×
Mobilā versija
+9.2°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
27. maijs, 2016
Drukāt

Aiviekstes krastā uziets piemirsts dižozols (1)

Foto: A/S "Latvijas Valsts meži". Ilustratīvs attēlsFoto: A/S "Latvijas Valsts meži". Ilustratīvs attēls

Pateicoties kādam dabas vērotājam, AS “Latvijas valsts meži” vides eksperte Diāna Marga atklājusi piemirstu vairākus gadsimtus vecu dižozolu Aiviekstes krastā, LA.lv uzzināja uzņēmumā.

Ozols ierindojams resnāko ozolu saraksta augšgalā – tā apkārtmērs ir 6,03 metri, turklāt tā dobumā mīt īpaši aizsargājama kukaiņu suga – lapkoku praulgrauzis, kas ir iekļauta Latvijas Sarkanās grāmatas pirmajā kategorijā kā izzūdoša suga.

“Latvijā lapkoku praulgrauzi var novērot parasto ozolu, liepu, kļavu, zirgkastaņu un citu platlapju koku dobumos. Lapkoku praulgrauzis apdzīvo vecus, liela apkārtmēra dzīvus kokus ar dobumiem. Šis dižozols ir jauna atradne Latvijā,” norāda LVM eksperte.

Diāna Marga pauda, ka, lūkojoties ozola plašajā dobumā, var atrast daudz aizraujošu un interesantu lietu, arī konstatēt, ka tas iemantojis to slēpņotāju uzmanību.

“Atklāju, ka kokam ir dots nosaukums – Lubānas Naudas ozols. Turklāt par šo koku ir sarakstīta teika,” par atklājumu zina teikt Marga. Teika stāsta par kāda tēva diviem dēliem, kuri pēc tēva nāves pārvaldījuši saimniecību, kā nu katrs pratis. Viens – čakli strādādams un taupot naudu, otrs – bezrūpīgi dzīvojot. Kā zināms, bez darba nav iztikšanas, un mantotie labumi izsīka. Izšķērdīgais tēva dēls nolēma izkrāpt no taupīgā brāļa naudu, izliekoties, ka ir nolaupīts. Izpirkuma nauda bija jāatstāj pie ozola. Tur abi brāli satikās un saķildojās. Tā kā strīda iemesls bija nauda, ļaudis koku sākuši dēvēt par Naudas ozolu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Par jaunu praulgrauža atradni prieks, par lielākā Lubānas puses ozola pieminēšanu – paldies!
    Tomēr diezko pirmirsts viņš nav. Vai tad LVM nezin par to, ka VMD kopuši šī ozola apkārtni, vismaz 2005.gadā? Ozols pieminēts teritorijas plānojumā, foto ir letonikā, ozolā ir geocache slēpnis. Ozols kopā ar citiem tuvējiem dižozoliem ir 1986. g. un citos dižkoku sarakstos.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +9.2
Alūksne +5.6
Daugavpils +8.0
Saldus +7.2
Liepāja +5.4
Jelgava +7.6
Ventspils +7.0
Limbaži +9
Madona +7.9
Rēzekne +7.4
Draugiem Facebook Twitter Google+