Foto: Karīna Miezāja

Vienkāršākais veids, kā legāli izīrēt īpašumu 9

Esam divi pensionāri. Mums ir lieka istabiņa, ko gribētu uz vasaru izīrēt vasarniekiem. Kāda būtu vieglākā dokumentu noformēšana, lai tas būtu oficiāli un nebūtu pārāk sarežģīti?Jautā Ilga Jūrmalā.

Reklāma
Reklāma

Vienkāršotā kārtībā

Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 12
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā 52
Krievijas Federācijā beidzas padomju tehnikas krājumi. Putinam ir kāds neticams plāns 133
Lasīt citas ziņas

Valsts ieņēmumu dienestā (VID) skaidro, ka šajā un līdzīgos gadījumos, kad nolemts izīrēt savu nekustamo īpašumu, iespējami trīs varianti:

maksāt nodokļus no saimnieciskās darbības ienākuma vispārējā režīmā,
maksāt mikrouzņēmuma nodokli,
paziņot VID par saimnieciskās darbības nereģistrēšanu un maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) vienkāršotā kārtībā.
Attiecīgi pēdējais no tiem arī ir vienkāršākais. Šajā gadījumā maksājams IIN 10% apmērā no īres jeb nomas ieņēmumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāņem gan vērā, ka šajā režīmā nebūs tiesību atskaitīt no ieņēmumiem saimnieciskās darbības izdevumus, izņemot nekustamā īpašuma nodokli. Ienākumam no paziņotās saimnieciskās darbības nevar piemērot gada neapliekamo minimumu, nodokļa atvieglojumus un attaisnotos izdevumus, un no tās netiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas. Toties jāuzskaita tikai ieņēmumi.

Gūtie ieņēmumi jāuzskaita reģistrā, kuru var kārtot gan papīra formātā, gan elektroniski. Ja visa samaksa tiek saņemta kontā ar pārskaitījumu, uzskaite nav nepieciešama.

Ja īrnieks/nomnieks ir juridiska persona, nodokli samaksas brīdī nomaksā viņš. Savukārt, ja īrnieks/nomnieks ir fiziska persona, nodoklis jāmaksā pašam izīrētājam/iznomātājam vienu reizi gadā, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

Kas jādara

Ja nolemts, ka šāds vienkāršotais nodokļu maksāšanas režīms būs piemērotākais, pirmais solis ir – noslēgt rakstveida īres līgumu ar īrnieku. Kad tas izdarīts, par to piecu dienu laikā jāinformē VID.

Jāaizpilda EDS nodokļu maksātāja reģistrācijas veidlapa, tai pievienojot iesniegumu par to, ka tiek izmantotas tiesības nereģistrēt saimniecisko darbību, kā arī minēto īres/nomas līguma kopiju.

VID tīmekļvietnē: www.vid.gov.lv, sadaļā Aktualitātes > Iedzīvotājiem > Pirmie soļi nekustamā īpašuma izīrētājiem > OTRAIS SOLIS – reģistrējieties VID pieejama Pamācība – kā iesniegt iesniegumu un reģistrēt paziņoto saimniecisko darbību, kurā soli pa solim nodemonstrēts šis process.

IIN aprēķina, iesniedzot VID gada ienākumu deklarāciju nākamajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam. IIN samaksa īpašuma izīrētājam, kas izvēlējies vienkāršoto nodokļu maksāšanas režīmu, jāveic līdz 23. jūnijam. Ja nodoklis pārsniedz 640 eiro, to var samaksāt trīs reizēs: līdz 23. jūnijam, 23. jūlijam un 23. augustam.

IIN samaksā elektroniski uz valsts budžeta vienoto nodokļu kontu:

Reklāma
Reklāma

Saņēmēja nosaukums: Valsts budžets (VID)
Saņēmēja reģistrācijas numurs: 90000010008
Konta numurs (IBAN): LV33TREL1060000300000
Saņēmēja iestāde: Valsts kase
BIC kods: TRELLV22XXX
Jāņem vērā – saņemot īres maksu skaidrā naudā, obligāti veicama ieņēmumu uzskaite, fiksējot ieraksta kārtas numuru un datumu, kvīts numuru un datumu, īrnieka (maksātāja) vārdu, uzvārdu, darījuma aprakstu un summu. Fiziskā persona ieņēmumus var neuzskaitīt ieņēmumu uzskaites reģistrā, ja tie gūti tikai bezskaidras naudas veidā – ar pārskaitījumu.

Saņemot samaksu par nekustamā īpašuma izīrēšanu skaidrā naudā, īrniekam izsniedzama VID reģistrēta kvīts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.