×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
14. maijs, 2014
Drukāt

Aicina uz Sēliju iepazīt Korkuļu ūdensrijēju (1)

Foto: Dainis Ozols, petroglifi.lvFoto: Dainis Ozols, petroglifi.lv

Korkuļu ūdensrijējs vasarā.

Gada ģeoloģiskā objekta izglītojošais pasākums šogad sāksies 17. maijā pie Korkuļu sausgultnes un ūdensrijēja, Jaunjelgavas novada Sērenes pagastā, vēsta Latvijas Petroglifu centra pārstāvis Andris Grīnbergs.

Gada objekts atrodas ļoti tuvu Aizkraukles pilsētai, netālu no Daugavas kreisā krasta un Pļaviņu HES. Tas ir viegli sasniedzams un apskatāms. Pasākuma ietvaros Latvijas Petroglifu centra un Latvijas Universitātes speciālistu brīvdabas lekcija un atbildes uz interesentu jautājumiem par dabu, ģeoloģiju un izpētes lietām.

Korkuļu ūdensrijējs kopā ar sausgultni ir rets ģeoloģisks un hidroloģisks objekts. Nelielā Korkuļu upīte aiztek pazemē un pēc apmēram puskilometra iztek Lauceses (Lauces) upītes pamatkrastā. Kopš 2001. gada Korkuļu kompleksam ir valsts aizsargājamā ģeoloģiskā un ģeomorfoloģiskā dabas pieminekļa statuss, tā ir arī Eiropas nozīmes – Natura 2000 vieta. Korkuļu ūdensrijējs, kas ir samērā populārs tūrisma objekts, atrodas Daugavas kreisā krasta pietekas Lauceses (Lauces) upītes tuvumā, netālu no Jaunjelgavas – Jēkabpils šosejas iepretim Aizkraukles pilsētai.

Gada nominācija piešķirta ar mērķi rosināt šī objekta sakopšanu (kas jau veikta Lielās talkas ietvaros) un izpēti, kā arī vispār pievērst sabiedrības uzmanību Latvijā reti sastopamiem ģeoloģiskiem veidojumiem – ūdensrijējiem un sausgultnēm. Līdzīgi objekti atrodas tikai dažviet Daugavas krastos, Gaujienas, Ieriķu un Līgatnes apkārtnē.

Latvijas Petroglifu centra organizēto Korkuļu ūdensrijēja nominēšanu par Latvijas 2014. gada ģeoloģisko objektu atbalsta Latvijas Universitātes Ģeoloģijas muzejs, Ziemeļvidzemes Ģeoparks, Dabas aizsardzības pārvalde, Jaunjelgavas novada dome un Dabaszīmes.lv.

Tikšanās vieta 17.maija rītā ir Jaunjelgavas – Jēkabpils šosejas malā, bijušo Zeltiņu māju ceļa gals, kur būs norādes zīme uz Korkuļu sausgultni un ūdensrijējiem. Vieta sasniedzama braucot no Aizkraukles vai Jaunjelgavas uz Jēkabpili pa Daugavas kreiso krastu, un atrodas aptuveni kilometru no pagrieziena uz Pļaviņu HES un Aizkraukles pilsētu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Foršs objekts. Jāaizbrauc paskatīties! Pasākumā 17.05. būšot arī līdz šim LV neredzēta aktivitāte – paraugdemonstrējums.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +20.1
Alūksne +18.6
Daugavpils +21.7
Saldus +18.2
Liepāja +17.2
Jelgava +17.4
Ventspils +17.0
Limbaži +17
Madona +20.6
Rēzekne +22.3
+18
+16
+16
Draugiem Facebook Twitter Google+