×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
14. jūnijs, 2012
Drukāt

ASV veicina Latvijas skolēnu vēstures izpratni


Foto - Līga VasiļūnaFoto - Līga Vasiļūna

Ar Latvijas skolēnu sagatavotās izstādes “Mēs, tauta” atklāšanu Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) vakar noslēdzās muzeja un Filadelfijas (ASV) Nacionālā konstitūcijas centra kopīgais projekts “Apaļais galds”, kurā piedalījās Latvijas un ASV vidusskolēni. Projekta mērķi bija daudzpusīgi, taču viens no tiem – pētīt sabiedrības līdzdalības vēsturisko un mūsdienu pieredzi Latvijā un ASV.


 

Lizuma vidusskolas, Rīgas Kultūru vidusskolas un Rīgas 10. vidusskolas skolēni gandrīz gadu gatavoja video stāstus, uzklausīja laikabiedru, bieži vien savu vecāku, atmiņas par Trešo atmodu, par ceļa veidošanu pretim Latvijas neatkarības atgūšanai un tāpat pārmaiņu laiku, kas sekoja pēc tam, kā arī par Latvijas šodienas ļaudīm. Ne mazsvarīgs ieguvums darbā, kā tika atzīmēts, bijusi dzīves un saskarsmes pieredze. Daudziem arī tas bija jaunums, ka viņiem apkārt ir tik daudz cilvēku, kas māk stāstīt interesantus stāstus par bijušo. Turklāt jaunieši intensīvā četru nedēļu apmācības programmā, kuru vadīja ”Tiziano Project” jauno mediju apmācības speciālisti no Losandželosas, apguva video filmēšanas un intervēšanas iemaņas. Tāpat notikuši apmaiņas braucieni uz ASV un ASV skolēnu – uz Latviju. Projekta gaitā Latvijas un ASV jaunieši izgatavoja putnu būrīšus Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā, apgleznoja sienas sociālās aprūpes centrā “Teika” Rīgā, sagatavoja informācijas plāksnītes par apskates objektiem Lizuma pagasta centrā, kas vēl tiks uzstādītas.

Projekts lielā mērā tika īstenots pēc ASV vēstniecības iniciatīvas, ar tās finanšu atbalstu, tāpēc izstādes atklāšanā dedzīgus aplausus izpelnījās ASV vēstniecības preses un kultūras atašeja Eimijas Storovas latviešu valodā nolasītā uzruna.

 

”Man bija aizraujoši uzzināt tik daudz jauna par Latvijas neseno vēsturi un cilvēkiem, kas to veidoja,” savos iespaidos pēc uzņemto videointerviju caurlūkošanas dalījās Storova. Projekta laikā abu valstu jauniešiem tāpat bija iespēja atklāt gan kopīgo, gan atšķirīgo Latvijas un Amerikas kultūrā. Kopīgā izrādījies vairāk.

 

Izstāde, kuras nosaukums “Mēs, tauta” ir ASV konstitūcijas pirmie vārdi, nav liela, un tās mērķauditorija ir skolēni. Tomēr informācijas ziņā tā ir piesātināta. Tā ietver vēsturiskās foto­grāfijas no muzeja krājuma un citātus no skolēnu sagatavotajām videointervijām. Ar savāktajām aptuveni 60 intervijām iespējams iepazīties kādā no trim skārienjutīgajiem datorekrāniem, kas arī ir izstādes sastāvdaļa. Uzfilmētos sižetus un intervijas 7. jūlijā tāpat varēs noskatīties interneta vietnē ”www.storiesfrom.us”, kurā tāpat ir citu pasaules valstu jauniešu uzfilmētie video stāsti.

Izstāde muzejā apskatāma līdz 23. septembrim, bet vēlāk ceļos vispirms uz projekta partneru un tad arī citām skolām.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+