Ivars Geiba plāno rīkot kurmju celšanas meistarklases, kuru laikā dalībnieki varētu piedalīties kurmju celšanā.
Ivars Geiba plāno rīkot kurmju celšanas meistarklases, kuru laikā dalībnieki varētu piedalīties kurmju celšanā.
Publicitātes foto

Pasaulē lielākie akmens kurmji: unikāls parks top Ūdrīšu pagastā tepat Latvijā 2

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Krāslavas novada Ūdrīšu pagastā, dabas parka “Daugavas loki” teritorijā, atrodas viena no vecākajām ārstniecības augu audzētājām Latvijā – zemnieku saimniecība “Kurmīši”.

LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 33
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 153
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Tveice mazināsies. Vai otrdien gaidāms negaiss?
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Tur zeļ vairāk nekā 60 veidu ārstniecības augi, no kuriem top tējas, ēteriskās eļļas un ziedūdeņi. Saimniecība pārstrādā bišu vasku un atraktīvā veidā piesaista lauku ceļotājus. Šobrīd tur top pasaulē lielāko akmens kurmju parks.

Zīmolvedības ­nodarbība

“Kad saimniecību sāka biežāk apmeklēt tūristi, nodomāju, ka nebūtu par sliktu kaut kas īpašs, kas piesaistītu ciemiņu acis un būtu raksturīgs tieši mūsu saimniecībai. Biju paceļojis pa pasauli, redzējis, kā ir citās vietās… Par laimi, netālu dzīvo keramiķis Valdis Pauliņš, kurš māk izveidot jebkuru lietu no jebkā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Reiz, kurinot cepli un baudot vietējās izcelsmes iedvesmas dzērienu, mēs ilgi spriedām, ko darīt lietas labad. Mājas sauc “Kurmīši”, to emblēmā ir kurmis… Nu tad izspriedām, ka tas varētu būt liels kurmis. Bet no kā taisīt?

Dzima ideja izmantot no zemes nākošos akmeņus, kuru saimniecībā ir bez gala. Katru gadu vāc, bet tie tikai aug. Krietnu baru kurmju var sataisīt. Nolēmām veidot lielu akmens kurmi no akmeņiem un māk­slinieks cieši apsolījies šajā lietā līdzēt,” atceras saimnieks Ivars Geiba.

Tā tapa Nr. 1

Lai noslēptu kanalizācijas mucu, Jānis Leikums uzmetināja kurmja karkasu. Kurmim uz galvas ir liela cepure. Kad kanalizācijas tvertne ir pilna, cepuri paceļ, kanalizāciju izsūc un cepuri noliek vietā.
Publicitātes foto

Saimnieks Valdi turēja pie vārda. Vispirms no vecām stieplēm un armatūras meistars uztaisīja karkasu. Ap to aplika un piesēja stiepļu režģi. Karkasu saimnieks ar kundzi piepildīja ar granīta laukakmeņiem.

Tad pēc krietna laika Valdis salocīja nākamo režģi… Tā tapa kurmis Nr. 1 un Nr. 2.

Šādu veidojumu būvniecībā sauc par gabionu. Tas var būt dažādas formas un tilpuma pīts karkass vai kaste, ko piepilda vai nu ar smiltīm, šķembām vai ar akmeņiem.

Kad uzbūvēja jauno vaska pārstrādes cehu, notekūdeņus uzglabāja desmit kubikmetru mucā, ko ieraka zemē. Vajadzēja nomaskēt izsūkšanas cauruli, un kāpēc ne ar kurmi? Saimniecībā strādā Jānis Leikums, labs plaša profila speciālists ar māksliniecisku ievirzi un prasmi metināt.

Viņš uzmetināja kurmja karkasu. Kurmim uz galvas ir liela cepure. Kad kanalizācijas tvertne ir pilna, cepuri paceļ, kanalizāciju izsūc un cepuri noliek vietā. Jauki izskatās, un arī rozes aug blakus.

Kurmis Nr. 4. Pirms kāda laika ģimenes draugs Ēriks Sitniks apmeklēja tālākizglītības kursus, kuros bija metināšanas prakse. Reiz, dzerot tēju ar iedvesmas piešprici, saimnieks ieteicās, ka būtu jāizmēģina viņa metināšanas prasmes.

Ēriks piekrita un sametināja šobrīd lielāko no kurmju saimes – ar kārtīgu alus kausu rokās. Lai to piepildītu ar akmeņiem, saimniekam ar saimnieci nācās strādāt vairākas dienas.

Ideja attīstās. “Kurmīšos” tagad viesiem piedāvā arī vairāku veidu vaska svecītes kurmīšu skatā. Tās tiek atlietas pašdarinātās silikona formās, arī viens no dēliem uztaisīja savu formu. Piedevām ­vasks ir no pašu bitēm, no pašu dārza.

Tūristiem tas patīk, un saimnieks tēmu paredzējis attīstīt. Iespējams, dārzā ir unikāli, reģionā vai pat pasaulē lielākie kurmji. Ja kāds zina lielākus, lai apstrīd…

Celšanas pamācība

Ar šiem kurmjiem pie saimniecības vizītkartes Ivars Geiba kopā ar keramiķi Valdi Pauliņu sāka būvēt “kurmju parku”. Vislielākajam – ar alus kausu rokā – karkasu vēlāk sametināja Ēriks Sitniks.
Publicitātes foto

Vispirms skulptūrai ir jāizveido karkass. Tam noder 5 mm stieple un metāla armatūra. Viss tiek sastiprināts ar cinkotu sietu. Tas ir paverams, lai akmeņus pa perimetru var kraut iekšā. Kurmja iekšpusi pēc iespējas atstāj tukšu. Piemēram, vienam kurmim vidū ir 200 litru metāla muca.

Dižkurmjus saimnieks ar saimnieci krauj no nelieliem, līdz 10 kg smagiem akmeņiem, no kuriem vispirms noskalo zemi un putekļus. Lielākos akmeņus, protams, krauj saimnieks.

Tā ir sava veida māksla. Katrs akmens tiek ielikts ar nodomu, kurā vietā tam jābūt, lai smukākā puse būtu uz āru. Viens kubikmetrs granīta sver apmēram trīs tonnas. Mazākajā kurmī ir kāds puskubikmetrs, lielākajā – kādi trīs kubikmetri akmeņu.

“Akmeņi saimniecībā no zemes aug nežēlīgi. Domāju, būs jāturpina kurmjaudzēšanas tradīcija. Vietas, kur kurmīšus izvietot, ir, arī veca armatūra ir. Arī dēli ir, un katram no viņiem ir iespēja izmēģināt roku un uztaisīt pa kādam kurmim.

Plānoju tuvākajā laikā rīkot kurmju celšanas meistarklases. Uzaicināt cilvēkus ciemos, iepazīstināt ar saimniecību un ļaut uzkraut kādu akmens kurmi uz sagatavota metāla karkasa. Tagad kurmji pārziemo un atpūšas. Vasarā tie atkal gaidīs vietējos un ārzemju ciemiņus.

Pie viņiem var droši braukt, kurmji neslimo un ir koviddroši. Kurmji stāv gadu desmitiem un stāvēs ilgi. Sezonas sākumā tikai jāpiekrāso melnās brillītes, cepures un citi metāla aksesuāri, tad var gaidīt jauno sezonu,” smaidot stāsta saimnieks.

Tatjana Kozačuka, Krāslavas tūrisma informācijas centra vadītāja, ir sajūsmā: “”Kurmīšu” saimnieki Ivars un Sandra ir idejām bagāti cilvēki. Piedevām viņi paši notikumus iniciē un negaida, ka citi teiks ko priekšā. Pati doma par kurmju dārzu ir lieliska. Mūsdienu tūristiem jau nepietiek ar to, ka viņi paciemojas laukos, apmeklē viesu mājas, papriecājas par ainavu un kaut ko garšīgu nobauda.

Viņiem vajag kaut ko jaunu, kādu īpašu akcentu, atrast lielāko, garāko, mazāko… Tāda odziņa ceļotājiem ir kurmju dārzs – cilvēki brauc skatīties, fotografēties un atbilstoši laika garam bildes ievieto sociālajos tīklos.”

Kas ir gabions

Publicitātes foto

* Gabions (no itāļu “gabbione” – liels būris) ir dažādas formas tilpuma ar dažādas frakcijas smiltīm, šķembām, oļiem vai akmeņiem piepildīts pīts karkass vai kaste.

* Šādā veidā var ātri uzbūvēt nostiprinošas pretnobrukumu būves: nostiprināt stāvas zemes nogāzes nostiprināšanai ceļu būvē, nostiprināt dambjus, uzbūvēt militāro fortifikāciju.

* Visbiežāk gabionus izmanto, lai pasargātu ūdenstilpju krastus no erozijas.

* Ar gabioniem tiek veidotas plūdu barjeras, lai pasargātu atsevišķus objektus no ūdens straumes. Latvijā, piemēram, gabioni ir uzstādīti Pāvilostas jūrmalā.

* Ar gabioniem viegli var veidot dekoratīvas terases dārzos vai parkos.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Gabioni ir ļoti ērta arhitektūras forma – no gabioniem tiek veidoti žogi, dārza instalācijas un kamīni, grili, galdi, vāzes.

* Privātmāju īpašnieki bieži vien gabionus izmanto, lai norobežotos no kaimiņiem un ielas skaņām.

* Gabionos visbiežāk tiek iepildīti dekoratīvie akmeņi.

* Gabionu praktisko pusi raksturo izturība pret koroziju un deformācijām, ātra uzstādīšana, izturība pret vandālismu, augsta akustiskā efektivitāte, un tiem nav nepieciešama apkope.

Avots: Latvijas Nacionālais terminoloģijas portāls, Wikipedia.ogr, SIA “Kamalats”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 33
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ventspils novadā mežstrādnieki strādā vilku “ielenkumā”: vilks bija tik tuvu, ka varēja sajust tā smaku… 33
4 dienas
SS
Santa Sergejeva
Laukos
Kāpēc vietējās zemenes ir vislabākās? Latvijas zemeņu audzētāju ikdiena un biznesa aizkulises 22
4 dienas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Izveidoti vairāki jauni kooperatīvi, kas darbosies lauksaimniecības jomā
6 dienas
LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 33
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 153
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Tveice mazināsies. Vai otrdien gaidāms negaiss?
15 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Koncentrē savu uzmanību uz tām lietām, kuras tu vari ietekmēt! Horoskopi 22.jūnijam
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ja kovida “cipari turpinās kristies”, Pavļuts paziņo, kad sagaidāmi ierobežojumu atvieglojumi 52
13 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 60
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Netālu no Valmieras meža kameras nofilmē vilku ar kaklasiksnu: speciālisti ir vienisprātis – tas ir plēsējs, nevis suns. Vai pieradināts? 28
10. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Plešs tiekas ar lauksaimniecības organizācijām, uzsver Zaļā kursa uzstādītos mērķus nozares ilgtspējīgai attīstībai 10
9. jūnijs, 2021
Inita Šteinberga
Ziņas
Agrāk vai vēlāk, bet zāle būs jāpļauj. Ar ko to vislabāk darīt, lai labi pļāvējam un dabai? 8
8. jūnijs, 2021
LE
LETA
Laukos
Plešs tiksies ar lauksaimniekiem. Iespējams, pārrunās arī pieteiktos protestus 4
7. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Dzirdēju, ka krūmos kaut kas ierūcās”: trillera cienīgi notikumi Ziemeļvidzemē – Matīss aci pret aci satiek lāci 35
7. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja atļauj LGBTQ+ praidu, tad nākotnē varbūt tādu taisīs arī nevakcinētie,” minējumus izdara mūziķis Veits 2
55 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Babris: Ādamsons neilgi pirms “Banka Baltija” krimināllietas centās pierādīt, ka Lavents ir godīgākais cilvēks
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Vietām iespējams postošs pērkona negaiss. Laika prognoze otrdienai
28 minūtes
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Var iedzert un braukt? Eksperimentē, kas notiek, kad trīs vīri dažādos vecumos, sēž pie stūres reibumā
45 minūtes
IB
Inta Brikere
Veselam
12 vērtīgi garšaugi latviešu dārzā: ko tie dod labu veselībai
1 stunda
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Ilūkstes un Ozolnieku novadi uzvar tiesā: likumdevējs nav ievērojis reformas mērķi un kritērijus un rīkojies patvaļīgi
43 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Bīstamais karstums: bērni nejūt, kad organismā sākas atūdeņošanās 1
1 stunda
GL
Gunta Lūse
Veselam
Jūnija pirts prieks – skrubis un berzītis! Kādus augus izmantot?
50 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Šlesers lūdz tiesu nodalīt viņa lietu no “digitālās televīzijas lietas” 17
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Aldis Gobzems izvirzījis sev jaunu mērķi: “Es gribu nomest vēl kādus četrus, piecus kg un sešpaku!” 24
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 153
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 21. jūnija līdz 5.jūlijam: sēj zālāju, stāda kokus,apgriež noziedējušās puķes 4
22 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Baidens nometās sirmgalves priekšā ceļos un kaut ko viņai iečukstēja ausī… 25
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārza dekorēšanai modē ir lieli puķu podi. Taču tiem vajag ļoti daudz augsnes. Kā taupīt zemi? 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Emīls, Egita un Monvīds 1
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Bažas, ka mediķi varētu pieņemt tikai vakcinētus cilvēkus. Slimnīcas vadītājs skaidro, vai tā būs 124
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Ja iedzīvotāji atliks vakcināciju, rudenī tas var beigties ar “lokdaunu” 270
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Beļģijas futbolisti samazina Somijas izredzes uz astotdaļfinālu
07:29
LE
LETA
Ziņas
Dānijas futbolisti sagrauj Krieviju un iekļūst astotdaļfinālā
07:23
LA
LA.LV
Ziņas
Vietām iespējams postošs pērkona negaiss. Laika prognoze otrdienai
07:07