×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
29. novembris, 2012
Drukāt

ASV plānoja uzspridzināt Mēnesi

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Aukstā kara karstākajos gados ASV militārā vadība plānojusi ar atombumbu uzspridzināt Mēnesi, lai iebiedētu Padomju Savienību, atsaucoties uz gandrīz 45 gadus slepenībā turētiem dokumentiem, ziņo britu laikraksts “The Sun”.

 

Mēness spridzināšana tika plānota 1959. gadā – divus gadus pēc tam, kad PSRS Zemes orbītā veiksmīgi bija palaidusi savu satelītu “Sputņik”. Neparastajā projektā tika iesaistīta virkne izcilu amerikāņu zinātnieku, tostarp Karls Seigens, kuram bija jāaprēķina, kas pēc sprādziena notiktu ar Mēness atlūzām.

Sarunā ar ziņu aģentūru “Associated Press” ASV fiziķis Leonards Reifels stātīja, ka šā plāna galvenais mērķis bijis PSRS “iebaidīšana” un amerikāņu pašapziņas celšana. Saskaņā ar plānu pie nesējraķetes tiktu piestiprināta atombumba, kas pēc sadursmes ar Mēnesi eksplodētu. Taču, bažījoties par Zemes iedzīvotāju dzīvību, amerikāņi no šādas ieceres tomēr atteicās, bet iesaistījās Visuma izzināšanas sacensībā ar PSRS, kas ar panākumiem vainagojās 1969. gada jūlijā, kad Nils Ārmstrongs kļuva par pirmo cilvēku, kurš izkāpa uz Mēness.

Tiesa, maz ticams, ka ASV izdotos uzspridzināt Zemes dabisko pavadoni. Atsaucoties uz fiziķu aprēķiniem, žurnāla “Forbes” interneta vietne ziņo, ka tam būtu nepieciešami 30 triljoni megatonnu trotila. Līdz šim jaudīgākais jebkad izmēģinātais kodolierocis bijusi tā dēvētā karaļa jeb cara bumba, kuru izmēģinājuma nolūkos PSRS uzspridzināja 1961. gada 30. oktobrī. Tajā tika izmantotas 50 megatonnas trotila. Saskaņā ar ASV zinātnieku aprēķiniem. Mēness spridzināšanā būtu nepieciešami 600 miljardi cara bumbu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+