Ivars Geiba plāno rīkot kurmju celšanas meistarklases, kuru laikā dalībnieki varētu piedalīties kurmju celšanā.
Ivars Geiba plāno rīkot kurmju celšanas meistarklases, kuru laikā dalībnieki varētu piedalīties kurmju celšanā.
Publicitātes foto

Pasaulē lielākie akmens kurmji: unikāls parks top Ūdrīšu pagastā tepat Latvijā 2

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Krāslavas novada Ūdrīšu pagastā, dabas parka “Daugavas loki” teritorijā, atrodas viena no vecākajām ārstniecības augu audzētājām Latvijā – zemnieku saimniecība “Kurmīši”.

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 80
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Gaidāmā diena tev sagādās dažādus vairāk vai mazāk sarežģītus uzdevumus. Horoskopi 18.oktobrim 1
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs esam kraujas malā.” Pavļuts atklāj iespējamos risinājumus Covid-19 mazināšanai 57
1 stunda
Lasīt citas ziņas

Tur zeļ vairāk nekā 60 veidu ārstniecības augi, no kuriem top tējas, ēteriskās eļļas un ziedūdeņi. Saimniecība pārstrādā bišu vasku un atraktīvā veidā piesaista lauku ceļotājus. Šobrīd tur top pasaulē lielāko akmens kurmju parks.

Zīmolvedības ­nodarbība

“Kad saimniecību sāka biežāk apmeklēt tūristi, nodomāju, ka nebūtu par sliktu kaut kas īpašs, kas piesaistītu ciemiņu acis un būtu raksturīgs tieši mūsu saimniecībai. Biju paceļojis pa pasauli, redzējis, kā ir citās vietās… Par laimi, netālu dzīvo keramiķis Valdis Pauliņš, kurš māk izveidot jebkuru lietu no jebkā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Reiz, kurinot cepli un baudot vietējās izcelsmes iedvesmas dzērienu, mēs ilgi spriedām, ko darīt lietas labad. Mājas sauc “Kurmīši”, to emblēmā ir kurmis… Nu tad izspriedām, ka tas varētu būt liels kurmis. Bet no kā taisīt?

Dzima ideja izmantot no zemes nākošos akmeņus, kuru saimniecībā ir bez gala. Katru gadu vāc, bet tie tikai aug. Krietnu baru kurmju var sataisīt. Nolēmām veidot lielu akmens kurmi no akmeņiem un māk­slinieks cieši apsolījies šajā lietā līdzēt,” atceras saimnieks Ivars Geiba.

Tā tapa Nr. 1

Lai noslēptu kanalizācijas mucu, Jānis Leikums uzmetināja kurmja karkasu. Kurmim uz galvas ir liela cepure. Kad kanalizācijas tvertne ir pilna, cepuri paceļ, kanalizāciju izsūc un cepuri noliek vietā.
Publicitātes foto

Saimnieks Valdi turēja pie vārda. Vispirms no vecām stieplēm un armatūras meistars uztaisīja karkasu. Ap to aplika un piesēja stiepļu režģi. Karkasu saimnieks ar kundzi piepildīja ar granīta laukakmeņiem.

Tad pēc krietna laika Valdis salocīja nākamo režģi… Tā tapa kurmis Nr. 1 un Nr. 2.

Šādu veidojumu būvniecībā sauc par gabionu. Tas var būt dažādas formas un tilpuma pīts karkass vai kaste, ko piepilda vai nu ar smiltīm, šķembām vai ar akmeņiem.

Kad uzbūvēja jauno vaska pārstrādes cehu, notekūdeņus uzglabāja desmit kubikmetru mucā, ko ieraka zemē. Vajadzēja nomaskēt izsūkšanas cauruli, un kāpēc ne ar kurmi? Saimniecībā strādā Jānis Leikums, labs plaša profila speciālists ar māksliniecisku ievirzi un prasmi metināt.

Viņš uzmetināja kurmja karkasu. Kurmim uz galvas ir liela cepure. Kad kanalizācijas tvertne ir pilna, cepuri paceļ, kanalizāciju izsūc un cepuri noliek vietā. Jauki izskatās, un arī rozes aug blakus.

Kurmis Nr. 4. Pirms kāda laika ģimenes draugs Ēriks Sitniks apmeklēja tālākizglītības kursus, kuros bija metināšanas prakse. Reiz, dzerot tēju ar iedvesmas piešprici, saimnieks ieteicās, ka būtu jāizmēģina viņa metināšanas prasmes.

Ēriks piekrita un sametināja šobrīd lielāko no kurmju saimes – ar kārtīgu alus kausu rokās. Lai to piepildītu ar akmeņiem, saimniekam ar saimnieci nācās strādāt vairākas dienas.

Ideja attīstās. “Kurmīšos” tagad viesiem piedāvā arī vairāku veidu vaska svecītes kurmīšu skatā. Tās tiek atlietas pašdarinātās silikona formās, arī viens no dēliem uztaisīja savu formu. Piedevām ­vasks ir no pašu bitēm, no pašu dārza.

Tūristiem tas patīk, un saimnieks tēmu paredzējis attīstīt. Iespējams, dārzā ir unikāli, reģionā vai pat pasaulē lielākie kurmji. Ja kāds zina lielākus, lai apstrīd…

Celšanas pamācība

Ar šiem kurmjiem pie saimniecības vizītkartes Ivars Geiba kopā ar keramiķi Valdi Pauliņu sāka būvēt “kurmju parku”. Vislielākajam – ar alus kausu rokā – karkasu vēlāk sametināja Ēriks Sitniks.
Publicitātes foto

Vispirms skulptūrai ir jāizveido karkass. Tam noder 5 mm stieple un metāla armatūra. Viss tiek sastiprināts ar cinkotu sietu. Tas ir paverams, lai akmeņus pa perimetru var kraut iekšā. Kurmja iekšpusi pēc iespējas atstāj tukšu. Piemēram, vienam kurmim vidū ir 200 litru metāla muca.

Dižkurmjus saimnieks ar saimnieci krauj no nelieliem, līdz 10 kg smagiem akmeņiem, no kuriem vispirms noskalo zemi un putekļus. Lielākos akmeņus, protams, krauj saimnieks.

Tā ir sava veida māksla. Katrs akmens tiek ielikts ar nodomu, kurā vietā tam jābūt, lai smukākā puse būtu uz āru. Viens kubikmetrs granīta sver apmēram trīs tonnas. Mazākajā kurmī ir kāds puskubikmetrs, lielākajā – kādi trīs kubikmetri akmeņu.

“Akmeņi saimniecībā no zemes aug nežēlīgi. Domāju, būs jāturpina kurmjaudzēšanas tradīcija. Vietas, kur kurmīšus izvietot, ir, arī veca armatūra ir. Arī dēli ir, un katram no viņiem ir iespēja izmēģināt roku un uztaisīt pa kādam kurmim.

Plānoju tuvākajā laikā rīkot kurmju celšanas meistarklases. Uzaicināt cilvēkus ciemos, iepazīstināt ar saimniecību un ļaut uzkraut kādu akmens kurmi uz sagatavota metāla karkasa. Tagad kurmji pārziemo un atpūšas. Vasarā tie atkal gaidīs vietējos un ārzemju ciemiņus.

Pie viņiem var droši braukt, kurmji neslimo un ir koviddroši. Kurmji stāv gadu desmitiem un stāvēs ilgi. Sezonas sākumā tikai jāpiekrāso melnās brillītes, cepures un citi metāla aksesuāri, tad var gaidīt jauno sezonu,” smaidot stāsta saimnieks.

Tatjana Kozačuka, Krāslavas tūrisma informācijas centra vadītāja, ir sajūsmā: “”Kurmīšu” saimnieki Ivars un Sandra ir idejām bagāti cilvēki. Piedevām viņi paši notikumus iniciē un negaida, ka citi teiks ko priekšā. Pati doma par kurmju dārzu ir lieliska. Mūsdienu tūristiem jau nepietiek ar to, ka viņi paciemojas laukos, apmeklē viesu mājas, papriecājas par ainavu un kaut ko garšīgu nobauda.

Viņiem vajag kaut ko jaunu, kādu īpašu akcentu, atrast lielāko, garāko, mazāko… Tāda odziņa ceļotājiem ir kurmju dārzs – cilvēki brauc skatīties, fotografēties un atbilstoši laika garam bildes ievieto sociālajos tīklos.”

Kas ir gabions

Publicitātes foto

* Gabions (no itāļu “gabbione” – liels būris) ir dažādas formas tilpuma ar dažādas frakcijas smiltīm, šķembām, oļiem vai akmeņiem piepildīts pīts karkass vai kaste.

* Šādā veidā var ātri uzbūvēt nostiprinošas pretnobrukumu būves: nostiprināt stāvas zemes nogāzes nostiprināšanai ceļu būvē, nostiprināt dambjus, uzbūvēt militāro fortifikāciju.

* Visbiežāk gabionus izmanto, lai pasargātu ūdenstilpju krastus no erozijas.

* Ar gabioniem tiek veidotas plūdu barjeras, lai pasargātu atsevišķus objektus no ūdens straumes. Latvijā, piemēram, gabioni ir uzstādīti Pāvilostas jūrmalā.

* Ar gabioniem viegli var veidot dekoratīvas terases dārzos vai parkos.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Gabioni ir ļoti ērta arhitektūras forma – no gabioniem tiek veidoti žogi, dārza instalācijas un kamīni, grili, galdi, vāzes.

* Privātmāju īpašnieki bieži vien gabionus izmanto, lai norobežotos no kaimiņiem un ielas skaņām.

* Gabionos visbiežāk tiek iepildīti dekoratīvie akmeņi.

* Gabionu praktisko pusi raksturo izturība pret koroziju un deformācijām, ātra uzstādīšana, izturība pret vandālismu, augsta akustiskā efektivitāte, un tiem nav nepieciešama apkope.

Avots: Latvijas Nacionālais terminoloģijas portāls, Wikipedia.ogr, SIA “Kamalats”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RE
Reklāmraksts
Laukos
ETERNIT bezazbesta šīferis – droša izvēle ikvienai saimniecībai! 1
38 minūtes
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Gatis Apsītis-Ozoliņš: “Kāpēc baļķiem cenas kāpušas?” 7
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izbraukuma vakcinācija šodien notiks Valkā un Aucē 13
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nākotne laukos pozitīva, ja pievēršas modernizācijai un robotizācijai!” Zemnieki dalās pieredzē 12
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai patiešām banānus? Noskaidrots, pēc kā garajās rindās “Lidl” veikalos Latvijā stāvējuši pircēji 80
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Gaidāmā diena tev sagādās dažādus vairāk vai mazāk sarežģītus uzdevumus. Horoskopi 18.oktobrim 1
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Spridzeklis kultūras namā, jāevakuējas!”: Ivo Fomina koncerts Tukumā noslēdzas neplānoti. Aizdomas par apzinātu kaitniecību 34
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs esam kraujas malā.” Pavļuts atklāj iespējamos risinājumus Covid-19 mazināšanai 57
1 stunda
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Gaidāma diezgan nemierīga nedēļa. Horoskopi no 18. līdz 24. oktobrim
22 stundas
Lasīt citas ziņas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Ir pašvaldības, kurām nemaz neinteresē, ko bērni ēd!” Kas notiek skolu un bērnudārzu ēdnīcās? 10
6 dienas
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Aizvadītās vasaras ekstrēmie dabas apstākļi ietekmēja visus lauksaimniekus. Kādu augļu un dārzeņu ražu izdevies šosezon izaudzēt? 3
Nedēļa
MS
Māra Skrīvele
Laukos
Neviena šķirne nav bez trūkumiem. Augļkopju pieredze un novērojumi par dažu ābeļu šķirņu audzēšanas īpatnībām 1
Nedēļa
MB
Māra Bērziņa
Laukos
Augu slimību un kaitēkļu izplatība oktobrī. Kādi aizsardzības pasākumi jāveic?
9. oktobris, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Mājražotāju skaits pēdējo pāris gadu laikā krietni audzis. Kas to sekmējis? 2
9. oktobris, 2021
LE
LETA
Laukos
Codē atklāts nelegāls gaļas produktu ražošanas uzņēmums, kas produkciju piegādājis daudzviet Latvijā 18
8. oktobris, 2021
LE
LETA
Ziņas
“Mēs esam kraujas malā.” Pavļuts atklāj iespējamos risinājumus Covid-19 mazināšanai 57
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Gunita Berķe: “Eiropas valstīs vēzis ar metastāzēm ir hroniska slimība!” 5
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Galamērķis ir būt zaļākiem un vairāk paļauties uz saviem energoresursiem”: Andris Sprūds skaidro, kāpēc OIK vēl aizvien nav atcelts 13
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saule mīsies ar mākoņiem. Kur gaidāma saulaināka pirmdiena?
2 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 18. līdz 25. oktobrim: stāda narcises, tulpes, lilijas, izvāc siltumnīcas, apgriež hostas
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Dārgā koncertflīģeļa sāga. Slīpēts koka dārgakmens. Kāpēc Mamikins zaudēja darbu? Nedēļas notikumu apskats
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Speciālists skaidro, kāpēc šobrīd tik strauji pieaug gāzes un elektrības cenas. Cik ļoti tās vēl kāps? 34
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Cilvēki jau sāks mirt uz trepēm, ko tad darīs?”: mediķi un zinātnieki ceļ trauksmi – “lokdauns” jāievieš nekavējoties 93
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš ir vecs vecis, nav simpātisks!”: Olga Kambala TV šovā paziņo, ka aktieris Lauris Dzelzītis “nepiestāv” viņas draudzenei 102
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 200
3 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Gaitis, Gaits un Karīna 1
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Domāju, ka Žannai patika taisīt šovu!”: stiliste Dubska restorānā aizrijas ar asaku un sarīko tur pamatīgu drāmu 29
1 diena
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 25
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
3 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Gaidāma diezgan nemierīga nedēļa. Horoskopi no 18. līdz 24. oktobrim
22 stundas
GK
Guna Kārkliņa
Kokteilis
Pamazām kļūs vieglāk? Astroloģe prognozē, kas mūs sagaida no 15. oktobra līdz 10.decembrim 12
3 dienas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Dobeles novada jaunais vicemērs atkāpies, Gorska vairākumam pietrūkst vienas balss
09:54
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Attīstībai/Par” veidojošās partijas arī 14. Saeimas vēlēšanās varētu startēt kopā
09:29
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Rolands, Rolanda, Ronalds, Erlends un Lūkass
09:22