×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
28. janvāris, 2012
Drukāt

Aptur ES fondu maksājumus Latvijai

LETALETA

Eiropas Komisija (EK) uz laiku apturējusi Eiropas Savienības (ES) fondu maksājumus, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijas (FM) Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece Agnese Beļkeviča. Pēc EK sniegtās informācijas, šāds lēmums pieņemts ES Kohēzijas fonda un Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) programmās “Uzņēmējdarbība un inovācijas” un “Infrastruktūra un pakalpojumi”.

EK informējusi Latviju par to, ka FM kā fondu vadošajai iestādei trūkst ietekmes mehānisma attiecībā uz atbildīgo nozaru ministriju un aģentūru pieņemtajiem lēmumiem par fondu līdzekļu izlietojumu. Identificēto nepilnību novēršanai EK uz laiku aptur ES fondu maksājumus un uzdod Latvijai divu līdz trīs mēnešu laikā izstrādāt rīcības plānu un novērst trūkumus vadības un kontroles sistēmā.

ES fondu vadošā iestāde EK lēmumu uzskata par pārmērīgu. FM uzsver, ka izveidojusies situācija nekādi neskar projektu īstenotājus, tas ir tikai sistēmas jautājums. Projektu realizētāji savus pieteiktos maksājumus visu laiku ir saņēmuši un turpinās saņemt. FM turpinās sadarbību ar EK, skaidrojot sistēmas pamatprincipus un pārliecinot par sistēmas pilnvērtīgu darbību.

ES fondu vadības un kontroles sistēma 2007.-2013. gada plānošanas periodam ir akreditēta un akceptēta no EK puses, sistēma ir atbilstoša EK prasībām un nodrošina drošu finanšu vadību. Faktu, ka ES fondu vadības un kontroles sistēma darbojas atbilstoši, apliecina tas, ka konstatētais kļūdu līmenis Latvijai ir 1,76%, kas ir zemāks par EK noteikto pieļaujamo kļūdas līmeni – 2%.

FM turpinās īstenot jau septembra sākumā apstiprināto rīcības plānu pašas FM konstatēto uzlabojumu nepieciešamībai, panākot vēl pilnīgāku vadības un kontroles sistēmas darbību.

EK un Eiropas Revīzijas palāta 2011. gada laikā ir veikusi 10 auditus Latvijā, nekonstatējot būtiskus trūkumus sistēmai, uz kuriem jau iepriekš nebūtu norādījusi FM Revīzijas iestāde.

Attiecībā uz ES fondu līdzekļu cirkulāciju, FM paskaidro, ka ieguldīto naudu projektu īstenotājiem vispirms atmaksā no valsts budžeta līdzekļiem. Pēc tam Latvija EK iesniedz izdevumu deklarācijas par projektos veiktajām atmaksām un saņem no EK atmaksas savā budžetā. Tādēļ arī šobrīd uzņēmēji u.c. projektu īstenotāji turpina saņemt maksājumus.

Kā aģentūru LETA informēja Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā preses un informācijas nodaļas vadītāja Sanita Jemberga, EK lēmuma pamatā ir trīs revīzijas ziņojumi no Latvijas atbildīgās fondu audita iestādes, kuros konstatēti būtiski trūkumi ES fondu vadībā un uzraudzībā. EK tos uzskatīja par pietiekami nopietniem, lai pagaidām apturētu maksājumus.

Jemberga skaidro, ka Komisijas lēmums nav nekas ārkārtējs. Izmaksa pārtraukta uz laiku, kamēr trūkumi tiks novērsti. Arī fondu nauda netiek zaudēta. Kopš 2010.gada EK pieņēmusi vairāk nekā 100 lēmumu par maksājumu pagaidu pārtraukšanu, piemēram, arī Vācijai un Lielbritānijai. Iemesli var būt dažādi: nepietiekama finanšu kontrole, neatbilstošas iepirkumu procedūras, neskaidrība par projektu izvēles kritērijiem. Vairumā gadījumu problēmas atrisinātas 2-6 mēnešu laikā.

Lai maksājumus atjaunotu, parasti pietiek ar pārliecinošu ziņojumu no attiecīgās dalībvalsts, kurā apliecināts, ka problēmas ir novērstas.

Eiropas Sociālā fonda maksājumi Latvijai nav pārtraukti, situāciju attiecībā uz šo fondu EK vēl vērtē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+