Daudas ūdenskritums Siguldā
Daudas ūdenskritums Siguldā
Foto: Evita Bernšteine

Sasalušie ūdenskritumi Latvijā: neaizmirstami un iespaidīgi skati. Kur tos apskatīt? 1

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Sakarā ar pandēmiju šoziem nenotiek daudzi tradicionālie pasākumi, tostarp arī Ledus skulptūru festivāls Jelgavā, toties laika apstākļi parūpējušies par ledus skulptūru veidošanos dabā. Sen neredzēts sals no augstuma krītošas ūdens straumes pārvērtis skaistu lāsteku ērģelēs.

LA
LA.LV
Ziņas
“Uz mēnesi būs pilnīgs “lokdauns”!” publiski paziņo uzņēmējs, Pavļuts reaģē ar ātru atbildi 104
1 diena
Raivis Šveicars
Ziņas
Iespēja noklausīties citu cilvēku sarunas. Latvijā “sprādzienu” izraisījusi jauna lietotne 22
10 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
“Izvakcinēsimies un beigsim šo vājprātu!” Ārsts par to, kad varēsim sākt domāt par ierobežojumu mazināšanu 39
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Dabiskie ūdenskritumi, slūžu aizvari, nepieskatīti ūdenstorņi laukos apauguši ar ledus ķērpjiem, sūnām un citiem fantāziju rosinošiem veidojumiem. Tomēr ir arī citāds veids, kā likt dabas tēlniekam darboties – ledus strūklakas, kuru tapšanā iesaistījušies cilvēki.

Baltijā augstākā ledus strūklaka

Ledus strūklaka Aronas pilskalna pakājē (Madonas nov.) pirms atkušņa bija sasniegusi 10,2 metru augstumu.
Foto: Zigmunds Bekmanis

CITI ŠOBRĪD LASA

Braucot no Pļaviņām uz Madonu, ceļa kreisajā pusē uzmanību piesaista iespaidīga ledus piramīda. Tā atrodas Aronas pilskalna pakājē, radusies, sasal­stot strūklakai, kurai ūdens tiek pievadīts no vairāk nekā 650 metrus attālā dabiskā avota.

“Ūdens padeve darbojas bez elektroenerģijas, liekot lietā fizikas principus – ūdens līmeņa atšķirības. Lai ūdens neaizsaltu, izmantojam cauruļvadu sistēmu ar dažādiem diametriem,” atklāj šīs vietas apsaimniekotājs Lauris Galiņš.

Viņš lēš, ka ledus strūklaka varētu būt viena no augstākajām Eiropā un nepārspēta Baltijā.

Ledus veidojuma aug­stums un izskats gan ir mainīgs un atkarīgs no laika apstākļiem. Tagad pēc atkušņa tas varētu būt sarucis zem desmit metriem, taču, pieturoties salam un veicot nelielas ūdens pievades izmaiņas, iespējams ledus stabu pagarināt līdz pat 14 metriem, apgalvo uzņēmējs.

Lauris atzīst, ka šādu ledus veidojumu var radīt tikai uz dabiska avota un pie noteiktas gaisa temperatūras, turklāt jāņem vērā daudzas nianses. Taču galvenais mērķis – sagādāt cilvēkiem prieku – ir sasniegts.

Darbdienas vidū, kamēr apskatu un fotografēju Led­avotu, laukumā piestāj vēl vairākas automašīnas. Tie, kuros mīt meklētāja gars, Aronas pilskalna teritorijā var sameklēt vēl divus mazākus leduskritumus. Sagaidāms, ka lielā ledus piramīda pilnībā nespēs izkust līdz maija beigām.

Leduskritumiem bagātā Vidzeme

“Šobrīd ar leduskritumiem ir tāpat kā ar janvāra laika apstākļiem – tie ir nepastāvīgi. Lielajā salā uzsaluši, bet ieilgušajā atkusnī nokusuši. Lai veidotos skaisti leduskritumi, salam kādu laiku jāturas no mīnus pieciem līdz desmit grādiem,” skaidro Latvijas Petroglifu centra vadītājs, dabas pētnieks ­Andris Grīnbergs.

Viņš uzskata, ka, neskatoties uz mainīgo laiku, ir vērts doties leduskritumu meklējumos, jo pēdējo silto ziemu dēļ tādi vispār neveidojās.

Latvijas leduskritumi gan nav tik iespaidīgi kā Igaunijas ziemeļu krastā, taču to aplūkošanas cena pašlaik būtu neadekvāti augsta, proti, desmit dienas pašizolācijā, ierodoties kaimiņzemē, un tikpat, atgriežoties mājās.

“Noteikti visvairāk leduskritumu būs atrodami Vidzemē,” uzsver ­Andris.

“Tas saistīts ar klimata īpatnībām, jo Kurzemē vienmēr ir mazliet siltāks un, ja kaut kas uzsalst, tad arī drīz nokūst. No turienes ziņojumu nav daudz – par leduskritumu uz Īvandes upītes un vēl dažām vietām. Es ieteiktu sameklēt manis sarakstīto grāmatu “Latvijas ūdenskritumi un krāces” (2011), kurā apkopotā informācija palīdzēs atrast vislabākās vietas, kur šobrīd varētu veidoties arī leduskritumi. Tā nav novecojusi, jo ūdenskritumi jau laika gaitā tik ļoti nemainās kā citi dabas objekti, piemēram, alas, stāvkrasti, dižkoki.

Dabas pētnieks Andris Grīnbergs Latvijas skaistāko dabisko leduskritumu pirmajā vietā ierindotu Daudas ūdenskritumu Siguldā.
Foto: Evita Bernšteine

Ierastajās leduskritumu vietās arī šoziem ir ko redzēt. Janvāra vidū daudzi soctīklos jūsmoja par Daudas ūdenskritumu Siguldā, taču pēc atkušņa tas vairs neizskatās tik krāšņs, toties ir cēlies ūdens līmenis Daudas upītē. Taču par to nevajadzētu raizēties, jo sals atkal ir klāt un leduskritums drīz izveidosies no jauna, kā tas atkarībā no laika apstākļiem šeit notiek katru kārtīgu ziemu. Jābrauc un jāskatās!”

Leduskritums Piķenes kraujā.
Foto: Evita Bernšteine

Otra vieta, par kuru ir labas atsauksmes, – Piķenes krauja Siguldas/Krimuldas apkaimē. Šī krauja apmeklētājiem neliks vilties arī bez ledus segas, jo tur ir skaistas klintis, Mazā Velnala un netālās ­Velnalas klintis.

Vēl droši var doties uz Braslas lejteci apskatīt leduskritumus Krauļukalna iezī. Šo vietu nereti nepareizi nosauc par Kraukļu kalnu un pat Varšavu iezi, taču kļūdainais nosaukums tautās aizgājis savulaik nepareizas norādes zīmes dēļ, aizrāda ­Andris Grīnbergs. Vadoties pēc ilggadējās pieredzes, viņš ir pārliecināts, ka minētajās vietās būs ko redzēt arī februārī un martā.

“Latgalē un Zemgalē dabiskos leduskritumus būs grūti atrast, Kurzemē dažviet, bet visvairāk Vidzemē – Gaujas un Salacas upju baseinos, mazliet arī Daugavas krastu dolomīta atsegumos, Raunas un Amatas upju krastos, tomēr slavenais Raunas Staburags varētu sagādāt vilšanos, jo sniega sega bieži vien traucē saskatīt trauslos ledus veidojumus. Pavisam manā grāmatā minētas 75 leduskritumu vietas Latvijā.”

Apmeklējot leduskritumus, jābūt piesardzīgiem ne tikai pandēmijas ierobežojumu dēļ. Nogāzes var būt slidenas un ledus sega pār upēm mānīga, jo, neskatoties pat uz diezgan lielu salu, straujās, atvarainās upes pārvelkas ar nevienmērīgi plānu ledus kārtu, kas cilvēka svaru nevar izturēt.

Jāuzmanās arī no paša leduskrituma, jo īpaši atkušņa laikā, kas ir milzīga lāsteka un vienubrīd no sava svara var nolūzt. Protams, dodoties ceļā, neaizmirstiet par siltu apģērbu un neslīdošiem apaviem ar pamatīgu protektoru.

Ej dabā un bildē!

Leduskrāvums Carnikavas pludmalē.
Foto: Gints Mucenieks


Lai rosinātu apceļot dzimto zemi, “Latvijas Avīzes” “Facebook” profilā tika izsludināts konkurss par skaistāko leduskrituma fotogrāfiju. Interese bija liela, taču bilžu maz – iespējams, daudzi padomāja, ka atkušņa laikā pa slideniem ceļiem labāk neceļot un var gadīties, visi ledus veidojumi jau būs izkusuši, ja reiz Rīgā sniega vairs nav.

Tā par fotokonkursa uzvarētāju kļuva Evita Bernšteine, kura balvā izvēlējusies Gunta Eniņa grāmatu “Latvijas dabas brīnumi”.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Ceļošana ir manas ģimenes hobijs, pēdējā laikā pandēmijas dēļ sanāk vairāk kā nekad apceļot Latviju. Šoziem, kad uznāca tik liels sals, tieši braucām meklēt leduskritumus, jo citgad var arī nesanākt. Tikai pēc tam atradu ziņu par konkursu,” atzīst laimīgā uzvarētāja.

Tā kā vīruss tik ātri negrib atkāpties un ierobežojumi, visticamāk, saglabāsies vēl vairākus mēnešus, rosinām turpmāk atbildīgi apceļot Latviju, lai apskatītu dabas un cilvēku radītus brīnumus un padalītos ar mums sociālajos tīklos. Galvenā balva – veselīga izkustēšanās svaigā gaisā un labs noskaņojums!31

Latvijas leduskritumu TOP 5

* Daudas leduskritums.

* Krauļukalna leduskritumi Braslas lejtecē.

* Piķenes kraujas leduskritumi.

* Pietraga (Sarkano klinšu) leduskritums Salacas krastos.

* Bezdelīgu klinšu leduskritums Mazsalacā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Latvija zaudē igauņiem un lietuviešiem. Kāpēc “Kuršu” maizi turpmāk ražos kaimiņvalstī? 27
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Franču lauksaimnieki satraukušies par pašnāvību vilni, ko var veicināt pieaugošā parādu nasta 2
1 diena
LE
LETA
Laukos
Koka paletēs no Ķīnas atklāts bīstams augu karantīnas kaitēklis 1
3 dienas
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
“Tie, kas kārklus iestādīja pirms gadiem pieciem, tagad tos pļauj.” Enerģētiskās kultūras un biomasa siltumenerģijas iegūšanai 5
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Uz mēnesi būs pilnīgs “lokdauns”!” publiski paziņo uzņēmējs, Pavļuts reaģē ar ātru atbildi 104
1 diena
Raivis Šveicars
Ziņas
Iespēja noklausīties citu cilvēku sarunas. Latvijā “sprādzienu” izraisījusi jauna lietotne 22
10 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
“Izvakcinēsimies un beigsim šo vājprātu!” Ārsts par to, kad varēsim sākt domāt par ierobežojumu mazināšanu 39
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Rūta Dimanta: Klausoties valdības sēdes, gribas kliegt uz datora monitoru 84
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Cik droši ārkārtējās situācijas laikā ir apmeklēt zobārstu? 5
10 stundas
Lasīt citas ziņas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Pēc iespējas ātrāk ir jāapzina seno sēklu un augu mantojums.” Kļūsti par augu vēstnieku! 4
6 dienas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Zelta čiekura” laureāts Gatis Lācis: Sadzīvojot ar dabu, ir vajadzīgs līdzsvars 2
6 dienas
LB
Latvijas Bizness
Laukos
“HKScan Latvia” investē oglekļa neitrālas pārtikas ražošanā
23. februāris, 2021
OZ
Olafs Zvejnieks
Laukos
Lauksaimnieku vidū apdrošināšana kļūst arvien populārāka un uzņem apgriezienus
23. februāris, 2021
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Vietējā tūrisma organizatori šim pavasarim sarūpējuši daudz interesantu piedāvājumu. Šoreiz vēlams kabatā ņemt līdzi vied­tālruni! 1
6 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Zemniekiem šogad atkal ļaus izmantot migrējošo zosu letālo atbaidīšanu 14
25. februāris, 2021
DA
Dr. Apinis
Veselam
“Paaugstināts asinsspiediens, sirds ritma traucējumi!” Veide par pacientiem radušos spriedzi un nervozitāti neesošo Covid-19 vakcīnu dēļ 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Eiropa no pulksteņa grozīšanas vēl nav atteikusies. Kad būs nākamā laika maiņa? 11
5 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Iepazīstoties ar uzņēmumu tuvāk, nāca cits, negaidīts atklājums.” Vietējais ražotājs ar unikālu produkciju 1
4 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
“Neredzēt var arī dienā!” Ko darīt, lai mūsu ātrgaitas maģistrāle vairs nekrāj saullēkta briesmu stāstus? 4
4 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kur gūt iedvesmu, prieku un mieru sērgas otrajā pavasarī? 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dalailama saņēmis pirmo poti pret Covid-19 3
2 stundas
LA
Latvijas Avīze
Stāsti
Jezga ap Krievijas televīzijas kanāliem. Kā būs turpmāk un ko darīt, ja jaunais piedāvājums skatītājus neapmierina? 18
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svētdien gaidāms sniegputenis un stipras vēja brāzmas 1
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Rūta Dimanta: Klausoties valdības sēdes, gribas kliegt uz datora monitoru 84
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Vents, Centis un Gotfrīds
11 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardie kuskusa salāti ar īpašu mērcīti: garšīgām, sātīgām un ātrām vakariņām 3
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Veselam
“Daudz apkārt pazīstamu cilvēku, kas strādā ministrijās!” Mednis komentē “lokdauna” video, policija sola izvērtēt 36
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Viņiem tik tikko pietika naudas, lai mūs pabarotu un uzturētu”: hercogienes Keitas Midltones mamma atklāj, ka nākusi no nabadzīgas ģimenes 1
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Valdemārpils “oligarhei” jaunas nepatikšanas: nekādi tiesu darbi viņu neattur nodarboties ar nelegālu rūpalu 28
1 diena
LE
LETA
Veselam
RSU asociētā profesore: Par “Sputnik V” vakcīnas kvalitāti sabiedrībai nav pamata bažām 36
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Vērtīgās iediedzētās burkānu sēklas: burkāni sadīgst strauji un vienmērīgi
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Nedēļa, kurā veiksies viss, kas saistīts ar partnerību, draudzību un arī mīlestību! Horoskopi no 8. līdz 14. martam
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Daudzi devās prom tukšām rokām. Vācijā lielā ātrumā no veikaliem izķer ātros Covid-19 testus
19:58
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
Paļaujies šodien tikai uz savu veselo saprātu! Horoskopi 7.martam
19:47
LE
LETA
Ziņas
Kravas auto un vieglā auto sadursmē pie Cēsīm cietis cilvēks
19:26