, pirtīs, SPA centros, slidotavās, spēļu zālēs u. c. Aizliegums neattiecas uz atpūtu dabas takās.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Sporta treniņa (nodarbības) norisei ārtelpās vienā treniņgrupā vienlaikus drīkst pulcēties ne vairāk kā 10 personu (neskaitot sporta speciālistus); aizliegts izmantot ģērbtuves.

* Iekštelpās atļautas tikai individuālas sporta nodarbības vienai personai vai personām, kuras dzīvo vienā mājsaimniecībā.

 

Tirdzniecības vietas, kam atļauts strādāt:

* pārtikas veikali;

* aptiekas (tai skaitā veterinārās aptiekas);

* optikas veikali;

* dzīvnieku barības veikali;

* grāmatnīcas;

* preses tirdzniecības vietas;

* higiēnas un saimniecības preču veikali;

* telekomunikācijas preču un pakalpojumu vietas;

* preču izsniegšana, ja preces iegādātas, izmantojot distances saziņas līdzekļus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 130
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 94
14 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 680
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 98
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 14
1 diena
Lasīt citas ziņas
Uldis Šmits
Ziņas
Eiropa pārmaiņu priekšvakarā. Kas mainīsies pēc Merkeles aiziešanas? 1
15 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Pagājuši seši gadi, bet taustāmu rezultātu pagaidām nav. Vai trīs jūras savienosies?
5 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Reirs skaidro, kāpēc nākamā gada budžetā nav paredzēta minimālās algas celšana 53
15 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Lemberga likumu noraida. Judins atzīst, ka viņam kauns, ka Saeima nopietni diskutē par šādiem jautājumiem 16
12 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Pagājuši seši gadi, bet taustāmu rezultātu pagaidām nav. Vai trīs jūras savienosies?
08:10
Uldis Šmits
Ziņas
Eiropa pārmaiņu priekšvakarā. Kas mainīsies pēc Merkeles aiziešanas? 1
08:00
LE
LETA
Ziņas
Botass ātrākais pirmajos F-1 treniņbraucienos
23:03
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja būs iekšējais taisnīgums, mēs tos bēgļus arī pieņemsim.” Rūta Dimanta par problēmām valsts prioritātēs 14
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Krieķis gadu pēc Rebenoka slepkavības: Pirmos pierādījumus atrada pēc mēneša, tīrot māju 23
17 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
“Ministra dēļ zaudējumi ir lielāki par visu antivakseru nodarīto kaitējumu!” Apinis par bailēm un haosu 94
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 130
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Par interneta hītu kļuvis video, kurā Staķis pārsteigts par sportistiem, kas ieradušies uz apbalvošanu: “Kādā sakarā? Ā, īstais Pļaviņš un Točs!” 39
21 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Atsāks darbu pie Pašvaldību referendumu likuma 2
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dažviet iespējams arī pērkona negaiss. Kāds laiks gaidāms sestdien?
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņi visu ir izdarījuši nepareizi!” Ušakovs vaino valdību par cilvēku vēlmi nevakcinēties 64
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Pēc uzmanības “izslāpušie”!”: princis Harijs un Megana dodoties vizītē uz Ņujorku, uzjautrinājuši soctīklu lietotājus 13
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Biju nepatīkami pārsteigts…”Levits prasījis, lai deputātes nokārto frakcijas atbalstu Kucinas ievēlēšanai ST tiesneša amatā 110
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Par mata tiesu! Autobraucējs šķērso vairākas joslas, neaizskarot nevienu citu braucošo auto 1
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
2022.gada valsts budžeta projekts: Reirs atklāj, vai nākamgad būs nepieciešama nodokļu celšana 7
18 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Latviešu Apvienotajā Karalistē vairāk, nekā rēķināts. Cik Latvija saņems par breksita ciešanām? 19
17 stundas
IK
ILZE KĻAVIŅA
Ziņas
Pintera spoguļi. Ilze Kļaviņa recenzē Ināras Sluckas iestudējumu “Nodevība” Nacionālajā teātrī
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bērnu rotaļu laukumā lāču mamma ar lācēnu spēlējoties šļūc pa slidkalniņu 14
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātājas Elīnas Gluzunovas vīrs pukojas, ka sieva ir kā “saaugusi” ar telefonu: “Tie “like” ir svarīgāki par bērniem!” 7
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 98
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pensija būs jākrāj pašam! Ar laiku pensijas 1. līmenis izzudīs arī Latvijā 125
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 61
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Agris un Agrita 1
21 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Ar kādiem “tautas līdzekļiem” labi var iztīrīt veļasmašīnu, bet kādus labāk tomēr nelietot?
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad jau mums vajag mēru katrai Rīgas bedrei!” Ušakovs skeptisks par nakts mēra amata ieviešanu galvaspilsētā 38
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 40
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Lai orhidejas ziedētu vienmēr: dārzniece atklāj vienu “triku” 5
1 diena