×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
2. jūlijs, 2015
Drukāt

Administratīvajā kodeksā paredzētais sods par Latvijas karoga nepacelšanu pie mājas neatbilst Satversmei (18)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas karogs pie ēkas Raiņa bulvārī.

Satversmes tiesa (ST) ceturtdien nospriedusi, ka Administratīvo pārkāpumu kodeksa (APK) normā ietvertais ierobežojums tiktāl, cik tas nosaka sodu par Latvijas valsts karoga nenovietošanu pie fiziskajām personām piederošām dzīvojamām ēkām, nav samērīgs un neatbilst Satversmes pantam par vārda brīvību, aģentūru BNS informēja ST pārstāve Līna Kovalevska.

“Pienākums novietot Latvijas valsts karogu pie dzīvojamām ēkām stiprina valstisko apziņu. Soda noteikšana pilsoniska rakstura pienākumu izpildes nodrošināšanai ir atzīstama par samērīgu tikai izņēmuma gadījumos,” atzina Kovalevska.

ST arī vērsa uzmanību tam, ka sods par karoga nenovietošanu pie fiziskām personām piederošām dzīvojamām ēkām maina pamattiesību ierobežojuma juridisko dabu. Tādēļ pastāv pamatota iespējamība, ka valsts karogs tiek novietots noteiktā soda dēļ, nevis atceroties Latvijas valstij nozīmīgos vēsturiskos notikumus.

“Valstiskās apziņas veidošanās sekmējama atbilstoši demokrātiskas valsts principiem. Soda noteikšana pilsoniska rakstura pienākumu izpildes nodrošināšanai ir atzīstama par samērīgu tikai izņēmuma gadījumos”, teikts ST spriedumā.

Tāpat spriedumā pausta atziņa, ka, ja likumdevējs nosaka ar vārda brīvības negatīvā aspekta ierobežojumu saistītu administratīvo sodu, tam šāda rīcība pietiekami jāpamato.

“ST norādīja, ka no lietas materiāliem nav gūstama pārliecība, ka attiecībā uz apstrīdēto APK normu Saeima būtu pietiekami pamatojusi izņēmuma gadījuma esamību demokrātiskā sabiedrībā pašreiz,” pastāstīja Kovalevska.

Tāpat ST paudusi atziņu, ka “demokrātiskā sabiedrībā nav pieļaujama soda paredzēšana par viedokļa nepaušanu.”

Tādējādi ST atzina, ka apstrīdētajā APK normā ietvertais ierobežojums tiktāl, ciktāl tas nosaka sodu par Latvijas valsts karoga nenovietošanu pie fiziskajām personām piederošām dzīvojamām ēkām, nav samērīgs un neatbilst Satversmei.

Kovalevska arī skaidroja, ka par APK normas neievērošanu par Latvijas valsts karoga vai citu valstu karogu nepacelšanu Saeimas, Ministru kabineta, republikas pilsētu domju vai novadu domju noteiktajās dienās vai gadījumos, kā arī par Ministru kabineta noteiktā Latvijas valsts karoga pacelšanas veida vai kārtības pārkāpšanu – izsaka brīdinājumu.

Savukārt APK noma par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas, nosaka, ka tiek izteikts brīdinājums vai uzlikts naudas sods līdz četrdesmit euro.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Satversmes tiesā (ST) ierosināta lieta par pienākumu svētku un sēru dienās izkārt karogu.

Lieta 7.janvārī ierosināta pēc Solvitas Olsenas konstitucionālās sūdzības. Sūdzības iesniedzēja norāda, ka viņai piemērota administratīvā atbildība par karoga neizkāršanu likumā noteiktajā dienā.

Olsena uzskata, ka apstrīdētās normas pārkāpj viņas tiesības uz vārda brīvību. Vārda brīvībā ietilpstot ne vien verbāli izteiksmes veidi, bet arī tādi personas izteiksmes veidi, kas nodod informāciju neverbāli.

Valsts karogu privātpersona lietojot tad, kad tai ir vēlme paust savus uzskatus par valsts notikumiem. Karoga lietošana kā obligāts pienākums nenodrošinot personas tiesības izvēlēties vai paust savus uzskatus, kā to darīt un kad to darīt, skaidrojusi iesniedzēja.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Patiesi visi komentētāji spīdoši pārstāv muļķu zemi un ar to lepojas. Man tiešām kauns par to tautas daļu, kas savu vecvecāku varoņdarbu ieslauka mēslainē. Varētu jau teikt, ka jūsu bērni tāpat izdarīsies ar jūsu matojumu, bet nebūs jau ko aizslaucīt, jo pat ēna no jums nepaliks. Un tā postpadomju tiesa dara visu lai izpatiktu tam muļķu baram

 2. Nu re, pat nacionālkonservatīvās LA lasītāju komentāri vairākumā ir pret obligāto “karogošanos”, pie tam ne pirmo reizi. Vispār jau šī lieta tā īsti aktuāla privātmāju īpašniekiem, kuriem tas sagādā nevajadzīgus apgrūtinājumus, tiem, kas dzīvo dzīvokļos, tas, lielumkārt, ir vienalga. Andrej, pret obligāto karoga izkāršanu iebilst ne tikai tie, kas ienīst šo valsti. Es, piemēram, neienīstu,..tieši otrādi, uzskatu sevi par patriotu. Tomēr likumu par obligātu karoga izkāršanu uzskatu par idiotisku padomiskās domāšanas palieku. Karogs, protams, cits, bet domāšana tā pati!

 3. bija filma par juristu un humānistu Tomasu Mūru – arī viņs nepauda viedokli – nezvērēja karalim … kaut bija viens no uzticamakajiem un vērtīgakajiem pavalstniekiem un Anglijas patriotiem …

  Tieši viņs tiesā pieradīja ka ne tikai karalis , pat parlaments nedrīkst jebkādu likumu pieņemt ….

 4. Te raksta visi tie, kam nospļauties par Latvijas valsti un tās simboliem un slēpjoties aiz vārda brīvības un demokrātijas maskas, īstenībā ienīst šo valsti. Tāpēc arī tās runas: ka par daudz sēru dienu, ka uz pohām nevar atcerēties ka jākarina karogs, ka ar pātagu neiedzīs patriotismu, ka pārkāpta vārda brīvība, ka…
  tie visi ir sadomāti iemesli nevis vērā ņemami argumenti, lai valsts tagad mainītu savu rīcību. Jā, karoga izkāršana ir arī patriotisma audzināšana jaunajai paaudzei, kura ir brīva no postpadomju stereotipiem
  un nihilisma , bet tas jums ļoti nepatīk.

  • te raksta tie kas vērtē savu ( tuvāka) tēvzemi un brīvību augstāk par valsti – kā tam būtu jabūt normali. T^e neprotestē pret latviešu valsti katādu bet pret sūdīgu latvijiskumu – ļoti objektīvi sūdīgu- btik sūdīgu ka ākstiem tipa osipoviem ungapoņenkām ir par kop ņirgaties – – vini pareizi dara – paņirgājas par policejisku iekartu- un policija klat ka saukta – bet ākstiem galvas necērt (20 minūtews un atlaida) – bet sūdīga valsts no tā labāka nepalika

   Nedrīkst valstij – vai tiem kas aiz kļudas iedomajas ka viņi ir valsts ļaut Dievu pārspļaut regulējot citiu sirdsap-ziņu un morāli ..

   Valsti (politisku organizāciju ) cilvēki dibina savu brīvību labākai aizsardzībai—- nevis cilvēki valsts dēļ eksistē – un ja padoma kas tā valsts vai kas tas uzl;iktie “pienākums” tad parbaudot izrādas ka tas ir tikai tarakans galvā

 5. Beidzot kāds pacēla šo jautājumu! Savādāk tu pat no mājas nevari iziet vai ilgāk pagulēt, ka jau tev cedeli ar sodu raksta! Apsurds!

 6. Šitajā valstī ir daudz par daudz to sēru un atceres dienu, vēl jo vairāk, ka jaunieši vispār nezin ko tās dienas nozīmē ,un ,mums ir pilnīgi vienalga vai tas karogs karājās, vai nekarājās.

 7. Patriotismu nekad Atbildēt

  neiedzīs ar pātagu. Latvijā obligātā karogu vilksana jau aizgājusi daudz par tālu un ir pårspīlēta. Iestādēm tas ir obligāti bet privātām personām brīvprātīgi pēc pašu vēlmes.

 8. Vai 15000 Latvijas pilsoņu deportācija uz Sibīriju bez tiesas sprieduma bija parasts vai IZŅĒMUMA gadījums Latvijas vēsturē, ja šī nozieguma dēļ valsts karoga pacelšana pie mājas skaitās vārda brīvības ierobežošana? Karoga pacelšana ir cieņas izrādīšana šī nozieguma upuriem un ar vārda brīvību tai nav nekāda sakara. Nevajag te meklēt juridiskus attaisnojumus priekš tiem, kuri negrib šo cieņu izrādīt un tādā veidā faktiski attaisno šo noziegumu. Zinām taču, ka bija pietiekoši daudz vietējo, kas piedalījās šajā
  noziegumā!

  • karogu tev neviens neliedz kaut vai katru dienu izkarināt, no rīta svinigā pacelšana, vakarā svnigā nolaišana. runa iet par to ka sods par neizkāršanu nedrīkst būt. jo es reāli varu but izbraucis, kaut vai kāju salauzis, un galu galā uz pohām varu vienkārši neatcereties ka jākarina. taču pseidopatrioti nez kāpec dikti grib piespiedu izrādišanos.

   • Atļaušos “piesieties”. Lūdzu, atceramies, ka latviešu valodā runa nekad nekur nav gājusi, neiet un cerams, nekur neies. Tas ir garā nabagu politikāņu ieviests “pārnesums”.

  • Pēc Jūsu raksta ir redzams,ka nepārzina ne Latvijas vēsturi,ne šīs dienas situāciju Latvijā.Pat ar skaitļiem mētājaties,kas nav precīzi.Latvijas valsts mūsu tautai ir nodarījusi milzīgu pārestību-vairāk kā 650 tūkstoši no Latvijas aizbrauca mūsu tautieši jo viņiem ir tikai viens netikums – grib viņi un viņu ģimenes ĒST un dzīvot cienīgu dzīvi.Tad kurš ir vairāk nodarījis pāri Latviešu tautai-sibīrija vai šīsdienas politiskā valdība???
   Šodien ir vēl lielāka patvaļa no mūsu valdības puses.Tas ir jau redzams no karogu situācijas.

 9. ST spriedums ne šāds, ne tāds. Ceru, ka tai enerģiskajai sievietei pietiks uzņēmības lietu novest līdz galam un iesniegt prasību Eiropas Cilvēktiesību tiesā, lai šo prasību par obligātu karoga izkāršanu atceltu vispār! Olsenas kundzei par to būs bezgala pateicīgi visi tie privātmāju īpašnieki, kuri “karogotajās” dienās vēlas kaut kur aizbraukt, tāpēc nevar laikus izkārt un noņemt karogu. Bet priekšlaicīgi izkārts vai laikus nenoņemts karogs ir kā izkārtne zagļiem – nāciet droši, mājās neviena nav! Un ko lai dara tie, kuri savā mājā vispār nedzīvo pastāvīgi, bet izmanto to kā vasarnīcu vai cita iemesla dēļ tajā pastāvīgi nedzīvo?! Braukt speciāli vairākus desmitus km tikai karoga dēļ?! Tāds idiotisms iespējams tikai postpadomju valstī!

  • Vai tad mums vēl nav postpadomju laiks? Visās iestādēs vēl aktīvi sēž un darbojas pospadomisma garā, lielākā daļa šādi ierēdņu un likumus interpretē pēc saviem ieskatiem.
   Es jau sen nedaru darbus un nekalpoju šo dīkdieņu likumiem, kuri neatbilst satversmei Saeimā pieņemtajiem. Tos ko pieņem Ministru kabinets, bez Saeimas apstiprinājuma, ir tas pats, ko kādreiz lēma kolhoza priekšsēdētājs un visi centās pakalpīgi tos pildīt!
   Nekad neesmu licis un nelikšu karogu dienās, kuras man nevieš pārliecību, arī 4. jūlijs par Vizentāla un citu līdzīgu, pret Latviešiem vērstām darbībām.

Draugiem Facebook Twitter Google+