Praktiski
Dārzs

Zaļa dzīve ar tradīcijām. Ciemos vienā no skaistākajām lauku sētām Igaunijā0

Gribi skaistu dārzu – mācies! Tā rīkojusies JANA PROSA, viena no Igaunijas skaistāko lauku sētu saimniecēm. Viņas dārzs “Sadevalja” veidots gudri, ar cieņu pret ainavu, senās tradīcijas tajā lieliski sadzīvo ar modernajām tendencēm.

Atguvusi senču īpašumu, Prosu ģimene savu māju centusies veidot tā, lai saglabātu senās apdzīvotās vietas Karla Kulas auru. Izmantojot Repinas dārzkopības skolā gūtās zināšanas, Jana mērķtiecīgi ķērusies pie darba. Dārza veidošanā un uzturēšanā tiekot galā abi ar vīru Margusu.

“Sadevalja” ir atzīta par vienu no Igaunijas skaistākajām lauku sētām.

 

Augus stāda kā gleznas

Jana atzīst, ka dobju kompozīciju skices neveido, jo visu labāk iztēlojas acu priekšā kā gleznu. Kad sāk skicēt, stingri nosakot katram augam atvēlēto vietu, dabā tas vienalga neatbilst. Labāk ļauties kompozīcijai uz vietas.

Veidojot dārzu, vispirms gan svarīgi pārdomāt zonējumu: kur būs saimniecības, kur – parādes daļa, kur sakņu un augļu dārzs, kur vieta atpūtai. Izdomāt, kas visiem rādāms un kas no svešām acīm slēpjams.

Jo lielāks plašums, jo vērienīgāk viss jāveido, pārliecinājušies saimnieki. Prāvas augu grupas, dīķi, dobes, nekādu sīkumu. Smalkiem ziediem, augiem podos, kolekcijas retumiem vieta tikai dobē ap māju un tās tuvumā, kur var labi apskatīt un biežāk apkopt. Taču arī šī dobe veido veselumu, nerada sadrumstalotības iespaidu.

Dārzā regulāri pļautā daļa krasi nodalīta no it kā savā vaļā esošās teritorijas daļas un leknajiem augiem ap dīķi.

Viegli kopjams dārzs

Izvēloties augus, galvenais nosacījums – izturība. Dārzs plašs, katra auga kopšanai un lutināšanai daudz laika nevar atlicināt, tāpēc dobes veidotas tā, lai mazāk jāravē, proti, klātas ar mulču.

“Sadevalja” atgādina vecmāmiņas dārzu, jo tajā audzē arī vecos labos, izsenis lauku mājās godātos augus.

Viena no igauņu dārzu priekšrocībām ir daudzie skaistie akmeņi, no kuriem veido celiņus, krauj atbalsta mūrīšus un kuri labi iederas ainavā. Vislabāk izskatās jau kādu laiku kalpojušie, apsūnojušie akmeņi.

 

Visam sava vieta

Dārza attālākajā daļā slejas lapene un pirts. Ēkas izvietotas tā, lai atpūšoties cilvēki netraucē ne cits citam, ne mājiniekiem. Uz lapeni var nokļūt pa akmens taciņu zālājā un romantisku tiltiņu, kas ved caur sudrabainu smiltsērkšķu birzi. Savukārt pirtiņa atrodas lielu koku paēnā. Vieta pasēdēšanai pēc pirts un dīķis izvietoti ēkas galā un no mājas nav redzami.

Interesanta ir ēdamlietām atvēlētā dārza daļa. Tajā aug garšaugi un ārstniecības augi, bet gurķiem, zirņiem, burkāniem izveidotas paaugstinātas dobes. Tās – saimnieka veikums un izdevīgākais veids, kā aizvietot nabadzīgo augsni dārzā, turklāt var ērti rosīties, neliecot muguru.

Pienācīga vieta atvēlēta arī kompostkaudzei, kam jābūt katrā dārzā, pārliecināti ir saimnieki.

Cieņā ciemiņi un draudzība

Saistītie raksti

“Sadevaljā” bieži ierodas viesi. Apmeklētājus Jana tad vadā pa plašo dārzu un stāsta par augiem, to kopšanu, māju vēsturi. Pēc apskates daudzi vaicā, vai var iegādāties kādu iepatikušos augu. Pārstādot katrā dārzā kaut kas paliek pāri, daudzus var apsakņot, tāpēc radusies neliela stādaudzētava. Plašākam sortimentam ziemcietes tiek vestas arī no Latvijas, kur Prosu ģimenei izveidojusies draudzība ar dārzu jomas speciālistiem.

Draudzība saista “Sadevaljas“ saimniekus arī ar Karla Kula dārzu entuziastiem, piemēram, mežvīteņu un rožu audzētavu, vietējo stādaudzētavu. Kad ierodas viesi, saimnieki solidāri iesaka tās apmeklēt, parāda ceļu. Augusta sākumā tiek rīkoti kopīgi dārza svētki, kad apmeklētāji ir īpaši gaidīti.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
900 km par 300 miljoniem: beidzot publisko karti ar ceļu posmiem, ko plāno saremontēt. Kurš un kā pieņēma gala lēmumu?
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Par īri nemaksā, pa pagalmu skraida pliknes, skan šāvieni: īrnieks miljonu vērtu īpašumu Jūrmalā pārvērš par “bomžu” māju
5 stundas
LE
LETA
Pasaulē
FOTO. Baltkrievijā turpinās vērienīgi protesti: Minskas ielās izgājuši tūkstošiem cilvēku
4 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Dabā
“Vilks kļūtu zaļš aiz skaudības.” Krišjānis Lielupes krastā uzbūvējis salmu māju tikai no vietējiem materiāliem 1
13 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Jēkabpilī notikusi smaga divu traktoru sadursme 1
7 stundas