Ivars Geiba plāno rīkot kurmju celšanas meistarklases, kuru laikā dalībnieki varētu piedalīties kurmju celšanā.
Ivars Geiba plāno rīkot kurmju celšanas meistarklases, kuru laikā dalībnieki varētu piedalīties kurmju celšanā.
Publicitātes foto

Pasaulē lielākie akmens kurmji: unikāls parks top Ūdrīšu pagastā tepat Latvijā 2

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Krāslavas novada Ūdrīšu pagastā, dabas parka “Daugavas loki” teritorijā, atrodas viena no vecākajām ārstniecības augu audzētājām Latvijā – zemnieku saimniecība “Kurmīši”.

LA
LA.LV
Ziņas
“Uz mēnesi būs pilnīgs “lokdauns”!” publiski paziņo uzņēmējs, Pavļuts reaģē ar ātru atbildi 103
1 diena
Raivis Šveicars
Ziņas
Iespēja noklausīties citu cilvēku sarunas. Latvijā “sprādzienu” izraisījusi jauna lietotne 22
9 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
“Izvakcinēsimies un beigsim šo vājprātu!” Ārsts par to, kad varēsim sākt domāt par ierobežojumu mazināšanu 37
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Tur zeļ vairāk nekā 60 veidu ārstniecības augi, no kuriem top tējas, ēteriskās eļļas un ziedūdeņi. Saimniecība pārstrādā bišu vasku un atraktīvā veidā piesaista lauku ceļotājus. Šobrīd tur top pasaulē lielāko akmens kurmju parks.

Zīmolvedības ­nodarbība

“Kad saimniecību sāka biežāk apmeklēt tūristi, nodomāju, ka nebūtu par sliktu kaut kas īpašs, kas piesaistītu ciemiņu acis un būtu raksturīgs tieši mūsu saimniecībai. Biju paceļojis pa pasauli, redzējis, kā ir citās vietās… Par laimi, netālu dzīvo keramiķis Valdis Pauliņš, kurš māk izveidot jebkuru lietu no jebkā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Reiz, kurinot cepli un baudot vietējās izcelsmes iedvesmas dzērienu, mēs ilgi spriedām, ko darīt lietas labad. Mājas sauc “Kurmīši”, to emblēmā ir kurmis… Nu tad izspriedām, ka tas varētu būt liels kurmis. Bet no kā taisīt?

Dzima ideja izmantot no zemes nākošos akmeņus, kuru saimniecībā ir bez gala. Katru gadu vāc, bet tie tikai aug. Krietnu baru kurmju var sataisīt. Nolēmām veidot lielu akmens kurmi no akmeņiem un māk­slinieks cieši apsolījies šajā lietā līdzēt,” atceras saimnieks Ivars Geiba.

Tā tapa Nr. 1

Lai noslēptu kanalizācijas mucu, Jānis Leikums uzmetināja kurmja karkasu. Kurmim uz galvas ir liela cepure. Kad kanalizācijas tvertne ir pilna, cepuri paceļ, kanalizāciju izsūc un cepuri noliek vietā.
Publicitātes foto

Saimnieks Valdi turēja pie vārda. Vispirms no vecām stieplēm un armatūras meistars uztaisīja karkasu. Ap to aplika un piesēja stiepļu režģi. Karkasu saimnieks ar kundzi piepildīja ar granīta laukakmeņiem.

Tad pēc krietna laika Valdis salocīja nākamo režģi… Tā tapa kurmis Nr. 1 un Nr. 2.

Šādu veidojumu būvniecībā sauc par gabionu. Tas var būt dažādas formas un tilpuma pīts karkass vai kaste, ko piepilda vai nu ar smiltīm, šķembām vai ar akmeņiem.

Kad uzbūvēja jauno vaska pārstrādes cehu, notekūdeņus uzglabāja desmit kubikmetru mucā, ko ieraka zemē. Vajadzēja nomaskēt izsūkšanas cauruli, un kāpēc ne ar kurmi? Saimniecībā strādā Jānis Leikums, labs plaša profila speciālists ar māksliniecisku ievirzi un prasmi metināt.

Viņš uzmetināja kurmja karkasu. Kurmim uz galvas ir liela cepure. Kad kanalizācijas tvertne ir pilna, cepuri paceļ, kanalizāciju izsūc un cepuri noliek vietā. Jauki izskatās, un arī rozes aug blakus.

Kurmis Nr. 4. Pirms kāda laika ģimenes draugs Ēriks Sitniks apmeklēja tālākizglītības kursus, kuros bija metināšanas prakse. Reiz, dzerot tēju ar iedvesmas piešprici, saimnieks ieteicās, ka būtu jāizmēģina viņa metināšanas prasmes.

Ēriks piekrita un sametināja šobrīd lielāko no kurmju saimes – ar kārtīgu alus kausu rokās. Lai to piepildītu ar akmeņiem, saimniekam ar saimnieci nācās strādāt vairākas dienas.

Ideja attīstās. “Kurmīšos” tagad viesiem piedāvā arī vairāku veidu vaska svecītes kurmīšu skatā. Tās tiek atlietas pašdarinātās silikona formās, arī viens no dēliem uztaisīja savu formu. Piedevām ­vasks ir no pašu bitēm, no pašu dārza.

Tūristiem tas patīk, un saimnieks tēmu paredzējis attīstīt. Iespējams, dārzā ir unikāli, reģionā vai pat pasaulē lielākie kurmji. Ja kāds zina lielākus, lai apstrīd…

Celšanas pamācība

Ar šiem kurmjiem pie saimniecības vizītkartes Ivars Geiba kopā ar keramiķi Valdi Pauliņu sāka būvēt “kurmju parku”. Vislielākajam – ar alus kausu rokā – karkasu vēlāk sametināja Ēriks Sitniks.
Publicitātes foto

Vispirms skulptūrai ir jāizveido karkass. Tam noder 5 mm stieple un metāla armatūra. Viss tiek sastiprināts ar cinkotu sietu. Tas ir paverams, lai akmeņus pa perimetru var kraut iekšā. Kurmja iekšpusi pēc iespējas atstāj tukšu. Piemēram, vienam kurmim vidū ir 200 litru metāla muca.

Dižkurmjus saimnieks ar saimnieci krauj no nelieliem, līdz 10 kg smagiem akmeņiem, no kuriem vispirms noskalo zemi un putekļus. Lielākos akmeņus, protams, krauj saimnieks.

Tā ir sava veida māksla. Katrs akmens tiek ielikts ar nodomu, kurā vietā tam jābūt, lai smukākā puse būtu uz āru. Viens kubikmetrs granīta sver apmēram trīs tonnas. Mazākajā kurmī ir kāds puskubikmetrs, lielākajā – kādi trīs kubikmetri akmeņu.

“Akmeņi saimniecībā no zemes aug nežēlīgi. Domāju, būs jāturpina kurmjaudzēšanas tradīcija. Vietas, kur kurmīšus izvietot, ir, arī veca armatūra ir. Arī dēli ir, un katram no viņiem ir iespēja izmēģināt roku un uztaisīt pa kādam kurmim.

Plānoju tuvākajā laikā rīkot kurmju celšanas meistarklases. Uzaicināt cilvēkus ciemos, iepazīstināt ar saimniecību un ļaut uzkraut kādu akmens kurmi uz sagatavota metāla karkasa. Tagad kurmji pārziemo un atpūšas. Vasarā tie atkal gaidīs vietējos un ārzemju ciemiņus.

Pie viņiem var droši braukt, kurmji neslimo un ir koviddroši. Kurmji stāv gadu desmitiem un stāvēs ilgi. Sezonas sākumā tikai jāpiekrāso melnās brillītes, cepures un citi metāla aksesuāri, tad var gaidīt jauno sezonu,” smaidot stāsta saimnieks.

Tatjana Kozačuka, Krāslavas tūrisma informācijas centra vadītāja, ir sajūsmā: “”Kurmīšu” saimnieki Ivars un Sandra ir idejām bagāti cilvēki. Piedevām viņi paši notikumus iniciē un negaida, ka citi teiks ko priekšā. Pati doma par kurmju dārzu ir lieliska. Mūsdienu tūristiem jau nepietiek ar to, ka viņi paciemojas laukos, apmeklē viesu mājas, papriecājas par ainavu un kaut ko garšīgu nobauda.

Viņiem vajag kaut ko jaunu, kādu īpašu akcentu, atrast lielāko, garāko, mazāko… Tāda odziņa ceļotājiem ir kurmju dārzs – cilvēki brauc skatīties, fotografēties un atbilstoši laika garam bildes ievieto sociālajos tīklos.”

Kas ir gabions

Publicitātes foto

* Gabions (no itāļu “gabbione” – liels būris) ir dažādas formas tilpuma ar dažādas frakcijas smiltīm, šķembām, oļiem vai akmeņiem piepildīts pīts karkass vai kaste.

* Šādā veidā var ātri uzbūvēt nostiprinošas pretnobrukumu būves: nostiprināt stāvas zemes nogāzes nostiprināšanai ceļu būvē, nostiprināt dambjus, uzbūvēt militāro fortifikāciju.

* Visbiežāk gabionus izmanto, lai pasargātu ūdenstilpju krastus no erozijas.

* Ar gabioniem tiek veidotas plūdu barjeras, lai pasargātu atsevišķus objektus no ūdens straumes. Latvijā, piemēram, gabioni ir uzstādīti Pāvilostas jūrmalā.

* Ar gabioniem viegli var veidot dekoratīvas terases dārzos vai parkos.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Gabioni ir ļoti ērta arhitektūras forma – no gabioniem tiek veidoti žogi, dārza instalācijas un kamīni, grili, galdi, vāzes.

* Privātmāju īpašnieki bieži vien gabionus izmanto, lai norobežotos no kaimiņiem un ielas skaņām.

* Gabionos visbiežāk tiek iepildīti dekoratīvie akmeņi.

* Gabionu praktisko pusi raksturo izturība pret koroziju un deformācijām, ātra uzstādīšana, izturība pret vandālismu, augsta akustiskā efektivitāte, un tiem nav nepieciešama apkope.

Avots: Latvijas Nacionālais terminoloģijas portāls, Wikipedia.ogr, SIA “Kamalats”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Latvija zaudē igauņiem un lietuviešiem. Kāpēc “Kuršu” maizi turpmāk ražos kaimiņvalstī? 27
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Franču lauksaimnieki satraukušies par pašnāvību vilni, ko var veicināt pieaugošā parādu nasta 2
1 diena
LE
LETA
Laukos
Koka paletēs no Ķīnas atklāts bīstams augu karantīnas kaitēklis 1
3 dienas
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
“Tie, kas kārklus iestādīja pirms gadiem pieciem, tagad tos pļauj.” Enerģētiskās kultūras un biomasa siltumenerģijas iegūšanai 5
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Uz mēnesi būs pilnīgs “lokdauns”!” publiski paziņo uzņēmējs, Pavļuts reaģē ar ātru atbildi 103
1 diena
Raivis Šveicars
Ziņas
Iespēja noklausīties citu cilvēku sarunas. Latvijā “sprādzienu” izraisījusi jauna lietotne 22
9 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
“Izvakcinēsimies un beigsim šo vājprātu!” Ārsts par to, kad varēsim sākt domāt par ierobežojumu mazināšanu 37
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Rūta Dimanta: Klausoties valdības sēdes, gribas kliegt uz datora monitoru 84
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Cik droši ārkārtējās situācijas laikā ir apmeklēt zobārstu? 4
9 stundas
Lasīt citas ziņas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Pēc iespējas ātrāk ir jāapzina seno sēklu un augu mantojums.” Kļūsti par augu vēstnieku! 4
6 dienas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Zelta čiekura” laureāts Gatis Lācis: Sadzīvojot ar dabu, ir vajadzīgs līdzsvars 2
6 dienas
LB
Latvijas Bizness
Laukos
“HKScan Latvia” investē oglekļa neitrālas pārtikas ražošanā
23. februāris, 2021
OZ
Olafs Zvejnieks
Laukos
Lauksaimnieku vidū apdrošināšana kļūst arvien populārāka un uzņem apgriezienus
23. februāris, 2021
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Vietējā tūrisma organizatori šim pavasarim sarūpējuši daudz interesantu piedāvājumu. Šoreiz vēlams kabatā ņemt līdzi vied­tālruni! 1
6 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Zemniekiem šogad atkal ļaus izmantot migrējošo zosu letālo atbaidīšanu 14
25. februāris, 2021
DA
Dr. Apinis
Veselam
“Paaugstināts asinsspiediens, sirds ritma traucējumi!” Veide par pacientiem radušos spriedzi un nervozitāti neesošo Covid-19 vakcīnu dēļ
22 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Eiropa no pulksteņa grozīšanas vēl nav atteikusies. Kad būs nākamā laika maiņa? 7
4 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Iepazīstoties ar uzņēmumu tuvāk, nāca cits, negaidīts atklājums.” Vietējais ražotājs ar unikālu produkciju
3 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
“Neredzēt var arī dienā!” Ko darīt, lai mūsu ātrgaitas maģistrāle vairs nekrāj saullēkta briesmu stāstus? 2
3 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kur gūt iedvesmu, prieku un mieru sērgas otrajā pavasarī? 1
1 stunda
LA
Latvijas Avīze
Stāsti
Jezga ap Krievijas televīzijas kanāliem. Kā būs turpmāk un ko darīt, ja jaunais piedāvājums skatītājus neapmierina? 9
2 stundas
ER
Elvita Ruka
Stāsti
“Savākt tādu gigantu ir neiedomājams uzdevums!” Daugavpils cietokšņa stāsts
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svētdien gaidāms sniegputenis un stipras vēja brāzmas 1
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Rūta Dimanta: Klausoties valdības sēdes, gribas kliegt uz datora monitoru 84
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Vents, Centis un Gotfrīds
9 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardie kuskusa salāti ar īpašu mērcīti: garšīgām, sātīgām un ātrām vakariņām 3
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Veselam
“Daudz apkārt pazīstamu cilvēku, kas strādā ministrijās!” Mednis komentē “lokdauna” video, policija sola izvērtēt 35
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Viņiem tik tikko pietika naudas, lai mūs pabarotu un uzturētu”: hercogienes Keitas Midltones mamma atklāj, ka nākusi no nabadzīgas ģimenes 1
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Valdemārpils “oligarhei” jaunas nepatikšanas: nekādi tiesu darbi viņu neattur nodarboties ar nelegālu rūpalu 27
1 diena
LE
LETA
Veselam
RSU asociētā profesore: Par “Sputnik V” vakcīnas kvalitāti sabiedrībai nav pamata bažām 35
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Vērtīgās iediedzētās burkānu sēklas: burkāni sadīgst strauji un vienmērīgi
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Nedēļa, kurā veiksies viss, kas saistīts ar partnerību, draudzību un arī mīlestību! Horoskopi no 8. līdz 14. martam
9 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
“Paaugstināts asinsspiediens, sirds ritma traucējumi!” Veide par pacientiem radušos spriedzi un nervozitāti neesošo Covid-19 vakcīnu dēļ
18:53
LE
LETA
Ziņas
Dalailama saņēmis pirmo poti pret Covid-19
18:24
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kur gūt iedvesmu, prieku un mieru sērgas otrajā pavasarī? 1
17:52