×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
4. februāris, 2016
Drukāt

ASV stiprina militāro klātbūtni Austrumeiropā

Foto - EPA/LETAFoto - EPA/LETA

ASV kaujas helikopteri "Osprey" piedalās militārās mācībās Rumānijā.

ASV aizsardzības ministrs Eštons Kārters paziņojis, ka 2017. gada kopējais militārais budžets būs 583 miljardi dolāru un 3,4 miljardi no šīs summas paredzēti Krievijas atturēšanai no agresijas, nostiprinot ASV klātbūtni Austrumeiropā.

Eiropas atbalsta iniciatīvas ietvaros ASV novirzīs 790 miljonus dolāru Eiropas sabiedroto aizsardzības stiprināšanai. “Būs vairāk ASV rotācijas spēku Eiropā, vairāk mācību ar mūsu sabiedrotajiem, vairāk pozīcijās izvietotu militāro iekārtu un uzlabota infrastruktūra to atbalstam,” teica Kārters.

ASV palielinās militāros tēriņus, lai turētos pretī Krievijai, nostiprinātu Savienoto Valstu klātbūtni Austrumeiropā un cīnītos pret džihādistu grupējumu “Islāma valsts”.

ASV militārais budžets ievērojami apsteidz citas valstis – tā apjoms ir lielāks par summu, kas tiek tērēta astoņu pasaules lielāko armiju uzturēšanai. Budžetā arī iekļauti 3,4 miljardi dolāru Krievijas agresijas atturēšanai, norādīja ministrs. Salīdzinājumā ar tēriņiem šajā jomā iepriekšējā gadā summa ir četrkāršojusies. “Mēs nostiprināsim mūsu stāvokli Eiropā, lai, ņemot vērā Krievijas agresiju, atbalstītu mūsu NATO sabiedrotos,” sacīja Kārters. Cīņai ar “Islāma valsti” ASV tērēs 7,5 miljardus dolāru, un šī summa ir par 50% lielāka nekā pagājušajā gadā.

Igaunijas un Lietuvas aizsardzības ministri Jozs Oleks un Hanness Hanso atzinīgi novērtējuši ASV lēmumu četrkāršot finansējumu militārajai klātbūtnei Eiropā, norādot, ka tas apliecina Vašingtonas nopietno attieksmi pret šā reģiona drošību.

“Tā ir ārkārtīgi laba ziņa,” uzskata Hanso. Pēc viņa teiktā, tas liecina, ka Igaunijas un citu Austrumeiropas valstu centieni pārliecināt sabiedrotos par nepieciešamību pievērst vairāk uzmanības Austrumeiropai sāk dot augļus. Vienlaikus Igaunijas aizsardzības ministrs atzinis, ka pagaidām ir pāragri runāt par to, kā mainīsies ASV klātbūtne Igaunijā. “Taču amerikāņi jau reāli atrodas Igaunijā un, ņemot vērā pēdējo informāciju, var paredzēt, ka viņu klātbūtne pieaugs,” piebildis Hanso.

Arī viņa Lietuvas kolēģis prognozējis, ka finansējuma palielinājums nozīmētu vēl lielāku ASV karavīru un militārās tehnikas klātbūtni Eiropā. “Mēs esam gatavi uzņemt lielāku karavīru skaitu un preventīvi izvietotu militāro tehniku un paši ieguldām šajās lietās,” viņš teica. Pēc Lietuvas aizsardzības ministra teiktā, ASV karavīru atrašanās Eiropā ir ļoti svarīga no drošības viedokļa un Vašingtona tādējādi apliecina, ka tā reāli pielāgojas jaunajai drošības situācijai, kas izveidojusies saistībā ar Krievijas aneksiju Krimā un Maskavas atbalstu Austrum­ukrainas separātistiem.

“Domāju, ka šādi soļi tiešām attur iespējamo agresiju pret NATO valstīm,” uzsvēra Oleks.

Komentējot šo informāciju, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs norādīja, ka Eiropas atbalsta iniciatīvas finansējuma palielinājums Latvijā nākotnē ļaus attīstīt aizsardzības infrastruktūru un ieguldīt aizsardzības spēju attīstībā. Eiropas atbalsta iniciatīva ļāvusi ne tikai nodrošināt regulāru ASV militāro klātbūtni mūsu reģionā, bet pagājušajā gadā arī īstenot virkni pasākumu militārās infrastruktūras un aizsardzības spēju stiprināšanā Latvijā, uzsvēra ministrs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+