Daudas ūdenskritums Siguldā
Daudas ūdenskritums Siguldā
Foto: Evita Bernšteine

Sasalušie ūdenskritumi Latvijā: neaizmirstami un iespaidīgi skati. Kur tos apskatīt? 1

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Sakarā ar pandēmiju šoziem nenotiek daudzi tradicionālie pasākumi, tostarp arī Ledus skulptūru festivāls Jelgavā, toties laika apstākļi parūpējušies par ledus skulptūru veidošanos dabā. Sen neredzēts sals no augstuma krītošas ūdens straumes pārvērtis skaistu lāsteku ērģelēs.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 44
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 21
10 stundas
LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 54
1 diena
Lasīt citas ziņas

Dabiskie ūdenskritumi, slūžu aizvari, nepieskatīti ūdenstorņi laukos apauguši ar ledus ķērpjiem, sūnām un citiem fantāziju rosinošiem veidojumiem. Tomēr ir arī citāds veids, kā likt dabas tēlniekam darboties – ledus strūklakas, kuru tapšanā iesaistījušies cilvēki.

Baltijā augstākā ledus strūklaka

Ledus strūklaka Aronas pilskalna pakājē (Madonas nov.) pirms atkušņa bija sasniegusi 10,2 metru augstumu.
Foto: Zigmunds Bekmanis

CITI ŠOBRĪD LASA

Braucot no Pļaviņām uz Madonu, ceļa kreisajā pusē uzmanību piesaista iespaidīga ledus piramīda. Tā atrodas Aronas pilskalna pakājē, radusies, sasal­stot strūklakai, kurai ūdens tiek pievadīts no vairāk nekā 650 metrus attālā dabiskā avota.

“Ūdens padeve darbojas bez elektroenerģijas, liekot lietā fizikas principus – ūdens līmeņa atšķirības. Lai ūdens neaizsaltu, izmantojam cauruļvadu sistēmu ar dažādiem diametriem,” atklāj šīs vietas apsaimniekotājs Lauris Galiņš.

Viņš lēš, ka ledus strūklaka varētu būt viena no augstākajām Eiropā un nepārspēta Baltijā.

Ledus veidojuma aug­stums un izskats gan ir mainīgs un atkarīgs no laika apstākļiem. Tagad pēc atkušņa tas varētu būt sarucis zem desmit metriem, taču, pieturoties salam un veicot nelielas ūdens pievades izmaiņas, iespējams ledus stabu pagarināt līdz pat 14 metriem, apgalvo uzņēmējs.

Lauris atzīst, ka šādu ledus veidojumu var radīt tikai uz dabiska avota un pie noteiktas gaisa temperatūras, turklāt jāņem vērā daudzas nianses. Taču galvenais mērķis – sagādāt cilvēkiem prieku – ir sasniegts.

Darbdienas vidū, kamēr apskatu un fotografēju Led­avotu, laukumā piestāj vēl vairākas automašīnas. Tie, kuros mīt meklētāja gars, Aronas pilskalna teritorijā var sameklēt vēl divus mazākus leduskritumus. Sagaidāms, ka lielā ledus piramīda pilnībā nespēs izkust līdz maija beigām.

Leduskritumiem bagātā Vidzeme

“Šobrīd ar leduskritumiem ir tāpat kā ar janvāra laika apstākļiem – tie ir nepastāvīgi. Lielajā salā uzsaluši, bet ieilgušajā atkusnī nokusuši. Lai veidotos skaisti leduskritumi, salam kādu laiku jāturas no mīnus pieciem līdz desmit grādiem,” skaidro Latvijas Petroglifu centra vadītājs, dabas pētnieks ­Andris Grīnbergs.

Viņš uzskata, ka, neskatoties uz mainīgo laiku, ir vērts doties leduskritumu meklējumos, jo pēdējo silto ziemu dēļ tādi vispār neveidojās.

Latvijas leduskritumi gan nav tik iespaidīgi kā Igaunijas ziemeļu krastā, taču to aplūkošanas cena pašlaik būtu neadekvāti augsta, proti, desmit dienas pašizolācijā, ierodoties kaimiņzemē, un tikpat, atgriežoties mājās.

“Noteikti visvairāk leduskritumu būs atrodami Vidzemē,” uzsver ­Andris.

“Tas saistīts ar klimata īpatnībām, jo Kurzemē vienmēr ir mazliet siltāks un, ja kaut kas uzsalst, tad arī drīz nokūst. No turienes ziņojumu nav daudz – par leduskritumu uz Īvandes upītes un vēl dažām vietām. Es ieteiktu sameklēt manis sarakstīto grāmatu “Latvijas ūdenskritumi un krāces” (2011), kurā apkopotā informācija palīdzēs atrast vislabākās vietas, kur šobrīd varētu veidoties arī leduskritumi. Tā nav novecojusi, jo ūdenskritumi jau laika gaitā tik ļoti nemainās kā citi dabas objekti, piemēram, alas, stāvkrasti, dižkoki.

Dabas pētnieks Andris Grīnbergs Latvijas skaistāko dabisko leduskritumu pirmajā vietā ierindotu Daudas ūdenskritumu Siguldā.
Foto: Evita Bernšteine

Ierastajās leduskritumu vietās arī šoziem ir ko redzēt. Janvāra vidū daudzi soctīklos jūsmoja par Daudas ūdenskritumu Siguldā, taču pēc atkušņa tas vairs neizskatās tik krāšņs, toties ir cēlies ūdens līmenis Daudas upītē. Taču par to nevajadzētu raizēties, jo sals atkal ir klāt un leduskritums drīz izveidosies no jauna, kā tas atkarībā no laika apstākļiem šeit notiek katru kārtīgu ziemu. Jābrauc un jāskatās!”

Leduskritums Piķenes kraujā.
Foto: Evita Bernšteine

Otra vieta, par kuru ir labas atsauksmes, – Piķenes krauja Siguldas/Krimuldas apkaimē. Šī krauja apmeklētājiem neliks vilties arī bez ledus segas, jo tur ir skaistas klintis, Mazā Velnala un netālās ­Velnalas klintis.

Vēl droši var doties uz Braslas lejteci apskatīt leduskritumus Krauļukalna iezī. Šo vietu nereti nepareizi nosauc par Kraukļu kalnu un pat Varšavu iezi, taču kļūdainais nosaukums tautās aizgājis savulaik nepareizas norādes zīmes dēļ, aizrāda ­Andris Grīnbergs. Vadoties pēc ilggadējās pieredzes, viņš ir pārliecināts, ka minētajās vietās būs ko redzēt arī februārī un martā.

“Latgalē un Zemgalē dabiskos leduskritumus būs grūti atrast, Kurzemē dažviet, bet visvairāk Vidzemē – Gaujas un Salacas upju baseinos, mazliet arī Daugavas krastu dolomīta atsegumos, Raunas un Amatas upju krastos, tomēr slavenais Raunas Staburags varētu sagādāt vilšanos, jo sniega sega bieži vien traucē saskatīt trauslos ledus veidojumus. Pavisam manā grāmatā minētas 75 leduskritumu vietas Latvijā.”

Apmeklējot leduskritumus, jābūt piesardzīgiem ne tikai pandēmijas ierobežojumu dēļ. Nogāzes var būt slidenas un ledus sega pār upēm mānīga, jo, neskatoties pat uz diezgan lielu salu, straujās, atvarainās upes pārvelkas ar nevienmērīgi plānu ledus kārtu, kas cilvēka svaru nevar izturēt.

Jāuzmanās arī no paša leduskrituma, jo īpaši atkušņa laikā, kas ir milzīga lāsteka un vienubrīd no sava svara var nolūzt. Protams, dodoties ceļā, neaizmirstiet par siltu apģērbu un neslīdošiem apaviem ar pamatīgu protektoru.

Ej dabā un bildē!

Leduskrāvums Carnikavas pludmalē.
Foto: Gints Mucenieks


Lai rosinātu apceļot dzimto zemi, “Latvijas Avīzes” “Facebook” profilā tika izsludināts konkurss par skaistāko leduskrituma fotogrāfiju. Interese bija liela, taču bilžu maz – iespējams, daudzi padomāja, ka atkušņa laikā pa slideniem ceļiem labāk neceļot un var gadīties, visi ledus veidojumi jau būs izkusuši, ja reiz Rīgā sniega vairs nav.

Tā par fotokonkursa uzvarētāju kļuva Evita Bernšteine, kura balvā izvēlējusies Gunta Eniņa grāmatu “Latvijas dabas brīnumi”.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Ceļošana ir manas ģimenes hobijs, pēdējā laikā pandēmijas dēļ sanāk vairāk kā nekad apceļot Latviju. Šoziem, kad uznāca tik liels sals, tieši braucām meklēt leduskritumus, jo citgad var arī nesanākt. Tikai pēc tam atradu ziņu par konkursu,” atzīst laimīgā uzvarētāja.

Tā kā vīruss tik ātri negrib atkāpties un ierobežojumi, visticamāk, saglabāsies vēl vairākus mēnešus, rosinām turpmāk atbildīgi apceļot Latviju, lai apskatītu dabas un cilvēku radītus brīnumus un padalītos ar mums sociālajos tīklos. Galvenā balva – veselīga izkustēšanās svaigā gaisā un labs noskaņojums!31

Latvijas leduskritumu TOP 5

* Daudas leduskritums.

* Krauļukalna leduskritumi Braslas lejtecē.

* Piķenes kraujas leduskritumi.

* Pietraga (Sarkano klinšu) leduskritums Salacas krastos.

* Bezdelīgu klinšu leduskritums Mazsalacā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 54
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ventspils novadā mežstrādnieki strādā vilku “ielenkumā”: vilks bija tik tuvu, ka varēja sajust tā smaku… 33
5 dienas
SS
Santa Sergejeva
Laukos
Kāpēc vietējās zemenes ir vislabākās? Latvijas zemeņu audzētāju ikdiena un biznesa aizkulises 22
5 dienas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Izveidoti vairāki jauni kooperatīvi, kas darbosies lauksaimniecības jomā
Nedēļa
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 42
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 19
10 stundas
LE
LETA
Laukos
Daudzviet sākta apsēto rapšu sējumu iznīcināšana. Zemkopības ministrija komentē situāciju 54
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 167
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Konstatēts viens nāves gadījums pēc vakcinācijas, par kuru tiek gaidīti patologanatomiskās izmeklēšanas rezultāti 79
9 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 60
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Netālu no Valmieras meža kameras nofilmē vilku ar kaklasiksnu: speciālisti ir vienisprātis – tas ir plēsējs, nevis suns. Vai pieradināts? 28
10. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Plešs tiekas ar lauksaimniecības organizācijām, uzsver Zaļā kursa uzstādītos mērķus nozares ilgtspējīgai attīstībai 10
9. jūnijs, 2021
Inita Šteinberga
Ziņas
Agrāk vai vēlāk, bet zāle būs jāpļauj. Ar ko to vislabāk darīt, lai labi pļāvējam un dabai? 8
8. jūnijs, 2021
LE
LETA
Laukos
Plešs tiksies ar lauksaimniekiem. Iespējams, pārrunās arī pieteiktos protestus 4
7. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Dzirdēju, ka krūmos kaut kas ierūcās”: trillera cienīgi notikumi Ziemeļvidzemē – Matīss aci pret aci satiek lāci 35
7. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 49
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina līgot saprātīgi un atbildīgi 24
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lembergs tiesas procesa laikā organizējis prokura izsekošanu! Ko vēl atklāj “Lemberga lietas” materiāli? 31
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 18
5 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Karstajos Jāņos – vēsu prātu! Kādi ir līdzšinējie Līgo un Jāņu gaisa temperatūru rekordi?
55 minūtes
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA: Kā svinēsiet vasaras saulgriežus? 1
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūsā pie Bauskas sasniegts ūdens temperatūras rekords. Līdz cik grādiem sakarsis ūdens upē? 5
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
ES 13 valstis pauž bažas par homoseksuāļus diskriminējošo Ungārijas likumu 8
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Par precētu vīrieti kļuvis autosportists Reinis Nitišs 3
12 stundas
GL
Gunta Lūse
Veselam
Jūnija pirts prieks – skrubis un berzītis! Kādus augus izmantot? 1
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pagājušās nedēļas izskaņā atklāj Mazās Mežotnes pils koncertsezonu. Viesu vidū arī Valdis Zatlers 6
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
Kad dzimtenes pietrūkst līdz asarām. Intervija ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu 14
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Katrīne Sauliete publiski “iedzeļ” mīļotajam Pēterim: “Tu esi zems reitings. Es esmu ļoti augsts reitings!” 23
12 stundas
IB
Inta Brikere
Veselam
12 vērtīgi garšaugi latviešu dārzā: ko tie dod labu veselībai 2
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Ludmila, Laimdots un Laimiņš
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja tas viss ir patiesi, tā ir vienkārši traģēdija.” Kariņš par jaunāko informāciju Ādamsona lietā 167
2 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 21. jūnija līdz 5.jūlijam: sēj zālāju, stāda kokus,apgriež noziedējušās puķes 4
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Irāna: ASV nobloķējušas Irānas mediju tīmekļa vietnes
22:52
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Karstajos Jāņos – vēsu prātu! Kādi ir līdzšinējie Līgo un Jāņu gaisa temperatūru rekordi?
22:05
LE
LETA
Ziņas
ES 13 valstis pauž bažas par homoseksuāļus diskriminējošo Ungārijas likumu 8
21:33