Vīnogas sliņķiem un gardēžiem. Ciemos pie vīnogu audzētāja Gata Kužuma Bauskā 0

“Saldi lipīga sula tek gar pirkstiem, un var sasniegt daudzēšanas rekordus, ja esi ticis Latvijā audzētu vīnogu dārzā ražas laikā. Šogad gan tas ir pavēlu, taču siltais rudens ļāvis sagaidīt ogu ienākšanās laiku arī vīnogu audzētāja” GATA KUŽUMA dārzā Bauskā.

VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
Lasīt citas ziņas

Gata Kužuma dārzā aug vairāk nekā 220 vīnogu šķirņu. Tās ir visur – pie pergolām mauriņa vidū, mājas un dārza būdiņu sienām, kokiem un kaimiņu sētas. Saimnieks pats brīnās, kā nelielā pilsētas dārziņā izdevies tik daudz ietilpināt. Turklāt paliek vieta sievas lepnumam – rožu kolekcijai. – Tas gan ir diskutējams jautājums, kura kultūra dārzā ir galvenā, – viņš joko. Šoruden rozēm vēlā ziedēšana ir vienlaikus ar ogu ienākšanās laiku. Skaisti!

Vīnogu audzēšanas un šķirņu kolekcionēšanas azartu Gatis Kužums pārņēmis no sava tēva, kurš agrāk sadarbojies ar vīnogu slaveno selekcionāru Paulu Sukatnieku. Tagad Gatis savukārt var dāvāt paša izaudzēto vīnogu stādus Sukatnieka muzejam, ko atjauno Sēlijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vīnogu audzētāja sapnis ir izveidot galda vīnogu plantāciju, lai veikalos būtu ne tikai Latvijā audzētu vīnogu vīni, bet arī pašas ogas, bet līdz tam vēl tālu. Viens no iemesliem ir pašu pircēju zināšanu trūkums, jo, ja ogas ir skaistas, cilvēki netic, ka tās audzētas Latvijā, bet, ja ne visai glītas, nepērk, jo lielveikalos importa ir skaistākas.

Patlaban Gatis kopj mātesaugu un šķirņu demonstrējumu dārzu pie mājām un jaunizveidotu vīnogu plantāciju, kur aug gan vīna, gan deserta šķirnes.

Pie vīnogām zeķēs

Audzētājs ir lepns par savu veiksmīgi īstenoto ideju – izveidot tādu vīnogu stādījumu, lai tā kopšana neprasītu lielu darbu. Kā pats joko, slinkums jau ir galvenais dzinējspēks. Galvenā problēma – cīņa ar nezālēm. Vīnogu kājām jābūt plikām, lai saule tiek klāt. Lauku tāpēc vajag regulāri ravēt, rindstarpas kultivēt vai kaplēt. Veidojot plašāku stādījumu, saimnieks augsni noklājis ar ģeotekstilu, tā saukto zemeņu plēvi. Stādi izvietoti 1,5 m attālumā, ar 1,9 m platām rindstarpām. Segums ir 2,1 m plats, un ar to pietiek no rindas līdz rindai, izveidojot nelielu pārklājumu saskares vietās. Abpus stādam tas piestiprināts pie zemes ar saliektām metāla stieples skavām. Ja vajag, savienojuma vietu var atvērt, apkopt stādu vai pat iestādīt jaunu, ja kāds gājis bojā. Pa kādai nezālei jau izspraucas, taču tās viegli izraut. Audzētājs spriež, ka šāds segums papildus pasargā no puvēm, varbūt pat mazina miltrasas attīstību, jo auga lapas un ogas tieši nesaskaras ar augsni. Tumšais segums arī labi sakarst saulē un silda vīnogu saknes, līdz ar to veicinot agrāku veģetāciju, kas Latvijas īsajās vasarās ir gana svarīgi. Bīstamākas var izrādīties pavasara salnas. Taču kopumā ieguvums ir lielāks nekā iespējamie riski. Piemēram, var ietaupīt uz augsnes kultivēšanas rēķina, ir mazāks laika patēriņš, nevajag aicināt palīgā ravētājus. Šādu segumu viņš iesaka ne tikai lielām plantācijām, bet arī mazdārziņiem, kur audzē dažus vīnogulājus.

Augu stiprinājumiem konstrukcijas iegādātas Polijā, jo tur tās ir lētākas. Patlaban vīnogu lauka ierīkošanā ieguldīti aptuveni pieci tūkstoši eiro, neskaitot ap 1000 iestādīto stādu. Taču Gatim ir pārliecība, ka ieguldījums agri vai vēlu atmaksāsies.

Izdevumi varētu vēl palielināties, ja būs vajadzīgs žogs pret meža zvēriem (līdz šim izdevies sarunāt pamieru). Iespējams, ogām būs nepieciešams tīkls pret putniem, jo arī tie labu mantu pazīst. Taču tie ir nākotnes jautājumi, un darbs pats pasaka priekšā, jo nevienam citam Latvijā nav tik lielas pieredzes vīnogu audzēšanā.

Bedri rok un nerok

Pastāv uzskats, ka stādot vīnogulājam jārok pamatīga, 0,7–1 m dziļa un plata bedre, tajā jāber komposts, satrūdējuši kūtsmēsli, kūdra, melnzeme, grants, sīki žagariņi. Dārzā, kur audzē mātesaugus, Gatis tā arī dara, taču ar bedres rakšanu reizēm jāuzmanās. Ja šādu bedri izveido cietā māla zemē, padziļinājumā vienmēr var satecēt ūdens, bet vīnogām tas nav pieļaujams.

Vīnogulājam, kas iestādīts ielabotajā bedrē, turpmākās dzīves laikā nekādu papildmēslojumu nedod. Iestāda, aplaista – un viss! Daudzi netic, ka tādu ražu un ķekarus var izaudzēt bez piebarošanas, tomēr saimnieks pārliecinājies, ka var gan. Dažas dārzā aug un lieliski ražo jau kopš 1985. gada.

Veidojot vīnogu lauku, pirms tam saimnieks atjaunoja meliorācijas sistēmu, nomērdēja nezāles, uzara, nokultivēja un iestādīja augus. Divi gadi pagājuši, un var teikt, ka vīnogas auglīgajā mālā jūtas un aug labi. Augsni neielaboja un nekādu mēslojumu nedeva.

Audzētājs atzīst, ka dažviet vīnogas tomēr neaug. Pūlies, kā gribi, – iznīkst. Taču reizēm pārstāda metru tālāk, un stāds jūtas lieliski. Viņš spriež, ka tā varētu izpausties āderu iedarbība un pret tām cīnīties nevar. Arī mazdārziņos vienīgais vīnogulājs varbūt iznīkst nevis kopšanas, bet gan nepareizas vietas dēļ, tāpēc to der iestādīt citur.

Par labāko vietu tradicionāli uzskata to, kur pavasara saulē visātrāk izkūst sniegs. Dienvidu pusei jābūt atklātai, ziemeļu – piesegtai. Gatis secina, ka vietas meklējumos reizēm iznāk arī pretrunas. Piemēram, vīn­ogulāju labsajūtai vajag aizvēju, bet bezvējā augi vairāk slimo.

 

Slimības nīdēt nevilcinās

Šogad daudzos vīnogu dārzos plosījās īstā miltrasa. Dažām uzņēmīgākām šķirnēm arī Gata dārzā var manīt slimības pazīmes, bet kopumā ražu izdevies pasargāt. Profilaksei saimnieks augus divas reizes sezonā smidzina ar līdzekli Topāzs: pirmoreiz pavasarī, kad sāk mosties pumpuri, otrreiz lapiņu plaukšanas sākumā. Pret neīsto miltrasu pirms un pēc ziedēšanas miglo ar līdzekli Ridomil Gold. Pret miltrasām noder arī miglošana ar atšķaidītu vircu, bet spēcīgas invāzijas gadā tas nepalīdz.

Jūlija beigās audzētājs pamanījis, ka sākas miltrasa, un paguvis stādījumu vēlreiz nomiglot ar Topāzu (pēc tam vismaz mēnesi ogas nevar ēst), taču nācis vēl viens slimības vilnis. Ko darīt? Miglojis ar 10% dzeramās sodas šķīdumu ūdenī, un tas izrādījies labs.

Kad īstās miltrasas pazīmes – plankumi uz lapām un ogas iešķeļas līdz kauliņam (tā ir galvenā atšķirība no neīstās miltrasas) – jau pilnībā parādījušās, ražu vairs nevar glābt.

Pret neīsto miltrasu un citām sēņu izraisītām slimībām tie, kas atbalsta zaļo dārzniecību, var smidzināt ar Bordo šķīdumu līdzīgi kā augļu kokus.

Ja dārzā ir slimība, nevajag gaidīt brīnumus – nākamgad noteikti jāsmidzina jau laikus. Profilaksei pēc slimībām bagāta gada ar Bordo var apsmidzināt arī rudenī.

Visas šķirnes kādam īstās

Visas vīnogu šķirnes ir labas, tikai katrai savs izmantojums, izturības spēja, ziemcietība. Daļu šķirņu audzē vīna darīšanai, daļa ir galda vīnogas, kuru ogas paredzētas ēšanai. Tieši galda vīnogas parasti prasa rūpīgāku kopšanu un uzmanīšanu. Gatis šķirnes izvērtē arī pēc tā, cik labi pašas spēj tikt galā. Lai iegūtu skaistus ķekarus, ogas vajadzētu retināt, taču audzētājs uzskata, ka patiesi labas ir tās, kuras var iztikt bez retināšanas. Par vīnogu etalonu – skaists ķekars, gardas ogas, glītas lapas un laba izturība – viņš uzskata no tēva mantoto šķirni ‘Osobij’. Tieši tā iedvesmojusi viņu pievērsties vīnogu audzēšanai. Sak, ja jau tādas pie mums var izaugt, ir vērts mēģināt.

Vīnogām vainagu Gatis atstāj uz diviem, trim, četriem dzinumiem atkarībā no šķirnes un stāda īpašībām, arī atvēlētās vietas. Katru rudeni dzinumus nogriež līdz pirmajam spēcīgajam vertikālajam dzinumam, kas izaudzis tuvāk pie saknēm. Arī to saīsina līdz 8–12 pumpuriem. Ziemā gulda pie zemes, pavasarī ceļ augšā un virza horizontāli. Iesācējiem raksturīga ir kļūda virzīt vīnogas vienīgo dzinumu vertikāli. Ja vēlas apaudzēt lapeni, tas der, bet, ja vēlas ogas ēst, augs jānotur aizsniedzamā līmenī horizontāli. Galda vīnogu šķirnes vainagu un ražojošo daļu tur tuvāk zemei, lai ziemā labāk izturētu salu. Ja šķirne īpaši izturīga pret salu, to var veidot uz augstāka stumbra kā kociņu, lai kopjot nav mugura jāliec, ogas neaplīp ar zemi, ir labi apsauļotas un apvējotas.

 

Kā tikt pie stāda

Ja vēlas pavairot vīnogulāju savā dārzā, visvienkāršāk ir pieliekt dzinumu un apraust ar zemi. Tas apsakņosies, un būs jauni stādiņi. Vēl interesants variants – vīnogas dzinumam apliek mitras sūnas vai augsni, apņem ar polietilēna maisiņu un apsien augšā un apakšā. Šajā vietā dzinums sāks veidot saknes. Kad sakņu kamols jau manāms, dzinumu nogriež – un stāds gatavs.

Pērkot stādus, Gatis iesaka uzmanīties. Vislabāk tos iegādāties pie audzētāja, kurš jau ilgstoši nodarbojas ar vīnogu pavairošanu, – jo lielākā podā iestādīts augs ar apjomīgāku sakņu sistēmu, jo labāk. Nereti pārdod knapi apsakņojušos spraudeņus, kas izdzen lielu zaļo masu, bet saknes vēl nav izveidojuši. Ja pārdod stādu tā sauktajās plēves patronās, der papētīt, vai sakne ir redzama. Sevišķi tas attiecas uz jaunajām, pieprasītajām šķirnēm, kas maksā dārgi.

Stādus labāk iegādāties pavasarī, nevis rudenī, jo vīnogulājiem piemērotākais laiks ir pavasaris. Patlaban var meklēt īsto stādīšanas vietu un sagatavot bedri.

Stādus var pasūtīt pie vīnogu audzētājiem gadskārtējās izstādēs, ko rīko rudeņos, taču šogad tas jau nokavēts. Turklāt izstādē var aplūkot tikai ogas. Vislabāk īstās šķirnes meklējumos doties ciemos pie paša audzētāja un augus apskatīt dabā.

TOP šķirnes

Vīnogu audzētājs Gatis Kužums aicina ciemos stādu pircējus, lai izvēlas vīnogas, kas visvairāk garšo un atbilst konkrētajai vajadzībai. Pēc kopīgas pastaigas dārzā arī “Praktiskā Latvieša” pārstāvji noteica gardākās vīnogas. Viegli tas nebija, un saraksts iznāca pagarš, jo nogaršojām vairāk nekā simt šķirņu ogas. Svarīgs atklājums – garša ir tik atšķirīga, ka tās nevar sajaukt, ēdot citu pēc citas (vīnus degustējot vai smaržas ostot, jau pēc piektās visi paraugi šķiet līdzīgi).

Mums garšoja:

• ‘Elēģija’

• ‘Ezops’

• ‘Skujiņa 583’

• ‘Jadviga’ (skaisti ķekari, sārta krāsa)

• ‘Muskat Moskovskij’

• ‘Moldovaja’

• ‘Glenora’

• ‘Viktor A’ (nogatavojas sevišķi agri)

• ‘Moisej’ (līdzīga kā ‘ViktorA’, bet vēlāka)

• ‘Osobij’ (veselīga, bet ziemā labi jāpiesedz)

• ‘Supaga’

• ‘Guna’

• ‘Zilga’

• ‘Višenka’

• ‘Nero’

• ‘Nadjožnij’

• ‘Novij Podarok Zaporožju’

• ‘Dovga’

SAISTĪTIE RAKSTI

• ‘Aļošenkin’ (garda, bet uzņēmīga pret miltrasām)

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Perfekta garša un viegla pagatavošana – siera cepumi
Cik droši patiesībā ir iepirkties tādos internetveikalos kā Aliexpress vai eBay? 6
Vai saules paneļus patiešām var ierīkot uz jebkura jumta seguma? Izrādās, viens izņēmums tomēr ir
VIDEO. Portugālē mazā ciematiņā atrasts visvecākais dzīvojošais suns pasaulē. Viņa vecums pārspēj visus zināmos rekordus 5
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
FOTO. “Kažoks bez siļķes,” “20% atlaide alkoholiķiem” – smieklīgi uzraksti, kas izvietoti Latvijas veikalos 24
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
Lasīt citas ziņas
Kad gribas ko izcilu un sātīgu: skābētu kāpostu zupa
Latvijas realitāte – katram pašam jāparūpējas par to, cik finansiāli nodrošināts būsi vecumdienās
Smejies vai ne – ja negribi nokrist uz slidena ceļa, jāstaigā kā pingvīnam! 5
FOTO. Cinisms, meli, krāpšana – šķebinoša patiesība nāk klajā par kādu Latvijas dzīvnieku glābšanas biedrību 20
Kādi ir noteikumi, lai uz ielas pie mājas varētu izbūvēt “gulošo policistu”? 7
Tuvojas pavasaris – kā plānot dārza darbus? 1
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
Angļu valodas lietojums jauniešu ikdienā – modes lieta vai norobežošanās no pieaugušo pasaules?
Jau svētdien Latvijā sāksies solārais pavasaris 4
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievija savervējusi 50 ieslodzītās no Doneckas sieviešu cietuma, lai sūtītu karot
VIDEO. JRT aktieri asprātīgā video ironizē par to, kad un kā varētu notikt teātra atklāšana 8
FOTO, VIDEO. Keita Midltone pārsteigusi fanus – kas ir šis izskatīgais, jaunais vīrietis kopā ar viņu? 4
FOTO. “Pirmais uzdevums ir tikt vaļā no Z simbola,” Ukrainas tanku mehāniķis Anatolijs pastāsta, kā krievu tanki pārtop par ukraiņu tankiem
Latvijas vēstnieks Ukrainā neticēja, ka viņam izrādīsies noderīga sapakotā 72 stundu soma evakuācijai
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
FOTO. Suņu parāde, medību trofeju izstāde, gardumi un citi brīnumi Medību dienā Liepājā
09:08
VIDEO. Līdz šim neredzēti kadri! Ārzemju brīvprātīgie karavīri darbībā Harkivas ofensīva laikā
08:59
Putina kritiķis Andrejs Piontkovskis: Ukraina izglāba Baltijas valstis
08:50