×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
9. decembris, 2017
Drukāt

ASV un NATO Latvijas aizsardzībā ieguldījušas aptuveni 203 miljonus eiro (12)

Foto - EPA/LETAFoto - EPA/LETA

ASV un NATO pēdējos 12 gados Latvijas aizsardzībā ieguldījušas aptuveni 203 miljonus eiro, taču kopējais ārvalstu atbalsts Latvijai ir vēl lielāks.

Aizsardzības ministrijas (AM) Preses nodaļā aģentūru LETA informēja, ka pēdējo desmit gadu laikā ASV Latvijā ir īstenojušas vairākas programmas, attīstot Latvijas militāro infrastruktūru un stiprinot bruņoto spēku kaujas spējas. Kopējais investīciju apjoms pēdējo 12 gadu laikā pārsniedz 200 miljonus ASV dolāru (aptuveni 170 miljoni eiro). Šīs investīcijas ir ļāvušas ievērojami uzlabot infrastruktūru Ādažu bāzē un Nacionālo bruņoto spēku Aviācijas bāzē Lielvārdē.

ASV valdība šajās divās bāzēs pēdējo piecu gadu laikā ir finansējusi vairāk nekā 60 infrastruktūras attīstības projektus. ASV ir piešķīrušas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem dāvinājumā bruņojumu, gaisa telpa novērošanas radarus, militāro tehniku un dažāda veida ekipējumu, kā arī nodrošinājušas iespēju Latvijas bruņoto spēku un valdības pārstāvjiem piedalīties militārās vadības un taktikas kursos kopā ar ASV kolēģiem.

ASV arī turpmāk plāno veikt investīcijas Latvijas kā uzticama sabiedrotā aizsardzības infrastruktūrā.

Līdz šim militārās infrastruktūras attīstībā Latvijā, konkrēti, Lielvārdes militārā lidlauka rekonstrukcijā, NATO ir ieguldījusi 33 miljonus eiro.

Veicot militārā lidlauka rekonstrukciju, no 2007. līdz 2016.gadam realizēti 12 NATO Drošības investīciju programmas līdzfinansēti infrastruktūras projekti – rekonstruēts skrejceļš, izbūvēti manevrēšanas ceļi un gaisa kuģu stāvvietas, dažādu funkciju lidaparātu laukumi, kas nodrošina iespēju lidlaukā izvietot vairāku tipu lidaparātus, veikt to pārbaudes un apkopes, kā arī kravu iekraušanas vai izkraušanas darbus. Tāpat par NATO finansējumu uzbūvēts lidaparātu apkopes angārs un dažāda tipa novietnes, tai skaitā, degvielas uzglabāšanas noliktava.

NATO Drošības investīciju programma finansē projektus, kurus dalībvalstis ir apstiprinājušas par nepieciešamiem NATO kopējai drošībai atbilstoši NATO stratēģisko pavēlniecību izstrādātajai militārajai prasībai.

Ieguldījumu Latvijas aizsardzības jomā ir sniegušas arī citas ārvalstis, dāvinot ekipējumu un tehniku. Piemēram, dāvinājumā no Norvēģijas Latvija ir saņēmusi kravas automašīnas “Scania”, apvidus automašīnas “Mercedes Benz”, bruņu ķiveres, bruņu vestes un uzkabes vestes.

Novembrī parakstītais Latvijas un Luksemburgas savstarpējais saprašanās memorands paredz, ka Luksemburga Latvijai piešķirs trīs miljonus eiro Ādažu militārās bāzes stiprināšanai.

Parakstītais saprašanās memorands un attiecīgi minēto līdzekļu novirzīšana ir kā Luksemburgas brīvprātīgais ieguldījums Latvijas kā NATO paplašinātās klātbūtnes uzņemošās valsts atbalsts.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. saimnieki saskaitijuši “ieguldijumus”un acīmredzot sāk kautko pieprasit pretim, jo citādi tādam aprēķinam nav jēgas. tik tudaliņš var iedomaties ka kautko viņam par velti deva

  • To ka tev,jani berziņ, to pensiju krievija par velti nemaksā,tu esi jau vairākas reizes pierādījis,gaudojot šeit.
   Un vēl.labāk būt tūdaliņš,nekā par krievu naudu nopirkta izdzimtenis.

 2. Tā ir maksa par buferzonu,kura jāiznes Latvijai,par iespējamā kara epicentru,kura būs Latvija,tā ka maksājiet tālākie draugi.

 3. Labāk maksāt tēvocim semam nekā būt labām kaimiņattiecībām…V.V. Freibergā vēl mūsu kaimiņs ieklausījās, bet patreizējos vadoņus domāju ka pāri pa slieksnim nelaidīs. Tēva sema valdība jautikai pārtiek no kara un viss tiks darīts lai eskalētu mūs līdz maidana tipa revolūcijām. Latvijas elitei jau ir īpašumi Toronto:)

 4. Bet kaut ka interesanti sanak ,ka iestajamies nato ,ta uzreiz visiadi draudi un naudas vajag ,cik atceros kad bijam brivi ne ka tada nebija ,un cik reizes karšs ir iesacies no eiropas ,vot paskataties vesture ,iznemot to glupos stalina laikus .

  • Ko nozīmē “laiki kad bijām brīvi”?Vai okupācijas gados?
   Kas attiecas uz laiku pirms iestāšanās NATO tad nepļūtī puisīt,ja nezini!

 5. Paldies, onka Sem, par labo sirdi un nesavtīgo dāvestu! Mēs bijām vāji un okupēti, bet nu esam diženi, vareni un brīvi!

 6. Katrs letiņš ap 150 € parādā.

 7. … Bezabrenei/Latvijai, esot NATO aizsardzibai viena no viskritriskakam un strategiskam vietam ( 203 : 10 = 2.03 miljoni gada) ir tikai kaka skaudiens … salidzinot at tiem miljardiem, kas ir zaudeti Afganistana un Tuvos Austrumos, ieprieksejas politiski naivas un nevarigas ASV vadibas kludu del … !

  … Pienacis laiks vienreizejai un aizsardzibai tik vajadzigai domatai ierocu Ziemassvetku davana, un to atra piegade, tiesi sadam draudzigam un vajadzigam partnerim !

Draugiem Facebook Twitter Google+