×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
7. decembris, 2017
Drukāt

Andai Līcei kultūršoks Vidzemē. Notiek apzināta cilvēku izdzīvošana no laukiem (65)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Dzirdot pieminam izdzīvošanu, prātā vispirms nāk kari, katastrofas un ekstrēmi dabas apstākļi. Arī darba spēju zaudēšana, nožēlojamas pensijas un neizmaksātas algas. Taču šim vārdam var būt arī kāda pavisam cita nozīme. Cilvēku var ar nolūku izdzīvot no amata, mājas un valsts. Bet izdzīvot var arī valsti no pārējo valstu kopības, un to ar savu politiku spēj izdarīt pati valsts.

To, ko es redzu, nu jau diezgan ilgi dzīvojot laukos, var saukt par cilvēku apzinātu izdzīvošanu no Latvijas laukiem. Kopš Latvija ir Eiropas Savienības locekle, valsts savu nespēju un neprasmi, bet aizvien biežāk nevēlēšanos risināt problēmas aizbildina ar Briseles prasībām, krīzi un globalizāciju. Mazkustīgais, ar regulām apaudzētais pārvaldes aparāts un ne bez nodoma samudžinātā likumdošana ļauj plaukt noziedzībai, sākot ar sīko un vidējo zemnieku izspiešanu no tirgus un beidzot ar bērnu tirdzniecību, kas, izrādās, notiek adopcijas ietvaros. Var, protams, visā vainot valdību un Saeimu, tomēr nākas vien atzīt – sabiedrība kopumā ir dziļi degradējusies. “Mums vajadzētu jaunus cilvēkus ar jaunu domāšanu,” saka mācītājs Juris Cālītis. Kur tos ņemt laikā, kad tik daudzi jauni cilvēki ir prom un palikušajos valda milzīga apātija un vienaldzība?

Šoruden savā mīļajā Vidzemē nedēļu pēc valsts svētkiem piedzīvoju īstu kultūršoku – novada centra kultūras namā dokumentālā filma “Astoņas zvaigznes” pulcēja septiņus skatītājus! Viņu vidū nebija neviena domnieka, vidusskolas skolotāja un skolēna. Kā šādu attieksmi sasaistīt ar valsts simtgadi un Latvijas nākotni gan vietējā, gan visas valsts mērogā?

Vai par cilvēku izdzīvošanu no laukiem neliecina tas, ka jau gadiem ilgi tie, kuriem nav auto vai jaunu kāju, svētdienās un svētku dienās nevar izkustēt no savām mājām, jo vietējie autobusi nekursē. Manā pusē ir pat viens tāds, kam durvis jāver ar roku, un tas ne katram izdodas. Pieņemsim, ka tā ir Briseles augstprātīgā attieksme pret jaunuzņemtajām valstīm, bet kāda īstenībā ir pašas Latvijas politika? Ja viss būtu atkarīgs vienīgi no Briseles, tad salīdzinājumā ar Igauniju Latvija nebūtu tik kliba. Pieņemsim, ka vainīga ir Rīga, bet kāpēc tāds pamirums valda tik daudzviet provincē? Ir sajūta, ka viss iet mazumā. Katrai pašvaldībai ir jāuzdod sev jautājums: “Ko mēs varam darīt, lai novads neizmirst?” Ja neko nevar, tad jāiet no amata prom. Mani sajūsmināja ziņa, ka Balvos ir izveidots lielākais vēja zvanu ansamblis. Varbūt tieši Latgalei ir lielais uzdevums modināt visu Latviju?

Pievienot komentāru

Komentāri (65)

 1. Kāpēc tad bļaujiet par latviešu izdzīvošanu no laukiem, ja tas notiek visā pasaulē. Pat bagātā Šveice gatava piemaksāt pat 130 000 kādam kas vēlētos dzīvot izmirstošā ciematā Krietnu summu Itālijā maksā tam, kurš būtu ar mieru apsaimniekot senu pili. Francijā okeāna krastā stāv pilsētiņa 20 000 iedzīvotāju , tikai to tur nav. Uz ko tad mēs varam cerēt, jo mūsdienu apstākļos un iespējās, katrs iet dzīvot tur , kur patīk, brauc kaut uz citu valsti. Vai tad Anglijā ir tikai latviešudarba meklētāji? To tur pietiek no visām austrumeiropas valstīm. Nav jau vairs tā kā pēc pirmā pasaules kara, ka katrs bija spiests strādāt savas valsts, savas dzīves labā, tagad var iekosties citu tautu kumosā un krietni.

 2. Vai tikai no laukiem ? Paskatieties kas notiek mazpilsētās ??? Tās kļuvušas tukšas! Jo pārsvarā novados tikai minimālā alga ,bet maksājumi un bērnu skološana maksā naudu !

 3. Lauksaimniecība ir kļuvusi tik reizes intensīvāk, cik arī mazāk fiziskā darba strādnieku tai nepieciešams. Sabrukušas un pamestas mājas laukos jūs varat redzēt burtiski visās valstīs. Ja beigsies nafta un maizi būs jāaudzē ar vecajām metodēm, tad lauki arī atdzīvosies. Andai Līcei aptrūcies rakstāmais – tāds mans secinājums.

 4. mūdzis regionālis Atbildēt

  Par laukiem nezinu,tagad jau visur tikai reģioni,bet no bērnības atceros,ka laukos ir skaisti:lido bites,tauriņi,spāres,dzied cīruļi un griezes.Jaukas atmiņas un tās nevar atņemt.

 5. Esu vidzemnieks….piekrītu katram vārdam…tā ir valsts apzināta vaina par savu iedzīvotāju izzēšanu no dzimtajam vietam….

 6. Padomietim vieglāk izvemt naidu nekā pateikt kautko konstruktīvu.

 7. Visu cieņu komentētājam KVADRĀTAM,viņam pilnīga taisnība. Taisnība ir arī Andai Līcei,šovasar biju savā bērnības pusē,daudzas mājas sabrukušas,cilvēku maz,žēl skatīties,bet tāda tagad laikam tā dzīve.Arī tur veikalu nav, autobuss vienreiz dienā,nu skumji,pagasta centrā jau ir viens liels zemnieks,un daži mazi zemnieciņi.Principā jau nav to cilvēku,kas varētu saimniekot,vecie veci,jaunie lielāko daļu aizbraukuši gan uz Rīgu,gan ārzemēm.Tā diemžēl ir taisnība,

 8. Uzmanību - klasiskais triks!!! Atbildēt

  Nobrinijos – vai tiešām reali runās par šo lietu. sākot lasīt, uzreiz sapratu triku.
  Pārnest atbildību no centrālās varas zemāk.
  Jo problēma ir jau tik acīmredzama, ka vairs nav noslēpjama maisā.
  Tas pats princips, kas par čekas represijām uzlikt atbildību uz pašiem. Izvairoties runāt par boļševiku režīmu, tā organizētājiem, finansētājiem u.tml.
  NEPADODIETIES SIM TRIKAM!!! Centrālā vara vaino JUUS! Vaino zemākas mariobnetes. Lai aizamiglotu savas politikas pēdas.

  • Starp citu šādi prāta parazīti var iesēsties visai dziļi tautas apziņā un veģetēt gadu simtiem.
   Anda līce ir bailīga – to manu jau ne pirmo reizi, tāpēc nemēdzu lasīt. Un ja tā – jēga smērēt papīru.
   Rodas iespaids, ka viņai āparkastās, ka Briseli un lielos čiekurus ne pie kādiem apstākļiem neaiztiks!!!

 9. Novadu vara iznīcina darbavietas pagastos, veicot formālas reformas pārņem vēl pēdējos atlikušos amatus atdodot tos savējiem ielikteņiem, Vietiejie amatnieki nedrīkst neko darīt , viss caur noavada piespelētām firmiņam, shēmiņām.

 10. Ja stāsti patiesību, tad stāsti visu patiesību!
  Mēs maksājam valstij nesamērīgi lielus nodokļus, bet braucam pa sliktiem ceļiem, medicīnas aprūpe mums ir zem katras kritikas, izglītība valstī jau ir pārgurusi no tām nepārtrauktajām un bezjēdzīgajām reformām, par tās kvalitāti vispār nav ko runāt pat salīdzinot ar PSRS laikiem, bet policija…. par policijas, drošības iestāžu un tieslietu sistēmas darbu labāk nerunāt, pretējā gadījumā var nākties ar tām iepazīties tuvāk, jo mūsu valstī ne par ko nevari būt drošs.
  Komentārs jau nav vērsts uz to, ka valstij nevajag maksāt nodokļus, bet gan uz to, ka šī nodokļu iekasēšana tiek pārvērsta par galveno peļņas avotu un mērķi uz ko tiekties. Valdībai būtu jādomā, nevis kā uzlikt lielākus nodokļus tautai, bet gan kā racionālāk iekasēto nodokļu naudu izlietot un kā radīt tautai lielākas iespējas strādāt un to naudu pelnīt!
  Labs jautājumsi: KAS IR VALSTS? Vai tās šiltītes uz durvīm mums nezināmu, un ar neizprotamu mērķi dibinātos departamentos, padomēs utt.? Jeb tomēr konkrētas amatpersonas – par mūsu nodokļu naudu UZTURAMAS?
  Kad mēs balsojam par deputātiem, – mēs balsojam par UZTURAMAJIEM ievēlētajiem cerībā, ka tie KALPOS tautas labklājībai, attīstībai. Un viņi to mums sola savās priekšvēlēšanu kampaņās. Pie mums populāri runāt par uzturamiem pensionāriem (kādi meli), invalīdiem utt. Tās ir kapeikas, salīdzinājumā ar UZTURAMO valsts sektoru.
  Ja par manu nodokļu naudu UZTURAMIE mani dara aizvien trūcīgāku, bet UZTURAMIE dzīvo aizvien greznāk izšķērdīgāk, un vairojas, – tad esmu nevis SAIMNIEKS, bet MUĻĶIS savā valstī.
  Vai nav pēdējais laiks kļūt saimniekiem?
  CITĀDU Latviju mums neviens uz paplātes nepienesīs.

 11. Latviju var izglabt no iznicibas tikai apvienosanas ar Igauniju ka kadreiz Livonija.

 12. Vai var ko darīt, lai pustukšajos laukos atgrieztos to iedzīvotāji? Eiropas valstu pieredze liecina, ka šos procesus var ietekmēt, radot daudz labvēlīgākus apstākļus tiem, kas atgriežas vai grib dzīvot laukos. Ar lielākiem pabalstiem dzīvesvietai, izdevīgākiem nosacījumiem uzņēmējiem lauku novados, dažādiem atvieglojumiem, utt. Bet ko dara mūsu politiķi? Laukos slēdz, likvidē, apvieno, nogriež finanses lauku infrastruktūrai un citādi veicina cilvēku koncentrāciju lielajās pilsētās. Tātad apzināti turpina lauku degradācijas politiku, iet vieglāko ceļu, pakļaujoties visiem pasaules vējiem. Tuvojas Saeimas vēlēšanas – vai atkal savēlēsim tikai pašlabuma meklētājus, viendienīšus un interešu lobētājus, kam nemaz nerūp nācijas liktenis? Atcerieties, viņi atkal būs partiju sarakstu pirmajās rindās!

 13. Vispirms, cienījamā autore, pamostieties pati, tad mudiniet mosties citus. Pamostieties un paskatieties sev apkārt. Citi laiki, cita kārtība, bet, raudādama par kolhozu laikiem, jūs kļūstat par Krievijai kalpojošu idiotu. Diemžēl. Tā notiek ar daudziem tiem, kuri neapjēdz, ka vispirms vajag noslaucīt sev degunu, tad ķerties pie slotas un izslaucīt savu durvju priekšu. Tie, kuri nebaidās darba, par lauku postu nerunā.

 14. Andai Līcei vispirms jāpajautā savā redakcijā, KĀDĒĻ LA (un citi) VEIDO IZMIREĻU INFORMATĪVO TELPU? Kādēļ TAUTAS (sūds par valsti – tās vairs nav) IZDZĪVOŠANA NAV TĒMA Nr.1 katrā pirmajā lappusē 365 dienas gadā? Hei, pašapmierinātie un bezapziņā aizmigušie Benjamiņu biznesa turpinātāji! JŪSU STULBUMS ved pie tā, ka ARĪ JŪS VARAT ATKĀRTOT PRIEKŠGĀJĒJAS LIKTENI. Tikai šoreiz jūs norausiet sev līdzi podā visu tautu… JA IZDZĪVOS TAUTA, TĀ CELS REIZ ATKAL VALSTI. Ja kādam vajag, lai izdzīvo tikai “valsts”, tad kamdēļ mums latviešiem pie tā censties?

 15. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Šajā Dieva pasaulē kopumā un, īpaši jau, ar mums pašiem notiek TIKAI un VIENĪGI tas, ko mēs PAŠI pieļaujam. Inerti truli noskatoties, nožēlojami gļēvi “klusējot lupatiņā”, vai pat apzināti uz to “parakstoties” un +/- “aktīvi ņemot dalību” – nav būtiskas atšķirības.”

  Un, arī: “Absolūti bezjēdzīga un jebkurā izpratnē nelietderīga cīņa (jeb, visbiežāk, pat tikai “vētrainas rosības” imitācija) ar SEKĀM, nespējot saskatīt vai pat apzināti ignorējot to patiesos CĒLOŅUS, ir viena no lielākajām muļķībām un viens no galvenajiem iemesliem tam, kāpēc “esam tur, kur esam, un ārā netiekam”.”

  =======

  Mediju ziņa (2005. gads): …Attālākajos šīs valsts lauku rajonos un mazpilsētās darba izvēle joprojām ir minimāla un pat tiem retajiem lauku pašvaldību iedzīvotājiem, kuriem laimējas atrast darbu, darba alga bieži vien nepārsniedz 100-150 latus. Šādā situācijā – kad visā valstī un it īpaši tās lauku teritorijās tiek sistemātiski un masveidīgi likvidētas izglītības iestādes, faktiski pārtraukta medicīniskā aprūpe, maksimāli ierobežotas jebkuras sociālās garantijas un pat liegtas iespējas nopelnīt dienišķo iztiku – ļaudis ir spiesti masveidā emigrēt no šīs valsts un cilvēka cienīgu dzīves apstākļu meklējumos doties uz ārzemēm. Turklāt, svešumā jau esošie aizvilina no Latvijas savus radus un draugus, iztukšojot pilsētas, ciemus un pagastus. Sevišķi intensīvi aizbrauc cilvēki no lauku rajoniem un mazpilsētām, tāpēc paredzams, ka vairāki Latvijas rajoni drīzumā zaudēs vismaz līdz pat 20-30% iedzīvotāju, bet līdzšinējai valsts un pašvaldību “tautas kalpu”, administratīvo izpildfunkcionāru, dažāda kalibra / institucionālā izdzimuma “atbildīgo amatpersonu” un tamlīdzīgu varas turētāju / realizētāju attieksmei pret Latviju un tās tautu nemainoties arī turpmākā perspektīvā, šādas iedzīvotāju masveida piespiedu emigrācijas tempi un apjoms neizbēgami varētu arvien straujāk pieaugt, līdz pat nācijas pastāvēšanai kritiskai robežai…
  —–
  .
  Vīzija par Sūnu Ciema (BEZ)perspektīvu.
  ( Iz “Ontūna M.© arChīva”, ‘ANNO’ ~ 2005. gads )
  .
  Pār Sūnu Ciemu lēnām ataust diena,
  Kā negribot, ar pūlēm, pelēcīgi…
  Pa “špūri” aizrūc cisterna pēc piena,
  Starp grāvjiem kārpīdamās, apnicīgi.
  .
  No retas mājas atskan suņu rejas,
  (Maz palicis, ko Sūnu Ciemā sargāt)
  Vīd dažos blāvos logos ļaužu sejas,
  Vējš stabulē uz lievenīšu margām…
  .
  Dveš daži skursteņi pa dūmu grīstei,
  Uz plītsriņķiem silst vakardienas tēja,
  Iekš uguns sprakšķot vecai koka līstei,
  Kas naktī jumtam norauta, dēļ vēja…
  .
  Gar likvidēto skolu, somu plecos,
  Klīst bērņuks kāds, pa aizaugošu taku…
  Kāpj pensionārs Frīdis ‘filčos’ vecos,
  Un, spaiņiem grabot, aizstaigā uz aku…
  .
  Pār pagalmu, uz kūtiņu pie lopiem,
  Ar slauceni pie rokas čāpo Anna,
  Pēc dienišķajiem izslaukuma stopiem,
  (No Brūnaļas tā pieniņa – pus kanna).
  .
  Nīkst Sūnu Ciema “centrā” daži ļaudis,
  (Pie bodes, pārsvarā – pēc lētās maizes)
  Un spriež, kurš “smukāk” masmēdekļos paudis,
  No “priekšstāvjiem” par MZ “valsti” raizes…
  .
  Ver durvis Sūnu Ciema “pagastmājai”,
  Kāds vīrs, no īriem pārbraucis (uz dienu):
  Viņš meklē ‘kundi’ savai Dzimtas Mājai ~
  Sen “mītnes zemē” piedāvā tam vienu.
  .
  Šeit, SILES “valstī”, atgriezties (pēc laika),
  Viņš neplānojot: “Nav (vairs) te ko darīt ~
  Riebj varas SISTĒMA un bada ‘paika’!
  Ar sievu, bērniem projām braucam, parīt…”

  VĒL – Sūnu Ciemā rītos ataust diena ~
  Priekš ‘pensīšiem’ un ‘biedriem’ pagastmājā:
  DRĪZ – MUĻKU zemē nepaliks neviena,
  Kurš “bēgļu” gaitām spējīgs ‘šņorēt kājas’…

  =======

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju”, nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” un taml. necilu “biogaļas izstrādājumu” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

  • Muļķa Krištopāns Atbildēt

   Vieglāk rakstīt naidīgas peršas nekā būt veiksmīgam māklerim.

   • kas arī bija jāpierāda Atbildēt

    Nenoliedzami un acīmredzami – izrādās, ka totāli nozombētam eurolatvānijas lumpenim vieglāk tomēr ir būt un nemainīgi palikt nožēlojami aprobežotam MUĻĶIM, kas bezcerīgi nesekmīgi tēlo “veiksmīgu mākleri”, nekā “rakstīt naidīgas peršas” jeb atļauties teikt PATIESĪBU.

    • Onton, domā jau tu varbūt pareizi, tikai tā talanta nav… paškritikas trūkums ir nelaime tev un politiķiem, tā kā saknes vienas. Tev stulbas peršas, politiķiem – stulbi lēmumi.

 16. Domāju, ka “proletārietis” vislabāk raksturojis Latvijas laukus. Žēl, ka neviens te nerunā par politiku laukos, ko realizē bijušie ekskomunisti un par Briseles naudu, kā tā tiek dalīta no ZM puses. Visu laiku prioritāte tiek dota lielsaimniekiem, jo jāražojot daudz, lai varētu konkurēt un nopelnīt. Sīkajiem 20-50 ha īpašniekiem lauki esot dzīvesveids un viņiem kā ražotājiem vietas laukos neesot. Tā nolēma “zemnieku saeima”, organizācija, pie kuras veidošanas stāvēja lielsaimnieki, Bruss, Slakteris, tagad Lagzdiņš, bet ideologs bija Miglavs. Šī interešu grupa uzurpēja varu citās zemnieku organizācijās, bet ZM panāca, ka Eiropas subsīdiju un fonu naudas lielākā daļa tiek novirzīta lielajām lauku saimniecībām.
  Un tā tas turpinās arī šodien, ministra Dūklava vadībā. Tas bija galvenais iemesls, kādēļ lauki šodien ir pustukši, jo “mazajiem” tur nav vietas. Pretstatā pārējai Eiropai, kur mazais ražotājs laukos tiek vēl
  vairāk atbalstīts nekā lielais. Jo ES lauku politika nosaka, ka laukos ir ne tikai jāražo, bet tiem ir jābūt arī apdzīvotiem.

 17. Jā, tā nu tas ir, esam iekļauti kau kādā slepenā pasaules projektā, kur viss rit kā pa diedziņu

 18. tas nu būtu pašvaldību uzdevums pieturēt cilvēkus, kas kaut ko spēj, jo tikai tie var palīdzēt citiem gan ar padomu, gan ar nodokļiem

 19. 100 žetonu Andrim L.

 20. Latvijas lauki vēl joprojām ir pārāk blīvi apdzīvoti un nopietniem lauksaimniekiem pietrūkst ražošanas telpas jo “mantinieki”, kurus pat par sīkzemniekiem nevar nosaukt ( 20 ha līdz 30 ha) zināmā mērā dzīvo tikai uz pabalstiem – savu zemi neapstrādā, bet arī nepārdod un neļauj citiem saimniekot. Tas īpaši izteikti ir redzams Latgalē! mainās ekonomiskā formācija un arī cilvēku domāšanai jāmainās!!!

  • Tas, ka Tev ir vairāk ha, nedod tiesības noniecināt tos, kam mazāk zemes. Neuzskati sevi par karali, kas augstu lec, zemu krīt

 21. ŠĀDUS “publicistus” SAUC PAR NODERĪGIEM IDIOTIEM,KAS TENDENCIOZI MEDIJOS IZPLATA VIEDOKLI PAR NEIZDEVUŠOS VALSTI UN NESPĒJĪGU TAUTU. TAS IR 100% KRIEVIJAS IMPĒRISTU INTERESĒS. ŠO RAKSTU JAU IZMANTO PRETVALSTISKIE MĒDIJI. KAUNS JUMS!

  • Nav ko te kušināt Atbildēt

   Nav ar Krievijas interesēm jāpiesedz vietējās nebūšanas . Tā arī tās nekad netiks novērstas . Un tad jau gan tas patiešām būs Krievijas interesēs.

 22. Vienlaicīgi notiek apzināta cilvēku izdzīvošana no visas planētas.cilvēku uz planētas ir par daudz un to skaits strauji pieaug,zemes resursi nespēj visus uzturēt.Pasaulē notiek asiņaina cīņa valstu starpā par resursiem,lai izdzīvotu tikai t.s. zelta miljards kurā tāda latvija neietilpst.Latvieši savu zemi ,mežus ,kūdru, darba spēku ,priekšrocības ko dod ģeogrāfiskais stāvoklis labprātīgi atdod spēcīgākām nācijām.Ieguvēji no tā ir tikai vietējie miljonāri un zaglīgie ierēdņi .
  Austrālijā ,Austrijā nesen par likumīgām pasludinātas viendzimumu personu laulības.Streips gavilē!!!
  Vācijā pieņemts likums par trešo dzimti,tiem kas sevi neuzskata ne par vīrieti ,ne par sievieti.
  Latvijai jātur līdzi un tur arī bez šādiem likumiem,bet saeimas,prezidenta,zaglīgo partiju vadībā iznīcinās pašu spēkiem .

 23. Na 27 godu kroliki stali podozrevatj,cto oni ne zanimajutsja seksom,a ih razvodjat:(

 24. Dziive laukos ir laba un forsha. Lauki ta ir laime

 25. Nākamgad auseklīšu LTF 30.gadadiena, ko svinēs ar vērienu, jo sasniegts fantastisks rezultāts! Par to vairāk LA rakstā – Andrejs Lucāns: Latvju zeme vaļā stāv………
  (..) Sekas: atjaunojusies 1905. gada zemes īpašumtiesiskā struktūra ar to pavadošo politisko, kapitāla un sociālo nevienlīdzību – pieaugošais revolucionārais spiediens tiek novadīts caur latvju zemes atvērtajām durvīm. No 1995. līdz 2014. gadam iedzīvotāju dabīgais samazinājums 262 577 cilvēki. Emigrējuši 236 000 darba spējīgo, lielākoties no laukiem. Par 137 814 samazinājies skolēnu skaits, slēgtas 313 skolas, galvenokārt laukos. No saimniekiem esam pārtapuši par algādžiem ne savā, bet svešās zemēs. Latvijas lauksaimniecība 2015. gadā ražo 70% no 1938. gadā ražotās lauksaimniecības produkcijas. No 27 ES dalībvalstīm Latvija ierindojas pēdējā četriniekā. Notiek latviešu nācijas un Latvijas valsts degradācija. Desmiti tūkstoši pamestu lauku sētu un krāsmatu gaida savus pasaulē kalpu gaitās aizklīdušos mantiniekus, bet visu līmeņu deputāti un valstsvīri neliekas to manām. Latvija gatavojas pompozai simtgades sagaidīšanai. Tas skan lepni un reizē ciniski.”

 26. Es dzīvoju dziļos laukos, valsts pierobežā! Te ar uguni neatradīsi ne godprātīgu celtnieku, ne elektriķi, ne kombainieri, maksā cik gribi ! Toties kā ēnas klīst visādi vaimanātāji par grūto dzīvi ar alus pudeli rokā ( to jau arī šī “sliktā” valdība grib šiem atņemt ). Kā palasu šos komentārus, tā man šie kaimiņi rādās. Visur, kur vien pagriezies, runas ka nav kas strādā! ( Ko tur slēpt, es arī ceru uz ukraiņiem! ). Toties pilns šo vāvuļotāju ar bez nopietnas specialitātes, ar tizlām rociņām un “specifisku” attieksmi pret darbu! Toties ar pretenzijām: dodiet, apgādājiet, nodrošiniet … Slikta pašu ievēlētā valdība, slikti priekšnieki, slikti kaimiņi! Palasiet šos komentārus, vai par tādiem mums jāpārdzīvo, ka šie aizbrauks! Bet šie jau arī nekur arī nebrauc, murmulē tikai ka mēs vēl nožēlošot, ka viņi pazudīs! Te jau drīzāk būtu jāpārdzīvo, ka šādi atgriezīsies …

  • Nākamgad auseklīšu revolucionāri svinēs LTF 30. dibināšanas jubileju ar lielu vērienu, jo sasniegts ir fantastisks rezultāts! Par to LA publicētajā rakstā: Andrejs Lucāns: Latvju zeme vaļā stāv…
   (..) Sekas: atjaunojusies 1905. gada zemes īpašumtiesiskā struktūra ar to pavadošo politisko, kapitāla un sociālo nevienlīdzību – pieaugošais revolucionārais spiediens tiek novadīts caur latvju zemes atvērtajām durvīm. No 1995. līdz 2014. gadam iedzīvotāju dabīgais samazinājums 262 577 cilvēki. Emigrējuši 236 000 darba spējīgo, lielākoties no laukiem. Par 137 814 samazinājies skolēnu skaits, slēgtas 313 skolas, galvenokārt laukos. No saimniekiem esam pārtapuši par algādžiem ne savā, bet svešās zemēs. Latvijas lauksaimniecība 2015. gadā ražo 70% no 1938. gadā ražotās lauksaimniecības produkcijas. No 27 ES dalībvalstīm Latvija ierindojas pēdējā četriniekā. Notiek latviešu nācijas un Latvijas valsts degradācija. Desmiti tūkstoši pamestu lauku sētu un krāsmatu gaida savus pasaulē kalpu gaitās aizklīdušos mantiniekus, bet visu līmeņu deputāti un valstsvīri neliekas to manām. Latvija gatavojas pompozai simtgades sagaidīšanai. Tas skan lepni un reizē ciniski.”

   • Problēma ir 50 gados izdrātētā cilvēku domāšana un nespēja pašiem pieņemt pareizus lēmumus par savu dzīvi, jo visu laiku ir borēts, ka valsts par tevi parūpēsies, valsts tev iedos, no valsts pienākas.
    KĀ padomijā ķēra vieglo lielo rubuli Kazahijā vai BAMā, tā tagad ķer lielo funtu UK un vēl pasmejas- re, cik mēs gudri- mēs aizmukām pie visa gatava, bet jūs tur mokaties tālāk.
    Pat GER Austrumvācijas daļa joprojām pēc 26 gadiem atšķiras- pat tur 50 padomju kārtības gadi pat punktuālos un strādīgos vāciešus pārkala un arī infrastruktūra nav pilnībā pārbūvēta.
    Saknē problēmu ar gaudošanu un vaimanāšanu par sliktajiem nevar izdzēst- pašiem ar sevi jāsāk- mēs katrs esam valsts sastāvdaļa.
    Tā tak ir tik izdevīga pozīcija: paši ievēlam sev līdzīgos un uzreiz sākam viņus lamāt, neredzot ka lamā paši sevi, savu tizlumu, savu nevarēšanu, savu negribēšanu! Neko neredzot, neko negribot, neko neanalizējot : vienmēr un visur vainīga pašu ievēlētā valdība!
    Latvietis parastais par valsti joprojām domā kā viņa pastalainais sencis – valsts tas ir kungs vācietis (svešais) un latvietim par valsts lietām nav ne daļas, ne atbildības. Bet vai tad elite saņem aplokšņu algas? Vai tad tikai elite PVN karuseļus kruķī? Vai tad tikai elite jebkuru darījumu sākot no friziera apmeklējuma līdz ģimenes mājas būvniecībai cenšas izbīdīt bez kvītīm un nodokļiem? Tas tupais vecis no Mērnieku laikiem ar frāzi “Mazos zagļus kar, bet lielos ceļ amatos” joprojām tiek uztverts kā pozitīvais tēls, jo tautai reāli nepielec, ka tūkstoš mazo zagļu ar savām mazājām ikdienišķajām cūcībām nozog stipri vairāk kā viens lielais zaglis.

    • Visu cieņu Ulmaņlaiku paaudzei, kas pēc 2.Pasaules kara spēja atjaunot izpostīto zemi. Nekādi kampēju un oligarhu pakalpiņi ar savām pasakām par “50 gadu verdzību” nespēs nonievāt Latvijas patriotus.
     “Manu un daudzu manu vienaudžu jaunību izpostīja karš.(..) Sākām vārda vistiešākajā nozīmē klajā laukā un tukšā vietā.(..)Tagadējā Druvas ciematā, kas savu nosaukumu aizguva no kopsaimniecības, viss – dzīvojamās ēkas, vidusskola, sporta nams, asfalta rūpnīca un ražotnes – tika uzcelts kopsaimniecības laikā. Celtniecības brigādē vien pastāvīgi strādāja ap trīssimt vīru.” Mēs tikai nopietnāk strādājām. Saruna ar Jāni Rubuli(1927), kas bija Saldus rajona kopsaimniecības “Druva” priekšsēdētājs (Latvijas Avīze, 17.11.2011.)

    • izbījusi zemniece Atbildēt

     Tā nav taisnība ko Tu saki .tieši valdība mūs izdzīvos no laukiem kad likvidēja viensētas, kad ciemos likvidēja med, Punktes, skolas autobusus, brīvprātīgos ugunsdzēsējus un pat mirušo jāapglabā pilsētās. Darbā bīja par vecu jau četrfesmitgadnieki, sertifikātus varēja dabūt kungi un dāmas no augšējiem plauktiem. Tās bīja beigu sākums, citiem zelta laiki, jo varēja laupīt un varēja likvidēt uz Briseles rēķina, iznīcināja vienkārši zemnieks un izpārdeva Latviju.. dāsni deva kredītus, solot cerības Tod veiksmīgi īstenot. Nevienam vien tas beidzās ar striķi kaklā un kredītus atstrādāt vienīgi ārzemēs, un tie kas bija ārzemēs, ļoti vieta no totāli augstā valūtas kursā kas bij apzināti, jo zināja ka katrs sūtīt naudu nabagu ğimene Latvījā. Tā lūk, un nav ko kasīties savā starpā, skatieties uz faktiem kas visu Latvīju kopumā skar.

    • Tieši Elite.

    • Paldies Jums Andri par tik labi pateiktām, sakarīgām domām. Es Kums pilnīgi piekrītu, un kamēr lielāka daļa sabiedrības šīs lietas nesapratīs, uz pozitīvām izmaiņām nav ko cerēt. Neņemiet “kvadrātu” galvā, tas ir trollis, kas kā jau pats norāda, cer uz kaut kādu revoluciju (laikam SC-Vienotās Krievijas ietekmes palielināsānu).

    • Andrim , kas laikam no pierobežas Atbildēt

     Daža objektīva likumsakarība
     Par darbaspēka neesamību – cik tad maksājat saviem darbarūķiem, ja esat darbadevējs ? Ja tas ir mazāk ,kā darbiniekam nepieciešamas , lai atražotu savu darbaspēku , tad nav jābrīnās , ka nav kas strādā. Jo darbaspēka atražošanas izmaksas nav tikai alus divlitrenes vērtībā. Ukraiņi protams strādās par mazāku algu, jo tur minimālā/vidējā alga ir daudz zemāka nekā Latvijā.
     Par valsts vadību – ja valsts politika ir iekasēt neadekvāti augstus nodokļus , tad pilsoņiem ir tiesības arī sagaidīt , ka nodokļi tiks godprātīgi izlietoti sociālās jomas sakārtošanai kaut minimālā līmeni, nevis tikai elites uzturēšanai. Kā tas pieņemts Skandināvijā , Rietumeiropā. Un tā nekādā gadījumā nav pagātnes domāšanas palieka .
     Pie varas esošie politiskie grupējumi jau vairāk kā 20 gadus reizi četros gados dažus mēnešus sola darboties tautas labā . Sola visi .Tas arī viss absolūtā vairumā paliek solījumu līmenī.

     • Andra minētajai tautas daļai nemaz nevar maksāt vairāk.
      Pēc pirmā “piķa” tā aizliesies, ka trīs nedēļas darbā nebūs. Arī es esmu no laukiem un pierobežas. Mums gan ir ekonomiski laba teritorija, taču tāpēc šis padomizēto lumpeņu kontingents, kaut stipri sarucis pēdējā laikā, ir vēl jo spilgtāk redzams.
      Deviņdesmitajis gados pāris man pazīstami uzņēmēji nobankrotēja, jo varēja atļauties maksāt labas algas un rezultātā pazaudēja savu darbaspēku…

    • Problēma ir 25 gadus drātētā nedomāšana…

  • Tà tas ir! Un vainot eiropu nevajag! Mēs laukos visi zinàm ,kā bija no 1991 līdz 2005 gadam….kà mūs godmanis un co iznīcināja…..ne sēt ne pienu slaukt nebija vairs jēgas …..ceļi neremontèti…netīrīti …autubusi bija bet nekursē sniega ,dubļu vai benzīna trukuma dēļ……Eiropas birokrātija laukos visu sakàrtoja….visi kas gribeja varēja sākt stŕadàt un saņemt GARANTÈTAS subsīdījas….un mēs zemnieki esam pateicīgi…bet holhoza traktoristi un laukstràdnieki sapņo par peseresu un stāv ar pastieptu roku pie veikala aliņam……ja no rita viņam divlitreni viņš un uz lauku stràdat neies……

   • Tieši tā, sekas tam visam ir graujošas, bet liela daļa ir akli vai kursi vai vienkārši viņiem palaimējies būt neskartiem, bet tad labāk ir paklusēt . Tas ir apmēram tā kā dažs labs saka: komumistu laikos bīja forši (visos laikos kādam vieēr būs forši), tiem kam netrāpīja lode, Sibīrija um cietums, vai tāpēc mēs varam teikt ka a ir labi un ka paši vienīgi? ??!!!

 27. Tikai mieru! Notiek plānveidīga saplūšana ar ES kodolu, “pirmā ātruma lielvalstīm”:
  “Zunda: Bailēm no ES federalizācijas nav pamata”
  Saruna ar vēsturnieku, Latvijas Universitātes profesoru Antoniju Zundu par Latvijas nacionālajām interesēm, par attieksmi pret ES federalizāciju un politiskās sistēmas maiņas nepieciešamību Latvijā.
  Sk. visu rakstu par bezbailīgo sapludināšanu – nra

 28. Tad nu gan jaunums, tas jau ir visos novados.

  • Šitās Rietumu neoliberālisma sērgas sekas jau Māra Zālīte 1988.g. paredzēja:
   “Latvju zeme vaļā stāv / Tā kā dzīsla pušu rauta, / Iztek asins, iztek spēks, / Latvju zeme vaļā stāv.
   Latvju zeme vaļā stāv, / Vēji staigā iekšā, arā, / Izplēš sēklu, izrauj saknes, / Latvju zeme vaļā stāv.
   Krusta ceļiem pienaglota, / Krusta vējiem caurvējota.” (Rokopera Lāčplēsis)

   • izbījusi zemniece Atbildēt

    Tev kautkas ar galvu nav kărtībā vēl viens dullais, kas grib Latvījai apkārt mūrēt Ķīnas mūri un dzīvot atpalicībā, tādi patrioti nav vajadzīgi, prātiņ nāc mājās
    ?

 29. Labprāt dzīvotu laukos, bet visu zemi uzpirkuši lielsaimnieki un vecās mājas nojaukuši. Man zemes nav un ko es laukos varu darīt? Skolas slēdz un skolotājām nebūs darba! Bibliotēkā bibliotekāres amats aizņemts. Veikalos pārdevējas savu vietu negrib atdot citiem. Gaterī priekš manis būs fiziski par grūtu. Bet slaucīt govīm pakaļas par minimālo algu netaisos. Gribētu jau kādu lauku māju, bet tās dārgas un dzīvot dzīvoklī varu Rīgā.
  Laukos veidojas 3 šķiras: lielsaimnieki jeb baroni, sīkie uzņēmēji (mazi gaterīši, veikals, autoserviss, frizētava) un kalpi. Par kalpu savā dzimtenē negribu būt.

 30. Cien. rakstniece! Sen skaidrs, ka pēc valsts atjaunotnes NEKAS NAV TICIS DARĪTS, lai LATVIJAS LAUKUS UZTURĒTU KAUT VAI TAI līmenī, kāds bija 1990.gadā. Godmanis iesāka visu šo postu – totālo iznīcību! Ceru, ka arhīvos var atrast uzņemtos skatus no fermu lopu slaktiņaīem; no Zemgales novada, kad cukurfabrikas iznīcināja, palika VISA sapirktā dārgā tehnika NELAIMĪGO ZEMNIEKU SĒTĀS un kredīti par šo tehniku, kas daudzus iedzina parādos un pašnāvībā! Lauku ceļus drillē joprojām un APZINĀTI NELABO! Nu jau NEKAUNĪGI ATKLĀTI SKAN aicinājumi dotos uz pierīgas apkārtni un strādāt Rīgā! Uzņēmējiem ārpus Rīgas APZINĀTI NEPALĪDZ, BET kontroles kantori strādā bez ŽĒLASTĪBAS UN SAPRATNES? Lauksaimniekiem pēc dabas nodarītiem postījumiem zaudējumus segs TIKAI DAĻĒJI? NEATCEROS DZIRDĒJUSI no draugiem Igaunijā vai Lietuvā par lauku iznīcību, cilvēku aicināšanu uz darbu Tallinā vai Viļņā!? Par ceļiem rūpējās līdz pašai Latvijas robežai abās kaimiņu valstīs jau no atjaunotnes pirmsākumiem! Braucot ciemos pie meitas draudzenes Igaunijā par redzēto raudāju DUSMU ASARAS UN NAIDS PLOSĪJA MANU DVĒSELI pret nekaunīgiem, zaglīgiem, strādāt neprotošiem Latvijas uzplaukumam valsts vīriem un sievām …. LIETUVĀ IR GODS iebraukt un priecāties par sasniegumiem tur 26 gados PRETĒJI MŪSU IZNĪCĪBAI! LŪK ĪSUMĀ, LĪCES KUNDZE, ATZIŅAS PAR ”PRIEKIEM”, KO BAUDĪJUŠAS SAEIMAS UN VALDĪBAS ŠAJOS 26 GADOS -ESAM PIE SASISTAS SILES…….

 31. Tā ir realitāte ne tikai Vidzemē.Diemžēl skaudra patiesība.Un nevajag mālēt,ka laukos dzīvodami, labo neredzam,tikai gaužamies,nīdam,īdam un neko nedarām…pat sev ruksi nevari legāli audzēt bez regulām,instrukcijām,numura ausī…
  Lauki…drīz tikai lielsaimnieku rapšu dzeltenie,perfekti līdz riebumam,minerāļu ,,nosālīti,,,lai izspiestu maximumu no kvadrātmetra.
  Tā ir taisnība,ka Latvija beidzas ~ pārdesmit km aiz Rīgas robežas…

  • Tikai neierauj kreklu pakaļā! Krievu laikos no lauku sādžām-viensētām pārsvarā visus dzina uz ciematiem jaunuzceltajās trīsstāvu sērkociņu kastēs (mājas ar dzīvokļiem)! Mājas nolīdzināja līdz ar zemi,- vajag, redz, laukus, kur kukurūzu sēt (Hruščova laikā).

 32. Visi vainīgi, tikai ne mēs paši. Visiem tikai dot un dot. Kāpēc Brisele nedod, kāpēc valdība nedod…

  • irsa tu esi, ne darbarūķis, ja vēl neesi saskatījis, ka varneši neplūc naudu no koka, bet no visiem nodokļu maksātājiem, kuri par maksāšanu neko nesaņem atpakaļ, par ko maksā nodokļus.
   Iznāk, ka apdāvinam liekēžus un tikai !

  • irsa tu esi, ne darbarūķis, ja vēl neesi saskatījis, ka varneši neplūc naudu no koka, bet no visiem nodokļu maksātājiem, kuri par maksāšanu neko nesaņem atpakaļ, par ko maksā nodokļus.
   Iznāk, ka apdāvinam liekēžus un tikai !

 33. Pilnīgi piekrītu rakstā minētajam. Varam lamāt vai lielīt bijušos laikus, bet darbs mazizglītotākajiem bija, pie tam par pienācīgu atalgojumu. Lauku iznīcināšana ir globalizācijas politika, kuras rezultātā esam nonākuši vergu stāvoklī.

  • Tikai neierauj kreklu pakaļā! Krievu laikos no lauku sādžām-viensētām pārsvarā visus dzina uz ciematiem jaunuzceltajās trīsstāvu sērkociņu kastēs (mājas ar dzīvokļiem)!

 34. Paldies Andai Līcei par patieso un skaudro rakstu. Un piekrītot. piemēram par: “Ja viss būtu atkarīgs vienīgi no Briseles, tad salīdzinājumā ar Igauniju Latvija nebūtu tik kliba.” Pat boļševiku okupācijas laikā viņiem bija pietiekoša liela patriotiska stāja.

 35. Nu kāpēc tā Brisele neko negrib darīt mana ciema labā! Nu kāpēc tie Rīgas deputāti neko nedara mana lauku ciema labā! Nu vismaz vietējie deputāti varētu kaut ko darīt mana sūnu ciema labā! Tā jau drīz nonāksim pie tā, ka man pašai nāksies ņemt slotu un slaucīt savas mājas priekšu!

 36. Pravietisnejaukais Atbildēt

  Anda Līce nav pamanījusi, ka Latvijas laukos sen vairs nav kolhozu, kuri neefektīvi nodarbināja tūkstošiem vīru un sievu ar sasārtušām sejām unh nedaudz miglainu skatienu jau pirmspusdienā.
  Ja Cālīša kungam šķiet, ka vajadzība pēc “jaunā cilvēka” patiesi ir tik spiedīga… varbūt var mobilizēt savu geju draudzi un iemācīt tiem vairošanās iemaņas?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+