Potenciālo īrēt gribētāju skaits pašlaik samazinājies par aptuveni 50 līdz 60%, savukārt
pašreizējie izīrētāji cer uz īres maksas samazinājumu uz diviem līdz trim mēnešiem.
Potenciālo īrēt gribētāju skaits pašlaik samazinājies par aptuveni 50 līdz 60%, savukārt pašreizējie izīrētāji cer uz īres maksas samazinājumu uz diviem līdz trim mēnešiem.
Foto: Timurs Subhankulovs

Pieaug īrnieku skaits, kuri, zaudējuši darbu, spiesti atstāt dzīvokļus 14

Sakarā ar koronavīrusa izplatīšanos Rīgā arvien vairāk pieaug to īrnieku skaits, kuri, zaudējuši darbu, spiesti atstāt īrētos dzīvokļus un mēģināt atrast sev pajumti citur. Dzīvokļu īpašnieki ir grūtas izvēles priekšā – maksāt dzīvokļu uzturēšanas izdevumus pašiem vai samazināt īres maksu.

“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni 77
Lasīt citas ziņas

Vecie īrnieki aiziet, jaunu nav

Īres dzīvokļu pieprasījumam strauji samazinoties, tikpat strauji pieaug to piedāvājums. Taču jaunu īrnieku pieplūduma pašlaik nav, un, pēc lietpratēju atzinuma, tuvākajā laikā tas nebūs sagaidāms. Uzņēmuma “Rent In Riga” valdes loceklis Jānis Lipša spriež, ka potenciālo īrēt gribētāju skaits pašlaik samazinājies par aptuveni 50 līdz 60%.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jānis atzīst, ka aizvadītajās divās nedēļās, kopš Latvijā izsludināts ārkārtējs stāvoklis, visbiežāk dzīvokļu īres līgumi izbeigti ar tiem īrniekiem, kuri strādāja tajās nozarēs, kuras koronavīrusa izplatības ietekmē cieta pirmās un visvairāk. Tāpat izjukuši daudzi jau iesāktie darījumi ar dzīvokļiem, kurus Rīgā vēlējās īrēt, piemēram, aviācijas piloti un ārvalstu studenti.

Pēc viņa novērotā, pašlaik daļa dzīvokļu izīrētāju piekrīt uz noteiktu laiku samazināt līdz šim pieprasīto īres maksu, lai dzīvokļi nepaliktu pavisam tukši un lai viņiem nebūtu jācieš zaudējumi. Tāpat daļa īpašnieku sākuši piedāvāt dzīvokļus par mazāku īres maksu nekā līdz šim.

Viņaprāt, īres tirgū valda liela neziņa, tāpēc kaut ko prognozēt pašlaik būtu tas pats, kas zīlēt kafijas biezumos. Neviens nevarot pateikt, cik liels būs ekonomikas kritums pasaulē un Latvijā un kāds būs pieprasījuma un nekustamo īpašumu cenu samazinājums.

Ārzemnieku aizbraukšana nosit cenu

Uzņēmuma “Ober Haus Real Estate Latvia” mārketinga speciāliste Evita Zemberga-Zakalovska skaidro, ka īres dzīvokļu pieprasījuma samazinājumam ir vairāki iemesli.

Pirmkārt, krasi sarucis pieprasījums pēc dzīvokļiem, kurus uz dažiem mēnešiem vai vēl īsāku laiku īrēja iebraucēji – gan ārzemnieki, gan pašmāju ļaudis, kuri Rīgā bija atraduši darbu. Kopš robežu slēgšanas šis tirgus esot palicis bez jauniem īrniekiem, un, viņasprāt, uz kādu laiku par jaunu īrnieku pieplūdumu izīrētājiem būs jāaizmirst. Viņu vietā izīrētāji būs spiesti meklēt īrniekus ilgtermiņā, ja vien būs tādi, kas spēs maksāt.

Otrkārt, pieprasījums sarucis tāpēc, ka aizvadītajās divās nedēļās Rīgu pametusi liela daļa ārzemju studentu, kuri, beidzoties klātienes studijām, atgriezušies savās mājās, lai turpinātu mācības attālināti. Tāpat mājās atgriežas ārzemju darbinieki, kuriem beidzies darba līgums.

Treškārt, pieprasījumu pēc īres dzīvokļiem samazinājis uzņēmumos, piemēram, aviācijas nozarē, no darba atbrīvoto darbinieku skaits.

Īrnieki lūdz samazināt īres maksu

Rīgas Namīpašnieku biedrības valdes priekšsēdētāja Rita Bednarska teic, ka stāvoklis īres tirgū ir neapskaužams, tas vienādi nospiež gan īrniekus, gan izīrētājus. Arī viņa atzīst, ka pašlaik pieaug to īrnieku skaits, kuri lūguši dzīvokļu īpašniekus samazināt līgumos noteikto īres maksu vai uz noteiktu laiku atlikt maksājumus.

Jautāta, kā rīkojas īpašnieki, Rita Bednarska atbild, ka dažādi. Godprātīgi īpašnieki atsaucas īrnieku lūgumiem un nevienu no dzīvokļiem ārā nedzenot. Sevišķi tad, ja īrnieki bijuši kārtīgi un laikā maksājuši par īri.

Arī pēc Rīgas Namīpašnieku biedrības datiem, diemžēl arvien vairāk ir to īrnieku, kuri spiesti atstāt īrētos dzīvokļus, tāpēc ka zaudējuši darbu un pastāvīgus ienākumus. Sevišķi tas skar tos īrniekus, kuri strādājuši nozarēs, kuras nesaņem Valsts ieņēmumu dienesta atbalstu. Savukārt izīrētāji tik un tā spiesti maksāt par apkuri, kuru apkures laikā atslēgt nav iespējams, tāpat par citiem komunālajiem pakalpojumiem.

Uz jautājumu, kā pašlaik izīrētāji rīkojas ar īrnieku iemaksāto drošības naudu vienas mēneša maksas apmērā, namīpašnieku pārstāve atbild, ka pēc līguma noteikumiem izīrētājiem to būtu tiesības paturēt. Bet, viņasprāt, šajos apstākļos no izīrētāju puses būtu godīgi to atmaksāt īrniekiem. Rita Bednarska aicina izīrētājus neiedzīvoties uz īrnieku rēķina un atdot šo drošības naudu īrniekiem vai viņu vietā samaksāt komunālo pakalpojumu parādus, ja tādi radušies.

Kā nezaudēt īrniekus

Jautāta, ko šajos apstākļos iesākt izīrētājiem, lai nezaudētu kārtīgus īrniekus, kuri pašlaik, nespēdami maksāt par īri, plāno pārcelties uz citu dzīvesvietu, “Ober Haus Real Estate Latvia” pārstāve Evita Zemberga-Zakalovska iesaka piedāvāt īres maksas samazinājumu uz diviem līdz trim mēnešiem – 20 līdz 50% apmērā no līgumā noteiktās īres maksas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Arī nekustamo īpašumu tirdzniecības un starpniecības uzņēmuma “Arco Real Estate” īres nodaļas aģents Mārtiņš Miezītis domā, ka šajos apstākļos pats vienkāršākais atrisinājums būtu samazināt īres maksu. Īres maksas samazināšanu varētu prasīt tie īrnieki, kuriem izīrētāju līdz šim prasītā īres maksa bijusi pietiekami augsta, tāpat tie īrnieki, kuri spiesti doties bezalgas atvaļinājumā vai pavisam zaudējuši darbu.

Cik ātri būtu iespējams vienoties, tas visvairāk atkarīgs no tā, kādas līdz šim bijušas izīrētāju un īrnieku savstarpējās attiecības. Viņaprāt, šajos apstākļos būtu jānāk pretim arī pašvaldību komunālo pakalpojumu sniedzējiem, nevis tikai dzīvokļu privātīpašniekiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni
“Vakar vakarā bija pirmā reize, kad Rūdiņš neatnāca vakariņās” – skumjš stāsts par kāda ielas kaķēna dzīvi
Krievijā atrodas liels un spēcīgs anticiklons, tas ietekmē laikapstākļus Latvijā. Laika prognoze piektdienai
Lasīt citas ziņas
“Nevajadzētu baidīties, jo tas dotu to, ko viņš grib.” Putina draudi Latvijai varētu kļūt biežāki
Uz Ventspils šosejas, pie Tukuma notikusi avārija, kurā iesaistīta kravas automašīna un pasažieru autobuss “Ecolines”
TV24
Vai patiešām Zalužnijs ar Gerasimovu slepenībā gatavo miera sarunas?
“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Uz Ventspils šosejas, pie Tukuma notikusi avārija, kurā iesaistīta kravas automašīna un pasažieru autobuss “Ecolines”
11:39
Krievijas uzbrukums Ukrainai: notriektas teju visas okupantu šorīt raidītās spārnotās raķetes
11:18
VIDEO. Saeimas sēdē, diskutējot par PVN likmēm, deputāti nespēj valdīt emocijas un izceļas pamatīga vētra: “Jūs to izdarījāt! JŪS!”
11:01
Palaikam snigs un kļūs siltāks. Laika prognoze nākamajai nedēļai
Krievijas uzbrukums Ukrainai: notriektas teju visas okupantu šorīt raidītās spārnotās raķetes
Kokteilis
FOTO. Kamēr dzīvesbiedrene auklē Imanta Parādnieka jaundzimušo, erotiskās drāmas pirmizrādi viņš bauda ar oficiālo sievu
Dievs, sargi Ameriku! ASV apdraud neievainojamu, inteliģentu Kanādas supercūku iebrukums
Tas bija pēdējais, ko viņi savā mūžā ēda… “Divas jaukas meitenes” okupantus pacienā ar saindētiem gardumiem
Dārzs
Desmit telpaugi ideālam mikroklimatam mājās. Kuri augi uzsūc mitrumu, kuri mitrina gaisu?
TV24
Kariņa lidojumi ar privātajām lidmašīnām. Vai šobrīd viņš būtu rīkojies citādāk?
Nepareizi novietotu auto dēļ, kas traucēja tramvaju kustību, līdz pavasarim aizliedz apstāties Miera ielā
Krievijā atrodas liels un spēcīgs anticiklons, tas ietekmē laikapstākļus Latvijā. Laika prognoze piektdienai
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni
TV24
“Pat kaķim jāsmejas!” Piemaksa pie pensijas par nostrādātu gadu līdz 1996. gadam ir mazāka par diviem eiro
Baidena dēls atkal iekūlies nepatikšanās – viņam izvirzītas apsūdzības nodokļu nemaksāšanā
Krievu okupanti naktī veikuši raķešu triecienus Harkivai, trāpot dzīvojamiem namiem un ievainojot cilvēkus
TV24
Sauka par akcīzes nodokļa celšanu beztabakas produktiem: “Kontrole netiek palielināta, līdz ar to tur nekas labs nav sagaidāms”
Ēdot, viņa sapratusi, ka košļā cilvēka pirkstu: kliente iesūdz tiesā restorānu ķēdi, atrodot salātos baisu sastāvdaļu
Receptes
Kartupeļu – biezpiena plācenīši ar zaļumiem
Ostins esot nikns par palīdzības atteikumu Ukrainai – sola kongresmeņu tuviniekus sūtīt karā pret Krieviju
Šorīt atkal lielā daļā Latvijas braukšanas apstākļi ir apgrūtināti
Darinām sveci ar Ziemassvētku smaržu. Soli pa solim
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
Baltijas valstīm joprojām ir spēkā 1993. gadā noslēgts juridiskās palīdzības līgums ar Krieviju. Vai tiešām mēs Krievijai juridiski uzticamies?
Kokteilis
VIDEO. “Ļoti īpaša dzimšanas dienas dāvana!” Roberto Meloni jubilejā saņēmis aizkustinošu apsveikumu no pašmāju mūziķiem
Uz vienu gadu nosaka 12% PVN likmi svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem
Atsevišķās jomās būtiski palielinās dabas resursu nodokļa likmi. Par ko būs jāmaksā vairāk?