×
Mobilā versija
Brīdinājums +8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
16. aprīlis, 2015
Drukāt

Atvērs grāmatu par Liepājas jūgendstilu

Publicitātes fotoPublicitātes foto

21. aprīlī plkst. 16 Liepājas Valsts 1. ģimnāzijā atvērs pilsētas domes izdoto grāmatu “Liepāja. Jūgendstila arhitektūra”, kuras autors ir Jānis Krastiņš, arhitektūras zinātņu doktors, lielākā Latvijas arhitektu autoritāte jūgendstila pētniecībā, LA.lv uzzināja domē.

“Cerams, ka šī grāmata raisīs plašāku interesi par Liepājas Jūgendstilu, kas līdz šim bija ne visai apzināts, taču ir viena no noteikti visnozīmīgākajām pilsētas kultūras mantojuma daļām. Lai redzētu un baudītu Liepājas jūgendstilu, ir vērts kaut reizi mūžā pabūt šajā pilsētā,” ar šādu frāzi Jānis Krastiņš, izdevuma autors, noslēdz grāmatas ievadvārdus.

Autors šaubījās, vai uzsākt darbu pie šīs grāmatas, jo nav saglabājies ēku būvprojektu arhīvs par Liepājas jūgendstila arhitektūru. Liepājas jūgendstila izpētes uzņemšanos var nosaukt par varoņdarbu. Autora vārdiem sakot, “grūti runāt par gleznu, ja nav zināms, kas to gleznojis”. Tāpēc autors īpašu paldies par atsaucību izsaka ēku tagadējiem īpašniekiem, kuru saglabātie dokumenti ļāva identificēt daudzu ēku būvvēsturi.

Starptautiski atzīti recenzenti par grāmatu izsakās ļoti atzinīgi. “Jūgendstila starptautiskā un kosmopolītiskā vīzija, kas sakņota dziļās vietējās tradīcijās, atspoguļojas gan daudzstāvu namos, gan mazākās koka ēkās. Iespēja palūkoties uz Liepājas jūgendstila arhitektūru Eiropas kontekstā ir grāmatas papildu vērtība,” tā grāmatu vērtē Barselonas Universitātes Mākslas vēstures katedras profesore Mireija Freiča Serra.

Savukārt Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis atzīst: “Liepājas jūgendstils ir plaukstošās tautsaimniecības uzskatāms atspulgs. Latvijas rietumkrasta ievērojamākā pilsēta var lepoties ar apbūves daudzveidību, greznumu un kvalitāti. Tajā ir skaidri saskatāma sava laika arhitektu meistarība radoši pārņemt pasaules kultūras strāvojumus, piešķirot tiem vietējo savdabību un tikai Liepājai raksturīgu māksliniecisko šarmu.”

Grāmatā iekļauti arī vairāki pirmpublicējumi par Liepājas pilsētas plāniem no Krievijas arhīviem.

Liepājas pilsētas pašvaldība grāmatu dāvinās Liepājas bibliotēkām, kā arī to varēs iegādāties grāmatnīcās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+