×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
30. jūlijs, 2017
Drukāt

Vai Austrālijas latvieši aizmirsti? ĀM atbilde: būs nauda, būs vēstniecība (2)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Aleksandrs Gārša, jurists un politologs Austrālijā

Latvijai joprojām nav vēstniecības Austrālijā, lai gan šajā valstī dzīvo ap 24 000 latviešu. Uzmanību uz šo faktu, pārstāvot latviešu kopienu Austrālijā, vērsa Latvijas Goda konsuls Kērnsā Aleksandrs Gārša. Ārlietu ministrija gan atbild, ka vēstniecības atvēršana Austrālijā esot naudas jautājums.

“Latvieši Austrālijā gaidīja, ka drīz pēc Latvijas neatkarības atgūšanas Austrālijas galvaspilsētā Kanberā atvērs atjaunotās Latvijas vēstniecību. Šā notikuma gaidītāji ļoti labi saprata, ka priekšroka būs jādod Latvijai svarīgākām zemēm – ASV, Vācijai, Francijai, Krievijai un citām. Apjauta un saprata, ka mazliet būs jāpagaida. Latvieši Austrālijā priecājās, kad Latvija atvēra vēstniecību trešajā lielākajā latviešu kopienas zemē Kanādā. Priecājās par to, ka nu beidzot būs kārta Austrālijai. Bet tas nav noticis, latvieši Austrālijā šķiet aizmirsti, sarūgtinājums un vilšanās sajūta pieaug,” raksta A. Gārša (“Latvijas Avīze” 18.07.17. “Vai Austrālijas latvieši aizmirsti?”). Viņš paudis visu Latvijas Goda konsulu Austrālijā nostāju. Vēstniecību nevarot aizstāt Goda konsuli un pat oficiāls Latvijas ģenerālkonsulāts. Austrālijas latviešu ieskatā, ir neiespējami un apvainojoši Latvijas pilsoņiem pasu izdošanas un atjaunošanas lietās doties uz tūkstošiem kilometru tālo Tokiju vai Rīgu.

Par Austrālijas latviešu aicinājumu “LA” aicināja izteikties ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, taču viņš atrodas atvaļinājumā. Atbildi sniedza ministra padomnieks Mārtiņš Drēģeris. Šogad ārlietu dienests neplānojot atvērt jaunu Latvijas vēstniecību, un tas esot finanšu jautājums. Par to plānots lemt ne ātrāk kā 2019. gada budžeta kontekstā, taču jautājums par diplomātiskās pārstāvniecības atvēršanu Austrālijā joprojām esot aktuāls. Pēc Ārlietu ministrijas plāna par diplomātisko pārstāvniecību tīkla attīstību līdz 2020. gadam, Austrālijā, iespējams, tiks atvērts ģenerālkonsulāts. “No politiskā, ekonomiskā un arī praktiskā aspekta būtu jāatver Latvijas vēstniecība Kanberā, savukārt konsulāts – Sidnejā, jo šī pilsēta ir viens no lielākajiem biznesa un uzņēmējdarbības centriem. Savukārt latviešu diaspora dzīvo ne tikai Sidnejā, bet visā Austrālijā, piemēram, Adelaidā, Melburnā, Pērtā un citur,” spriež M. Drēģeris.

Ministra padomnieks atgādina, ka valdības un Saeimas ziņā ir lemt par labu vēstniecības atvēršanai Kanberā, bet tas nedrīk­stot notikt “ķeksīša” pēc. M. Drēģeris argumentē, ka viens cilvēks, piemēram, vēstnieks, nevar nodrošināt pilnīgu Latvijas valsts interešu pārstāvību – politiski, ekonomikas jomā, kā arī veikt konsulāros pienākumus un strādāt ar tautiešiem. Vienas pārstāvniecības atvēršana izmaksājot ap 900 000 eiro, un tas ir atkarīgs no konkrētā reģiona pasaulē utt. Savukārt pārstāvniecības uzturēšana gadā izmaksā vismaz 500 000 eiro, kas atkarīgs no konkrētiem uzdevumiem un personāla lieluma, piemēram, izdevumi būs atšķirīgi nelielai Latvijas vēstniecībai Ungārijā un apjomīgākajai Latvijas pārstāvniecībai ES Briselē.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ja viņi ir Latvieši tad lai atgriežas Latvijā, savādāk plukatas ne Latvieši.

  2. Sen bija laiks!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+