Neogotiskā Vecsalienas (Červonkas) muižas pils celta trīs gadus. Ķieģeļi vesti no vietējā cepļa, kaļķi dedzināti no Daugavas krastos iegūtā dolomīta.
Neogotiskā Vecsalienas (Červonkas) muižas pils celta trīs gadus. Ķieģeļi vesti no vietējā cepļa, kaļķi dedzināti no Daugavas krastos iegūtā dolomīta.
Foto no Daugavpils TIC arhīva

Ievērojot mājsēdes nosacījumus, var izlaist kādu līkumu pa Latviju. Ko apskatīt Latgalē? 0

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Ja pasaule nebūtu sagriezusies kājām gaisā pandēmijas dēļ, mēs jau noteikti būtu izkaluši plānus jaunajai vasaras tūrisma sezonai. Diemžēl pirmo reizi trīsdesmit gadu laikā februāra pirmās nedēļas nogale pagāja bez tradicionālās tūrisma izstādes – gadatirgus “Balttour” Ķīpsalā – Baltijā lielākā nozares pasākuma, kurā ikviens varēja izvēlēties sev tīkamāko ceļojuma galamērķi gan pasaulē, gan tepat Latvijā.

LA
LA.LV
Kokteilis
Var gadīties, ka šodien zaudēsi lielas naudas summas! Horoskopi 18.septembrim
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir totāla divkosība!” Liepiņa par sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos 63
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 63
14 stundas
Lasīt citas ziņas
Izteikt prognozes, vai un cik ātri tūrisms atkopsies, vēl neņemsies neviens, taču skaidrs, ka pasaule jau ir mainījusies un līdzi tai būs jāmainās arī tūrismam un mūsu ceļošanas paradumiem.

 

Piedzīvojums sākas galvā

Daudziem vēl patīkamā atmiņā jautrie Tūrisma rallija braucieni, kurus rīkoja “Atpūtas bāzes.lv”, lai pamudinātu ceļotājus, draugu kompānijas sēsties savās mašīnās un apceļot Latvijas interesantākās vietas, no kontrolpunktiem pārvedot skaistas fotogrāfijas un daudz pozitīvu emociju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šobrīd, ārkārtas stāvokļa laikā, kad pulcēšanās un arī šādi izklaides pasākumi ir liegti, tomēr var atrast iespēju un motivāciju doties ceļā. Tiesa gan, tikai ģimenes, vienas mājsaimes lokā. Tomēr izkustēties ir daudz labāk nekā sēdēt mājās pie televizora vai datora un žēloties par ierobežojumiem.

Slinkumu pie malas – sastādi maršrutu, sēdies mašīnā un izbrauc Latvijas skaistos, sniegotos ceļus pats uz savu roku. Izplāno, lai, sākoties mājsēdes laikam, tu būtu mājās vai viesnīcā, jo, braucot uz Latgali, ar vienu dienu būs par maz.

 

Uz Latgali pēc sniegotām atmiņām

To atgādina arī latgalietis, tūrisma eksperts Aivars Mackevičs, kurš iesaka apmesties lielajā Daugavpils viesnīcā “Park hotel Latgola”, lai no turienes dotos uz Krāslavu un atpakaļ, izmantojot ceļus abpus Daugavai.

Daudzi mazie ceļi varētu būt aizputināti vai slikti iztīrīti, tādēļ viņš aicina būt uzmanīgiem un sekot līdzi braukšanas ap­stākļu vērtējumam “Latvijas valsts ceļu” mājas lapā. Tomēr ziema Latgalē ir jāizbauda, kaut gan sniega sega novadā ļoti nevienmērīga – Dagdas apkaimē teju 30 centimetru, bet netālu no Daugavpils Sēlijas pusē (Subatē, Ilūkstē) vien nieka deviņi.

Pat tad, ja valda slikti laika apstākļi, Daugavpilī ir ko redzēt. Droši var izstaigāt Daugavpils cietokšņa teritoriju un doties uz Tūrisma informācijas centru (Rīgas ielā 22A), kura skatlogos apskatāmi starptautiskos simpozijos tapuši latviešu un ārzemju keramiķu darbi. Keramika ielās izgājusi arī citviet – novada kultūras centra “Vārpa” (Dobeles ielā 30) skatlogā izstādīta Sanktpēterburgas keramiķes Anastasijas Čarinas mākslas darbu grupa “Augusts”.

“Ja ceļu uz Krāslavu sākam Sēlijas pusē, noteikti jāpiebrauc pie skaistās neo­gotikas stilā celtās Vecsalienas (Červonkas) muižas pils (1870), kurai līdzās ir trīs hektārus liels brīva plānojuma parks ar 14 eksotisku koku sugām. Veselīgu izklaidi svaigā gaisā nodrošinās zirgu sēta “Klajumi” Baltkrievijas pierobežā, kur var doties vairāku stundu ilgos ziemas pārgājienos, sēžot zirga mugurā. Protams, ierašanās arī te ir iepriekš jāsaskaņo pa tālruni,” teic A. Mackevičs.

Tālāk viņš iesaka apskatīt Krāslavu un grāfu Plāteru pili, kuru būvēja 26 gadus. Sākumā ticis izvēlēts baroka stils, bet 18./19. gs. mijā pils pārbūvēta pēc klasicisma principiem un līdz ar to šāds arhitektūras stilu sajaukums starp Latgales pilīm ir vienīgais.

Atceļā uz Daugavpili pa otru Daugavas krastu var iegriezties Slutišķu sādžā (rakstos minēts jau 1785. gadā), kur gan vecticībnieku lauku sēta būs slēgta, taču saglabājušās Latgales zemnieku mājokļiem raksturīgās taisnstūra guļbūves ēkas, kas nosegtas ar divslīpju vai četrslīpju jumtiem, bet māju ārējā apdarē un dekoros jūtama slāvu ietekme. Grezni veidotās logu apmales un karnīzes gandrīz nevienā mājā neatkārtojas, liecinot par namdaru fantāziju. Markovas pilskalna pakājē sākas dabas izziņas taka.

Ja nav bail nomaldīties un auto ir 4X4 piedziņas apvidnieks, var mēģināt nokļūt līdz iespaidīgajai Slutišķu kraujai (norāde ir tikai no autoceļa Krāslava–Daugavpils). Vēl tālāk uz Daugavpils pusi dabas parkā “Daugavas loki” pieejams Vasargelišķu skatu tornis, no kura paveras lielisks skats uz upi – Rozališķu līkumu, kas attēlots uz atjaunotās Latvijas desmit latu naudas zīmes.

 

Rīgas līča ledus brīnumi

Foto: Zigmunds Bekmanis

Jau otro nedēļu turpinoties salam, pamazām sāk aizsalt Rīgas līcis. Ar šobrīd valdošajiem ziemeļaustrumu vējiem, vižņi un tikko izveidojušies ledus gabali tiek dzīti uz Kurzemes austrumu krastu un jau tuvākajā laikā meteorologi prognozē ledus sablīvēšanos posmā no Rojas līdz Kolkai un Irbes šaurumā.

Jūra nemitīgi elpo (viļņojas) pat tad, kad šķiet jau aizsalusi, un sasalšanas procesā veidojas interesanti vižņu raksti pludmalē un ledus krāvumi, kādus neesam redzējuši vairākus gadus.

Sala laikā var labāk saprast arī Latvijas vēsturi, dodoties uz Ziemassvētku kauju vietām, kur pirms vairāk nekā simts gadiem latviešu karavīri spelgonī varonīgi stājās pretim vācu armijas pārspēkam. Ieejot Ziemassvētku kauju muzeja (Valgundes pag.) nocietinājumos un blindāžā, līdz kaulam var sajust apstākļus, kādos vajadzēja karot mūsu zēniem. Daudzi guva ne tikai ievainojumus, bet arī apsaldējumus.

Esot Jelgavas novadā, ieteicams doties uz atpūtas vietu “Tīreļu stallis”, kur atvērta jauna pastaigu vieta – “Zirgu iela”, ko var apmeklēt dienas gaišajā laikā. Pastaiga zirgu sabiedrībā ir bezmaksas.

Smelties idejas ģimenes ceļojumiem var dažādos veidos – gan pārlapojot kādreiz iegūtus tūrisma bukletus, gan lasot atsauk­smes sociālajos tīklos un uzklausot draugu ieteikumus.
SAISTĪTIE RAKSTI

Taču Aivars Mackevičs iesaka vispirms zvanīt pilsētu un novadu tūrisma informācijas centriem un izvaicāt par aktualitātēm un apskates vietām, kuras var droši apmeklēt. Viņi arī pandēmijas laikā ne tikai strādā, bet arī pieņem apmeklētājus klātienē.

Kas zina, varbūt pašu organizētais pirmais tūrisma rallijs pamudinās turpināt un iesaistīties citās līdzīgās aktivitātēs, kas tiks rīkotas vasarā. Pirmais pieteikums jau ir – biedrība “EVE autosports” informē, ka 2021. gada 19. jūnijā plānots otrais tūrisma auto–moto rallijs “Līgo Saldus 2021”, solot ģimenēm un draugu kompānijām aizraujošus piedzīvojumus, nopietnus un nenopietnus uzdevumus marš­rutā, kas iepazīstinās ar Saldus novada tūrisma objektiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Karstākajā ražas laikā Sakņu paviljons bēdīgi stāv pustukšs. Uz kurieni “pārcēlies” iecienītais paviljons? 31
22 stundas
IR
Ilmārs Randers
Laukos
“Līdzšinējā “lopu tehnoloģija” ir ļoti neefektīva zemes izmantošanas ziņā.” Saruna ar Edgaru Ružu 26
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Posts un neraža! Madonas novadā lācis pamatīgi izpostījis biškopības saimniecību 35
3 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Daudzi saimnieki saka, ka kartupeļu ražas šogad ir katastrofa. Tupeņu cenas ir dubultā un nekas neliecina, ka tās varētu samazināties 25
3 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Var gadīties, ka šodien zaudēsi lielas naudas summas! Horoskopi 18.septembrim
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir totāla divkosība!” Liepiņa par sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos 63
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 63
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kaķis atrod kopīgu valodu ar peli un ļauj tai padzerties no savas bļodiņas 6
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 20
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Laukos
“Zemnieku saeima”: Provizoriskais dārzeņu ražas zudums šogad varētu būt apmēram 30% 13
5 dienas
Ieva Ēvalde
Laukos
Aitu sūkalu želejkonfektes, ēdamas kafijas glāzītes, circeņu milti – “Riga Food” šogad piedāvā sevišķi plašu jaunradītu produktu klāstu 10
Nedēļa
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nav ļaunuma bez labuma!” MKPC apmāca meža īpašniekus un aizstāv viņu intereses 2
8. septembris, 2021
Inita Šteinberga
Ziņas
Šogad sēnes pašas lec groziņos – spēj tik lasīt. Kā to pareizi darīt, lai nenodarītu tām pāri? 5
7. septembris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Tā ir totāla šmaukšanās!” Atsevišķi tirgotāji krāpjas ar zemāku PVN 30
6. septembris, 2021
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Es neesmu tāds – acis ciet, lai aug!” Juris Ozoliņš dalās pieredzē, ko tas nozīmē Latvijā kopt mežus 3
4. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Šodien pat nezinot vari kļūt par noziedznieku.” Tēlnieks par grāmatvedes nerviem un jauno nodokļu sistēmu 17
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir totāla divkosība!” Liepiņa par sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos 63
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai “Tesla” ir spējīga braukt zem ūdens? 1
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kaķis atrod kopīgu valodu ar peli un ļauj tai padzerties no savas bļodiņas 6
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 63
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievijā nomirusi Navaļnijam nosacīto sodu ar reālu aizstājusī tiesnese 44
15 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Automašīnu vietā gājējus un velosipēdistus tagad apdraud jauna problēma – e-skūteris 20
16 stundas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 68
21 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvija atpaliek no kaimiņiem, savukārt Baltijas “tīģera” lomā Igauniju pamazām nomaina Lietuva 38
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Mūžībā devies vjetnamiešu Tarzāns, kurš 40 gadus pavadīja džungļos 6
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar nodokļiem neapliekamo minimumu plāno celt vismaz līdz 400 eiro. Cik naudas paliktu “uz rokas”? 39
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 17
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 1
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 65
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu mediji: prinča Viljama sieva Keita Midltone ir ceturtā bērniņa gaidībās? 9
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 20
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 52
2 dienas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
“Kāds bija svaigēšanas periods? Drausmīgs!”: latviete Ilva Bekmane par diētām, dzīvi izsapņotajās ārzemēs un atgriešanos mājās
Intervija 11:15
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vēlējās kļūt par mākslinieku, dzīvoja bezpajumtnieku patversmē un dievināja suņus: maz zināmi fakti par Ādolfu Hitleru 4
10:40
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šī nedēļa var iezīmēties ar kādu lietu nobeigumu… Horoskopi no 20. līdz 26. septembrim
10:31