×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
30. aprīlis, 2014
Drukāt

Augstskolām jāsadarbojas (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Lai veiksmīgi attīstītos, augstskolām jāsadarbojas un konkurencei jābūt veselīgai. 
Šādi secināts zinātniski praktiskajā konferencē “Latvijas augstskolu dažādība kā inovācijas faktors”, kas piektdien norisinājās Liepājā. Sadarbībai jānotiek gan starp vietējām, gan ar ārvalstu augstskolām, tā ir svarīga pašā augstskolā. Lemjot, kurām augstskolām piešķirt struktūrfondu līdzekļus, jāņem vērā, kādi starptautiskie sadarbības projekti un studiju pro­grammas tiek īstenotas, jo tie sekmē gan zinātnes, gan izglītības kvalitātes uzlabošanos. Konferencē atzīts arī, ka nozīmīga ir reģionālo augstskolu attīstība un sadarbība ar pašvaldībām.

Tā kā pašlaik noris pēdējās sarunas pirms partnerlīguma parakstīšanas ar Eiropas Komisiju par nākamajā plānošanas periodā no 2014. līdz 2020.gadam apgūstamajiem struktūrfondu līdzekļiem izglītībai un zinātnei, tieši tagad svarīgi saprast kādā virzienā notiks attīstība un sadarbība. Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš uzsvēra trīs jomas, kas būtu jāattīsta: dabas zinātnes, īpaši veidojot klasterus, kuros iesaistītos augstskolas, industriālie parki un, ideālā gadījumā, arī biznesa inkubatori, nozarē strādājošo uzņēmumu un augstskolu vadību pieredzes apmaiņa un rotācija, kā arī humanitāro zinātņu attīstīšana, kas pašlaik Latvijā tiekot nepelnīti aizmirstas un kurās samazinās studentu skaits.

Pēc konferences pirmdien Rīgā notika preses konference, kurā izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete teica, ka augstākajā izglītībā jau pašlaik notiek pārmaiņas pareizā virzienā un augstskolas pašas tās iniciē. Pēc viņas domām, vienlaicīgi Latvijā būtu nepieciešami 90 – 100 tūkstoši studentu, kam vajadzētu studēt proporcionāli dažādās programmās, tostarp reģionālajās augstskolās un nišas programmās. Patlaban Latvijā ir nepilni 90 tūkstoši studentu.

Augstskolu pārstāvji toties sacīja, ka būtu nepieciešama stipendiju palielināšana jaunajiem zinātniekiem un mūžizglītības programmu attīstīšana, jo tā palīdzētu palielināt studentu skaitu augstskolās.

Konferences rekomendāciju apkopojumu nosūtīs Izglītības un zinātnes ministrijai, Saeimai, Latvijas Augstākās izglītības padomei.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Skumji apzināties, ka Latvijas augstākās izglītības prioritāšu saraksta beigu galā ir ierindotas humanitārās zinātnes. Tas ļoti precīzi atspoguļo pašreizējo Latvijas gara nabadzību, kas redzama ik uz soļa kā Latvijas laukos tā pilsētās. Tas aizsākās jau padomijas laikā un turpinās vēl joprojām.” Bērniņ, neēd, kad dziesmu dzied…”, jau toreiz rakstīja Ziedonis. Bēdīgi jāatzīst, ka Neatkarīgās Latvijas vairāk nekā divdesmit pastāvēšanas gados šai attieksmē nekas uz labo pusi nav mainījies. Nebrīnieties, ka Latviju pamet jauni,spējīgi un gudri cilvēki, izskoloti par Latvijas budžeta līdzekļiem, kuru dzīves un darba vietas izvēli nosaka racionāli labumi un nevis Latvijas Univ. ģērbonī latīņu val. izteiktais, patriotiskais aicinājums studējošajiem – “Zināšanas Tēvijai”.

Draugiem Facebook Twitter Google+