Mobilā versija
+17.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 25. jūnijs, 2017
11. oktobris, 2016
Drukāt

1986. gada 11. oktobrī

Reigans_Gorbacovs

Pirms 30 gadiem, 1986. gada 11. oktobrī, Islandes galvaspilsētā Reikjavīkā sākās ASV prezidenta Ronalda Reigana un PSRS vadītāja Mihaila Gorbačova sarunas par kodolraķešu skaita samazināšanu Eiropā.

Lai arī atbruņošanās sarunas izjuka jau nākamajā dienā, tās tiek vērtētas kā vēsturisks lūzuma punkts, jo Rietumi saskatīja, ka jaunais PSRS vadītājs ir gatavs runāt par kodolieroču skaita samazināšanu un arī, kaut negribīgi, par cilvēktiesību ievērošanu attiecībā uz disidentiem Padomju Savienībā un situāciju Afganistānā, kur PSRS bija iebrukusi. Tikšanās noslēdzās 12. oktobrī, kad Reigans atteicās pārtraukt tā sauktās “Stratēģiskās aizsardzības iniciatīvas” jeb “zvaigžņu karu” programmas testus, uz ko principiāli uzstāja Maskava. Minētā programma paredzēja sistēmu, kas no Zemes orbītas pasargātu ASV pret padomju ballistisko kodolraķešu triecienu atomkara gadījumā. Kā zināms, viens no PSRS sabrukšanas ekonomiskajiem iemesliem dažus gadus vēlāk bija nespēja tikt līdzi ASV aizsardzības budžetam un tehnoloģiskajam pārākumam militārajā jomā.

Pievienot komentāru

Francijas vēlētājus īpaši nesatraucot ES liktenis (1)Francijas vēlētājus īpaši nesatrauc Eiropas Savienības (ES) liktenis, komentējot Francijas parlamenta vēlēšanu rezultātus, uzskata Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs
Draugiem Facebook Twitter Google+