Latvijā
Vēsture

1938. gada 31. martā. Apvērsums fotorūpniecībā – Latvijā patentē “Minox”12

VEF “Minox”

Pirms 80 gadiem Latvijas Patentu valde “Valdības Vēstnesī” izsludināja, ka VEF saņēmis patentu uz Valtera Capa konstruēto unikālo minifotoaparātu “Minox”.

Līdz ar to varēja oficiāli sākties slavenā fotoaparāta sērijveida ražošana tirgum.

Latvijas prese uzsvēra, ka 125 gramus vieglā, universālā fotokamera ir “apvērsums” un “sensācija” fotorūpniecībā.

Ar “Minox”, saglabājot kadra asumu, vienlīdz labi varēja uzņemt kā tuvus priekšmetus, tā ainavas un lietas kustībā. Atvelkot aparāta no nerūsējoša tērauda izgatavoto čaulu, reizē tika uzvilkts slēdzis un transportēta filma.

Kameru izgatavoja noapaļotiem stūriem, bez tālu izvirzīta objektīva, tātad ērti ievietojamu kabatā.

Šo parametru dēļ “Minox” vēlāk ieguva “spiegu kameras” slavu. Avīzes tolaik apgalvoja, ka VEF inženieri esot pie aparāta strādājuši četrus gadus.

Tas nebija tiesa, jo sensacionālais fotoaparāts bija Rīgā dzimušā Capa un viņa drauga Riharda Jirgena četru gadu darba auglis.

Vefiešiem tikai nācās risināt ar “Minox” sērijveida ražošanu saistītos jautājumus.

Pats izgudrotājs, dzīvojot Tallinā, vispirms bija piedāvājis aparātu turienes rūpniekiem, taču izrādījās, ka Igaunijā nav tāda uzņēmuma, kas būtu gatavs šādai ražošanai.

Saistītie raksti

Tad Caps vērsās pie VEF un guva atsaucību. 1936. gada rudenī tika nokārtoti attiecīgie līgumi, bet 1938. gadā par to paziņoja publiski.

Pirmo sērijā izgatavoto eksemplāru 1. novembrī kā dāvanu no VEF direktora Teodora Vītola rokām saņēma valsts vadītājs Kārlis Ulmanis.

Kopumā no 1938. līdz 1943. gadam Rīgā izgatavoja ap 17 500 fotoaparātu. Pēc kara to ražošana turpinājās Rietumvācijā.

LA.lv