Ar ko aizstāt speciālās augu lampas? 0

“Pastāstiet, lūdzu, par dienasgaismas vai citām spuldzēm, ko varētu izmantot augiem dēstu stadijā, sākot no sadīgšanas? Speciālās augu lampas ir dārgas, varbūt var atrast ko citu? Ir tik daudz dažādu spuldžu – varbūt kādu var izmantot augu apgaismošanai, lai tie neizstīdzētu? Cik augstu no augiem tās būtu jāliek?” 
Maija Baltrakova

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 4
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Lasīt citas ziņas

Ja runa ir par dēstu audzēšanu siltumnīcā pārdošanai vai agrīnai stādīšanai pašu saimniecībā, izvēle ir tikai viena – speciālās augstspiediena nātrija spuldzes ar vismaz 400 W jaudu.

Ja vēlas audzēt dēstus uz palodzes savām vajadzībām, labāk nesteigties un iesēt nedaudz vēlāk (kaut vai marta beigās), lai augiem pietiktu dabiskās gaismas. Patiesībā pats svarīgākais nav lampas cena, bet gan elektroenerģijas patēriņš tās ekspluatācijas laikā. Tarifi kāpj un tie augs arī turpmāk – ar to jārēķinās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēdējā laikā daudz runā par gaismas diožu spuldžu priekšrocībām, internets ir pilns ar piedāvājumiem iegādāties it kā tieši augiem piemērotus gaismekļus. Diemžēl to ražotāji (iespējams, arī netīšām) vēlamo uzdod par esošo. Speciālos ļoti dārgos diožu gaismekļus (tādus piedāvā “Philips”, šajā virzienā strādā arī citas firmas) pašlaik izmanto ļoti ierobežotā platībā, tikai dažās Eiropā siltumnīcu lielsaimniecībās. Viena no drošām šādu speciālo spuldžu ražotājām Austrumeiropā ir Ukrainas firma “Elektrosvit”, bet tās nav piemērotas izmantošanai dzīvojamās telpās nedz konstrukcijas, nedz cenas ziņā.

Dēstu audzēšanai istabā noder luminiscentās dienasgaismas spuldzes. To priekšrocība ir relatīvi zemā cena un plašais piedāvājums. Ir arī trūkums – nepieciešamība izvietot spuldzes ļoti tuvu augiem (tikai 5 – 7 cm virs tiem) un regulāri pacelt augstāk.

Kāda izmēra spuldzi iegādāties, to noteiks palodzes izmēri. Cik spuldžu vajag, tas atkarīgs no nepieciešamās apgaismojuma platības. Katrā ziņā to visu nāksies noteikt eksperimentējot. Lai izmantotu šādu papildapgaismojumu, nepietiek tikai ar prasmīgu elektriķi vien. Nāksies iegādāties luksmetru gaismas intensitātes mērīšanai un regulāri pārbaudīt apgaismojumu augu galotnes un pamatnes (pie saknēm) līmenī. Augiem optimālais apgaismojuma līmenis (dabiskā + mākslīgā gaisma) ir starp 10 000 un 20 000 luksu. Dēstiem vēlamais gaismas dienas garums (atkal rēķinot dabisko un māk­slīgo gaismu kopā) ir vismaz 14 stundu, bet labāk, ja ir 16 un vairāk stundu.

Sīkražotājiem un mazdārziņu apsaimniekotājiem dēstu audzēšana ar papildapgaismojumu ir par dārgu – pie šādas atziņas nonācis ne viens vien dārzeņkopības un puķkopības entuziasts.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.