ZZS logo.
ZZS logo.
Foto: Zane Bitere/LETA

Zaļo un zemnieku savienība izjūk. Kas tiek minēts kā iemesls? 0

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Jauna latviešu sieviete veikusi eksperimentu, vai var izdzīvot ar 100 eiro mēnesī: “Es ļoti gribu ēst!” 137
FOTO, VIDEO. Krievu propagandas mediji Lielvārdes Ziemassvētku eglītē saskata svastiku 72
“Tas tiešām nebūs labs.” Eksperts prognozē, kāds būs 2023. gads Latvijas ekonomikā
Lasīt citas ziņas

 

Līdz ar Latvijas Zaļās partijas paziņojumu, ka tā izstājas no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), abu partiju pirms divdesmit gadiem izveidotā apvienība piektdien faktiski beidza pastāvēt. Latvijas Zaļā partija (LZP) jau otrdien oficiāli paziņos par jaunas apvienības veidošanu kopā ar Latvijas Reģionu apvienību (LRA) un Liepājas partiju, kurai varētu piebiedroties arī kāda biedrība – to savukārt varētu veidot uzņēmējs Uldis Pīlēns.

CITI ŠOBRĪD LASA

LRA priekšsēdis, Rīgas vicemērs Edvards Smiltēns apstiprināja, ka ir notikusi vienošanās par kopīgu startu vēlēšanās ar LZP un Liepājas partiju, kuru Saeimā pārstāv bijušais premjers Māris Kučinskis. Plašāk par to jaunās apvienības veidotāji informēs otrdien.

Latvijas Zemnieku savienības (LZS) politiskā nākotne ir neskaidrāka. Partijas līderis Armands Krauze teica, ka LZS plāno Saeimas vēlēšanās startēt ar ZZS nosaukumu. “Mums ir daudzi zaļi domājoši cilvēki, es pats esmu zaļais zemnieks,” “Latvijas Avīzei” teica A. Krauze.

LZS un LZP savas politiskās attiecības juridiski varēs izbeigt pēc tam, kad lēmumu par izstāšanos no ZZS Latvijas Zaļā partija būs pieņēmusi kongresā, kura laiks vēl nav paziņots. Tad LZP varēs iesaistīties citā apvienībā. Liepājas partija, tāpat kā “Latvijai un Ventspilij” (“LunV”), nav ZZS dalīborganizācija – ar abām 2018. gada oktobrī ZZS ir noslēgusi vienošanos līdz 13. Saeimas pilnvaru beigām.

 

Lemberga plānus zaļajiem neatklāja

Par ZZS apvienības izjukšanas galveno iemeslu tiek uzskatīta LZS nevēlēšanās pārtraukt sadarbību ar “Latvijai un Ventspilij,” kuru vada Aivars Lembergs. LZP priekšsēdētājs Edgars Tavars “Latvijas Avīzei” teica, ka mēneša laikā pēc LZS kongresa, kurā A. Krauze bija aicinājis biedrus izteikties par sadarbību ar A. Lemberga vadīto partiju “LunV”, nekādu atbildi viņš nebija saņēmis.

Uz tiešu jautājumu LZS vadība atbildējusi, ka negatavojas atteikties no līguma ar ventspilniekiem. Taču divas trešdaļas LZP biedru iebilstot pret kopīgu startu vēlēšanās ar A. Lemberga vadīto partiju, kas bijis viens no iemesliem, kāpēc ZZS palikusi opozīcijā.

Neoficiāli pieļauts, ka uz 14. Saeimas pilnvaru laiku ZZS līgumu ar “Latvijai un Ventspilij” varētu neslēgt, kam par iemeslu, iespējams, ir vēlme atvieglot iekļaušanos nākamajā valdībā, kā arī A. Lembergam noteiktās ASV Valsts kases san­kcijas. Taktisku apsvērumu dēļ tas netiek afišēts, jo A. Lembergs ir gana populārs. Taču, ja pat neformāli partneriem šie plāni nav darīti zināmi, tas liecina, ka abu partiju starpā vairs nevalda agrākā savstarpējā uzticēšanās.

A. Krauze uzskata, ka patiesais apvienības izjukšanas iemesls nav A. Lembergs, bet gan tas, ka “Tavars un pārējie domā, ka tā varēs gūt labākus panākumus”. A. Krauze apgalvoja, ka marta beigās Jaunmoku pilī ir notikusi visu četru partiju – LZS, LZP, “LunV” un Liepājas partijas – pārstāvju tikšanās, kurā visi apstiprinājuši gatavību startēt kopā.

Uz šo tikšanos ZZS kolēģiem maija sākumā adresētā vēstulē atsaucās arī A. Lembergs, kurš šajā pasākumā sadzirdējis visu partiju vēlmi turpināt sadarbību. Divu partneru viedokļa maiņu viņš skaidro “ar bordānistu spiedienu”.

A. Lembergs arī esot skaidri visiem pateicis, ka viņš nebūs ZZS premjera kandidāts veselības stāvokļa dēļ. Taču politiskā darbība viņam nav liegta un viņš to negatavojas pārtraukt. A. Lembergs uzskata, ka E. Tavars pildot kādu pasūtījumu un gribot izjaukt ZZS.

Viņš arī vēlreiz paziņo savu viedokli par Krievijas agresiju Ukrainā: “Es, Aivars Lembergs, nosodu Krieviju kā iebrucēju. Bet esmu par kara nekavējošu pārtraukšanu un Ukrainas krīzes noregulēšanu sarunu ceļā. Esmu pārliecināts, ka ukraiņu tauta nevēlas karu uz savas zemes.”

 

ZZS sevi izsmēlusi jau pirms gada

“Gribu sagaidīt, ka vairākums LZS biedru raudzīsies pārmaiņu virzienā. Manuprāt, ir jāpasaka skaidrs “nē” sadarbībai ar Aivaru Lembergu. Arī ZZS apvienība sevi ir izsmēlusi. Par stipru Latvijas Zemnieku savienību,” tā tviterī 2021. gada martā pirms LZS kongresa ierakstīja toreizējais Vecpiebalgas novada priekšsēdis Indriķis Putniņš, kurš tagad ir Cēsu novada deputāts.

Kad tagad I. Putniņam “Latvijas Avīze” lūdza komentēt gadu seno ierakstu, viņš atbildēja, ka LZS ir tradīcijām bagāta un spēcīga partija, kas varēja iet pati savu ceļu un būt kopā ar partneriem ārpus ZZS.

Kā pirmo toreiz viņš uzlūkojis tieši Latvijas Reģionu apvienību, ar kuru bija un joprojām ir laba sadarbība vairākās pašvaldībās. “Taču tagad šādu apvienību veido citi, bet LZS savas neizlēmības dēļ ir palikusi pie sasistas siles, riskējot palikt arī ārpus Saeimas,” sacīja I. Putniņš. Viņš vēl piebilda: “LZS neizlēmība mani pārsteidz pat vairāk nekā Latvijas Zaļās partijas divkosība jeb viedokļa maiņa.”

LZS priekšsēdētāja vietnieks Augusts Brigmanis “Latvijas Avīzei” teica: “Nekur nav teikts, ka ZZS slēgs līgumu ar “Latvijai un Ventspilij”. Partija tādu piedāvājumu nav izteikusi un nav arī deleģējusi savus kandidātus sarakstā.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Jaunmoku pilī visi četri partneri runājuši par kandidātu sarakstu līderiem un premjera kandidātiem. LZS ir nosaukusi Viktoru Valaini, bet daļa LZS biedru labvēlīgi izteikušies arī par M. Kučinski, par kuru A. Lembergam gan bijušas šaubas. Taču LZP un Liepājas partija uz M. Kučinski kā ZZS kandidātu neesot uzstājušas. Zaļā partija nosaukusi Didzi Šmitu.

“Tā visi mīcījās ap to tēmu. Gribu teikt, ka zaļie cūcīgi rīkojās. Viņi paši brauca uz Ventspili un runāja par vēlēšanām. Es šajos cilvēkos esmu vīlies,” atzina A. Brigmanis. Viņš pastāstīja, ka pēc ZZS pasūtījuma veiktajās aptaujās E. Tavars “nebija starp tiem, kuriem ir vil­kme”, tāpēc viņš, iespējams, gribēja izdarīt kaut ko pamanāmu. LZS jau notiekot sarunas ar vairākiem citiem politiskajiem spēkiem par kopīgu startu Saeimas vēlēšanās, apgalvoja A. Brigmanis.

VIDEO. Jauna latviešu sieviete veikusi eksperimentu, vai var izdzīvot ar 100 eiro mēnesī: “Es ļoti gribu ēst!” 137
FOTO, VIDEO. Krievu propagandas mediji Lielvārdes Ziemassvētku eglītē saskata svastiku 72
“Tas tiešām nebūs labs.” Eksperts prognozē, kāds būs 2023. gads Latvijas ekonomikā
Kalvītis atklāj, līdz kuram brīdim “Latvijas gāze” ir nodrošinājusi dabasgāzes krājumus klientiem
Izmeklē augstas policijas amatpersonas dalību medībās, kurās nošauts viens no medniekiem 43
Lasīt citas ziņas
“Tas tiešām nebūs labs.” Eksperts prognozē, kāds būs 2023. gads Latvijas ekonomikā
Izmeklē augstas policijas amatpersonas dalību medībās, kurās nošauts viens no medniekiem 43
Kalvītis atklāj, līdz kuram brīdim “Latvijas gāze” ir nodrošinājusi dabasgāzes krājumus klientiem
FOTO, VIDEO. Krievu propagandas mediji Lielvārdes Ziemassvētku eglītē saskata svastiku 72
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 30. novembrī
23:00
Rekords Vašingtonā
22:30
1922. gada 30. novembrī. Valsts prezidenta ambīcijas
22:00
VIDEO. “Gribu tā, kā man ir labāk un ērtāk”: izskatīgā juriste Ieva Brante apstiprina, ka vairs nav precēta sieviete
VIDEO. Pie daudzdzīvokļu namiem Rīgā savairojušās žurkas 8
Jautā skatītājs: Vai NATO nedod ieročus Ukrainai, lai tā ātri neuzvarētu Krieviju?
FOTO. Kā šodien izskatās pie mājas Bolderājā, kurai vakar, iespējams, iebruka griesti? 11
VIDEO. 24 kilometri dienā – dziedātāja Aminata atklāj, ka pa Rīgu viņa pārvietojas tikai kājām
Apinis: Par sportu valdības deklarācijā un valdības deklarāciju sportā 5
24 dienu pārsteigumi: kā iepriecināt bērnus un pašam izgatavot adventes kalendāru?
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu 20
Rīgas ostā plāno veidot lielāko saules enerģijas parku Latvijā
Reiniks Ziemsvētku tirdziņā saņēmis kādu aizkustinošu dāvanu: “Viņa šo košumu bija ielikusi Vārda dienas sveicienā” 1
FOTO. Svinīgi atklāta rekonstruētā Rīgas cirka arēna
Brante: Visi stāsta, ka viss ir dārgi, bet – kā brauca ar lieliem ratiem no veikala, tā brauc! 2
Znotiņš: Lai uzturētu ģimeni Rīgā, pieaugušajam būtu jāpelna ap 2000 eiro mēnesī “uz rokas”
VIDEO. Jauna latviešu sieviete veikusi eksperimentu, vai var izdzīvot ar 100 eiro mēnesī: “Es ļoti gribu ēst!” 137
Juriste: Kam tagad ir viegli? Nav tādas jomas, ja vien tas nav bēru kantoris
FOTO. Kā pasakā! Rīdzinieki pulcējas vienā no greznākajām Rīgas centra viesnīcām – īpašā ceremonijā iedegta Ziemassvētku egle
Latvijas IKP deviņos mēnešos pieaudzis par 2,4%
Vai īrniekam jāmaksā par starpnieka pakalpojumu?
Ekonomists: Dārgā elektrība Latvijā strādā kā sava veida nodoklis
Latvijas drošības apdraudējumu no Krievijas: par kādām aizdomīgām darbībām būtu jāziņo drošības dienestiem?
ASV var nepietikt jaudas atbalstīt Ukrainu – saasinās konflikts ap Taivānu ar Ķīnu
“Tagad Lukašenko palicis viens pret vienu ar Putinu.” Kas mainīsies pēc Baltkrievijas ārlietu ministra nāves? 7
Jautā skatītājs: Vai varētu konfiscēt automašīnas ar krievu numurzīmēm un sūtīt ukraiņiem?
Sārts: Norietošās Krievijas un augošās Ķīnas intereses sakrīt vairs tikai vienā punktā 39